Şubat ortasından bu yana Bitcoin’in (BTC) piyasa değeri yüzde 30’dan fazla düştü. Aynı zamanda, dolaşımdaki stabilcoinlerin toplam değeri şu anda 8,2 milyar doların üzerinde. Bu, 2,2 milyar ABD dolarından fazla bir artış (veya Yüzde 33) 11 Mart’tan beri – Bitcoin’in 11 yıl içindeki en büyük düşüşünden önceki gün Dapptotal verileri.

Tether’in (USDT) piyasa değeri, en yaygın olanı – ve rezil – stablecoin, 11 Mart’tan bu yana 5 milyar dolardan 6.68 milyar dolara çıktı. USDT şu anda stablecoin pazarının yüzde 80’inden fazlasını oluşturuyor. Dapptotal verileri.

Bu arada, USD Coin (USDC) ve Paxos Standard (PAX) gibi diğer popüler USD sabit sabit coinlerin dolaşımdaki arzları da hızla yükseliyor. Mart ortasından bu yana, toplam dolaşımdaki USDC arzı 209,21 milyondan 255,94 milyona ve PAX’lar 467,47 milyondan 712,77 milyona yükseldi..

Toplam dolaşımdaki stabilcoin arzı. Kaynak: dapptotal.com

Stablecoinler piyasa oynaklığından yararlanır

Birincisi ve en önemlisi, stabilcoinlere fon girişi, kripto piyasalarındaki dalgalanmaya karşı bir koruma olarak çok mantıklı. Bu, hisse senedi yatırımcılarının piyasa istikrarsızlığı sırasında nakit paralarını yatırmak için para piyasası fonları aramasına çok benzer..

Şubat ayından bu yana kripto fiyatındaki düşüş – Bitcoin’in madeni para başına 10.000 doların üzerine çıkması – birçok insanı bir hedge olarak sabit paralar için kripto satmaya ve diğerlerini en altta kripto satın alabilmek için sabit paralar almaya yöneltti. Her iki amaç için de stabilcoin talebi oldukça güçlü.

Genel olarak, kripto piyasası önemli ölçüde dalgalandığında, stabilcoin ihraç edilmesini teşvik eder. 2019’da Tether 400 milyon ekledi 10 gün içinde ağına yeni USDT – 2, 4, 8 ve 10 Temmuz’da. yükseldi İki hafta içinde 8.000 ABD Doları’ndan 14.000 ABD Doları’na.

USDT primleri ve arbitraj

Ek stabilcoin ihracı talebi, arbitrajda da kullanılır. Mart ortasındaki piyasa çöküşünden sonra USDT – en yüksek aylık işlem hacmi CoinMarketCap verileri başına – yüksek bir primle işlem görüyordu (yani USDT’nin fiyatı 1 $ ‘ın biraz üzerindeydi).

Birçok tüccar ve arbitraj firması bu nedenle USD ve USDT arasındaki arbitrajdan yararlanmaya çalışır. Örneğin, satın alma Kısa vadede büyük miktarlarda USDT ve USDT’nin fiyatı talep tarafından yükseldiğinde satmayı hedefliyor.

Chainext USDT OTC Trading Premium Endeksine göre, son zamanlarda Çin pazarında tezgah üstü (OTC) ticarette büyük bir USDT primi gördük. Endeks, USDT / CNY OTC fiyatının denizaşırı Çin Yuan döviz kuruna bölünmesi ve 100 ile çarpılmasıyla hesaplanır. Aşağıdaki grafikten de görebileceğimiz gibi, USDT primi son zamanlarda düştü, ancak Mart ayında yüzde 6’ya kadar yükseldi. 2020.

USDT OTC Premium% – BTC Fiyatı. Kaynak: Chainext & OKEx

Göre Coindesk raporu, etkili bir şekilde Çin’den sonra yasaklandı 2017’de yerel kripto borsaları için fiat rampalarında, Çinli tüccarlar USDT kullanarak kripto piyasasına yoğun bir şekilde dahil olmaya devam ettiler. Coindesk, 2017’den bu yana, yuan’a karşı genel kripto ticareti yüzdesinin ciddi bir şekilde düştüğünü ve işlemlerin yüzde 90’ından yüzde 1’ine düştüğünü bildirdi..

Bir Morgan Stanley bildiri Kasım 2019’da yayınlanan, USDT’nin Bitcoin işlemlerinin payının 2017’nin ikinci yarısında artmaya başladığını ve Çin’in yerel fiat-kripto ağ geçitlerini yasağıyla aynı zamana denk geldiğini belirtti..

