“Fiyatlandırıldı”: Üçüncü Yarılanmaya Kadar Olan Bitcoin Fiyat Hareketlerinin Analizi

Bitcoin (BTC) ağı 11 Mayıs’ta 19:23 UTC civarında 630.000’inci bloğunu işlerken, madenciler blok ödüllerinin yarı yarıya – 12.5 bitcoin’den 6.25’e – halk tarafından “halving” olarak bilinen ve yaygın olarak bilinen bir olayda düştüğünü gördü.

Bitcoin’in koduna eklenen bu özdenetim fenomeni, kripto para biriminin tasarımının önemli ve temel bir parçasıdır. Düzenli blok ödül yarıları, zaman içinde yeni Bitcoinlerin emisyon oranını düşürür ve teoride fiyatların değerlendirilmesini teşvik eder – BTC’ye olan talebin aynı kalması veya artması şartıyla.

Bitcoin’in geçen hafta üçüncü kez yarılanması yaygın olarak bekleniyordu ve bir Bitcoin fiyatının ana etkenleri büyüme ve yeni, daha da yüksek zirvelerin yarılanma gününe yol açan muhtemel bir habercisi.

Bununla birlikte, yarılanmanın etrafındaki yutturmaca, BTC’yi 10.000 $ ‘ın üzerine çıkaramadı ve fiyat olaydan yaklaşık üç gün önce düşmeye başladı – Şubat ayında 10.500 $ olan BTC, bugüne kadarki en yüksek fiyat olarak kaldı..

Bitcoin aleyhine olan bu fiyat hareketi spekülasyon niteliği, piyasanın halihazırda BTC’nin fiyatına yarıya inen hype’ı çok daha erken bir aşamada hesaba katıp katmadığını değerlendirmeye değer.

OKEx Insights analistleri, yarılanmanın “fiyatlandırılmış” olup olmadığını ve ne zaman olduğunu değerlendirmek için önceki yarılanma olayları, piyasa dinamikleri ve genel endüstri duyarlılığı ışığında üçüncü yarılanmaya yol açan Bitcoin fiyat hareketini gözden geçiriyor.

“Fiyatlandırma” ne anlama geliyor??

“Fiyatlandırma” terimi, herhangi bir varlığın piyasa fiyatlarının herhangi bir zamanda mevcut tüm bilgileri yansıtması görüşünden gelir. Göre Etkin Pazar Hipotezi (EMH), planlanmış bir olay olan ve madalyonun başlangıcından bu yana kamuoyunun bilgisi olan Bitcoin halving’in ilk günden itibaren fiyatlandırılması gerekiyor..

Bununla birlikte, kripto’nun nispeten yeni bir varlık sınıfı olduğu göz önüne alındığında, yasal açıklığın yanı sıra, Bitcoin gibi dijital varlıklar için paylaşılan bir değerleme modeli üzerinde fikir birliği eksikliği vardır. Bu boşluklar, bilgi şoklarına ve temel gelişmelere yanıt olarak önemli fiyat dalgalanmalarına ve ivme değişimlerine neden olur..

Bitcoin’in üçüncü yarılanmasına ilişkin beklentileri gözden geçirme

Bitcoin’in üçüncü yarılanmasına ilişkin yutturmaca, yaklaşık bir yıldır ortalıkta dolaşıyor ve piyasa katılımcıları, önceki yarılanma olaylarına göre getirileri hesaplıyordu..

Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, ilk yarılanma, etkinlikten önceki 12 ay içinde Bitcoin fiyatının 2,66 dolardan 12,22 dolara (+ yüzde 359) yükseldiğini, ikinci yarılanma ise 268,92 dolardan 647,78 dolara (+ yüzde141) yükseldiğini gördü. dönem.

Bu geçmiş performans göz önüne alındığında, piyasa üçüncü yarılanmanın öncesinde bir fikir birliği oluşturdu ve olaya kadar geçen 12 ayda fiyatın benzer şekilde yükselmesini bekliyordu..

BTC Halving Fiyat GeçmişiBirinci ve ikinci yarılanma civarında BTC fiyatı artışları. Kaynak: TradingView

Bir yıl önce, Bitcoin 7.200 dolar civarında fiyatlandırıldığında, fon yöneticisi Brian Kelly gibi piyasa katılımcıları heyecanlanıyordu..

"Onu satmayacağız. Brian Kelly, “Genelde [bir bitcoin halvening] için bir yıl ve ondan bir yıl sonra bir ralliniz var” dedi. CNBC on Mayıs 21, 2019.

