DCEP pilotları, Bitmain yerleşimleri ve Çin’in blockchain altyapısı

Çin Pazarı İzleme görseli

OKEx Insights’ın China Market Watch’ı, Çin ve Hong Kong’daki kripto pazarından yılın en önemli hikayelerini inceliyor.

Merkez bankası dijital para birimlerinin geliştirilmesinden ulusal blok zinciri altyapılarının kurulmasına kadar 2020, Çin ve Hong Kong’daki kripto ve blok zinciri alanı için hareketli bir yıl oldu. Yıl sona ererken OKEx Insights, China Market Watch’ın bu özel sayısındaki en önemli beş hikayeyi inceliyor..

Çin resmi DCEP pilotlarını başlattı

Çin’in resmi dijital para birimi olan Dijital Elektronik Para Birimi Ödeme, resmi pilotlarını 2020’de başlattı. bildirildi Çin merkez bankası, Shenzhen, Suzhou, Chengdu ve Xiong’an’da DCEP pilot uygulamasına başladı. McDonald’s ve Subway.

Çin Halk Bankası, Ekim ayı başlarında Shenzhen vatandaşlarına 50.000 DCEP kırmızı paketi dağıtarak dijital para birimi testinin ölçeğini genişletti – bu, Shenzhen’in Luohu bölgesindeki 3.389 belirlenmiş tüccara harcanabilir. Suzhou’daki sonraki bir denemede PBoC, çevrimiçi DCEP ödemeleri için pilot çalışma yapmak üzere perakende devi JD.com ile ortaklık kurdu. Double 12 Alışveriş Festivali’nin başlamasından bu yana yaklaşık 20.000 işlemde DCEP kullanıldı.

Temel çıkarımlar

  • DCEP için pilot testler perakendenin benimsenmesine odaklanırken, PBoC aynı zamanda sınır ötesi işlemlerde ve Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’nda DCEP kullanımını da incelemektedir.. 
  • DCEP’in başlatılması için somut bir zaman çizelgesi bulunmamakla birlikte, 2021’de DCEP düzenlemesine ilişkin daha büyük kamu denemeleri ve açık yönergeler bekleyebiliriz..

Çin’in ulusal blok zinciri uluslararası varlığını genişletti

Çin’in ulusal blockchain altyapısı olan blockchain tabanlı Hizmet Ağı, duyuruldu 25 Nisan’da küresel ticari kullanım için resmi lansmanı.

Uluslararası büyüme stratejisini desteklemek için BSN kurulmuş Ayrı bir varlık olarak BSN-International. BSN-International, halka açık blok zincirlerinin entegrasyonunu destekler ve Çin’de izin verilen blok zincirleriyle birlikte çalışabilirliği sağlamayı planlamaktadır. Öte yandan BSN China, BSN’nin Çin’deki şehir düğümlerinin çoğuna sahip – ki bu halka açık blok zincirlerine bağlanamıyor..

Temel çıkarımlar

  • BSN’nin küresel ağının birlikte çalışabilirliğini sağlamak için BSN Çin, BSN-International ile bağlantı kurmak için beş şehir düğümünü seçti. Ancak, bu beş düğümde çalışan merkezi olmayan uygulamaların Çin’in blok zinciri ve kripto para birimleri ile ilgili düzenlemelerine uyması gerekiyor..
  • BSN’nin arkasındaki geliştirici Red Date Technology, BSN’nin geliştiricileri için akıllı sözleşme dili olarak Dijital Varlık Modelleme dilini duyurdu. Birleşik bir akıllı sözleşme dili, BSN’nin küresel ağı için birlikte çalışabilirliği artırır.
  • BSN’de toplam 136 şehir düğümü – 98’i BSN Çin’e bağlı Sekiz denizaşırı düğüm var ve kalan 30 düğüm yapım aşamasında.

