NFT koleksiyonlarında, oyunlarda, pazarlarda, sanatta ve hatta alan adlarında yol gösteren en iyi projelere giriş

Değiştirilemeyen belirteçler, gerçek dünyada birbiriyle değiştirilemeyen varlıkların dijital temsilleridir. Onlar etrafta iken 2017 ortasından beri, NFT’ler, bu yıl DeFi patlamasından sonra kripto topluluğu arasında yenilenmiş bir çekiş kazandı. 2020’nin ilk yarısında NFT ekosisteminde aktarılan USD miktarı ulaştı 232 milyon $ -% 52 artışla bütünlük 2019.

NFT’ler genellikle oyunlarda, koleksiyonlarda, dijital sanatta ve diğer sektörlerde devrim yaratma potansiyelleri nedeniyle lanse edilir ve yardımcı programları hala keşfedilirken, OKEx Insights, oyunlar, sanal dünyalar dahil olmak üzere çeşitli kategorilerde en iyi beş NFT protokolünü hacim bazında inceler. koleksiyon, sanat ve alanlar.

1. CryptoKitties: Tüm zamanların önde gelen NFT’si

CryptoKitties kullanıcıların sanal kedileri toplamasına ve üretmesine olanak tanıyan Ethereum tabanlı bir oyundur. Oyunun jetonları, her biri blok zincirindeki benzersiz bir dijital kediyi temsil ettiğinden, feshedilemez. Bu dijital kediler, görünümleri ve özellikleri bakımından farklılaştırılmıştır. "özellikler." Bu belirteçlerin doğası gereği, bir NFT tarafından temsil edilen her dijital kedi kopyalanamaz, yok edilemez veya alınamaz..

Dijital kedileri yetiştirmeye başlamak için, kullanıcıların oyunun resmi cüzdanı Dapper’a Ether (ETH) yatırması gerekir. İki yol var doğurmak yeni kedicikler – kendi kediciklerinden ikisini yetiştirmek veya halka açık bir babayla (baba) çiftleştirmek. Kullanıcılar, pazarda bir satın alma yaparak veya oyunun içinde bir kedicik için teklif vererek ilk kedilerini alabilirler. Teklif sistemi.

Deneyimli CryptoKitties oyuncuları, olabildiğince çok sayıda değerli dijital kedi toplamayı hedefler. Her kedinin değeri, nesli ve nadirliği ile belirlenir. Nesiller için genel bir kural, daha az nesli olan kediciklerin daha yüksek sayıya sahip olanlardan daha değerli olmasıdır. Bunun nedeni, daha az nesli olan kediciklerin daha hızlı soğuma hızları, böylece daha sık üreyebilirler. 

"Gen 0" 50.000’e sabitlenmiş arzla en nadir nesil kediciktir. Bu, Gen 0 kedicikleri kıt hale getirdi ve zamanla değerleri arttı. Nesiller dışında, kabul edilen kedicikler de nadir Düşük kimlik numaralarına sahip olanları ve hepsi CryptoKitties piyasasında daha yüksek fiyatlarla alınıp satılabilen Özel kedileri veya Kurucu kedileri içerir.

CryptoKitties, 2017’nin sonlarında ana akımın dikkatini çeken ilk NFT protokolüdür. Kullanıcılar nadir kediler yetiştirebildikleri ve kâr için yeni kediler satabildikleri için, oyun büyük ilgi gördü. CryptoKitties için artan talep, Ethereum ağındaki günlük işlem sayısının Ocak 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesine (1.349 milyon) ulaşmasına neden oldu – bu rekor, Eylül 2020’de DeFi likidite madenciliği çılgınlığının ortasında geçtiğimiz günlerde aşıldı. Uniswap.

Ethereum ağındaki günlük işlemler, CrypoKitties çılgınlığı sırasında önceki zirveye ulaştıEthereum ağındaki günlük işlemler, CrypoKitties çılgınlığı sırasında önceki zirveye ulaştı. Kaynak: Etherscan, OKEx Insights

İken "yoğun zaman" CryptoKitties’i geçti, oyun NFT alanında lider bir protokol olarak ikonik statüsünü koruyor. CryptoKitties’in tüm zamanların toplam işlem hacmi şu anda duruyor 64.000’in üzerinde ETH – veya yazım sırasında kabaca 29 milyon $ – toplamda yaklaşık 2 milyon NFT varlığı oluşturuldu.

2. Merkezi Olmayan: Merkezi olmayan bir sanal dünya

Ethereum blok zinciri tarafından desteklenmektedir, Merkezi olmayan kullanıcıların özelleştirilmiş avatarları kullanmasına, koleksiyon ticareti yapmasına ve sanal dünyanın yönetişim sürecine katılmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir sanal dünyadır. 

Decentraland’ı keşfetmeye başlamak için, kullanıcıların önce kripto cüzdanlarıyla bir web tarayıcısına bağlanmaları gerekir. Kullanıcılar daha sonra kendi avatar, ve her avatara Decentraland’daki kimliğini temsil eden sanal bir pasaport verilir. Kullanıcılar, avatarlarının ilk kurulumunu tamamladıktan sonra, kendi mahallelerini inşa etmeye başlayabilir ve nadir dijital varlıkları satın alabilirler.. 

