DeFi işlem hacimleri Eylül ayında yükseldi, ancak genel hacim azaldı

OKEx Market Mikroyapı Raporu’nun Eylül 2020 özeti

Eylül ayında, Bitcoin (BTC) fiyatı, ABD borsası ve altın fiyatı ile birlikte düşen makroekonomik iklimden büyük ölçüde etkilendi. OKEx BTC Endeksi fiyatına göre Mart ayından bu yana en büyük aylık düşüşünü (% 7,57) bildirdi.. 

Eylül ayı boyunca BTC’nin fiyatındaki düşüş, OKEx’in işlem hacmindeki bir düşüşe karşılık geliyor. Spot satış hacmi bir önceki aya göre% 15 azaldı. Ek olarak, vadeli işlem hacmi Ağustos ayına göre% 27 azaldı. Bununla birlikte, USDT marjlı takas piyasası, çeşitli merkezi olmayan finans belirteçlerinin listelerinin ardından büyük artışlar gördü – bu, toplam takas hacminde% 3’lük bir artışla sonuçlandı..

Vadeli işlemler piyasası Eylül 2020'de en yüksek işlem hacmine sahip olduVadeli işlemler piyasası, Eylül 2020’de en yüksek işlem hacmine sahipti. Kaynak: OKEx

Genel olarak, alış / satış marjları, Eylül ayının başındaki aşırı oynaklık nedeniyle biraz daha yüksek seviyeler (ortalama ve varyans açısından) gösterdi. Diğer yandan yürütme hızı iyileştirildi.

Oluşan ilk 10 jeton marjlı vadeli işlemin ortalama işlem hızıOluşan ilk 10 jeton marjlı vadeli işlemin ortalama işlem hızı "atış grupları" Eylül 2020’de. Kaynak: OKEx

OKEx Insights, aylık OKEx Market Microstructure Raporunun bu ayki özetinde, Eylül 2020 boyunca OKEx’te spot, vadeli işlemler ve takas piyasalarındaki işlem hacimlerine ve eğilimlerine göz atacak..

DeFi işlem hacmi Eylül’de önemli ölçüde arttı

Eylül ayında spot piyasa 480 çifte ulaştı – Ağustos ayına göre 51 fazla. Toplam spot işlem hacmi, Ağustos ayına göre% 15 düşüşle 45 milyar dolarda sona erdi. Özellikle, BTC spot işlem hacmi% 19 düştü ve ortalama günlük hacmi 432 milyon dolara düştü..

Eylül ayının ortalama satış farkı, Ağustos ortalamasının biraz üzerindeydi. Örneğin, spot fiyattan 100.000 $ değerinde BTC ticareti yapılırken satış farkı, Ağustos ayındaki% 0.0216’ya kıyasla% 0.0254 olarak kaydedildi. Bu, büyük ölçüde Bitcoin fiyatının% 10.73 düştüğü 3 Eylül’deki devasa oynaklıktan kaynaklanıyordu..

TRON (TRX) ve Polkadot (DOT), ayın en iyi altcoinleri listesinde Litecoin (LTC) ve Chainlink’in (LINK) yerini aldı. TRX, merkezi olmayan finans piyasasındaki çabalarının ve çeşitli mahsul yetiştirme projelerinin başlatılmasının ardından spot hacimde üçüncü sıraya yükseldi.. 

Ek olarak, yeni OKEx Jumpstart projeleri ve kullanıcı dostu bir getiri madenciliği sayfasının kullanıma sunulması sayesinde OKB yüksek talep görüyor, Kazanın. 

"Başlıca 6" ve spot işlem hacmine göre ayın en iyi altcoinleri şunlardı:

  1. Bitcoin (BTC)
  2. Eter (ETH)
  3. TRON (TRX)
  4. Polkadot (DOT)
  5. OKB
  6. Bitcoin Cash (BCH)
  7. EOS
  8. Bitcoin SV (BSV)
  9. NEO

Ortalama günlük hacimler Eylül başında yükseldiOrtalama günlük hacimler Eylül başında yükseldi. Kaynak: OKEx


Eylül ayı sonunda OKEx, web sitesinin merkezi olmayan finans bölümüne toplam 50 DeFi token ekledi.. 

Merkezi olmayan finansmana olan ilgi Eylül ayında patladı ve bu aynı zamanda OKEx’teki DeFi tokenlerinin ticaret hacmine de yansıdı. Genel spot piyasa hacmi düşerken, DeFi spot hacmi Eylül ayında% 9 arttı. Toplam spot ticaret pazarındaki payı% 19’dan% 25’e yükseldi.

