ETH türevleri verileri, Ethereum 2.0 yükseltmesinin önündeki belirsizliği gösteriyor

OKEx ve çarpıklık arasındaki bir ortaklık, ETH türevleri alım satım verilerini halka açık hale getirerek daha büyük içgörüler için yeni araçlar sunuyor..

Bitcoin (BTC), kripto para birimi alanında fiili pazar lideri olsa da, zorlu piyasa döngülerinden ve rütbelerin yeniden düzenlenmesinden kurtulan bir diğer dijital varlık ise Ether (ETH). Dijital varlıkların çoğunluğunun ya yalnızca pazarlama heyecanıyla yönlendirildiği ya da "buhar ürünleri" kategorisine göre, Ethereum ağı bugün kripto alanında gördüğümüz çoğu yeniliği popüler hale getirdi.

Merkezi olmayan borsalar, otomatik para piyasaları, özerk kuruluşlar veya ağ üzerinde inşa edilen yüzlerce ademi merkeziyetçi uygulamadan herhangi biri, Ethereum tek başına blockchain teknolojisini çok daha erişilebilir hale getirdi. Aslında ağ, madeni para teklifleri (ICO’lar / STO’lar / IEO’lar, vb.) Ve daha yeni merkezi olmayan finans gibi tüm nişlerin başlatılmasında etkili olmuştur..

Ethereum ağında kilitlenen toplam değer büyümeye devam ettikçe ve Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi yaklaştıkça, ETH’ye olan ilgi doğal olarak artıyor. Tüccarları ve analistleri kolaylaştırmak için OKEx, ETH vadeli işlemleri ve ETH opsiyon piyasalarından verileri halka açık olarak paylaşmak için analitik firması ile bir kez daha işbirliği yaptı..

Yeni OKEx Ether gösterge tablosu çarpıklık üzerinde bugün canlı yayına girecek ve bu makalede, bu ortaklığın bir sonucu olarak piyasa katılımcılarının kullanabileceği birkaç tabloyu gözden geçireceğiz. OKEx türev verilerine daha kapsamlı bir giriş için okuyucular, Bitcoin türevleri panosu kılavuzumuzu görüntüleyebilir..

OKEx ETH vadeli işlem ve opsiyon çizelgeleri

Eğri üzerindeki OKEx ETH türevleri kontrol panelinde toplam 15 veri kümesi bulunur. Bunlar arasında ETH vadeli işlemleri için grafikler, takas ve opsiyonlar açık faiz ve hacimleri, ETH takası ve spot fiyatı, ETH vadeli işlemleri yıllıklandırılmış devir esası, ETH seçenekleri greve göre açık faiz, en yüksek ETH opsiyon hacimleri ve daha fazlası yer alıyor..

Bu genel bakış için mevcut veri setlerinden birkaçını seçtik. Vadeli işlemler ve opsiyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen kripto türevleri kılavuzumuza bakın..

24 saat ETH vadeli işlemleri ve takas hacimleri. Kaynak: çarpıklık

Hızlı bir referans için yararlı olan bu grafik, son 24 saat içinde OKEx’te ETH vadeli işlemleri ve swapları (jeton marjlı ve USDT ile ödenmiş) için işlem hacimlerini gösterir. Yukarıdaki grafikten, ETH-USDT takasının en popüler sözleşme olduğunu ve hacmin% 28’ini oluşturduğunu ve ardından 25 Aralık 2020’de sona erecek olan ETH-USD vadeli işlem sözleşmelerinin geldiğini not edebiliriz..

ETH vadeli işlemleri ve takaslar – Günlük hacim ve açık faiz. Kaynak: çarpıklık

Piyasa aktivitesini değerlendirmek için bir başka önemli grafik, buradaki açık faiz, açık veya kararlaştırılmamış sözleşmelerin değerini gösterir – oysa hacim, işlem gören sözleşmelerin değerini gösterir. Yükselen bir açık faiz, yeni pozisyonların açıldığını gösterirken, düşen açık faiz, ister kar alma, tasfiye veya vade bitimine bağlı olsun, pozisyonların kapanmasından kaynaklanıyor olabilir..

