CoinMarketCap’in Carylyne Chan: Bugünün Ekonomik Durumu (Brrr) İnsanlar Temelleri Sorguladıkça Kripto İçin Olumlu

Bu, kripto endüstrisindeki liderler ve inşaatçılar ile Akademimizde yayınlanan bir dizi konuşma olan OKEx Röportajları’ndaki ilk röportajdır..

Geçen hafta, kripto endüstrisinin deneyimli CoinMarketCap’in (CMC) Edinilen kripto borsası Binance tarafından.

OKEx Academy, CMC’nin yeni geçici CEO’su ve eski baş strateji sorumlusu Carylyne Chan ile satın alma, “kripto devrimi”, koronavirüs ve bütün gün evden çalışırken ne tür çay içtiği hakkında konuştu..

Contents

Satın alma

OKEx: Şu anda topluluktan satın alma hakkında ne duyuyorsunuz ve nasıl yanıt veriyorsunuz??

Carylyne Chan: Birden çok taraf duydum. Kesinlikle bundan pek memnun olmayan insanlar var. Bence bu insanların çoğu felsefi olarak bağımsızlığa ve müdahale etmeme, ademi merkeziyetçilik eğilimi gösteriyor. Sanırım bunlar anlaşmanın en büyüğü.

Ama aynı zamanda pek çok olumlu görüş de duydum. Bunların çoğu, bu hareketin alan için olgunluğu temsil ettiğini düşünen insanlar. Biliyorsunuz, insanların şimdi tüm bu M’yi ürettiği bir noktaya geldik.&Bir [birleşme ve devralmalar] hareket ediyor ve bu, kriptonun olgunlaştığının bir işareti.

Reddit’te insanların bunun nasıl ille de kötü bir şey olmadığı hakkında konuştukları oldukça ilginç yorumlar gördüm, çünkü burası serbest bir pazar ve açıkçası insanların her iki şirket için de başka alternatifleri var..

Her iki şirket de bakış açılarının ve bu alandaki konumlarının gerçekten farkında olmaya devam ettikleri ve kullanıcılar ve topluluk için bir şeyler oluşturmaya devam ettikleri sürece, kullanıcılar bu iki ürünü seçmeye devam edebilir. Bu iki şirketi kendilerine güvendikleri ve son kullanıcıya en iyi ürünleri ve deneyimi sunduklarına inandıkları için seçebilirler..

OKEx: Olumsuz yorumlara veya taşınmaktan rahatsızlık duyan insanlara cevabınız nedir??

Carylyne: Benim bakış açıma göre, hatırlanması gereken en önemli şey, yaptığımız şey hakkında tarafsız ve şeffaf olmaya devam etmenin CMC’nin çıkarına olduğudur..

Bu yüzden, [Carylyne ve Brandon Chez (CMC’nin kurucusu ve eski CEO’su) yazdığınız mektubu okuduğunuzu biliyorum. harfler satın alma hakkında topluluğa – OKEx] ve sanırım bu konuda biraz ayrıntıya girdim. Ancak asıl önemli olan, bir şeyleri kullanıcılarımız tarafından doğru şekilde yapmaya devam etmemizin mantıklı olmasıdır, çünkü onlar seçebilirler..

Sanırım birisi soru sorduğunda benim için en büyük şey, yani şu anda sözüme güvenmek zorunda değilsin. Ancak, CMC’ye önümüzdeki birkaç ay veya önümüzdeki birkaç yıl için bir şans verirseniz, başından beri söylediklerimize uygun şekilde hareket etmeye devam edeceğimizi göreceksiniz. Yine de dürüstlükle hareket edeceğiz. Reklamcılık müşterilerimizden hiçbiriyle uğraşmayacağız.

Bize biraz zaman ver. bizi gözlemlemeye devam edin. İstersen bizi aramaya devam et. Bence bu sağlıklı ve dahil olan herkes için iyi.

OKEx: CMC, yeni ana şirketinden ne elde etmek istiyor??

Carylyne: Binance, CMC’den çok daha büyük bir şirket, şu anda dokuz yüze yakın çalışanı var. Dolayısıyla, CMC’nin şu anda sahip olduğu bir sürü diş çıkarma sorunu yaşandı.. 

