Çin’in Blockchain Push: Devlet Politikasına, Girişimine ve Yatırıma Derinlemesine Bir Bakış

Geçen ay, Çin’in ulusal politika konusundaki yıllık toplantısında, blockchain geniş çapta tartışılan bir konuydu. Çin’in “Lianghui” olarak da bilinen “İki Oturum” toplantısı, COVID-19 salgını nedeniyle Mart’tan ertelendikten sonra 22 Mayıs’ta başladı..

Lianghui, Çin’in resmi politikasının önümüzdeki yıl hangi alanlara odaklanacağını belirleyen her açıdan önemli bir siyasi olaydır. Toplantı, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (CPPCC) ve Ulusal Halk Kongresi’nin (NPC) 2.000’den fazla üyesini bir araya getiriyor. Üyeler toplantı sırasında teklifler sunarlar ve bunlar daha sonra Başbakan Li Keqiang tarafından Çalışma raporu, Önümüzdeki yıl Çin için politika önceliklerini ve ekonomik hedefleri vurgulayan.

Bu yılki oturumda, 23 Mayıs’ta, Jieqing Tan, NPC Vekili, teşvik Çin, hükümet tarafından yönetilen bir blockchain geliştirme fonu kurulmasını önererek blockchain gelişimini hızlandıracak. Önerilen fon, gelecek vaat eden blok zinciri işletmelerini desteklemeyi, teknolojiyi içeren inovasyonu teşvik etmeyi ve yetiştirmeyi amaçlamaktadır. blok zinciri tek boynuzlu atları Uzun vadede.

Tan ayrıca, Çin’in ülke için ulusal bir blok zinciri stratejisi belirlemek için “On Dördüncü Beş Yıllık” planın planlama döneminden yararlandığını öne sürdü. Alt seviyede blok zinciri teknolojisi standartlarının kurulmasından, ardından orta seviye endüstri uygulamalarının takip ettiği strateji, üç boyutlu bir teknoloji, endüstri ve düzenleme sisteminden oluşacaktır..

Başkan Xi Jinping’in it Blockchain gelişimi geçen sonbaharda başladı, blockchain Çin’de önemli bir ilgi gördü. OKEx Insights, Çin’de teknolojinin mevcut durumuna ve bunun etrafında gelişen ekosisteme daha yakından bakıyor.

Blockchain politikası dalgalanması

Nisan 2020 itibariyle, bir bildiri Çinli danışmanlık devi CCID, Çin’in blockchain politika uygulamasında bir dünya lideri olarak ortaya çıktığını belirtti. CCID, 2019’un sonuna kadar hem eyalet hem de yerel düzeyde 267 blockchain ile ilgili politika ile Çin’in hesaplar teknolojiyi içeren tüm hükümet öncülüğündeki politikaların yüzde 45’i için. 2016-2019 arasında, Çin’de ulusal makamlar tarafından açıklanan toplam 29 blockchain ile ilgili politika vardı ve bunlardan 17’si yalnızca 2019’da ortaya çıktı..

Geçen yıl itibari ile 13 blok zinciri politikasıyla birlikte, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Çin’in (MIIT) bu alandaki en aktif hükümet oyuncusu ve onu takip eden Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) 4 politikalı.

Çin’in blok zinciri politikaları neye benziyor??

The kanun 1 Ocak 2020 tarihli kriptografi ulusal yasasının yaygın bir şekilde kabul edilen Çin’de bugüne kadarki en önemli blok zinciri ile ilgili düzenleyici politikalardan biri olarak. Göre NPC Anayasa ve Hukuk Komitesi, Kanun, kriptografinin uygulanmasını ve yönetimini standartlaştırır ve kriptografi ile ilgili işlerin geliştirilmesinde en iyi uygulamaları teşvik eder.

Yasa ayrıca kriptografiyi içeren suistimalle ilgili bir dizi düzenleme içerir. Örneğin, başkalarının şifrelenmiş bilgilerini çalan ve yasa dışı saldırılara karışan kişilere hukuk sisteminin nasıl tepki vereceğini belirlemek.

Çin hükümeti ayrıca ülke çapında blockchain standartları oluşturmaya çalıştı. Bu yılın Nisan ayında MIIT Veriliş a “Ulusal Blok Zinciri ve Dağıtılmış Defter Teknolojisi Standardizasyon Teknik Komitesinin Oluşumuna İlişkin Genel Duyuru.” MIIT bakan yardımcısı Chen Zhaoxiong liderliğindeki teknik komite, siyasi, endüstriyel, akademik ve araştırma kuruluşlarından 71 profesyonelden oluşacak.

