DeFi topluluğu, büyük ivme değişiminden sonra Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesini sabırsızlıkla bekliyor

OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans endüstrisinin haftalık incelemesidir.

DeFi pazarı anlık görüntüsü

Merkezi olmayan finans piyasası, DeFi ürünlerinde kilitlenen toplam değer 13,80 milyar dolardan 12,51 milyar dolara düşerken bu hafta düşüş yaşadı.. 

Maker, DeFi alanındaki liderliğini% 19 pazar hakimiyeti seviyesiyle sürdürdü. Bileşik ise% 52’lik pay ile kredi alanında pazar hakimiyetini sürdürdü..

Merkezi olmayan borsaların haftalık ortalama işlem hacmi% 36 arttı ve Uniswap% 39’luk ticaret hacmi hakimiyetini sürdürdü. Curve, SushiSwap’in yerini bu hafta en büyük likidite havuzu olarak değiştirdi.

DeFi alanında kilitlenen toplam değer bu hafta düşerken, DEX’lerin haftalık işlem hacmi% 36 arttı. Kaynak: DeFi Nabız ve DeBank

Ethereum 2.0’ın Phase 0 lansmanı merakla bekleniyor

DeFi topluluğu, planlandığı gibi 1 Aralık’ta gerçekleşmesi muhtemel olan Ethereum 2.0 Phase 0 lansmanını merakla bekliyor. Huzur, ağı, mevcut iş kanıtı modelinin yerini alacak bir hisse kanıtı fikir birliği mekanizmasına geçirecek. 

Var dört aşama Ethereum 2.0 yükseltmesi. Lansmanını etkinleştirmek için işaret zinciri, onun mevduat sözleşmesi, yayınlandı 5 Kasım’da 524.288 Ether (ETH) para yatırma eşiği gerektirir. Yazım tarihi itibarıyla 741,728 ETH kazık mevduat sözleşmesinde. Ethereum ortak yaratıcısı Vitalik Buterin’e göre işaret zinciri, başlatıldı 1 Aralık’ta. 

İşaret zinciri, mevcut Ethereum ağıyla paralel çalışan bir PoS blok zinciridir. Ethereum ağındaki mevcut kullanıcıları ve DeFi uygulamalarını etkilemeyecektir. Doğrulayıcılar, işlemlerin doğrulanmasından sorumlu olan Ethereum ağının birincil paydaşları olacaktır. Ethereum 2.0 doğrulayıcı olmak için, bir kullanıcının depozito sözleşmesine minimum 32 ETH yatırması gerekir..

ETH mevduatları için yavaş bir başlangıç

5 Kasım’da Ethereum 2.0 mevduat sözleşmesinin ilk lansmanından sonra, mevduat eşiğine ulaşma süreci ilk iki hafta boyunca yavaştı. 17 Kasım itibariyle, mevduat sözleşmesinde 100.000’in biraz üzerinde ETH yatırıldı – para yatırma eşiğinin yalnızca% 19’u gerekli.

Sürece başlangıçta düşük katılımın nedeni, stake edilmiş ETH için çekilme sürelerinin belirsizliğine bağlanabilir. Gibi not alınmış Codefi’ye göre, çeşitli DeFi protokolleri Ethereum 2.0’dan daha yüksek stake getirileri sunarsa, ETH sahipleri paralarını bunun yerine DeFi protokollerine yatırabilir. MyCrypto CEO’su Taylor Monahan, gayri resmi anket Twitter’da paylaştı ve stake edilmiş ETH için para çekme sürelerinin belirsizliği nedeniyle kullanıcıların çoğunun Ethereum 2.0’ı değerli bir yatırım olarak görmeyeceğini öne sürdü..

Momentumda dramatik bir değişim

Erken aşamalardaki düşük stake katılımına rağmen, geçen hafta 600.000’den fazla ETH’nin hızla stake edilmesinin ardından Ethereum 2.0 ivme kazandı..

Ethereum 2.0’ın depozito sözleşmesinde şu anda 700.000’den fazla ETH bulunuyor. Kaynak: Etherscan, OKEx Insights

Mevduatlardaki dramatik artışın bir nedeni, Ethereum 2.0 hissesi için beklenen yıllık getirinin, DeFi protokollerindeki stake etme oranlarından çok daha yüksek olmasıdır. Yazım tarihi itibariyle, protokolde stake etme teklifler % 19.98 yıllık getiri – Aave, DAI ve yearn.finance gibi DeFi protokollerinden daha iyi performans.

Ethereum 2.0’daki yıllık stake getirisi, DeFi protokollerinden daha yüksektir. Kaynak: Staking Ödülleri

Ethereum 2.0’da beklenen yüksek stake getirilerinin yanı sıra, üçüncü taraf stake sağlayıcılarının ortaya çıkması da mevduatın artmasına yardımcı oldu. Gibi belirtilen Staking Rewards tarafından, kullanıcıların doğrulayıcı düğümlerini kendileri çalıştırmak yerine doğrulayıcı olmaları için üç alternatif vardır:

  • Hizmet olarak doğrulayıcı (UI çözümü)
  • Hizmet olarak doğrulayıcı (API çözümü)
  • Önceden yapılandırılmış doğrulama düğümleri

Hizmet olarak doğrulayıcı çözümleri yarı korumalıdır. Bu, VaaS çözüm sağlayıcılarının, kullanıcıların doğrulayıcı anahtarlarını elinde tuttuğu ve kullanıcıların, fonlarının tam kontrolünü korurken para çekme anahtarlarına sahip oldukları anlamına gelir. UI VaaS çözümleri yüksek net değerli yatırımcıları hedeflerken, çoğu API çözümü kurumları hedef alır. Öte yandan, kullanıcıların önceden yapılandırılmış doğrulama düğümleri kullanmaları halinde, doğrulama düğümlerinin ilk teknik kurulumunu gerçekleştirmeleri gerekmez. Başlatma düğümleri ve Avado.

Kullanıcılar, 32 ETH yatırıp Ethereum ağının doğrulayıcısı olduklarında, ağı destekledikleri için ödüller (veya çevrimdışıysa veya kötü niyetli davranıyorlarsa cezalar) alacaklar. Aşama 0’da, doğrulayıcıların istifa etmek sorumlulukları vardır, ancak ayrıldıktan sonra onaylayıcı statülerini geri alamayacaklar – ve Aşama 1.5 yükseltmesinin başlamasına kadar ilk hisselerini çekemeyecekler – beklenen 2011’in sonlarında veya 2022’nin başlarında. Kullanıcılar Ethereum 2.0 ağının doğrulayıcıları olarak hareket etmeye devam ederse, ancak, Çekil Aşama 0’daki stake etme ödülleri. 

Merkezi olmayan tahmin piyasaları yeniden parlıyor

Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin ardından, merkezi olmayan tahmin piyasaları, Ethereum 2.0’ın beklenen lansmanı ile DeFi topluluğu arasında parlamaya devam ediyor. Polymarket’e göre, katılımcıların% 96’sı 1 Aralık’ta başarılı bir Ethereum 2.0 oluşumunun başlamasını bekliyordu ve bu tahmin etkinliğinin ticaret hacmi 540.000 doları aştı..

Polymarket katılımcılarının% 96’sı, 1 Aralık’ta Ethereum 2.0’ın oluşum etkinliğinin başarılı bir şekilde başlatılması konusunda iyimser. Kaynak: Polymarket

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map