Dahası, geçtiğimiz yıl 5 Ağustos 2019’da yarılanma etkinliğini gerçekleştiren Litecoin (LTC), fiyatı Aralık 2018 ile Haziran 2019 arasında yüzde 560’dan fazla yükseldiği için piyasaya bir başka cesaret verici örnek verdi, yalnızca marjinal olarak düzeltmek ve yarılanma gününde yüzde 377 getiri.

Son olarak, endüstri liderleri ve paydaşlar da üçüncü yarılanmanın öncesinde yükseliş tahminlerini sürdürdüler. Örneğin, 2019’un sonunda, BlockVC’den stratejistler tahmin “Bitcoin, Mayıs ayında yarılanmadan önce 13.000-14.000 $ ‘a meydan okuyacak” ve ünlü risk sermayedarı Mike Novogratz da dedim Şubat 2020’de Bitcoin, yarılanmadan önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ ‘ı yeniden test edebilir..

Bu nedenle, Bitcoin üçüncü yarılanmadan önce 2019 ortasındaki en yüksek seviyesi olan 13.000 $ ‘ı aşan piyasa beklentisi oldu..

Önceki halvinglerdeki desenler

Litecoin’in daha önceki örneği, fiyatın yarılanmanın planlandığı 5 Ağustos 2019’a kadar 22 Haziran’ın en yüksek seviyesi olan 147 dolardan yaklaşık 107 dolara nasıl düştüğünü vurgulamak için yeniden değerlendirilebilir..

litecoin halving fiyatıLTC fiyatı 1D grafik Haziran-Eylül 2019. Kaynak: TradingView

Aynı model önceki iki Bitcoin halvingine bakıldığında da görülebilir. Her iki olayda da, yarılanmadan önceki yüz gün içinde dramatik bir düzelme görebiliriz, bunun ardından fiyat, önceki zirveyi aşmadan daha düşük zirvelere geri döner..

Bitcoin yarılanma tarihi fiyat verileriBitcoin fiyatı, yarılanmadan 100 gün önce. Kaynak: TradingView

Yukarıdaki grafiğin gösterdiği gibi, Bitcoin 28 Kasım 2012’deki ilk yarılanma gününden önceki yüz günde 8.1 $ ‘dan 12.41 $’ a yüzde 53 oranında değer kazandı. Ancak ön yarılanma fiyatı, 3 Ekim’de 56 gün önce 12.89 $ ‘a yükseldi. Etkinlik.

9 Temmuz 2016’daki ikinci yarılanma için Bitcoin, son yüz günde kabaca yüzde 60’lık bir kazancı temsil eden 660 dolar civarında işlem görüyordu. Ancak fiyat, etkinlikten 21 gün önce Haziran ortasında 780 $ civarında zirveye ulaştı..

Bu tarihsel modele göre, koronavirüs salgını resimde olmasa bile, Bitcoin’in 11 Mayıs’ta yarılanmayı 13 Şubat zirvesi olan 10.500 dolardan daha yüksek bir fiyatla tamamlaması pek olası değildi..

Üçüncü yarılanmaya yol açan türev piyasası göstergeleri

Yarılanma programı halka açık bilgi olduğundan, teorik olarak tüm piyasa katılımcılarına açık olduğundan, Bitcoin türev piyasası gelecekteki beklentiler için iyi bir gösterge sağlayabilir..

İlk olarak, tüccarların piyasa duyarlılığını değerlendirmesine yardımcı olan bir gösterge olan BTC Marjı Borç Verme Oranı, benzeri görülmemiş bir hareketle Şubat ortasına kadar 30’un üzerine çıktı..

Marj Borç Verme Oranı, USDT ödünç alan kullanıcılar ile BTC ödünç alan kullanıcıları karşılaştırır. USDT borçlanma arttıkça oran yükseliyor. USDT ödünç alanlar genellikle Bitcoin satın almayı hedefliyor.

btc marj borç verme oranıBTC Marjı Borç Verme Oranı. Kaynak: OKEx

Bu ivme, 11 Şubat’ta günlük yüzde 0,294 (yılda yüzde 107) olan USDT borçlanma faiz oranını da önemli ölçüde artırmıştı. tükeniyor USDT kredilerinde, fiat onramplara erişimi olmayan ülkelerden tüccarlar fonlama sınırlarıyla karşı karşıya kaldı ve bu da fiyatın değer kazanmaya devam etmesini zorlaştırdı.