ETH opsiyon hacimleri ve açık faiz. Kaynak: çarpıklık

Vadeli işlem hacimleri ve daha önceki açık faiz tablosu gibi, bu grafik de ETH opsiyon piyasaları için aynı ölçümleri göstermektedir. Her ikisine de bakıldığında, Ether vadeli işlemlerinin daha popüler olduğu, ancak opsiyon piyasasının da makul hacimlere ve açık faiz rakamlarına sahip olduğu hızla anlaşılıyor..


ETH vadeli işlemleri yıllıklandırılmış kayma esasına göre. Kaynak: çarpıklık

Piyasa analistleri için faydalı bir grafik olan vadeli işlem temeli, dayanak varlığın spot ve vadeli işlem fiyatları arasındaki farkı temsil eder. Piyasa yükseliş eğilimi gösteriyorsa, vadeli işlemler spot piyasaya kıyasla daha yüksek fiyatlardan işlem gördüğü için temel pozitif olma eğilimindedir. Düşüş aşamalarında, vadeli işlemler spottan daha düşük işlem yapabilir ve temeli negatif bölgeye gönderebilir..

Korelasyonları göz önüne alındığında, herhangi bir zamanda vadeli işlem temeli, dayanak varlığın gelecekteki performansını çevreleyen piyasa beklentilerinin bir göstergesidir. Yukarıdaki grafik, özellikle Eylül ayının ilk yarısında, aralıklı düşüşlerle, son 30 günde ETH vadeli işlem bazının çoğunlukla pozitif kaldığını gösteriyor..

İlginç bir şekilde, bu düşüşler aşağıdaki grafikte görülenlerle yakından ilgilidir. Bitcoin vadeli işlem verileri OKEx’ten çarpık olarak da mevcuttur.

BTC vadeli işlemleri yıllık bazda hesaplanmıştır. Kaynak: çarpıklık

Açıkça ilişkilendirilmiş olsa da, iki grafik, Ether’in temelinin Bitcoin’inkine kıyasla nasıl çok daha az esnek olduğunu ve fiyat düşüşlerini takip etmenin hızlı olduğunu gösteriyor. Bu, pazarın Ether’in gelecekteki performansına olan güveninin nispeten zayıf olduğunu ve kolayca sarsıldığını gösterir..

ETH seçenekleri grevle faiz açar. Kaynak: çarpıklık

Son olarak, çeşitli fiyat noktalarında (x ekseninde) pozisyonların oluşumunu (y ekseninde açık faiz) yansıtan grev grafiği ile ETH seçenekleri açık faizine bir göz atacağız. Mevcut piyasa fiyatı (~ 350 $) civarındaki açık faiz birikiminin yanı sıra, yukarıdaki grafik her iki uçta da büyük açık faiz yoğunlaşmalarını gösteriyor. Pozisyonların 600 $ ve üzeri ve ayrıca 200 $ ve altında biriktiğini görebiliriz..

Bu model, bir dereceye kadar, piyasa katılımcılarının altta yatan şirketin gelecekteki performansı hakkında emin olmadıklarını ve kararsız olduklarını göstermektedir – duyarlılıklar ayrıca yukarıdaki temel tablolara da yansıtılmıştır..

Temel bir bakış açısıyla, bu güven eksikliği ve belirsizlik, yaklaşan Ethereum 2.0 güncellemesinin bir sonucu olabilir. Küçük protokol iyileştirmelerinden farklı olarak, bu yükseltme önemli bir özelliktir ve Ethereum ağını iş kanıtı olmaktan çıkar kanıtı haline getirecektir. Ekosistemlerin ağ üzerinde nasıl çalıştığı göz önüne alındığında, bu yükseltmeye ve başarılı lansmanına çok şey kattığını söylemeye gerek yok..

Bu ETH türevleri çizelgeleri artık halka açıkken, piyasa katılımcılarının verileri ETH pazarlarını daha iyi anlamak için kullanabileceğini umuyoruz..

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map