Çin Üretimi Rekor Düşüşten Sonra Devam Ediyor, Bitcoin Fed Kesintilerine Tepki Veriyor: Haftalık Piyasa İzleme

Küresel olarak yatırımcılar, koronavirüsün (veya COVID-19) dünya ekonomisi üzerindeki etkilerinden giderek daha fazla endişe duyuyor. Geçen hafta gördüm 100.000’den fazla dünya çapında doğrulanmış virüs vakaları. Doğrulanan vakaların büyük çoğunluğu – 80.699 – virüsün ortaya çıktığı Anakara Çin’dedir..

Geleneksel piyasalar dalgalanma görüyor

Virüsle bağlantılı olarak hükümetler arasında artan kaosa yanıt olarak, finansal varlık fiyatları geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izledi. Enerji piyasalarında WTI ham petrol fiyatı yuvarlandı 6 Mart Cuma günü yüzde 10’dan fazla 41,28 dolara çıktı. Fiyat, 28 Kasım 2014’ten bu yana en düşük kapanış fiyatı.

Altının fiyatı gül 6 Mart Cuma günü, Ocak 2009’dan bu yana en büyük haftalık kazancına yaklaştı. ABD Hazine getirileri artmaya devam etti. sonbahar, rekor düşük seviyelerde 10 yıllık getiri ile.

Şangay Bileşik Endeksi, gösterilen ABD hisse senedi piyasalarından sapan ve hafta içi yüzde 5,35 yükselen güçlü direnç. S&P 500 endeksi gül Son beş işlem gününde yüzde 0,61 ve hala düzeltme bölgesinde, 19 Şubat’taki en yüksek seviyesine göre yüzde 10’dan fazla düşüşle hala düzeltme bölgesinde..

Şubat ayının sonunda ABD hisse senetlerindeki düşüşten önce, daha hassas, riskli varlık sınıflarından bazıları ekonomik gerilemeye çoktan tepki vermiş ve fiyatlandırmıştı. Örneğin ham petrol, düştü varil başına 63 dolardan Ocak ayı başlarında neredeyse yüzde 35 düştü..

Fed acil faiz indirimi yapıyor

Koronavirüsün ABD ekonomisi üzerindeki etkisinin risklerini azaltmak amacıyla, ABD Federal Rezervi duyuruldu gösterge faiz oranında yüzde 0,5’lik bir düşüş, yüzde 1 ila 1,25 aralığına.

3 Mart Salı günü, Fed’in planlanan bir sonraki toplantısından önce beklenmedik bir şekilde meydana gelen hamle, merkez bankasının yaptığı ilk acil faiz indirimi oldu. dan beri 2008 mali krizi.

ABD borsası, açıklamanın ardından Salı günü düşük kapattı. Piyasa duyarlılığının zayıflamasıyla hisse senetleri daha sonra hafta sonuna doğru düşmeden önce hafta ortasında yükseldi.

Bitcoin fiyatı son kazançlarını kaybetti

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta ABD hisse senetlerine benzer bir yol izledi – önce hafifçe yükseldi, sonra düştü. Bu haftanın başlarında, BTC, Şubat ortasında 10.000 $ ‘ın üzerine çıktıktan sonra, Mart ayında kaybettiği değerin bir kısmını geri kazanarak madeni para başına 9.000 $’ ın biraz üzerinde zirve yaptı. Ancak önde gelen kripto para biriminin fiyatı hafta sonu boyunca yüzde 9 düştü, Mart’taki kazançları sildi ve 9 Mart Pazartesi sabahı düşmeye devam etti. Basın zamanında, Bitcoin 8.000 doların biraz altında işlem görüyor..

OKEX Bitcoin Endeksi Fiyatı 2 Mart 2020-9 Mart 2020. Kaynak: Okex.com

Çin’de üretim keskin düşüş yaşadı, stoklar dirençli

Çin pazarına odaklanarak, Şangay Bileşik Endeksi Bu hafta sağlam bir seansı tamamladı, ilk dört işlem günü yükseldi ve Cuma günü geriledi. Ancak bu hafta yayınlanan birkaç imalat göstergesi, Çin’deki iş kesintilerinin etkisini gösteriyor..


Çin Caixin İmalat PMI indeks – fabrika faaliyetinin kapsamlı bir görüntüsünü sağlamayı ve yerel ekonominin genel performansını göstermeyi amaçlayan – geçen ay (2 Mart itibarıyla) 40,3’e düştü ve bu kayıtlardaki en düşük değer. 50’nin altındaki bir PMI, imalat ekonomisinin daraldığını, 50’nin üzerinde ise genişlemeyi gösterir..

Ek olarak, JP Morgan küresel üretim endeksi PMI Şubat ayında, Mayıs 2009’dan bu yana en düşük seviye olan 47,2’ye geriledi.

Çin Caixin İmalat PMI endeksi. Kaynak: Investing.com

Bitcoin madenciliği koronavirüs gecikmelerini geride bıraktı

Çin’de salgın yavaş yavaş kontrol altına alınırken, tüm sektörlerin normale dönmesini ve üretimin normal seviyelere dönmesini bekliyoruz. teşvik edici geçen hafta itibariyle.

Zaten, Bitcoin madencilik makinesi üreticilerinin devam etti üretim. Bu hareket, muhtemelen yeni nesil madencilik makinelerinin daha hızlı teslim edilmesine izin verecek, yani ağ hesaplama gücü ve madencilik zorluk seviyelerinin tekrar yükseleceği anlamına geliyor..

Bitcoin Halving olarak yaklaşımlar mayıs ayında madenciler hareketli Çin’den ABD, Kanada ve Orta Asya gibi elektriğin daha ucuz olduğu ülkelere kadar daha eski, daha az güçlü 16nm makineler.

Çin’in ortalama elektriğiyle karşılaştırıldığında fiyat 0,4 yuan’dan (0,06 $) fazla olan, Kazakistan’ın 0,2 yuan’dan (0,03 $) daha düşük elektrik fiyatı madenciler için çok cazip olabilir.

Madencilik havuzu sahibi meydana çıkarmak kilovat saat başına elektrik fiyatının 0,4 yuan (0,06 $) olduğu yerde çalışan 16 nm’lik makinenin günlük brüt 3,17 yuan (0,46 $) kar elde edebileceği. Elektrik fiyatı kilovat saat başına 0,2 yuan’a düşürülürse, madencilik makinesinin günlük brüt karı 12 yuan (1,73 $) olur ve brüt karı yüzde 288 arttırır..

Yine de görünen o ki, birçok eski madencilik makinesi, Halving’ten sonra doğrudan hurdalığa gitmek zorunda kalacak..

Sorumluluk Reddi: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemlerine girişmek için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız..

OKEx’i takip edin:

https://twitter.com/OKEx

https://www.facebook.com/okexofficial/

https://www.linkedin.com/company/okex/

https://t.me/OKExOfficial_English

https://www.reddit.com/r/OKEx/

https://www.instagram.com/okex_exchange

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map