Blockchain, Çin’in 14. ekonomik planında yerini aldı

Blockchain teknolojisi, Çin’in ulusal stratejik planlamasında giderek daha önemli hale geldi. 14’üncü beş yıllık planda, 2021’den 2025’e kadar, Çin dahil stratejik yüksek teknoloji önceliklerinden biri olarak blockchain teknolojisi. Bu, Blockchain’in bulunduğu Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun stratejik odağıyla uyumludur. belirlendi bilgi altyapısı olarak ve araştırma ve geliştirme için öncelikler verildi. 

Temel çıkarımlar

  • Çin’in teknoloji geliştirme hedefleriyle uyum sağlamak için Pekin tanımlanmış ekonomik büyümeyi desteklemek için blok zincir teknolojisinin dört ayağı ve hükümet hizmetleri için ilk blok zinciri planını Temmuz ayında yayınladı.
  • Stratejik yüksek teknoloji önceliklerinden biri olarak Çin, 2020’de blockchain teknolojisinin standardizasyonunu hızlandırdı.. 

Bitmain, uzun süren güç mücadelesinin ardından yasal anlaşmaya varıyor

Jihan Wu ve Micree Zhan arasındaki uzun süren yasal anlaşmazlıklar Aralık ayında 600 milyon dolarlık bir çözüme ulaştı.. 

Bir parçası olarak yerleşme, Wu, Bitmain’in yönetiminden istifa edecek. BTC.com madencilik havuzunu ve Bitmain’in denizaşırı madencilik merkezlerini devralacak. Zhan ise Antpool madencilik havuzunu ve Bitmain’in Çin’deki maden çiftliklerini devralacak.

Yapısal değişiklik, Wu’nun Bitmain’deki 600 milyon dolarlık hissesinin satın alınmasını gerektiriyor ve bu Zhan, hisselerini tamamlamak için geçici olarak ipotek ettirecek. Anlaşmanın bir parçası olarak Zhan, 2022’nin sonundan önce Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitmain için ilk halka arzını tamamlamayı planlıyor..

Temel çıkarımlar

  • Yasal uzlaşma, Bitmain’in Çin’deki ana operasyonlarının kontrolünü ele geçirdiği ve şirketin kontrolünü pekiştirmek için Wu’nun hissesini satın alma seçeneği verildiği için Zhan’ın lehine görünüyor..
  • Wu’nun 600 milyon dolarlık hissesinin satın alınmasını finanse etmek için Bitmain’in anlaşmayı finanse etmek için yeni madencilik modellerini uygulamaya koyması gerekebilir..

İlk düzenlenmiş kripto fonu ve sanal varlık ticaret platformu Hong Kong’da onaylandı

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, 2020’de ilk kripto para birimi fonunu ve sanal varlık ticaret platformunu onayladı. Venture Smart Asia Limited’in blockchain kolu Arrano Capital, Alınan düzenleyicinin, yalnızca profesyonel yatırımcıları hedefleyen ilk düzenlenmiş BTC fonunu yürütme onayı. 

Bu arada, OSL Digital Securities, Aralık ayında SFC tarafından ilk sanal varlık alım satım lisansını aldı. Fidelity destekli BC Group’un dijital kolu Ağustos ayında ön onay aldı.

Temel çıkarımlar

  • Hong Kong’da düzenlenen ilk BTC fonu olan Arrano Capital’in uymak Ekim 2019’da yayınlanan sanal varlık portföy yöneticileri için proforma hüküm ve koşullarla.

OSL Dijital Menkul Kıymetler, sırasıyla menkul kıymet işlemlerini ve otomatik ticaret hizmetlerinin sağlanmasını tanımlayan Tip 1 ve Tip 7 düzenlenmiş faaliyetler kapsamında sanal varlık ticareti sunabilir. Şirket aynı zamanda SFC’nin ardından sanal varlık ticaret platformunun ilk başvuranıdır. düzenleyici kılavuz Kasım ayında piyasaya sürülen sanal varlık ticaret platformlarında.

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map