Şu anda yaklaşık 30 kişimiz var ve hepimiz dağılmış durumdayız. İletişim, bu seviyede hala alışmaya çalıştığımız bir şey. Örneğin hala İK süreçlerimizi düzeltmeye çalışıyoruz. Hâlâ farklı bölgelerde ve benzeri şeylerde mali durumumuzu nasıl düzgün bir şekilde yapacağımızı bulmaya çalışıyoruz..

Bu yüzden, bu en iyi uygulama türlerinin birçoğu gibi, bunu yaşadılar. Ve benim için, diğer şirketlerin bunu nasıl yaptığına dair bu tür bir anlayışa sahip olmak ve bize bu süreçlerin bazılarını CMC içinde daha etkili bir şekilde ölçeklendirmek için bu süreçlerden bazılarını çalıştırmanın nasıl bir şey olduğu konusunda bu yapısal tavsiyeyi veriyorlar ürün, son kullanıcı için mühendisliğe ve deneyime odaklanabiliriz – CMC’yi zaman içinde ölçeklendirmek açısından bunun bize çok ama çok yardımcı olacağını düşünüyorum..

Likidite ve iyi veriler

OKEx: Kasım ayında CMC sunulan yeni likidite ölçüsü. Neden bu kadar önemli?

Carylyne: Muhtemelen bildiğiniz gibi, 2018’de başlayan oldukça büyük bir hacim enflasyonu sorunu vardı. 2018’in başları. Ve insanlar temelde CMC’deki sıralamaları oynamaya çalışıyorlardı. Sıralamaları oynamaya çalışmak için büyük bir teşvikleri var, böylece tırmanırsınız ve daha fazla kullanıcı ve malzeme alırsınız.

Sanırım yaptığımız şey sadece yarı pişmiş bir çözüm bulmak yerine, bunun neden olduğunu anlamaya çalıştık. Ve bunun büyük bir kısmı, kriptoda merkezi bir düzenleyici otorite olmamasıdır. Dolayısıyla, bir borsa doğru hacimleri rapor etmediğinde veya bir tüccar, yıkama ticareti. Bu şeyleri düzenlemek zor ve kimse yapmıyor.

Bu yüzden kendimize sormaya başladık, bunu yapmak için hacim doğru ölçü mü? Çünkü bunu bir yabancı olarak gerçekten düzenleyemezsiniz. İşte bu yüzden bulduk likidite ölçüsü. Temel olarak tüm farklı piyasa çiftlerini hesaba katar ve piyasanın ne kadar likit olduğuna bağlı olarak bu metriği dinamik olarak günceller..

Genel olarak bunun, tüccarların ilgilendiği şey olan likidite açısından, sorunu farklı bir açıdan inceleyerek çözmemiz için temel bir yol olduğunu söyleyebilirim. Bazen oldukça kozmetik olabilen hacimler yerine, özellikle bu sektörde.

OKEx: İyi verilerden bahsettiğimizde tam olarak neyi kastediyoruz??

Carylyne: Öyleyse, tarihsel olarak konuşursak, CMC en fazla veriye sahiptir. Tarihsel olarak bakmak istiyorsanız, zaman içinde neler olup bittiğini, CMC 2013’ten beri veri topluyor. Bu, bir veri toplayıcı olarak CMC için kesinlikle büyük bir şey..

Verinin kalitesini ne belirler? Sanırım bunun bir parçası, verileri ne kadar iyi inceleyebildiğiniz. Bu nedenle, algoritmalarımıza yerleşik anormallik algılama özelliğine sahibiz. Ve daha sonra CMC’nin en büyük toplayıcı ve aynı zamanda her borsaya en büyük yönlendirme olduğu gerçeği nedeniyle, onlar [borsalar] da verileri CMC’ye mümkün olduğunca doğru bir şekilde rapor etmelerini istiyorlar, böylece sunabiliriz onları doğru ışıkta.

Öyleyse diğer kısmı, CMC’nin felsefi olarak verileri sansürlememeye meyilli olmasıdır. Bu yüzden “verileri rapor ettik”. Ama aynı zamanda “verileri düzenledik”. Yani bu insanlara, kendileri için neyin mantıklı olduğu, neyi görmek istedikleri konusunda bir seçenek sunacak. Örneğin, bazı insanlar filtrelenmemiş ciltleri görmek ister..

