DeFi kredilendirme pazarı, yeni CeFi rekabetinin ortasında yeni zirvelere ulaşıyor

OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans sektörünün haftalık incelemesidir.

DeFi pazarı anlık görüntüsü

Merkezi olmayan finans piyasası, DeFi ürünlerinde kilitlenen toplam değer 12.01 milyar dolardan 13.65 milyar dolara yükselirken bu hafta yükseliş ivmesini korudu.. 

Uniswap, kilitlenen toplam USD değerinin% 22’lik pazar payı ile pazar lideri konumunu sürdürdü. Merkezi olmayan borsa da en büyük likidite havuzuna sahipti ve işlem hacmi hakimiyetini% 48’e kadar sürdürdü. Özellikle, DEX’lerde haftalık ortalama işlem hacmi bu hafta% 5 arttı..

Merkezi olmayan kredilendirme alanında, Compound% 56 pazar payıyla liderliğini sürdürdü.

Borç verme büyümesiyle yönlendirilen DeFi pazarı, kilitli toplam değerde% 13,6 büyüdüBorç verme büyümesiyle yönlendirilen DeFi pazarı, kilitli toplam değerde% 13,6 büyümüştür. Kaynaklar: DeFi Nabız ve DeBank

DeFi borç verme piyasası, Eylül ortasında kısa vadeli bir soğumanın ardından bu hafta biraz heyecan kazandı. Veri sağlayıcı DeFi Pulse tarafından belirtildiği gibi, merkezi olmayan borç verme protokollerinde kilitlenen toplam değer ulaştı tüm zamanların en yüksek seviyesi 5,1 milyar dolar. 

DeFi ve borç verme piyasalarında kilitlenen toplam değer, sırasıyla 13,65 milyar dolar ve 5,1 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.DeFi ve borç verme piyasalarında kilitlenen toplam değer, sırasıyla 13.65 milyar dolar ve 5.1 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kaynak: DeFi Pulse, OKEx Insights

Merkezi olmayan borç verme protokolü Maker da bu hafta önemli bir kilometre taşına ulaştı. Stabilcoin Dai, Çarşamba günü 1 milyar dolarlık piyasa değeri sınırını aştı. CoinGecko’nun verileri.

DeFi borç verme protokolleri merkezi rekabetle karşı karşıya

Merkezi olmayan borç verme piyasası olumlu ivmesini yeniden kazanırken, DeFi borç verme protokolleri kripto borsaları ve stablecoin ihraççılarından yoğun bir rekabetle karşı karşıya kaldı..

Stablecoin USDC ihraççısı Circle, takdim etmek yüksek getirili bir işletme hesabı oluşturma. Vade ve oranlar, açık dönemler için yıllık% 8,5 getiri oranından 12 aylık% 10,75 APY hesabına kadar değişmektedir. Ek olarak, USDC faiz ödemeleri haftalık olarak ödenir ve günlük olarak tahakkuk ettirilir.. 

DeFi ve CeFi iadelerinin karşılaştırılması

Hem merkezi hem de merkezi olmayan borç verme platformlarından gelen kripto tekliflerinin artmasıyla, kullanıcılar günümüzde kripto para birimlerini kolayca ödünç verebilir veya ödünç alabilir. Zaman içinde değeri korumayı amaçlayan sabit paralar, kripto borçluları ve borç verenler arasında popülerdir. Borç verme pazarına giren daha yüksek profilli kripto şirketleriyle, kullanıcılar artık merkezi ve merkezi olmayan finansal platformlar tarafından sunulan getirileri karşılaştırabilir..


DAI, USDT ve USDC, merkezi ve merkezi olmayan finans platformları tarafından en çok sunulan üç sabit paradır. Genel olarak DeFi platformları, CeFi platformlarından daha yüksek borç verme getirisi sunar. BZx protokolüne dayanan DeFi kredi platformu Fulcrum, DAI ve USDC için sırasıyla% 17.11 ve% 12.05 ile en yüksek getiriyi sundu. Bileşik v2 şu anda USDT için% 12,9 ile en yüksek getiriyi sunuyor.

12 Kasım itibarıyla başlıca CeFi ve DeFi borç verme platformları arasında DAI, USDC ve USDT kredilerinin mevcut getirileri12 Kasım itibarıyla başlıca CeFi ve DeFi kredi platformları arasında DAI, USDC ve USDT kredilerinin cari getirileri. Kaynak: DeFi Oranı

Stabilcoin borçlanma açısından Fulcrum, DAI, USDC ve USDT borçlanmasında en yüksek aylık ortalama getiriye sahiptir..

Stablecoin ödünç alma, CeFi platformları için büyük ölçüde kullanılmayan bir alandı. Bununla birlikte, bu platformlar, BlockFi ve Bitfinex’ten USDT’ye yönelik son destek duyurularını takiben DeFi platformlarıyla rekabet etmeye başladı..

Başlıca CeFi ve DeFi borç verme platformları arasında mevcut DAI, USDC ve USDT borçlanma getirileriBüyük CeFi ve DeFi borç verme platformları arasında mevcut DAI, USDC ve USDT borçlanma getirileri. Kaynak: DeFi Oranı

CeFi borç verme platformları, ekstra yatırımcı koruması sağlar

CeFi platformları, borç verenler ve borç alanlar için kripto tekliflerini çeşitlendirmeye başlıyor ve DeFi borç verme platformlarına göre iki önemli avantajı var..

İlk olarak, merkezi kripto ödünç verme platformları gözaltına alınır. Kullanıcıların teminatları, ödünç verme platformu veya üçüncü taraf bir emanetçi tarafından tutulur. BlockFi durumunda, koruyucusu Gemini, bir güven lisansı aldı New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’ndan – New York Bankacılık Yasası’nın 100. maddesi uyarınca belirli sermaye rezervi ihtiyaçları ve bankacılık uyum standartlarıyla uyumlu olma gerekliliği.

Dahası, merkezi kripto ödünç verme platformları, merkezi olmayan platformlara göre daha katı uyum gereksinimlerine sahiptir. DeFi borç verme platformları büyük ölçüde düzenlenmemiş olsa da, bazı merkezi borç verme platformları, kullanıcıların kişisel bilgileri ifşa ederek Kara para aklamayı önleme düzenlemeleri gibi Müşterinizi Tanıyın kontrolleri gibi düzenlemelere uymalarını gerektirir. Örneğin, BlockFi gerektirir kullanıcıların kredi başvurusu sırasında sosyal güvenlik numaralarını ve banka bilgilerini vermeleri.

CeFi borç verme platformları güvenilir midir??

Ek yatırımcı korumasına rağmen, bazı merkezi borç verme platformları arasındaki güvenilirlik eksikliği, kullanıcıların DeFi borç verme platformlarına geçmesine neden oldu..

Örneğin, Kaliforniya Finans Kreditörleri Yasası kapsamında lisanslı bir borç veren olan Cred (US) LLC, yakın zamanda dosyalanmış Delaware’de Bölüm 11 iflas koruması için. Borç veren, fonların yanlış kullanılması nedeniyle fon girişlerini ve çıkışlarını geçici olarak askıya almıştır. Ek olarak, cüzdan ve ticaret platformu Uphold ortaklığını durdurdu ve yasal işlem planlıyor Sözleşmelerin ihlali ve dolandırıcılık nedeniyle Cred’e karşı. 

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map