ETH’nin Fiyatının Gaza Çıkmasının 3 Nedeni – Ve Ethereum’un Geleceği için Neler Tehdit Altında

Ethereum’un en hafif tabirle güçlü bir 2020’si oldu. Projenin yerel madeni parası Ether’in (ETH) fiyatı, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle yıllık yaklaşık% 200 arttı – toplam dolaşımdaki arzının% 90’ı karlı pozisyonlar.

İlk ve en önemlisi altcoin için kayda değer talebi yönlendiren nedir? OKEx Insights, Ether’in fiyatını etkileyen temel faktörleri derinlemesine incelerken, buradan nereye gidebileceğini incelemek için bazı teknik analizler de yapıyor.

Ether (ETH) için OKEx fiyat grafiği. Kaynak: OKExEther (ETH) için OKEx fiyat grafiği. Kaynak: OKEx

Ethereum 2.0, stake etme talebini artırıyor

Ether’in fiyatını yükselten en bariz faktör, test ağı olan Ethereum 2.0’ın beklenen lansmanıdır. canlı yayına geçti 4 Ağustos’ta.

İkinci en büyük kripto para birimi platformunun bir sonraki evrimi, en önemlisi, ağın fikir birliği algoritmasını enerji yoğun bir iş kanıtı mekanizmasından daha çevre dostu bir hisse kanıtı modeline geçirecek. Gelen PoS modeli, Ethereum blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için madencilere güvenmek yerine, ağın güvenliğini sağlamak için para yatıranlara (Ether toplamı hisseden kullanıcılar) dayanır..

Ethereum 2.0 paydaşları, bazılarının pasif gelir elde etmek için bir fırsat olarak görebileceği yeni sistemde blok ödülleri alacaklar olacak. Ancak, doğrulayıcı olarak katılmak için bir kullanıcının şunlara ihtiyacı olacaktır: 32 ETH – bu yazının yazıldığı tarih itibariyle değeri yaklaşık 12.400 $ olan.

Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi yaklaştıkça doğrulayıcı olma talebinin artmasıyla birlikte, istenen bir fiyata 32 Ether biriktirme talebinin ETH fiyatındaki artıştan kısmen sorumlu olmasının nedeni budur..

Ethereum türev hacimleri yeni zirvelere ulaşıyor

Ethereum fiyatlarındaki artış, en azından kısmen, ETH türevleri ticaret hacmindeki artışa da bağlanabilir..

Bitcoin vadeli işlemleri kripto para birimi türevleri piyasasına hakim olsa da, Ether vadeli işlemlerinin ticaret hacmi artıyor ve hızla artıyor. Eylül 2019’da, ETH ve BTC vadeli işlemleri arasındaki oran kabaca% 8 idi. Tarafından belirtildiği gibi Blok, bu sayı şimdi% 29’a yükseldi.

ETH vadeli işlemlerinin toplam günlük hacimleri de son aylarda çarpıcı bir şekilde arttı – çarpıklıktan elde edilen verilere göre 14 milyar dolara yaklaştı. Veri analizi şirketi ayrıca not alınmış o Pazar, 2 Ağustos tüm zamanların en yüksek hacimlerini gördü.

ETH vadeli işlemleri için toplam günlük hacimleri gösteren grafik. Kaynak: çarpıkETH vadeli işlemleri için toplam günlük hacimleri gösteren grafik. Kaynak: çarpık


Özellikle OKEx’te, ETH vadeli işlemlerinin günlük hacimlerinde de önemli bir artış gördük, son zamanlarda yaklaşık 3,5 milyar dolara ulaştı – özellikle Mart ayının en yüksek seviyesi olan kabaca 2 milyar dolardan daha yüksek..

OKEx'te ETH vadeli işlemleri için günlük hacimleri gösteren grafik. Kaynak: çarpıkOKEx’te ETH vadeli işlemleri için günlük hacimleri gösteren grafik. Kaynak: çarpık

OKEx’e olan açık faiz, geçen hafta yeni rekorlar kırmaya devam etti ve 2 Ağustos sabahı erken saatlerde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 352 milyon $ ‘a ulaştı – bu, Şubat ayında görülen bir önceki yüksek seviyenin neredeyse iki katıydı..

ETH vadeli işlemleri açık faiz. Kaynak: OKExETH vadeli işlemleri açık faiz. Kaynak: OKEx

Dahası, ETH ticareti için artan coşku, uzun pozisyon tutmanın maliyetini hızla artırıyor. ETH finansman oranları her sekiz saatte bir% 0,2’nin üzerine çıktı. Bu, pazarın aşırı ısındığının açık bir işaretidir, çünkü% 0,2’lik bir fonlama oranı, 20x kaldıraçlı bir tüccarın her sekiz saatte bir% 4 ödediği anlamına gelir..