Bu [ölçümlerin] çoğunu iyileştirmeye devam edeceğiz. En yüksek kalite için yinelemeli bir süreçtir çünkü endüstri yapısının nasıl değiştiğine bağlı olarak yaşam süresine göre değişir. Yani 2015’te durum farklıydı. Verilerin kalitesi, şu anda bahsettiğimiz verilerin kalitesinden farklıydı..

Ve zamanla değişmeye devam edeceğine inanıyorum. Bu yüzden her zaman buna göz kulak oluyoruz. Bize bu verilerle ilgili geri bildirimde bulunan bir grup topluluk kullanıcımız var. Bize doğru ve doğru verileri vermeye teşvik edilen borsalara sahip olmak.

Tüm bunların CMC’nin sürekli kalite arayışına katkıda bulunduğunu söyleyebilirim. Zamanla kullanıcılarımıza bu tür yüksek kaliteyi sunmamızı sağlar. Ayrıca ortaya çıkan yeni metrikler. Muhtemelen bu da yardımcı olacaktır.

Kripto devrimi ve benimsenmesi

OKEx: Topluluğa bu satın alma hakkında yazdığınız mektupta, "CoinMarketCap ile ilgili fikir ve özellikleri tanıtmanın ana ölçütü, “Bu, bugünkü kripto devriminin durumunu etkili bir şekilde yansıtıyor mu?”"

Kripto devriminin sizin için ne olduğunu ve bunu yansıtmanın ne anlama geldiğini açıklayabilir misiniz??

Carylyne: Dolayısıyla, Brandon CMC’yi kurduğundan beri, her zaman bunu bir tür serbest piyasa gibi düşünen bir insan olmuştur. Neden bugün binlerce jetonumuz var, yüzlerce ve binlerce farklı türde blok zincirimiz var?

Bence CMC’nin ortaya çıkış şeklini şekillendiren görüş, tüm verileri nasıl serbest piyasa / serbest rekabet tarzında sunacağınızla ilgili? İşlerin zaman içinde nasıl geliştiğini gösteren bir şekilde mi? CMC’nin verilerinin zaman içinde ilginç olmasının mantıklı olmasının nedeni budur. Böylece sektörün yapısı açısından işlerin zaman içinde nasıl geliştiğini görebilirsiniz..

Öyleyse, bu özellikleri devrimi yansıtıp yansıtmadığına göre eklediğimizi söylediğimizde – daha çok CMC’de başka hangi verileri sergileyebileceğimize benziyor ki bu, insanların bugün endüstrinin yapısının nasıl göründüğünü anlamalarına yardımcı olacak?

İnsanların bu tür bir özgürlüğün olduğunu görebileceği bir şekilde sunabilir miyiz? Uzayda bir tür serbest rekabet var. Yani bu, karar verdiğimiz birçok şeyi şekillendirmeye devam edecek.

Belki başka şeyler ekleriz DApp’ler veya NFT’ler [non-değiştirilebilir belirteçler], bilirsiniz, zamanla. Bu yansıtıcı olacaktır çünkü insanlar bunu CMC’de görmek ve sitedeki diğer sıralamaları vb. Görmek isterler..

OKEx: Duyduğumda "kripto devrimi" Aklıma çok fazla atılan başka bir terim var. "Benimseme."

Bu terim özellikle sizin için ne anlama geliyor??

Carylyne: Evet, hemen hemen herkesin farklı bir tanımı var. Dolayısıyla, bir değişim bakış açısından benimseme, bir DApp oyunu bakış açısından benimsemekten farklı olacaktır. Bunlar birbirine bağlı.

Ama bir bakıma, evlat edinmenin bir şeyle ilgilenecek kritik bir insan kitlesi görmek olduğunu söyleyebilirim..

Ve bence yaptığım birçok konuşmadan, birçok insan, katil kripto uygulamasının hala bir parasal sistem, bir değer deposu olarak işlevi olduğuna inanıyor..