Blok zinciri politikalarının sayısı açısından duyuruldu eyalet ve belediye hükümetleri tarafından, Çin’in başkenti, belki de şaşırtıcı bir şekilde, liderliği elinde tutmuyor. Aksine, kıyı eyaleti Guangdong, ülkedeki diğer tüm bölgeler arasında en fazla blok zinciri politikasına sahipken, Pekin beşinci sırada, şimdiye kadar 15 resmi politikanın açıklandığı görülüyor..

Çin’de belediye ve eyalet hükümetleri tarafından ilan edilen blockchain politikaları. Kaynak: CCID, OKEx Insights

İş hayatında blockchain


2019 itibariyle vardı 1.006 blockchain işletmesi CCID raporuna göre, Çin’de 338’i – veya yüzde 33,6’sı – Pekin’de bulunuyor. Pekin’i Guangdong’da 254 ve Şangay’da 122 izliyor. Blok zinciri işletmeleri arasında çoğunluğu finans uygulamaları, ardından tedarik zinciri, devlet hizmetleri ve fatura takibi geliyor..

Çin’deki blockchain’in finansal uygulamalarına daha derinlemesine bakıldığında, işletmeler çoğunlukla tedarik zinciri finansmanı (yüzde 36), sınır ötesi para transferi (yüzde 16) ve ticaret finansmanı (yüzde 14) üzerine odaklanıyor..

Çin’de blockchain’in finansal uygulamaları, 2012-2019. Kaynak: CCID, OKEx Insights Çin’de blockchain’in finansal uygulamaları, 2012-2019. Kaynak: CCID, OKEx Insights Çin’de blockchain’in finansal uygulamaları, kullanım durumlarını öne çıkardı. Kaynak: CCID, Innovation Center Denmark Şangay, OKEx Insights

Blockchain Kurucuları Fonu’nun yönetici ortağı Aly Madhavji, bu hafta yaptığı yorumlarda OKEx Insights’a yaptığı açıklamada, Çin’in blockchain geliştirme yarışında Amerika Birleşik Devletleri karşısında bir üstünlük kazandığına inandığını söyledi. Gecikme için ortaya çıkan teknolojiyle ilgili ABD düzenlemelerini suçluyor:

“Çin, tedarik zinciri, sigorta ve finans dahil olmak üzere sektörlerde çok sayıda başarılı pilot uygulamanın ardından blockchain teknolojilerine yapılan yatırımda önemli bir artış gördü. Buna karşılık, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenlemenin, blockchain’in sağladığı yenilikleri engellemeye devam ettiğini gördük..

Aynı zamanda, Başkan Xi Jinping’in Çin’in blok zincirinde lider olmasını savunması, Çin’in Blockchain Hizmet Ağı’nın (BSN) oluşturulması da dahil olmak üzere teknolojiye yönelik yaygın ilgiyi artırdı. ”

Blockchain Hizmet Ağı – ulusal bir blockchain?

The Blockchain tabanlı Hizmet Ağı (BSN) Ekim 2019’da piyasaya sürüldü ve Çin’in ulusal blockchain stratejisinde blockchain altyapısının temeli olarak hizmet etmesi amaçlanıyor. BSN bir ortak girişim Eyalet Bilgi Merkezi (SIC) ve China Mobile ve China UnionPay gibi devlet tarafından işletilen işletmelerin.

Altyapının beta testi başladı Ekim 2019 ile Mart 2020 arasında. İlk kez Hangzhou’da denendi ve kamuya açık hayır işleri, ürün lojistiği ve elektronik fatura takibi ile ilgili uygulamalar oluşturmak için 2.000’den fazla geliştiriciyi bir araya getirdi. Beta test aşamasından sonra, 25 Nisan’da BSN geliştiricileri duyuruldu ağın küresel ticari kullanım için resmi lansmanı.

BSN Kalkınma İttifakı başkanı Shan Zhiguang, duyuruda, ağın şu anda sekiz tanesi altı kıtaya yayılmış 128 halka açık şehir düğümüne sahip olduğunu belirtti. İttifak tahmin BSN’nin halka açık şehir düğümlerinin 2020 sonunda en az 200’e ulaşacağını.

BSN geliştiricileri, teknolojinin Hyperledger Fabric ve Baidu’nun XuperChain gibi popüler blok zinciri çerçevelerini desteklemek için tasarlandığını da belirtti..

BSN’nin yaratıcıları, “geleneksel blok zinciri bulut hizmetlerinden” çok daha düşük – yüzde 20’ye kadar – operasyonel maliyetler olduğunu iddia ettikleri göz önüne alındığında, ağın merkezi olmayan uygulama (DApp) geliştiricilerini çekeceğine olan güvenini dile getirdi.