11 Şubat itibarıyla varlık kredilerinin faiz oranı Kaynak: OKEx

İkinci olarak, Ocak 2020’deki güçlü bir yükselişin ardından, sürekli swaplardaki fonlama oranları da yüksek seviyelere çıkarıldı. 1 Ocak’tan 10 Şubat’a kadar BTC, Ether (ETH) ve Bitcoin Cash (BCH) için birikmiş kalıcı takas fonlama oranı sırasıyla yüzde 3,824, 3,667 ve 4,539’du..

Bu yüksek oranlar, kaldıraçlı uzun pozisyon tutmanın fırsat maliyetinin çok yüksek olduğu ve Şubat ortası itibarıyla potansiyel getirinin riske değmediği anlamına geliyordu..

BTC / ETH / BCH kalıcı takas fonlama oranları1 Ocak-10 OKEx birikmiş kalıcı takas fonlama oranı – BTC / ETH / BCH

Üçüncüsü, verilere göre Eğim, Toplu Açık Faiz (OI), Bitcoin’in 10.500 dolar civarında işlem gördüğü Şubat ortalarında tarihin en yüksek seviyesi olan 5 milyar doların üzerine çıktı..

Açık Faiz, henüz kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlem sözleşmelerinin değerini ifade eder. Toplu Açık Faiz metriği, tüm büyük vadeli işlem borsalarında bu değeri toplar.

Büyük bir OI, özellikle Şubat ayında görüldüğü gibi yüksek kaldıraçlı bir ortamda risk birikimini gösterir. Bu pozisyon birikimi, fiyat dalgalanmalarına neden olarak Bitcoin’in fiyat artışını sürdürmesini zorlaştırdı..

Birikmiş BTC Vadeli İşlemleri – Toplu Açık Faiz. Kaynak: Eğim

Diğer türev verileri de bu süre zarfında zirve yaptı. OKEx’in Üç Aylık Vadeli İşlem Sözleşmelerinin spot fiyatı üzerinden primi 13 Şubat’ta 500 $ ‘ın üzerindeydi – yüksek primler, temelden yararlanmak isteyen arbitrajcılar tarafından alım satımların artmasına yol açtı.

OKEx BTC Basis – Çeyrek vadeli vadeli işlem primi 2/7 – 2/14. Kaynak: OKEx

OKEx’teki Uzun / Kısa Oranı da Şubat ortasında şaşırtıcı bir şekilde 2,7’ye ulaştı. Tipik olarak bu oran 2’nin üzerinde olduğunda, çok sayıda perakende tüccar aynı yönü seçtiği için piyasa bir ivme değişikliği yaşar..

Uzun / Kısa Oranı, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır..

OKEx BTC Uzun / Kısa Oranı 1 / 19-3 / 31. Kaynak: OKEx

Türev bazlı çeşitli göstergelere bakıldığında, Bitcoin’in Şubat ortasındaki zirvesinin üçüncü yarılanmadan önce en yüksek veya “fiyatlandırılan” seviye olduğu anlaşılıyor..

Bitcoin yarılanması ve fiyatı: uzmanlar tartıyor

BTC piyasası etkilidir, ancak riskler ve fırsatlar farklı şekillerde fiyatlandırılır.

Popüler Bitcoin analisti PlanB vardı 1 Ocak’ta tweet attı yarılanmanın doğru fiyatlandırıldığını ve piyasaların verimli olduğunu söylemek.

13 Mayıs’ta OKEx Insights’a yaptığı yorumlarda, analist bu görüşü yineledi ve Bitcoin ağının karşılaştığı belirli fırsatlara ve risklere odaklanma ihtiyacını vurguladı:

“Btc pazarı, bilinen her şeyde fiyatlandırmada makul ölçüde verimli olacak kadar büyük. Bence daha iyi tartışma, hangi fırsatların (s2f gibi) ve risklerin (madenci teslimiyeti ve yazılım hataları gibi) piyasada fiyatlandırıldığıdır. Ve bu risklerin bazıları yarılanmadan sonra ortadan kalkacak (yarılanmadaki yazılım hatası şimdi ortadan kalktı ve ölüm sarmalı yakında olacak) . “

PlanB, hisse senedi akış (S2F) modelini uzun vadeli bir yükseliş sonrası yarılanma sonrası fiyat projeksiyonu için Bitcoin’e uygulamakla bilinir ve önde gelen dijital varlığın kıtlığı arttıkça değer kazanmaya devam edeceğine inanır..

