DeFi pazarı, Yearn istismarının ardından yeni zirvelere ulaştı

OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans sektörünün haftalık incelemesidir.

DeFi Digest resmi

Tesla’nın şirketin önde gelen kripto para biriminden 1.5 milyar dolar satın aldığını ve BTC ödemelerini desteklemeyi planladığını duyurmasının ardından BTC’nin son dalgalanmasıyla aynı zamana denk gelen merkezi olmayan finans piyasası yeni zirvelere ulaştı. DeFi ürünlerinde kilitlenen toplam değer 9 Şubat’ta 36,95 milyar dolara yükseldi ve haftalık% 42 kazanç sağladı.

Yükselen DeFi pazarı, toplam borçlanma hacminin% 32 artarak 6,42 milyar dolara çıktığı kredi alanında belirgindi. Bileşik,% 53 pay ile kredi pazarına hakim oldu.

Merkezi olmayan borsaların haftalık ortalama işlem hacmi, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle% 24 artarak 2,44 milyar dolara yükseldi. Uniswap, DEX’ler arasındaki liderliğini% 41 pazar payı ile sürdürdü. SushiSwap, Curve’yi bu hafta kilitli toplam değeri 1,47 milyar dolar olan en büyük likidite havuzu olarak değiştirdi..

Kategori Önemli istatistikler Miktar Haftalık değişim yüzdesi
Genel Toplam değer kilitli (USD) 36,95 milyar $ % 42
Pazar hakimiyeti (%) Yapımcı (% 17)
Borç verme Toplam borçlanma hacmi. 6,42 milyar $ % 32
Pazar hakimiyeti (%) Bileşik (% 53)
DEX’ler Haftalık ort. ticaret hacmi. 2,44 milyar $ % 24
Pazar hakimiyeti (%) Uniswap (% 41)
Verim tarımı En büyük likidite havuzu SushiSwap (1,47 milyar dolar)

Toplam değer kilitli, borçlanma hacimleri ve haftalık DEX işlem hacimleri Bu hafta DeFi sektöründe güçlü rakamlar açıkladı. Kaynak: DeFi Pulse ve DeBank

Yearn’ın V1 yDAI kasası nasıl kullanıldı?

Bu hafta DeFi piyasasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 36,95 milyar dolarlık yeni bir yükselişe rağmen, topluluk, getiri toplayıcı Yearn Finance’in V1 yDAI kasasından 11 milyon dolarlık DAI kaybetmesinin ardından DeFi protokollerinin güvenliğini sorguladı..

istismar etmek önceydi benekli Yearn Finance kurucusu Andre Cronje tarafından. Saldırganlar, aşağıdaki adımlarla Yearn Finance’ten para aldı:

 1. Saldırganlar, Curve 3pool’a 134 milyon USDC ve 36 milyon DAI yatırarak 3crv hisseleri basmışlardır. Daha sonra aynı havuzdan 165 milyon USDT çekerek USDC ve DAI karşısında dengesizliğe ve USDT’nin elverişsiz döviz kuruna neden oldu..
 2. Saldırganlar, yDAI kasasını uygun olmayan bir döviz kuru üzerinden Curve 3 havuzuna yatırdılar.
 3. Daha sonra ilk adımda neden olunan dengesizliği tersine çevirdiler..
 4. Bu adımları birkaç kez tekrarladılar.
 5. Son olarak, saldırganlar ilk 3crv hisselerini kullandı ve 134 milyon USDC ve 39,4 milyon DAI – orijinal DAI depozitosundan 2,9 milyon DAI daha fazla çekti..

Saldırganlar saldırıyı 11 işlemlik bir seri halinde tekrarladılar ve tahmini 2,7 milyon DAI kar elde ettiler.

Yearn ekibi ayrıca saldırganların karlı bir şekilde istismar etmesine yol açan üç temel neden buldu:

 1. Kasanın kayma koruması gevşek bir şekilde% 1’e ayarlandı.
 2. V1 kasalarından V2 kasalarına geçişi teşvik etmek için para çekme ücretleri% 0,5 yerine% 0 olarak belirlendi.
 3. V1 kasalarında, saldırganlar istediği zaman kasaya para yatırmak için kazanma işlevini kullanabilir.