Blockchain anlaşmaları ABD’den Çin’e kayıyor

Son dört yılda bir şiddetli değişim CB Insights’ın küresel blockchain ortamı hakkındaki 2020 raporuna göre, Çin’e taşınan blockchain anlaşmalarının payında. Çin merkezli şirketler 2015’te blockchain ile ilgili anlaşmaların sadece yüzde 2’sini talep ederken, 2019’a kadar bu sayı yüzde 22’ye çıktı. Öte yandan, ABD merkezli şirketler aynı dönemde yüzde 20’lik bir düşüş gördü – tüm küresel blok zinciri anlaşmalarının yüzde 51’inden yüzde 31’e düştü..

Çin’in blockchain anlaşmaları açısından yükselişi, PwC’nin 2. Global Crypto M&A ve Kaynak Yaratma Raporu, PwC, 2019’da kripto para toplama ve birleşme ve satın almaların (M&A) anlaşmalar Amerika’dan Asya ve EMEA’ya kaydı.

Global blockchain ile ilgili anlaşma aktivitesi payı, 2015-2019. Kaynak: CB Insights, OKEx Insights

Finansman ve yatırımlar

Çin, blockchain gelişimi açısından baskın bir bölge olarak ortaya çıktı ve 2019’da düşen küresel blockchain yatırımlarının zemininde anlaşmalar yaptı..

Risk sermayesi firmaları tarafından blok zinciri geliştirmenin küresel finansmanı miktar CB Insights, 2019’da 2018’e göre yüzde 34,5’lik bir düşüşle 2,79 milyar dolara yükseldi. Çin, aynı zamanda, yurt içi blockchain yatırımlarının (her türden) yüzde 40’ın biraz üzerinde düşmesiyle, 2018’de 41,25 milyar yuan’dan (yaklaşık 5,8 milyar dolar) 2019’da 24,43 milyar yuan’a (yaklaşık 3,4 milyar dolar) düşerek 2019’da düşüş eğiliminden muzdaripti – gelen bir rapora göre Rhino Verileri.

Açıkça, kurumsal yatırımcılar, 2019’da yüzde 59’luk bir düşüş gösteren blockchain finansman anlaşmalarının sayısındaki keskin düşüşün de yansıttığı gibi, Çin’de blockchain yatırımları yapma konusunda daha ihtiyatlı davrandılar..

Çinli işletmelerin Çin’deki blockchain yatırımları (2014-2019), Kaynak: Rhino Verileri

Çin’deki yerel blockchain yatırımlarındaki düşüşün olası bir açıklaması, Çinli işletmelerin ülke dışında blockchain’e yatırım yapmaya devam etmeleridir. Rhino Data’nın raporu, yabancı blockchain projelerine yatırım yapan Çinli şirket sayısının 2019’da sadece hafif bir düşüş gördüğünü gösteriyor..

Çin’deki blockchain ile ilgili yatırımlarda son zamanlarda yaşanan düşüşe rağmen, pazar araştırma şirketi IDC, Kasım 2019 raporunda Çin’in blockchain teknolojisine yaptığı harcamaların artacağını öngördü. aşmak 2018-2023 arasında yıllık bileşik büyüme oranı yüzde 65,7 ile 2023’te 2 milyar dolar.

Çin dışındaki Çinli işletmelerin blockchain yatırımları (2014-2019), Kaynak: Rhino Verileri

Blockchain ile avantaj elde etmek

Geçtiğimiz ayın sonunda düzenlenen yıllık İki Oturum toplantısının bir parçası olan CPPCC 13. Ulusal Komitesi’nin üçüncü oturumunda, Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nın CEO’su Charles Li, düzenleyicilere blok zinciri hakkında bir konuşma yaptı. Li stresli Çin’in diğer büyük ekonomileri geride bırakmak için blok zinciri teknolojisi, yapay zeka (AI) ve büyük veriden yararlanabileceği:

“Çin, diğer ekonomilere liderlik etmek için büyük veriyi kullanma fırsatına sahip. Çin bir yandan daha dijital, daha İnternet tabanlı ve yapay zeka, blok zinciri ve büyük veri gibi yeni teknolojileri başka herhangi bir ülkeden daha fazla kullanma yeteneğine sahip. “

Li adresinde bir “Görüşler” e atıfta bulundu. Beyan Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi’nin Mart ayı sonunda yayınladığı. Li, “ilk kez verileri açıkça üretim faktörlerine dahil ettiğini” iddia etti. Hükümet metni gerçekten de veri yönetimini standartlaştıran ve veri güvenliğini iyileştiren “devlet verilerinin açık paylaşımına” odaklandı.