Bana öyle geliyor ki, çoğu insanın devrim özgürlüğünün ne anlama geldiğine ve kripto paranın onu benimseyenler açısından ne anlama geldiğine dair sahip olduğu baskın tez. Yani önemli soru, insanlar kripto para mı kullanıyorlar, insanlar kripto kullanıyor mu??

Bu nedenle, birçok projenin “bunu bir POS’ta [satış noktası] alabilir misin? Bunu ödeme sistemlerine, çevrimiçi mağazalara aktarabilir miyiz? ” Onun gibi şeyler.

Pek çoğu farklı şeyler üzerinde çalışıyor. Ancak bir tür kapsayıcı tema, kriptoyu para olarak ya da akıllı sözleşmelerle Ethereum gibi daha iyi otomatikleştirilebilecek ekosistemin diğer bölümlerini veya diğer akıllı sözleşme platformlarını büyütmenin bir yolu olarak kullanabilmek gibi geliyor..

DeFi [ademi merkeziyetçi finans] veya hala para olan bir şey gibi gelip giden şeyleri söyleyelim, bu sadece onu muhasebeleştirmenin farklı bir yolu veya aklımızdaki parasal yapı içinde farklı bir sistemdir..

Küresel mali kriz

OKEx: Mevcut küresel ekonomik durumun kripto için ne anlama gelebileceğini düşünüyorsunuz?

Carylyne: Açıkçası, söyleyeceğim her şey spekülasyon.

OKEx: Ve yatırım tavsiyesi değil!

Carylyne: Evet! Sanırım bunun büyük bir kısmı, niceliksel genişleme ve bunun enflasyon için ne anlama geldiğine dair birçok yeni konu ve konuşma noktaları görüyoruz, Brrr [ meme – OKEx], bunun gibi şeyler.

Tüm bunlar, bize giderek daha fazla insanın bunun cüzdanları için ne anlama geldiğini anlamaya çalıştığını gösteren bir şekilde bir araya geliyor. Uzun vadede ne anlama geliyor? Ve bunun aslında kripto için olumlu bir eğilim olduğunu düşünüyorum, çünkü insanlar “kullandığımız paranın sahip olduğumuz temel unsurlar nelerdir?”

Ve bugün kripto endüstrisinde olan birçok insan için, paraya sahip olmanın ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu yeniden anlayarak işe başlıyoruz. Dolayısıyla, insanların artık bunları daha alenen sorgulamaya başlaması olumlu..

Bu nedenle, sektördeki insanlar olarak, başkalarının bunu anlamasına yardımcı olmakta aslında büyük bir rol oynayabiliriz. Çevremdeki birçok insan bana “kripto, bu gerçek para değil, değil mi? Bu hayali internet parası. Yani bunun anlamı nedir?”

Evet, evet, ama şu anda cüzdanınızda bulunan para da biraz hayal ürünü. Sadece insanlar birbirleri için aynı değere sahip olduğu konusunda hemfikirdir.

Öyleyse, durum buysa, sistemi mantıklı bir şekilde nasıl büyüteceğinizi düşünmeye çalışın. Bununla ilgileniyor musun? Farklı bir yol, farklı kripto sistemleri, farklı blok zincirleri ve farklı idealler var ve zaman içinde bunlar arasında seçim yapma özgürlüğü hayal edebiliyor musunuz? Bence bu gerçekten ilginç.

Dolayısıyla, makro trendler kesinlikle kriptoya bu şekilde yardımcı oluyor ve insanları şimdi her zamankinden daha fazla alanı anlamaya itiyor..

OKEx: Yani kriptoda geleneksel finansal sisteme alternatifler için bu alanı görüyoruz. Ancak aynı zamanda, kripto şirketlerinin doğrudan geleneksel finansal sistemle çalıştığını görüyoruz, özellikle de fiat rampalarına ihtiyacımız olduğu için..

Bu, orijinal kripto değerleriyle bir çelişki mi??

Carylyne: Bence bu – bahsettiğimiz orijinal öncüle geri dönersek – insanların yaşam tarzları için kendileri için en mantıklı olanı seçmekte açıkça özgür olmaları anlamında bir çelişki olmadığını düşünüyorum..

