DCEP fiat’ın yerini almayacak, Hong Kong sanal varlık ticareti lisansı veriyor

Çin ve Hong Kong’dan blok zinciri ve kripto para birimi haberlerine haftalık genel bakış

Çin Pazarı İzleme görseli

Çin’in dijital para birimi elektronik ödeme sistemi – DCEP olarak bilinir – bu hafta manşetlere taşınmaya devam ediyor. Eski Çin Halk Bankası yöneticisi Zhou Xiaochaun, DCEP’in ABD doları gibi mevcut fiat para birimlerinin yerini almasının amaçlanmadığı inancını paylaştı..

DCEP, geçtiğimiz hafta yaklaşık 20.000 işlemin yapıldığı Double 12 Alışveriş Festivali sırasında JD.com’da çevrimiçi olarak ilk kez sahneye çıktı. Bu arada, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, OSL Dijital Menkul Kıymetler’e ilk sanal varlık ticareti lisansını verdi..

OKEx Insights’ın China Market Watch’ın bu haftaki sayısında bu hikayelerle ilgili kaçırmış olabileceğiniz her şey ve daha fazlası burada..

Eski PBoC başkanı, DCEP’in fiat para birimlerinin yerini alması anlamına gelmediğini söyledi

Zhou Xiaochuan, eski PBoC valisi ve Çin Finans Derneği başkanı, iddia edildi Çin fiat para birimlerini DCEP ile değiştirmeye çalışmıyor. Şangay Finans Forumu’nda konuşan Zhou, Çin’in tüketicileri ve denizaşırı tüccarları DCEP’te kademeli olarak ödemeleri kabul etmeye ikna etme sürecinde olduğunu iddia etti..

Temel Çıkarımlar

  • Çin, daha önce Terazi olarak bilinen Diem destanından alınan dersin farkında. Politika yapıcılar Diem’e ve onun parasal egemenliğe meydan okurken finansal sistemleri bozma potansiyeline karşı ihtiyatlı bir yaklaşım benimsedi.
  • Çin, DCEP’in geliştirilmesi yolunda aktif olarak ilerlerken, Japonya’nın uluslararası ilişkilerden sorumlu bakan yardımcısı Kenjo Okamura, endişeli ülkesinin merkez bankası dijital para birimlerini geliştirmede ilk hamle avantajını kaybetmesi hakkında. Diğer ülkeler muhtemelen küresel CBDC yarışında geri kalma konusunda benzer endişeleri paylaşıyor.

DCEP, JD.com’da yaklaşık 20.000 işlem harcadı

JD Digits, e-ticaret devi JD.com’un fintech kolu, bildirildi DCEP, geçen hafta Shenzhen’de düzenlenen Double 12 Alışveriş Festivali’nin başlamasından bu yana yaklaşık 20.000 işlemde kullanıldı. Şirket, ilk DCEP işleminin Suzhou’daki bir müşteri tarafından yapıldığını ve ödemenin 0,5 saniyede tamamlandığını belirtti..

Anahtar Paket Servis

  • DCEP, şimdiye kadar, öncelikle genç nesillerin üyeleri tarafından kullanılmaktadır. JD Digits, DCEP işlemlerinin yaklaşık% 80’inin 1980’lerde veya 1990’larda doğanlar tarafından yapıldığını belirtti. En büyük çevrimiçi ödeme 10.000 CNY’yi aştı – 1.500 ABD Dolarından fazlasına eşdeğer.

Hong Kong, resmi sanal varlık ticareti lisansı veriyor

Fidelity destekli BC Group’un dijital kolu OSL Digital Securities, Alınan Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan Tip 1 ve Tip 7 düzenlenmiş faaliyetleri yürütmek için resmi bir lisans – sırasıyla menkul kıymetler ticareti ve otomatik ticaret hizmetleri sağlama – 15 Aralık’ta.

OSL, Ağustos ayında düzenleyiciden ön onay aldı. OSL, yayınlandığında müşterilere BTC, ETH’ye uyumlu ticaret erişimi sunacak ve güvenlik belirteci teklifleri seçecektir..

Temel Çıkarımlar

  • HKSFC tarafından verilen sanal varlık ticareti lisansları, OSL’nin düzenleyicinin titiz inceleme gereksinimlerini başarıyla karşıladığı anlamına gelir. OSL tarafından sunulan sanal varlık teklifleri, geleneksel menkul kıymetlere uygulanan aynı yüksek düzeyde düzenleyici inceleme alacaktır..
  • Hong Kong’daki onay, OSL’nin işini Singapur’a genişletme girişimini destekleyecek. Şirket, Ödeme Hizmetleri Yasası kapsamında bir dijital varlık lisansı başvurusunda bulundu ve şu anda Singapur Para Otoritesi tarafından inceleniyor..

Çin’de ekonomik toparlanma 2021 öncesinde hızlanıyor

Hong Kong ve Çin’de borsalar için durgun bir hafta oldu. Basım tarihi itibarıyla, Shanghai SE Composite ve CSI 300 şu anda 3.368 ve 4.952’den işlem görüyor – sırasıyla haftalık% 0.12 kayıp ve% 0.19 kazançla. Hong Kong’da Hang Seng Endeksi bu hafta% 0,2 düştü ve şu anda 26.456’da duruyor..

SZSE blockchain 50 endeksi bu hafta% 1.44 düştü. Kaynak: Ticaret Ekonomisi, Investing.com


Çin beklentilerini pekiştirdi. sağlıklı ekonomik iyileşme 2021 yılı öncesinde. Kasım ayında sanayi üretimi ve perakende satışları bir yıl öncesine göre sırasıyla% 7 ve% 5 arttı. Ayrıca, Çin’deki sabit kıymet yatırımı% 2,6 arttı.

Çin’de endüstriyel üretim ve perakende satışlar yıldan yıla arttı. Kaynak: Ulusal İstatistik Bürosu

Temel Çıkarımlar

  • Çin’de endüstriyel üretim perakende satışlardan daha hızlı toparlanıyor. COVID-19 salgınının başlamasından bu yana hem endüstriyel üretim hem de perakende satışlar negatif büyüme görürken, endüstriyel üretim Nisan ayında tekrar pozitif bir yörünge kazandı. Perakende satışlar yalnızca Ağustos ayında gerçekleşti.
  • Akademik kurumlar, ekonomik veri tahminlerini Kasım ayındaki en son verilere dayanarak yükseltti. Örneğin, Oxford Economics öngörülen Çin’in 2021 ekonomik büyümesi önceki tahmin olan% 7,8’den% 8,1 olacak.

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map