Para birimi / varlığa göre Bitcoin ticareti oranı (%). Kaynak: Morgan Stanley

USDT’nin neredeyse tüm ek ihracının arkasında güçlü piyasa talebi var. Tether, doğrudan fiat ağ geçidi olmayan kripto yatırımcılarına etkin likidite sağlar.

USDT çok iyi bir itibar değil

Stabilcoinler arasındaki ezici hakimiyetine ve dördüncü en büyük piyasa değerine göre kripto para birimi – Tether genellikle eleştirildi madeni parayı desteklediği iddia edilen fonların düzenli olarak halka açık denetimlerini sağlayamaması nedeniyle.

USDT’nin dolaşımdaki arzının aslında 1: 1 USD tarafından desteklenip desteklenmediği sorusu – daha önce şirket olarak olduğu gibi iddia edildi – oldu sürekli çekişme noktası kripto topluluğunda.

Nisan 2019 itibarıyla, Tether’in avukatları, stablecoin USDT’nin aslında mevcut ödenmemiş iplerin yaklaşık yüzde 74’ünü temsil eden “nakit ve nakit benzerleri […] tarafından desteklendiğini ortaya çıkardı.

Düşen faiz oranı ortamında stabilcoin yatırımı

Stabilcoin ihracındaki artış – görünüşte talebe yanıt olarak – birkaç faktörle açıklanabilir. Her şeyden önce, stabilcoinler, birçok geleneksel finansal enstrümanın aksine nispeten kolayca satın alınabilir. Para birimleri şu anda mevcut olan ülkelerde riskten korunma olarak özellikle yararlı olabilirler. çarpıcı biçimde zayıflayan dolara karşı. Ek olarak, düşen faiz oranlarının mevcut ekonomik ortamında, stablecoinler sahipler için fiat tasarruflarından daha fazla gelir yaratabilir..

Bu ay ABD. Federal Rezerv kesintisi Koronavirüs (COVID-19) salgınının ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla faiz oranlarını sıfıra yaklaştırdı. Bu hareket, “Hazine Enflasyon Endeksli Uzun Vadeli Ortalama Getiri” ile ölçülen gerçek ABD getirilerinin Mart sonunda kısa bir toparlanmanın ardından tekrar negatif bölgeye düşmesi de dahil olmak üzere bir dizi nedenden ötürü endişe vericidir..

Hazine Enflasyon Endeksli Uzun Vadeli Ortalama Getiri. Kaynak: FRED

Yatırımcılar için durumu göstermek için, şu anda mevcut olan en iyi tasarruf oranı, örneğin, bir PNC banka hesabında Mevduat Sertifikaları 25.000 $ veya üzeri bakiye ile 12 ayda yüzde 0,15.

Şu anda mevcut olan ülkelerdeyseniz durum daha da kötüdür. negatif faiz oranları, İsviçre ve Japonya gibi.

Genel bir kural olarak, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, yatırımı teşvik etmek için faiz oranlarını düşük tutuyor, ancak bunu yapmanın maliyeti, insanların tasarruflarından elde ettikleri kazançları feda etmeye zorlanmasıdır..

PNC Bank Sabit Faizli Mevduat Sertifikası. Kaynak: PNC

Gerçek getiriler için, stabilcoinler şu anda daha iyi bir anlaşma sunabiliyor gibi görünüyor. 13 Nisan itibarıyla OKEx’in Kazanç Programı, USDT’lerini OKEx tasarruf hesabına taşıyan kullanıcılara yüzde 0,8’in üzerinde APY sunuyor.

OKEx USDT tasarruf oranı. Kaynak: OKEx Kazan

Göre bildiri Mart ayının sonundan itibaren, mevcut ortamda bile, tüm büyük USD stablecoin ihraççıları, coinlerini USD ile 1: 1 oranında sabit tutacaklarını söyledi..

DeFi borç verme faiz oranları

Merkezi olmayan finans (DeFi) dünyasında, potansiyel kazanç daha da belirgindir. 2017’nin sonunda piyasaya sürülen DAI, en büyük kripto teminatlı stabilcoin ve yatırımcılara DeFi protokolü MakerDAO aracılığıyla ödünç verilebilir.

13 Nisan itibarıyla, DAI kredilerinin mevcut en büyük iki merkezi olmayan para piyasası olan Bileşik ve dYdX’e verdiği faiz oranı Defipulse verileri başına sırasıyla yüzde 2,66 ve yüzde 0,456’dır..

Bununla birlikte, kripto teminatlı stabilcoinin fiyatı kanıtlandı daha uçucu Mart ortası piyasa istikrarsızlığı sırasında diğer stabilcoinlere göre.

DAI Borç Verme Oranları son 7 gündür. Kaynak: Defipulse

Feragatname: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında esas alınmamalı ve yatırım işlemlerinde bulunma tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me