DCEP Hakkında Bilmeniz Gereken Beş Gerçek

DCEP, son zamanlarda blockchain alanında en çok konuşulan kelimelerden biri haline geldi, Çin Ziraat Bankası (ABC) tarafından sunulan dijital yuan’ın iz arayüzü, son haftalarda yurtiçi ve yurtdışında birçok manşet aldı..

Facebook destekli Libra projesi, küçültme orijinalinden ve denemek woo küresel düzenleyiciler, Çin dijital para birimi alanında büyüyor ve bildirildiğine göre Suzhou’da ilk DCEP uygulama senaryosunu yayınladı.

Kripto dostu olmayan ülkeden cesur hareketler sadece dijital para biriminin küresel bir trend haline geldiğini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda blockchain teknolojisinin gelecekte küresel finansal sistemin kritik bir parçası olacağının da sağlam bir kanıtı..

Nihai soru, DCEP nedir ve Çin bunu neden geliştirmek istedi? Şimdi, arkanıza yaslanın ve bu yıkıcı teknolojiyi bilmeniz gereken en önemli beş gerçeği açıklarken tadını çıkarın..

DCEP nedir?

Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme olarak da bilinen DCEP, Çin Halk Bankası tarafından yürütülen bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) projesidir. Plan, tepki Başkan Xi Jinping’in blockchain teknolojisinin “fırsattan yararlanma” savunucusuna. Dijital yuan yapılandırılmış iki kademeli bir para sisteminde. (1) Merkez bankası tarafından ticari bankalara verilen CBDC ve (2) Kamuya odaklanan ticari banka tarafından verilen CBDC.

Görünüşe göre, ekran görüntüsü ABC’nin arayüzünün, denemenin tüketici kullanımına odaklandığını öne sürdüğünü gösteren.

Çin Neden Geliştirdi??

Çin’in DCEP projesinin başlangıcı, PBOC’nin kurulmuş kripto para konusunda uzmanlaşmış bir araştırma ekibi ve kurulmuş 2017’de Dijital Para Araştırma Enstitüsü.

Mobil ödeme birçok Çin vatandaşı için günlük yaşamın bir parçası olduğunda Çin hükümetinin neden dijital para birimini geliştirdiğini merak edebilirsiniz. PBOC’nin ödemeler departmanının Müdür Yardımcısı Mu Changchun, verdi cevabı: “Parasal egemenliğimizi ve yasal para statümüzü korumaktır. Yağmurlu bir gün için plan yapmalıyız. ” Mu ayrıca, DCEP’in Libra’yı kopyalamak için tasarlanmadığını ve 1: 1 RMB’ye sabitleneceğini vurguladı..

Profesyoneller

Fiziksel parayla karşılaştırıldığında, DCEP’in kendine özgü avantajları vardır. Hükümet için dijital bir yuan para basma maliyetlerini ortadan kaldırabilir.

Ticari bankalar için DCEP, daha düşük maliyetlerle daha fazla para işlemini kolaylaştırabilir, riskleri en aza indirirken iş yeniliğini artırabilir..

Halk için DCEP, onları bankalar arası transferler için dolaylı işlem ücretlerinden kurtarabilir. Yurt içi ve sınır ötesi ödemeler de daha az ihtilaf haline gelecek.

Elbette, DCEP’in getirebileceği çok daha fazla avantaj olabilir ve para biriminin geleceği kadar değişimi de kucaklamalıyız..


Kripto para piyasaları için ne anlama geliyor??

Belki de kripto piyasalarının en büyük endişesi budur. DCEP’in piyasaya sürülmesinin, toplumun blockchain teknolojisini kabulünü genişleteceğini ve insanların buna karşı önyargısını azaltacağını hayal edebiliriz. Bu çığır açan teknolojinin daha iyi anlaşılması ve gerçek hayattaki uygulamalarıyla, geleneksel yatırım topluluğu blok zinciri yatırımlarına daha açık olabilir. Bu potansiyel tutum değişikliği, mevcut kripto alanına olumlu bir etki getirebilir. Mevcut stabilcoin alanıyla ilgili endişeler olsa da, DCEP’in stabilcoin piyasalarını nasıl etkileyeceğine erişmek için henüz çok erken görünüyor..

CBDC açısından neler bekleyebiliriz?

Çin’den sonra CBDC kervanına atlayan daha fazla ülke ve bölge olacağını ve ABD’nin bunlardan biri olabileceğini öngörebiliriz. Son COVID-19 salgını ışığında, bazı ABD yasa yapıcıları tartışıldı Dijitalleşmiş bir doların nasıl teşvik paketinin bir parçası olabileceği hakkında. ECB ayrıca daha proaktif bir şekilde yaklaşmak Blockchain destekli bir EUR’ya sahip olma çalışmasına gelince. Bu arada Hong Kong’da, eski HKMA İcra Kurulu Başkanı önerildi dört bölgeyi (Çin, Japonya, Kore ve Hong Kong) kapsayan bir dijital para biriminin tanıtılması gerektiği. Bu girişimin sadece işletmeler için sınır ötesi ödeme sıkıntısını azaltmayacağına inanıyor. Ayrıca, Doğu Asya’daki ekonomik durgunluğun üstesinden daha iyi gelecektir..

Sonuç

Artık DCEP’in resmi lansmanı hemen köşede gibi göründüğüne göre, kendimizi daha dijital, kullanışlı ve daha iyi bir geleceğe daha iyi hazırlamalıyız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map