ETH sürekli takas fonlama oranı. Kaynak: OKExETH sürekli takas fonlama oranı. Kaynak: OKEx

DeFi çılgınlığı ETH’yi kilitliyor

Ethereum 2.0 ufukta görünürken, merkezi olmayan finans zaten burada – ve onu çevreleyen çılgınlık şüphesiz Ether’in fiyatını artırıyor.

Merkezi olmayan finans, çeşitli yazılı olmayan teklifleri içerir, ancak en dikkate değer ve abartılı olanı, çok yüksek faiz oranları sunanlardır. DeFi çılgınlığından para kazanmak için kullanıcılar toplu halde ETH yatırıyorlar. DeFi Pulse’a göre, şu anda DeFi’de kilitli 4.282 milyon Ether var – sadece bir ay önce kilitlenen 3.426’dan% 20’ye yakın bir artış. ABD doları cinsinden, kilitlenen ETH miktarı kabaca 1,66 milyar ABD doları değerindedir..

DeFi’de kilitlenen Ether miktarını gösteren tablo. Kaynak: DeFi Nabız

Dahası, Ethereum gaz fiyatları, Etherscan’dan alınan verilere göre yılın başından bu yana yaklaşık 20 kat arttı – ve DeFi ve gaz kullanımındaki büyüme pozitif bir korelasyon gösteriyor..

Ethereum ortalama gaz fiyat tablosu. Kaynak: EtherscanEthereum ortalama gaz fiyat tablosu. Kaynak: Etherscan

ICO çılgınlığı gitti (ama unutulmadı)

Ethereum merkezli merkezi olmayan finansmanı çevreleyen muazzam yutturmaca, 2017 ve 2018’in başlarındaki altcoin bağış toplama çılgınlığını anımsatıyor..

İlk madeni para teklifleri veya ICO’lar olarak bilinen Ethereum odaklı kaynak yaratma çabaları, esasen kripto para birimi endüstrisinin geleneksel ilk halka arz veya IPO versiyonuydu – düzenlemeden çıkarıldı. Yeni bir kripto para birimi projesi oluşturmak için para toplamak isteyen şirketler veya bireyler, Ether karşılığında yatırımcılara Ethereum tabanlı tokenlar verebilirler..

Çoğu durumda, yeni çıkarılan tokenler, kripto para borsalarında yayınlandıktan ve listelendikten sonra büyük karlar karşılığında satılabilir. Kâr peşinde koşan yatırımcılar ETH’yi mevcut tüm token satışlarına aktarmaya çalışırken, bu da ETH talebini artırdı. ICO balonunun zirvesinde, bir Ether 1.500 $ ‘ın biraz altındaydı.

2018’in başlarında ETH’nin fiyat zirvesini gösteren grafik. Kaynak: CoinGecko

ETH teknik analizi: Ether aşırı ısındı mı??

Ethereum’un Temmuz ortasında başlayan fiyat rallisi, ETH sahiplerinin% 90’ı için karla sonuçlandı. Tarihsel fiyat hareketlerine baktığımızda, en son Ether arzının bu kadar yüksek bir yüzdesinin kârda olduğu anda varlığın bir geri çekilme ile karşı karşıya kaldığını gördük..

Eter: Karda arz yüzdesi. Kaynak: GlassnodeEter: Karda arz yüzdesi. Kaynak: Glassnode

Temmuz ortasının düşüğünden geçen Pazar gününün en yüksek seviyesine çizilen Fibonacci düzelme grafiğinde görebileceğiniz gibi, hızlı düşüş, fiyatı 0,5 Fibonacci düzelme seviyesine değdiremedi. Ayrıca fiyat, bir saatlik MA60 tarafından destekleniyor. Bu, piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para biriminin hala çok yükseliş aşamasında olduğunu gösteriyor..

Bir saatlik MA60’ın destek görevi görmeye devam edip etmediğini izlemeye ve görmeye devam edebiliriz. Bu hareketli ortalama başarısız olursa, bir sonraki destek seviyesi yaklaşık 353 dolar olacaktır. ETH’nin fiyatı bu seviyenin altına düşmediği sürece, orta vadeli eğilimi yükselmeye devam ediyor – ancak bu aynı zamanda% 10’luk bir geri çekilme daha mümkün olduğu anlamına geliyor..

OKEx ETH Sürekli Takas 1 saatlik grafik - 8/5. Kaynak: OKEx, TradingViewOKEx ETH Sürekli Takas 1 saatlik grafik – 8/5. Kaynak: OKEx, TradingView

Haftalık grafiğe baktığımızda, ETH’nin bir yıllık dip bölgesinden yeni çıktığına ve geçen Nisan ayında 830 $ ‘lık en yüksek seviyesini yeniden hedeflediğine dair daha da fazla yükseliş işaretleri bulabiliriz. Bu,% 127’lik olası yüksek bir getiri olacaktır..

OKEx ETH Sürekli Takas 1W grafiği - 8/5. Kaynak: OKEx, TradingViewOKEx ETH Sürekli Takas 1W grafiği – 8/5. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map