Büyük Bitcoin işlemleri kurumların biriktiğini gösteriyor

2020’deki piyasa davranışını ve eğilimlerini değerlendirmek için BTC işlem verilerini analiz eden orijinal bir araştırma raporu.

OKEx Insights tarafından yazıldı | Catallact tarafından desteklenmektedir

Aşağıdaki raporun bir PDF’si bu sayfanın altına eklenmiştir, böylece okuyucular rahatça görüntüleyebilir, indirebilir ve paylaşabilir..

En az 2013’ten beri, Bitcoin ve kripto para birimi alanı, artan sayıda kurumsal yatırımcı ve büyük "akıllı para" oyuncular BTC biriktirir. Bu fenomen, son birkaç yılda hızlandı – sektörün her seferinde tanınmış başka bir fonun çoğunluğa katıldığı kurumsal yatırımın arttığını fark etmesi – Bitcoin türevleri piyasasının yükselişiyle el ele büyüyor..

Mayıs 2020’de "kurumlar burada" Tanınmış makro yatırımcı Paul Tudor Jones, fonunun enflasyona karşı bir önlem olarak BTC vadeli işlemlerine yatırım yapacağını açıkladığında anlatı bir kez daha güçlendi. Hikaye, Nasdaq listesinde yer alan 1.2 milyar dolarlık ticari istihbarat şirketi MicroStrategy’nin rezerv hazinesini fiat enflasyonuna karşı korumak amacıyla 21.454 BTC (o zamanlar 250 milyon doların üzerinde) satın aldığı haberi ile daha da güçlendi..

Bunun gibi hikayelerin manşetlere çıkmasıyla, BTC’nin kurumsal yatırımcılar ve büyük oyuncular için giderek daha çekici hale geldiğine dair genel anlatıya katılmak kolaydır – özellikle de 2020’de. Ama zincir üzerindeki Bitcoin verileri bize ne anlatıyor? bu yıl büyük ölçekli yatırımcı davranışı?

Bu soruyu cevaplamak için OKEx Insights ve blok zinciri veri firması Catallact, Bitcoin blok zincirinde gerçekleşen işlem verilerine bir göz atmak için bir kez daha ekip oluşturdu. Bu raporda, kurumsal yatırımcıların ve büyük paralı oyuncuların aslında bu yıl BTC biriktirdiğini iddia edip edemeyeceğimizi inceliyoruz..

Zincir üzerindeki verileri nasıl yorumladığımıza dair bir not

Ama önce birkaç kelime uyarı. Bu rapor araştırmaya dayalı olsa da, zincirdeki veriler bize her şeyi anlatamaz ve analistlerin ondan sonuç çıkarmaya çalışırken dikkatli olmaları gerekir..

Örneğin, büyük BTC işlemlerini inceleyebiliriz, ancak bunların kaçının satın alma, satış, toplu işlemlerin kripto para birimi borsalarından hareketleri veya kurumlardan ve fonlardan büyük hareketler olduğunu net bir şekilde ayırt edemeyiz. Yine de, bu büyük BTC işlemlerine bakarak dikkatli gözlemler yapabilir ve olası sonuçları sunabiliriz..

Ek olarak, bu raporda incelenen veriler Ocak 2020’de başlar ve Ağustos 2020’nin başında sona erer. Bu nedenle, fiyatın bir düşüşün görüldüğü Ağustos ve Eylül başında BTC işlemlerini dikkate almaz. Temmuz ayındaki en yüksek seviyesi.

Büyük BTC işlemleri nadirdir

Zincir üzerindeki verileri çok derinlemesine incelemeden önce, temel bilgilerle başlayalım.


Bitcoin blok zincirinde gerçekleşen işlemlerin sayısını incelediğimizde ve bunları işlem gören coin sayısına göre grafiklendirdiğimizde, hiçbir şekilde beklenmedik sonuçlar görürüz – ancak yine de bunları not etmek önemlidir..