Decentraland’a katılım, hem değiştirilebilir hem de fungible tokenler gerektirir. MANA, Decentraland pazarında kullanılan dijital para birimidir. Her MANA jetonu başka bir MANA jetonuyla değiştirilebilir ve bu nedenle değiştirilebilir.

MANA, OKEx’te MANA / BTC veya MANA / ETH gibi ticaret çiftlerini listeleyen herhangi bir kripto borsasından satın alınabilir..

Kullanıcılar daha sonra MANA’yı ARAZİ parselleri veya mülkleri, giyilebilir cihazlar ve hatta benzersiz isimler için harcayabilir. Merkezi olmayan pazar. Decentraland pazarının yanı sıra, kullanıcılar aşağıdaki gibi NFT pazarlarından desteklenen öğeleri satın alabilirler: Açık deniz.

Decentraland ayrıca parsellerin ve mülklerin mülkiyetini temsil etmek için bir NFT olan LAND’ı kullanır. LAND, Decentraland’daki sanal arazilerin parsellerini temsil eden bir Ethereum akıllı sözleşmesiyle korunan, fungible olmayan bir dijital varlıktır. Her LAND jetonu, benzersiz bir arazi parselini temsil eder ve Decentraland pazarında işlem görebilir..

Merkezi Olmayan DAO canlı yayına geçti Eylül ayında ve yönetişim sürecine kullanıcı katılımını teşvik ediyor. Kullanıcılar, yönetişim tekliflerine oy verebilir ve oylama yetkileri üç kaynaktan gelir:

  • Sarılmış MANA: MANA, WMANA’ya dönüştürüldü. Her WMANA, bir oylama güç birimine eşittir.
  • ARAZİ parselleri: Her parsel 2.000 oylama gücü birimine eşittir.
  • Gayrimenkuller: Her emlak 2.000 oylama gücü birimine eşittir.

Kullanıcılar oylarını kullanabilirler çeşitli yönetişim konuları, dahil olmak üzere:

  • ARAZİ ve parsellerin özellikleri ve yükseltmeleri.
  • Pazar yeri ücretleri.
  • MANA’nın geliştirme çabaları için tahsis edilmesi.
  • Merkezi olmayan dünyaya, inşaatçıya ve pazara yeni giyilebilir cihazların eklenmesi.

Decentraland'ın yönetim teklifi sayfasıDecentraland’ın yönetim teklifi sayfası. Kaynak: Merkezi olmayan

Merkezi olmayan ikinci en büyük NFT protokolü tüm zamanların ticaret hacmi açısından (49.780 ETH veya 22.6 milyon $) ve şu anda 96.000’den fazla oyun içi varlığa sahip.

3. Nadir: Dijital koleksiyonlar için bir pazar yeri

Nadir Alexander Salnikov ve Alexei Falin tarafından Ocak 2020’de kurulan bir NFT pazar yeridir. Moskova merkezli platform, kullanıcıların nadir bulunan dijital koleksiyonlarını satmalarına, satın almalarına ve satmalarına olanak tanır. Rarible, dijital sanat, alan adları, DeFi sigorta poliçeleri, memler ve metaveriler dahil olmak üzere çeşitli dijital koleksiyonları ve ürünleri destekler.

Rarible, çok çeşitli dijital sanat koleksiyonlarını listelerRarible, çok çeşitli dijital sanat koleksiyonlarını listeler. Kaynak: Rarible

Rarible’da dijital koleksiyon parçalarının basımı nispeten basittir. Kullanıcılar, desteklenen dijital formlardan herhangi birinde (grafik, ses vb.) Koleksiyon yükleyerek başlayabilir, ardından açıklamalar ve fiyatlandırma ayrıntıları ekleyebilir. Bundan sonra, kullanıcıların para basma işlemlerini onaylamak için Ethereum cüzdanlarına bağlanmaları gerekir..

NFT basım özelliği, içerik oluşturuculara ve sanatçılara, içerikleri için teaser yayınlayabilen ve yalnızca ilgili NFT’yi satın aldıktan sonra kullanıcılara tam sürümleri verebilen sanatçılara hitap ediyor..

Rarible, yönetişim jetonu RARI nedeniyle kripto topluluğu arasında yaygın bir popülerlik kazandı. Yönetişim belirteçleri hakkındaki son heyecan, DeFi alanından kaynaklanırken, Rarible, kendi yönetişim jetonunu başlat.

RARI’nin piyasaya sürülmesi, Rarible’ın nihai hedefine doğru ilk adımdır: Rarible ademi merkeziyetçi otonom organizasyonun yaratılması. RARI sahipleri olarak kullanıcılar, Rarible’ın alım satım ücretleri ve yeni özelliklerin eklenmesi ile ilgili kararlar dahil olmak üzere sistem yükseltme teklifleri sunabilir ve bunlara oy verebilir..