OKEx, Eylül sonunda toplam sekiz jeton marjlı takas ve DeFi tokenleri için 27 USDT marjlı takasla hayata geçti. DeFi tokenleri için takas işlem hacmi Eylül ayında ikiye katlandığından, bu listeler aynı zamanda hacimde önemli bir artışa yol açtı. Genel swap işlem hacmindeki payı Ağustos’taki% 7’den% 13’e yükseldi.

DeFi ticareti, Eylül 2020'de toplam spot piyasanın% 25'ini oluşturduDeFi ticareti, Eylül 2020’de toplam spot piyasanın% 25’ini oluşturdu. Kaynak: OKEx

OKEx’in Eylül ayı DeFi Market Mikroyapı Raporu için eksiksiz veri seti şu şekilde olabilir: buradan indirildi.

BTC fiyatlarındaki durgunluk vadeli işlem hacminin düşmesine neden oldu

OKEx’in en çok işlem gören ürünü olan vadeli işlemler, Eylül ayında% 27 düşüşle toplam 89 milyar $ ‘a düştü. Düşüş, temel olarak BTC fiyatındaki durgunluktan ve büyük altcoinlerin daha ilginç DeFi tokenlerine karşı azalan çekiciliğinden kaynaklanıyor..

OKEx, yatırımcıların farklı son kullanma tarihlerine sahip daha karmaşık kombinasyonlar ve alım satımlar yapmalarına olanak tanıyan, Ağustos ayına göre 20 enstrüman daha fazla olmak üzere toplam 174 vadeli işlem aracı sundu.

Vadeli işlemler arasında, jeton marjlı sözleşmeler USDT marjlı sözleşmelerden daha popülerdi. Örneğin, en çok işlem gören üç aylık BTC geleceği (BTC_USD_200925) toplam 11.76 milyar dolarlık bir hacim yarattı – en yoğun işlem gören USDT marjlı üç aylık geleceğin (BTC_USDT_201225) 2,25 katından fazla.. 

Vadeli ürünler için ortalama günlük hacimler ayın başında en yüksek seviyedeydiVadeli ürünler için ortalama günlük hacimler ay başında en yüksek seviyedeydi. Kaynak: OKEx

Takas işlem hacmi ve likidite

OKEx, Eylül ayında toplam 94 takas enstrümanı teklif etti – 31 enstrüman Ağustos ayına göre daha fazla ve 62’si USDT marjlı. Toplam takas işlem hacmi% 3 artarak 68 milyar dolara yükseldi.

BTC’nin madeni para marjlı takası, hacim olarak USDT marjlı takasının hala önünde olsa da, altcoinler için tamamen farklı bir hikaye. Örneğin, Uniswap (UNI), USDT marjlı takas işlem hacminin OKEx’e girmesinden sonraki 13 işlem gününde 133 milyon dolara ulaştığını gördü – madeni para marjlı takastan 5,68 kat daha fazla. Üstelik, takasın yalnızca 18 Eylül’de hayata geçmesine rağmen, UNI’nin USDT marjlı toplam takas hacmi beşinci sırada yer aldı.. 

DeFi tüccarları USDT kullanmayı tercih etti. Yearn.finance (YFI) ve DFI.money (YFII) USDT-marjlı swap hacimleri açısından dokuzuncu ve onuncu sıralarda yer aldığını gördük. Yatırımcıların jeton marjlı takası tercih ettikleri EOS’da bunun tersi gözlemlendi.. 

USDT marjlı swaplar ayın başında en yüksek seviyedeydiUSDT marjlı swaplar ayın başında en yüksek seviyedeydi. Kaynak: OKEx

Spreadler açısından, USDT marjlı BTC takası hala madeni para marjlı takasın gerisinde kaldı. BTC_USDT_SWAP’nin 300.000 $ değerinde BTC ticareti yaparken, BTC_USD_SWAP’taki% 0.0219 daha düşük bir oranla karşılaştırıldığında% 0.0284’tü.. 

USDT marjlı swapların BTC için hala daha sıkı spreadleri varUSDT marjlı swapların BTC için hala daha sıkı spreadleri var. Kaynak: OKEx

Daha fazla ayrıntı ve Eylül 2020’deki OKEx piyasa verileriyle ilgilenen okuyucular için, bu raporda kullanılan veri setinin tamamı, buradan indirildi.

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map