Dolayısıyla, fiat bugün sorunlarınızın çoğunu çözüyorsa, bunu kullanmaya devam etmemeniz için hiçbir neden yok. Ama bence bu evlat edinme meselesine geri dönüyor.

[Kripto] kullanmak için bir neden var mı? Ve çoğu insan için, portföylerinin çeşitlendirilmesi dışında, spekülasyon için şu anda yok.

Bu nedenle, bu kullanım durumlarından daha fazlasını teşvik etmek için başka neler yapmamız gerektiğini bulmak gerçekten bize kalmış..

Bu aslında CMC’de dahili olarak çok konuştuğumuz bir şey. Biz bu konumdaysak ve insanlar kriptoları ile ne yapabileceklerine veya alıştıkları bazı sistemlere alternatif olarak bizden fikir vermemizi istiyorlarsa, o zaman gerçekten bu rolü almalıyız. çok daha ciddiyim.

İster ilginç raporlar yazıyor ister farklı platform türlerini paylaşıyor olsun. Örneğin, bankanızdan aldığınız mevcut faizden 100 kat daha iyi faiz kazanmanın farklı yolları. Tüm bunları sergilemek bizim için önemlidir.

Bu yüzden bunun ille de çelişkili olduğunu düşünmüyorum, zaman içinde gerçekten tamamlayıcı oluyor, sadece herkesin ihtiyaçlarına bağlı olarak.

Koronavirüs güncellemesi

OKEx: COVID-19’un CMC’yi nasıl etkilediğini öğrenmek istedim. Senin için bir şey değişti mi? Virüs başladığından beri hangi kalıpları fark ettiniz??

Carylyne: Piyasalardaki oynaklık dışında CMC’yi etkileyen çok spesifik bir şey olduğundan emin değilim. Sanırım en büyüğü bu. Bunu daha önce söyledim, CMC’deki sayfa görüntülemelerinin piyasaların oynaklığıyla çok ilişkili olduğunu düşünüyorum. Bu kesinlikle bizim üzerimizde büyük bir etkiye sahip.

Komik, ancak ekip üyelerimizin çoğu evde kendi başlarına uzaktan çalışmaya çok alışkın. Yani çoğu insanı o kadar da etkilemedi. Ve şimdi insanlar bize soruyor, “Uzaktan çalışmak için herhangi bir ipucunuz var mı? Ve insanlar bunlarla nasıl başa çıkıyor? ” Yani bir şirket olarak, bu konularda daha fazla tecrübemiz olduğunu düşünüyorum..

Yakın zamanda bir Blog yazısı evde herkesin farklı çalışma düzenlerini göstermek. CMC ekibinin koronavirüs ile ilgili yaptığı en büyük şey olduğunu söyleyebilirim. Tuvalet Kağıdı Jetonu. Bunu Nisan Bir Şakası’nda gördün mü emin değilim.

Biz de “tuvalet kağıdınızı istifleme, bu mantıklı değil!” Dedik. Bu fenomeni bir nevi parodi yapmak ve bunu sergilemek ve gün ışığına çıkarmak istedik … Virüsten her şeyi yaşayan insanlar için biraz daha neşeli hale getirmek istedik..

Kriptodaki kadınlar

OKEx: Sektörümüzde liderlik de dahil olmak üzere kadınları sıklıkla çeşitli rollerde görsem de, birçok kripto şirketi hedef kitlesinin çoğunluk (bazen yüzde 80’e kadar) erkek ve ayrıca çoğunlukla 25-45 yaşında olduğunu bildiriyor..

Bu demografik tutarsızlık hakkında herhangi bir fikriniz var mı?

Carylyne: Genel olarak, şeyleri cinsiyetlendirmenin bir anlamda gerekli olduğunu düşünmüyorum. En azından benim için çok meritokratik bir ortamda büyüdüm. İnsanların meritokrasi hakkında çok konuştuğu ve ırkın bir sorun olmadığı, cinsiyetin sorun olmadığı Singapur’da büyüdüm. Bunun gibi şeyler. Bu yüzden benim için asla bir şey olmadı. 

Aslında kriptoda erkek-kadın oranında genel olarak teknoloji şirketlerine göre çok daha iyi bir denge olduğunu düşünüyorum..

