Filecoin, DeFi entegrasyonunu alıyor, ancak yine de kitlesel olarak benimsenmekten uzak

OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans sektörünün haftalık incelemesidir.

DeFi Market Snapshot’ı

Merkezi olmayan finans piyasası, geçen hafta DeFi ürünlerinde kilitlenen toplam değer 11,2 milyar dolardan 12,38 milyar dolara yükselirken mütevazı bir artış gördü..

Uniswap, kilitlenen toplam USD değerinin% 22’lik pazar payı ile pazar lideri konumunu sürdürdü. Merkezi olmayan borsa aynı zamanda en büyük likidite havuzuna sahipti ve işlem hacmi hakimiyetini% 54 olarak sürdürdü..

Merkezi olmayan kredilendirme alanında, Compound% 52 pazar payıyla liderliğini sürdürdü.

Haftalık DEX hacmi düşerken hem toplam değer kilitlendi hem de borçlanma hacmi arttı. Kaynaklar: DeFi Nabız ve DeBank

Filecoin mainnet nihayet başlatıldı

2017’de 200 milyon dolarlık ICO değeri ile tanınan merkezi olmayan bir depolama sağlayıcısı olan Filecoin, birçok gecikmeden sonra 15 Ekim’de ana ağını başlattı. Filecoin 148.888 blok yüksekliğine ulaştığında ana ağ etkinleştirildi..

Gezegenler Arası Dosya Sisteminin üzerine inşa edilen Filecoin, kullanıcıların kullanılmayan depolamayı alıp satmaları için merkezi olmayan bir pazar olmayı hedefliyor. Kullanıcılar, dosyalarını Filecoin ağında depolamak için depolama madencileri öderler. Depolama madencileri, müşterileri için dosyaları depolamak için yazılım ve donanım çalıştırır ve Filecoin’in yerel parası olan FIL ile telafi edilir..

Filecoin ve DeFi

2020’de merkezi olmayan finansın popülaritesinin artmasıyla birlikte, Filecoin ekibi DeFi’yi ana ağın lansmanından önce ekosistemine entegre etmeyi planladı..

Ekim ayının başlarında, ConsenSys’in amiral gemisi DeFi ürünü olan Codefi, duyuruldu Codefi Activate platformunda iki DeFi ile ilgili hizmet sunarak Filecoin’in ana ağ lansmanını desteklemesi: Filecoin Storage ve Filecoin DeFi Bridge. 

Filecoin Storage, Filecoin ağında depolama için fiyat keşfini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Filecoin’da belirtildiği gibi Beyaz kağıt, pazar, hem depolama pazarı hem de geri alma pazarından oluşur. Bu pazarların fiyat keşif sürecinde sınırlamalar var. Örneğin, kullanıcılar, geri alma pazarındaki madencileri geri almak için depolama taleplerinde bulunabilirler. Hızlı erişim taleplerine ulaşmak için, Filecoin ekibi blok zincirinde bir sipariş defteri çalıştırmaz. Bu, kullanıcılar blok zincirindeki tam sipariş kitabını görüntüleyemedikleri için fiyat keşfini daha az şeffaf hale getirir. Ek olarak, fiyat şeffaflığının olmaması, kullanıcılar arasındaki eşleştirme sürecini yavaşlatır ve madencileri geri alır..

Codefi tarafından Filecoin Storage, Filecoin pazarının fiyat keşfini geliştirmeye çalışır. Hem web uygulamasında hem de bir API’de bulunan Filecoin Storage, kullanıcıların filtreler ayarlamasına ve ihtiyaçlarına uygun madenciler bulmasına olanak tanıyan aranabilir bir pazardan oluşur. Filecoin’deki madenciler, fiyatlandırmalarını ve kullanılabilirliklerini platformda duyurabilirler.

Filecoin Storage, kullanıcılar için gelişmiş şeffaflık sağlamak için madencinin hesap kimliği, depolama kapasitesi, konumu, itibar puanı ve gibibyte başına aylık fiyat gibi aktif madencilerin temel bilgilerini de kaydeder..


Filecoin Depolama pazarının anlık görüntüsü. Kaynak: ConsenSys Codefi

DeFi ekosistemini bağlama

Codefi tarafından sunulan Filecoin DeFi Köprüsü, Filecoin ile merkezi olmayan finans arasındaki en önemli bağlantıdır..

DeFi Bridge, FIL ve ERC-20 tokenize edilmiş FIL arasında dönüşümü sağlamak için Ren protokolünü kullanır. Filecoin’in ilk lansmanında mevcut olan düşük likidite sorununu ele alması bekleniyor. Madencilerin tam taahhüdünü sağlamak için, Filecoin, madencilerin madencilik faaliyetlerine başlamak için ilk taahhüt olarak çok sayıda FIL tokenine sahip olmasını gerektirir. Filecoin ayrıca yeni çıkarılan FIL için 20 günlük bir kilitleme süresi belirledi ve bu daha sonra her gün 180 gün içinde doğrusal olarak piyasaya sürülecek. Bu, bazı madencileri hisseden ve faaliyetlerine başlayamayacak hale getirdi. Örneğin, en iyi madencilerden biri olan Zhihu Cloud, yalnızca ameliyat 17 Ekim’de 8.000 madencilik makinesinden 256’sı. FIL’in çoğu ilk lansman sırasında madenciler tarafından stake edilmiş olsa da, FIL’in dolaşımdaki arz ve likiditesi düşüktür..

Filecoin DeFi Bridge, Filecoin’i DeFi protokollerinden büyük bir likidite havuzuna bağlar. Ethereum ağında daha fazla FIL tedariki ile FIL sahipleri, faiz kazanmak için Tokenleştirilmiş FIL’lerini Maker ve Compound gibi DeFi borç verme pazarlarında teminat olarak yatırabilirler. Öte yandan madenciler, ödünç vermek için borç verme protokollerinde daha fazla FIL ödünç alabilir.

DeFi’ye giden bu köprü, kullanıcıları Filecoin ekosistemine katılmaya da çekiyor. DeFi kullanıcıları önce Ethereum tabanlı varlıkları teminat olarak yatırabilir ve sarılmış FIL’i ödünç alabilir. Ardından, verileri Filecoin ağında depolamak için yerel FIL’e dönüştürebilirler..

Kitlesel evlat edinmeye giden uzun bir yol

Filecoin, düşük depolama maliyetleri ile veri depolama endüstrisinde devrim yaratma potansiyelini kanıtladı. Filecoin ekibine göre, gibibayt başına ortalama FIL fiyatı 0.000043 FIL’dir (0.001328 $) ve bu, Amazon Web Service S3’ün temel katmanı için aylık 0,023 $ / GB’den çok daha düşüktür..

Bununla birlikte, Filecoin hala erken geliştirme aşamasındadır ve henüz bulut devleriyle rekabet etme kabiliyetine sahip değildir. Filecoin’in toplam ağ depolama gücü 619 pebibayttır (0.61 eksabayt), bulutta depolanan 1 eksabayttan fazla veriye kıyasla. Filecoin’in piyasa büyüklüğü, 495 milyon dolar, kamuya açık bulut pazarından çok daha az 233,4 milyar $ 2019’da – yani, Filecoin hala önünde uzun bir yol var.

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map