İleride, Rarible, NFT ve DeFi’nin entegrasyonunu keşfetmeye devam ediyor ve son zamanlarda partner sigorta kapsamı NFT’leri başlatmak için yearn.finance ve blockchain tabanlı sigorta platformu Nexus Mutual ile.

Yazma sırasında Rarible, 31.500 ETH’den fazla veya 14.3 milyon $ ‘ın üzerinde tüm zamanların hacmini kaydetti..

4. SuperRare: Tek sürümlü dijital sanat eserleri için bir pazar yeri

2017’de John Crain tarafından kuruldu, Aşırı nadir sanatçıların özgün, tek sürümlü sanat eserlerini koleksiyon haline getirilebilir dijital öğeler olarak belirtip bunlardan para kazanabilecekleri bir dijital sanat pazarıdır. SuperRare’deki her sanat eseri, kriptografi ile korunan ve blok zincirinde izlenebilir bir ERC-721 belirteci ile temsil edilir..

Sanatçılar, SuperRare’de kimliği doğrulanmış dijital sanat eserleri yayınladıklarında, eserleri sahteciliği önlemek ve tarihsel kaynak sağlamak için Ethereum blok zincirinde onaylanır. Ayrıca sanatçılar, sanal gerçeklik galerilerini ve dijital ekranları kullanarak sanat eserlerini SuperRare’de sergileyebilirler. Öte yandan, sanat koleksiyoncuları SuperRare’den sanat eserleri satın alabilir ve NFT’leri OpenSea gibi ikincil pazarlarda satabilir. SuperRare’deki tüm işlemler Ether ile yapılır ve alıcıların tüm satın alımlar için% 3 işlem ücreti ödemeleri gerekir..

Geleneksel sanat galerilerine benzer şekilde SuperRare de komisyon alıyor sanatçılardan. Birincil satışlar için, sanatçılar gelirin% 85’ini alırken, SuperRare% 15’ini elinde tutuyor. İkincil satışlar için sanatçılar telif hakkı olarak% 10 alırlar.

SuperRare kendisini Instagram ve Christie’s’in bir kombinasyonu olarak tanımlıyor ve "Aktivite" sekmesi öncekine benzer bir arayüze sahipken, pazar yeri ikincisi gibidir – her iki rota da sanat koleksiyoncularını dijital sanat eserleri için çevrimiçi teklif verebilecekleri bir sayfaya getirir.

SuperRare'deki kullanıcılar trend olan sanat eserlerini takip edebilirSuperRare’deki kullanıcılar, trend olan sanat eserlerini takip edebilir. Kaynak: Aşırı nadir

Bugüne kadar, SuperRare’in tüm zamanların işlem hacmi 16.500 ETH’yi aştı – mevcut ETH fiyatı ile yaklaşık 7,5 milyon $ ‘a eşdeğer – NFT-art pazarları arasında en yüksek değer. Platform 12.000’den fazla dijital sanat eseri sattı ve ikincil pazar satışları neredeyse 1 milyon dolara ulaştı..

5. Ethereum Ad Hizmetleri: Alan adlarında lider NFT

Ethereum Vakfı tarafından Mayıs 2017’de kuruldu, Ethereum İsim Hizmetleri Ethereum blok zincirine dayalı açık, dağıtılmış ve genişletilebilir bir adlandırma sistemidir. Protokolde birden fazla 190.000 kayıtlı isim ve bugüne kadar 100’den fazla cüzdanı ve merkezi olmayan uygulamayı entegre etti.

Yerel TLD – yani üst düzey alan adı – ".ETH" ENS üzerinde. Bunlar ".ETH" alan adları benzersizdir ve uyumlu değildir, ERC-721 uyumlu NFT’ler tarafından temsil edilir ve OpenSea ve Rarible gibi NFT pazarlarında satın alınabilir ve ticaret yapılabilir..

OpenSea'de satış için listelenen .ETH alan adları.OpenSea’de satış için listelenen ETH alan adları. Kaynak: Açık deniz

Bu alan adları ERC-721 NFT standardına uygun olduğundan, NFT pazarlarına ve cüzdan arayüzlerine sorunsuz bir şekilde bağlanarak NFT ve DeFi entegrasyonlarını geliştirebilirler..

Ethereum Name Services, OpenSea’ye göre, tüm zamanların 6.600 ETH (veya 3 milyon $) üzerinde işlem hacmi ve 20.000’den fazla sahibi ile sektöründe lider NFT’dir..

Alan adlarında ENS sıralamasında ilk beş NFTAlan adlarında ENS sıralamasında ilk beş NFT. Kaynak: Açık deniz

NFT’ler için önünüzdeki yol

Burada bahsedilen protokollerin dışında, 2020 genel olarak NFT’ler ve DeFi için iyi bir yıl oldu. İlerlerken, iki alan arasında daha derin entegrasyonlar bekleyebiliriz. Örneğin, Rarible, DeFi protokolleri için sigorta NFT’leri başlatmak için yearn.finance ile ortaklık kurdu ve yaklaşan Ethereum 2.0 yükseltmesinin daha yeni kullanım durumlarını teşvik etmesi ve bu ekosistemlerde büyümeyi teşvik etmesi muhtemeldir..

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me