Yarılanma her zaman fiyatlandırılır, ancak ihraç düşüşü alakalı kalır

Bruce Fenton, Chainstone Labs CEO’su, 13 Mayıs’ta OKEx Insights’a yaptığı açıklamada, ortak bir bilgi olduğu için yarılanmanın baştan sona fiyatlandırıldığını belirtti. Fenton, OKEx Insights’a şunları söyledi:

“İlk alım satımlardan beri alım satım yapan herkes bu bilgiyi biliyordu, bu nedenle her zaman fiyatlandırılıyor. Bir sonraki halving de öyle. [Ancak] günlük ihraçların 900 jeton azalmasının etkisi bir süre daha arz, talep ve fiyatı etkilemeye devam edebilir. ”

Fenton, her gün piyasaya sürülen yeni Bitcoin sayısındaki yarılanma sonrası düşüşe – 1.800’den (144 blok x 12.5 BTC) 900’e (144 blok x 6.25 BTC) – fiyatın ilerlemesi için dikkate alınması gereken bir faktör olarak bahsetti..

Yarılanma fiyatlandırılmamıştı, ancak yürüyüşün ortasında çarpışma olası ralliyi bozdu

8 Şubat’ta Twitter’da Crypto Michaël olarak bilinen popüler kripto tüccarı Michaël van de Poppe, görüşünü tweetledi Aslında yarılanmanın fiyatlandırılmadığını söyledi. 14 Mayıs’ta OKEx Insights’a yaptığı en son yorumlarında, “yarılanmanın Şubat ayına kadar fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığını belirtmenin zor olduğunu” kabul etti.

Ancak, Mart ortasındaki çöküş olmasaydı Bitcoin’in muhtemelen 13.600 $ ‘lık ön yarıya dokunmak için yükselebileceğine inanıyor:

“Şu anda, Bitcoin için yeni madencilik maliyetleri göz önüne alındığında, Bitcoin’in yarılanmasının ve değerlemesinin sürdürülebilir bir fiyat seviyesinde olduğunu, yani 7.500 ile 10.000 $ arasında olduğunu söyleyebiliriz.”

Başından beri ikiye bölmek

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı ve ortağı Jason A. Williams, popüler olmayan görüş Aralık 2019’da, “Mayıs 2020’de Bitcoin yarılanmasının fiyata hiçbir şey yapmayacağını belirten tweet. Olay olmayacak. “

OKEx Insights, Williams’tan bu hafta önceki yorumlarını tekrar gözden geçirmesini istediğinde, yarılanmanın başından beri fiyatlandırıldığı ve Bitcoin piyasasının verimli olduğu görüşüne de abone oldu. Ancak, bu hafta gördüğümüz yarılanma sonrası artışı beklemediğini belirtti:

“Yarılanmaya giren ve sonra madenci teslimiyetinden dolayı olası bir düşüş beklemiştim, ancak bu noktada, verimli madencilerin mevcut gücü güvence altına aldığı ve hashing arttığı görülüyor.”

Fiyatlı ya da değil?

Yine, EMH’yi takiben, bilinen tüm bilgiler her zaman büyük, verimli pazarlara göre fiyatlandırılır ve çoğu endüstri katılımcısı Bitcoin’in makul derecede verimli bir pazarı temsil ettiğine inanır..

Bununla birlikte, tarihi fiyat hareketlerinin analizi, önde gelen dijital para biriminin yaklaşan gelişmelere ve bilgi şoklarına karşı güçlü kısa ve orta vadeli tepkilere sahip olduğunu göstermektedir. Bu model, bu gelişmelerin belirli zaman dilimlerinde fiyatlandırılmasıyla ilgili tartışmaları teşvik eder..

Önceki eğilimler, BTC vadeli işlem piyasalarından gelen göstergeler ve üçüncü yarılanmaya yol açan fiyat hareketi göz önüne alındığında, Şubat ortasındaki fiyat artışının, olayın fiyatlandırıldığı seviyeyi temsil ettiği görülmektedir..

İleriye dönük olarak, Bitcoin fiyatının, yarılanmanın ana sonucu olan yeni bitcoinlerin azalan emisyon oranına olumlu tepki vermesi bekleniyor. Tüm piyasa katılımcıları bu korelasyon üzerinde bir fikir birliğine sahip olsa da, çeşitli segmentlerin (tüccarlar, yatırımcılar, kurumlar vb.).

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map