Ethereum 2.0, yearn.finance birleşmeler yaparken ve oracle exploiti Compound’a zarar verirken piyasaya sürüldü

OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans sektörünün haftalık incelemesidir.

DeFi pazarı anlık görüntüsü

Merkezi olmayan finans piyasası, geçen Perşembe günkü düşüşün ardından hızla toparlandı. Sektördeki birkaç token bu hafta yeni yükselişler yaptı. Genel olarak, DeFi ürünlerinde kilitlenen toplam değer, haftadan haftaya% 15 artarak 14.44 milyar $ ‘a ulaştı. Maker, toplam piyasa değerinin% 19’una hakim oldu.

Merkezi olmayan borsaların haftalık ortalama ticaret hacmi, kısmen DeFi protokolü Bileşik’teki oracle istismarını takiben hacimdeki büyük düşüş nedeniyle% 10 azaldı. Rakip SushiSwap, hem kilitlenen toplam değerinde hem de token fiyatında bir toparlanma gördüğü için Uniswap’in ticaret hacmi hakimiyeti% 3 düşüşle% 36’ya düştü. birleşme haberleri yearn.finance ile.

DeFi alanında kilitlenen toplam değer, bu hafta token fiyatlarındaki hızlı toparlanmanın yanı sıra yükseldi. Kaynak: DeFi Nabız ve DeBank

Ethereum 2.0, Beacon Chain’i başarıyla başlattı

Aralık ayının ilk gününde, uzun zamandır beklenen Ethereum 2.0 ölçeklendirme yükseltmesi nihayet Beacon Zinciri. Yükseltme, Ethereum ekosistemine kanıt kanıtı getiriyor ve ağın kapasitesini artırmak ve işlem hızlarını iyileştirmek için parça zincirleri kuruyor..

BitInfoCharts’tan alınan verilere göre, Ethereum’daki günlük işlem hacmi, Temmuz ayındaki likidite madenciliği patlamasının ardından uzun bir süre 1 milyonun üzerinde kaldı. 17 Eylül’de 1,4 milyon işlemle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.. 

Ethereum’daki kullanıcı faaliyetleri hızla artarken, ağ darboğazlar yaşadı. Gaz ücretleri aniden yükseldi ve işlem ücretlerinin basit bir transfer için işlem başına 14 $ ‘ın üzerine çıkmasına neden olarak DeFi’nin daha geniş bir nüfus için erişilebilirliğini azalttı. Bu nedenle, Ethereum 2.0, ağın kapasite genişlemesinde çok önemlidir.

Ethereum’daki günlük işlem sayısı beş aydır 1 milyonun üzerinde kaldı. Kaynak: BitInfoCharts

Yearn.finance SushiSwap ile beşinci birleşmesini duyurdu

Aralık ayının ilk gününde, yearn.finance kurucusu Andre Cronje, ekibinin, geliştirme kaynaklarını birleştirmek için SushiSwap ile bir birleşmeye girdiğini açıkladı. Ek olarak, Sushiswap, swapları, opsiyonları ve kredileri tek bir platformda birleştirecek olan yearn.finance’ın yaklaşmakta olan Deriswap projesini başlatmasına yardımcı olacaktır..

Yearn.finance kısa süre önce Pickle Finance, Cream Finance, Cover Protocol ve Akropolis ile dört başka birleşme veya ortaklık duyurdu..

Yearn bir hafta içinde beş ortaklık ve birleşme olduğunu açıkladı. Kaynak: TradingView, OKEx


Bu birleşmeleri tamamladıktan sonra, yearn.finance çeşitli otomatik yatırım stratejileri, SushiSwap’in otomatik piyasa yapıcısı, Cream Finance’in borç verme ve borç alma sistemi ve Cover Protocol’ün sigorta ürünleri aracılığıyla DeFi dünyasında daha karmaşık ürünler oluşturma fırsatına sahip olacak..

Piyasa, ilgili tokenlerin fiyat performansının kanıtladığı gibi, Andre’nin agresif hareketlerini satın alıyor gibi görünüyor. YFI yine 30.000 $ seviyesindeki fiyatlara ulaştığında, birçoğu Ekim ayından bu yana görülmeyen yeni zirvelere ulaştı..

Token fiyatları, pazarın yearn.finance’ın agresif ortaklık hamlesi hakkında olumlu olduğunu gösteriyor. Kaynak: CoinGecko

Bileşik bir oracle istismarıyla karşılaştı

DeBank’tan alınan veriler, DeFi kredi verme lideri Compound’un, yaklaşık 9 milyon doları tasfiye etti Coinbase Pro’da büyük tasfiye aslında USD’ye sabitlenmiş bir stabilcoin olan DAI’nin fiyatındaki aşırı dalgalanmalardan kaynaklandı. DAI’nin fiyatı o sabah UTC saat 8:30 civarında artmaya başladı ve 1,30 $ civarında zirveye ulaştı. Sonuç olarak, DAI’nin Compound üzerindeki fiyatı etkilendi ve tasfiyelere yol açtı, çünkü protokolün kahini, DAI fiyatını doğrudan Coinbase Pro’dan aldı..

DAI’nin fiyatı Coinbase Pro’da kısa bir süre için keskin dalgalandı. Kaynak: Coinbase Pro

Kısa vadeli fiyat manipülasyonu, oracle’ın bilgi kaynaklarına müdahale ederek ve zincir üzerindeki fiyatı yanıltarak gerçekleştirilebilir. Stabilcoin fiyatındaki büyük fiyat dalgalanması, teminat oranının önemli ölçüde düşmesine neden oldu. Bu daha sonra bir takas sürecini tetikledi. Bileşikte DAI’nin minimum teminat oranı tipik olarak% 75’tir.

Compound’un takas mekanizmasında tasfiye memuru denen özel bir aracı vardır ve herkes tasfiye memuru olabilir. Tasfiye memuru, teminat oranının çok düşük olduğunu tespit ettiğinde, tasfiye süreci tetiklenebilir. Tasfiye memuru daha sonra platform için krediyi ödeyerek borçlunun teminat varlıklarını indirimli olarak alabilir..

Bu durumda, tasfiye memuru veya saldırgan, Compound’un insanları tasfiye memuru olmaya motive etme mekanizması olan teminatlı varlıkların değerinde% 5 indirim ile teşvik edilmiştir..

Compound kullanıcıları, bir kehanet istismarı nedeniyle yaklaşık 90 milyon dolarlık tasfiye gördü. Kaynak: DeBank

Fiyat oracle’ları söz konusu olduğunda süregelen bir güven sorunu var. Compound’un durumunda, tasfiyelerin nedeni, herhangi bir tekil merkezi veri kaynağını bir fiyat kahini olarak kullanmanın riskli olması olabilir – ancak Uniswap’in mucidi, Hayden Adams, öyle düşünmüyor.

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map