Ekip, Yearn V1 yDAI kasasındaki istismarı azaltmak için uygulamalı ucuz para çekme işlemleri için kullanılan tamponu ayarlamak için setmin (0) işlevi. Yearn geliştiricisine göre "ufak tefek," Para yatırma veya çekme işlemlerini devre dışı bırakmanın bir yolu yoktu. Ancak setmin (0) işlevini kullanarak yardım etti fonların saldırganın cüzdanına geçmesini önlemek için ve fonlar her zamanki gibi getiri elde etmeyi başardı.

Ekip ayrıca setmin (0) işlevini önlem olarak USDC, USDT ve TUSD kasalarına uyguladı. Sonuç olarak, kasaların 35 milyon DAI’sinden 24 milyon DAI, başka açıklardan korunmuştur. YDAI kasasının operasyonu restore 9 Şubat’ta.

Yearn V2 kasaları nedir?

Yearn’daki kasalar, kullanıcılara sunulan ürün yetiştirme fırsatlarını optimize etmek için kullanılır. Verim çiftçileri için Yearn kasaları Yardım Edin gaz maliyetlerinden tasarruf edin ve temerrütlerden kaçınmak için iyi bir teminat-borç oranını koruyun. Gaz maliyeti tasarrufları, varlıkların likidite, borçlanma ve yeniden yatırıma dönüştürülmesinde kasanın otomasyonundan gelir – kullanıcıların bu adımları ayrı işlemlerde gerçekleştirmesi gerekmez.

Verim çiftçileri için sermaye verimliliğini artırmak amacıyla, Yearn ekibi Ocak ayı ortasında V2 kasasının lansmanını duyurdu. V1 kasasıyla karşılaştırıldığında, V2 kasalarının stratejilerinde, mekanizmalarında ve ücret yapılarında birkaç önemli iyileştirme vardır..

 • Stratejiler: V1 kasaları bir sürekli satın alma ve tutma stratejisi V2 kasaları, temel varlıkları için maksimum 20 stratejiye izin vererek farklı piyasa senaryoları için sermaye yönetimini geliştirir.
 • Mekanizma: V1 kasaları, strateji yürütme işlemlerini denetlemek için Denetleyiciyi kullanırken, rolünün yerini Stratejist ve V2 kasalarında Guardian. Strateji Uzmanı kasanın performansını denetler, Guardian ise sermaye yönetimini iyileştirmek için harekete geçer..
 • Ücret yapısı: V1 kasalarına kıyasla, V2 kasalarında para çekme ücretlerinden feragat edilir. Bununla birlikte, kullanıcıların herhangi bir performans kazanımı için% 2’lik bir yönetim ücreti ve% 20’lik bir performans ücreti ödemesi gerekir..

V2 kasaları daha güvenli mi?

V2 kasalarının tanıtımı sermaye yönetimini iyileştirmeyi amaçlasa da topluluk, V1 kasası istismarının ardından güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Yearn topluluğu, geçtiğimiz Ekim ayında V2 kasalarının güvenlik tasarımını iyileştirme önerisini kabul etti. Özellikle, kalite güvence süreci kolaylaştırıldı ve kasalar çeşitli risk ve volatilite eşiklerini ele almak için test edildi. DeFi derecelendirme web sitesi DeFi Safety, % 93 Yearn’ın V2 kasasına göre güvenlik puanı – % 66 V1 kasasına verilen puan.

Ancak bu, V2 kasalarının güvenlik açıklarına karşı bağışık olduğu anlamına gelmez. Yakın zamanda, Curve Finance’te bir Yearn V2 likidite havuzu sonlandırılmış belirsiz bir sorun nedeniyle. Yearn ekibi stresli V2 kasalarındaki fonların olaydan etkilenmediğini, kullanıcıların her zaman kendi araştırmalarını yapmaları gerektiğini.

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map