Bu yüzden rolleri bulmak, her iki cinsiyet için de gerçekten ilginç açıları bulmak gibi. Ve bence kripto ile ilgili olan şey çekici olması çünkü büyük bir bireysellik duygusu ve çok fazla özgürlük var. Ve sonra bir topluluğun parçası olduğunuzu hissedersiniz.

Böylece insanlar bu etkileşime çekilir. Bence kadın ya da erkek ya da her neyse ona daha az odaklanılıyor. Kriptodaki birçok lider de aslında kadın. Sahip olduğumuz erkek meslektaşlarımızın dışında.

Sanırım bu konuda ne yapmamız gerektiğine dair güçlü bir görüşüm yok. Ama umarım buradaki biri ve diğer tanınmış kadın liderler olarak [ki biz] genç kadınlara örnek oluyoruz, böylece genel olarak toplumsal cinsiyet siyaseti hakkında endişelenmek zorunda kalmadan yapmak istedikleri her şeyi yapabilirler..

OKEx: Bir sektörde toplumsal cinsiyet hakkında her konuştuğunuzda bunun çok ağır bir soru olduğunu biliyorum..

Çünkü kripto veya kripto altyapı kullanıcılarının çoğunun neden erkek olacağına dair tarihsel, sistemik nedenlerimiz var..

Carylyne: Evet. Daha önce AI sektöründe çalıştım. Bence bu aynı zamanda çok yaygın bir soru çünkü insanlar kalıpları tespit etmek için bir makine yaratmanın ne anlama geldiğinden çok bahsediyorlar..

Ve bunu düşündüğünüzde, tüm makineleri eğiten insanlar erkek ve / veya belirli bir ırktan veya belirli bir geçmişten geliyorsa, bilinçsiz bir önyargı varmış gibi düşünürseniz. Yani bunun gibi şeyler daha çok ortaya çıkıyor.

Ve bence diğer her şeyde olduğu gibi kriptoda da her zaman bir tür bilinçsiz önyargı olacaktır..

Yani daha çok anlamakla, kabul etmekle ve sonra bu şekilde olmaması gerektiğini söylemekle ilgili. Gerçekten daha fazla insanın bu türden farklı görüşlere sahip olmasını sağlamakla ilgili olmalı. Ancak yetenekli insanlar, cinsiyetleri ne olursa olsun, yönelimleri ne olursa olsun.

Kripto dışında hayat

OKEx: Şu anda herhangi bir şey okuyor musunuz??

Carylyne: Aynı anda birçok farklı kitap okuyorum. Ama şu anda Strategy: A History adlı oldukça kalın bir kitap okuyorum. Stratejinin nereden geldiğinin izini süren oldukça ilginç bir kitap. Ve bu komik, çünkü her zaman geriye gittiler ve Tanrı’nın İncil’de kullandığı stratejiyi analiz ederek başladılar. Kesinlikle tavsiye ettim, çok ilgi çekici.

OKEx: İlk uyandığınızda ne yaparsınız, bir tür sabah ritüeliniz olur?

Carylyne: Sadece güne hazırlanmanın dışında, genellikle uyanıyorum ve 20 dakika meditasyon yapıyorum ve ardından gün için ajandama bakıp günün başlangıcına göre yeniden önceliklendiriyorum..

Bence bu odaklanmaya çok yardımcı oluyor. Ve ayrıca gün boyunca çok çay içerim.

OKEx: Kahveden vazgeçemem ama bütün gün çay içen insanların daha dengeli ve muhtemelen daha üretken olduklarına ikna oldum.

Carylyne: Belki de çaydaki bileşikler nedeniyle kimyasaldır. Odaklanmanıza yardımcı olması gerekiyor. Zamanla devam eden küçük bir vızıltı gibi. Bunun ne kadar doğru olduğundan emin değilim.

OKEx: Ne tür çay içiyorsun?

Carylyne: Bol yapraklı çay içerim. Oolong çayları gibi ya da son zamanlarda ben de çok pu-erh çay içiyorum.

Bu röportaj OKEx’in İçerik Başkanı Olivia Capozzalo tarafından yapıldı. Düzenlendi ve yoğunlaştırıldı.

Kapak resmi Carylyne Chan’ın izniyle kullanılmıştır.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map