Dijital ödemeler ve DCEP

Çin’in dijital ödemelerdeki liderliği, blok zincirinin potansiyel olarak daha fazla dahil edilebileceği bir dijital ekonomiyi teşvik etmek için sağlam bir temel oluşturdu. Mayıs 2020 itibarıyla, Çin tepesinde 1,9 trilyon dolarlık işlemle dijital ödemelerde küresel işlem değeri – 895 milyar dolar ile ABD’nin neredeyse iki katı. Statista’ya göre Çin de sıralı 2019’da mobil satış noktası segmentinde kullanıcı penetrasyonunda ilk, satış noktasındaki tüm işlemlerin yüzde 35,2’sinin Çin’deki akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla gerçekleştirildiğini gösteriyor..

2019’da mobil satış noktası segmentinde kullanıcı penetrasyonu. Kaynak: Statista

Blockchain’i dijital ödeme sektörüne dahil etme açısından dünya ekonomisi, Çin’in önerilen merkez bankası dijital para birimi (CBDC), Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) üzerinde yakından takip etti. DCEP, Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın eski yöneticisi Zhou Xiaochuan tarafından ilk kez Mart 2018’de halka tanıtıldı..

DCEP, dijital bir yuan dağıtmak için bir sistemdir ve iki katmanlı olacak şekilde tasarlanmıştır; burada birinci katman PBoC ve ticari bankalar tarafından kullanılırken ikinci katman ticari bankalar ve genel halk tarafından kullanılır. Nisan 2020’de PBoC, ABD fast food zincirleri McDonald’s, Subway ve Starbucks ile Xiong’an’da DCEP pilot denemesine başladı. adlandırılmış pilotun katılımcı listesinde.

Çin’in DCEP’inin zaman çizelgesi. Kaynak: PBoC web sitesi, Xinhua Haber Ajansı, CICC Research, KWM.com, OKEx Insights

Bazı uzmanlara göre, DCEP’in mutlaka blockchain teknolojisini kullanmadığını veya teknolojinin genel olarak anlaşıldığı şekilde kullanmadığını belirtmekte fayda var. Chongqing Teknoloji ve İşletme Üniversitesi profesörü Changyong Liu, daha önce OKEx Insights’a “DCEP’in küresel blok zinciri çılgınlığına uymadığını” söylemişti. Ayrıca şunları söyledi:

“DCEP esas olarak teknik bir dönüşümdür, RMB ve ilgili düzenleyici sistemlerin doğasını değiştirmez, bu nedenle DCEP mevcut blok zinciri endüstrisine veya kripto para birimi endüstrisine fazla kolaylık getirmeyecektir.”

Derinlemesine analiz HashKey Group’un baş ekonomisti DCEP, tüm önerilen CBDC projeleri gibi defterinin zorunlu olarak merkezileştirileceğini ve bu da onu “yalnızca bir düğüme sahip ‘bozulmuş’ bir blok zinciri” haline getireceğini belirtti.

Küresel rekabet açısından, ABD de açıkça kendi CBDC’sini takip ediyor, ancak dijital bir dolar hala sadece planlama ve tasarım aşamasında. Daha geçen hafta, eski ABD düzenleyicileri tarafından yönetilen bir grup, ABD’nin kendi CBDC önerisi için bir beyaz kağıt yayınladı – benzer şekilde, blok zincir teknolojisinin bazı unsurlarını kullanacak, iki kademeli, fiat parayla sabitlenmiş, merkezi bir sistem..

Blockchain, Çin hükümetinin yıllık özetinden çıkarıldı

Çin hükümet organları arasında – işletmeler ve yatırımcılardan bahsetmiyorum bile – blockchain ile ilgili politika geliştirmek ve uygulamak için aktif baskıya rağmen, teknolojinin kendisi henüz bir devlet önceliği değil. Blockchain teknolojisi, bu yılın gündemine girmedi Çalışma raporu – Önümüzdeki yıl için öncelikleri belirleyen İki Oturum toplantı özeti.

Bu, gelişmekte olan bir teknoloji olarak blockchain’in henüz Çin hükümetinin temel girişimlerine ait olmadığını gösteriyor – en azından bu yıl değil. Blockchain, başlı başına bağımsız bir endüstri olmaktan ziyade, Çin hükümeti tarafından açıkça ulusal bir öncelik olarak kabul edilebilecek tedarik zinciri gibi alanlarda verimliliği artırmak için bir araç veya teknoloji olarak görülüyor..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar. OKEx Insights’ı takip edin ve Telgraf.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map