En küçük işlemler – 0 ile 1 BTC arasında olanlar – Bitcoin blok zincirindeki USD değer değiştiren adreslerin aslan payını oluşturur. Bu küçük işlemlerin sayısı, zaman içinde genellikle BTC’nin fiyatını izler. Bu arada, BTC işlem boyutu arttıkça işlem sayısı azalır..

İşlem yapılan BTC miktarı arttıkça işlem sayısı azalır. Kaynak: Catallact

Kısacası, Bitcoin blok zincirindeki madeni paraların hareketi ne kadar büyükse, o kadar az yaygındır..

Bu, bahsetmeye değer bir nokta gibi görünmese de, küçük miktarlarda BTC taşıyan işlemlerin sayısının, orta ila büyük miktarlarda madeni para taşıyan işlemlerin sayısından çok daha ağır bastığını anlamak önemlidir. Bu nedenle, alışılmadık derecede yüksek veya düşük sayıda büyük BTC işlemlerinin gerçekleştiğini görürsek ve gördüğümüzde, varsayımda bulunmakta ve belirli sonuçlar çıkarmakta özgürüz..

Bununla birlikte, bu sonuçlara varmadan önce, kayda değer tutarsızlıkları tespit etmek için öncelikle boyuta göre (BTC cinsinden) işlem sayısıyla ilgili daha spesifik zincir içi verilerde çalışalım..

Perakende, Mayıs ayında 10.000 $ ‘da bekle ve gör yaklaşımı benimsedi

En yaygın BTC işlemlerinden başlayalım – bir madalyonun onda birinden daha az olan BTC işlemleri. Tüm niyet ve amaçlar için, bu işlemleri aramakta rahat hissedebiliriz "perakende," Kurumların ve büyük oyuncuların bu kadar küçük miktarlarda BTC ile işlem yapma olasılıklarının ortalama bir bireyden çok daha düşük olduğu göz önüne alındığında.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, 0,1 BTC’nin altındaki günlük işlemlerin sayısı, dijital para biriminin fiyat hareketini çok yakından takip ediyor. Bu, perakende yatırımcıların, kripto para biriminin fiyatı dalgalandıkça nispeten küçük miktarlarda BTC alıp sattıklarını ve daha kolay olabileceklerini göstermektedir. "sarsılmış" yüksek volatilite ve dramatik fiyat düşüşleri zamanlarında piyasanın.

Günlük küçük BTC işlemlerinin sayısı azaldı ve Mayıs ayında BTC’nin fiyatı 10.000 $ ‘a ulaştığında bekle ve gör yaklaşımı benimsendi. Kaynak: Catallact

Yukarıdaki tablodan görebileceğimiz en ilginç sapma, BTC üçüncü blok ödül yarılanmasına yaklaşırken, Mayıs 2020 boyunca meydana gelen sapmadır. BTC’nin fiyatı, en son Mart ayı ortasındaki büyük fiyat düşüşünden önce ulaştığı psikolojik 10.000 $ seviyesine geri döndü. Ay boyunca, günlük küçük perakende işlem sayısı azaldı ve fiyat eğiliminden saptı – bu da, BTC’nin sezon boyunca, çökme sonrası birikim dönemine girmesiyle perakende yatırımcıların bekle ve gör yaklaşımı benimsediğini gösteriyor..

Orta ölçekli işlem etkinliği Mart çökmesinden sonra azaldı

Madencilerden ve / veya daha büyük perakende oyunculardan gelme olasılığı daha yüksek olan orta ölçekli işlemlere geçersek, farklı bir modelin ortaya çıktığını görüyoruz..

Günde 10 ile 100 BTC arası işlem sayısını incelediğimizde dikkat çekmeye değer iki şey görüyoruz:

  1. Ortalama işlem sayısı, Mart ayındaki COVID ile ilgili piyasa çöküşünün hemen ardından düştü ve öncekinden daha düşük kaldı.
  2. Ortalama işlem sayısı Haziran sonundan bu yana yükseliş eğilimi gösteriyor.

Mart ayı fiyat düşüşünün ardından 10 ile 100 BTC arasındaki işlem sayısı azaldı ancak son aylarda artmaya başladı. Kaynak: Catallact

Buradaki öneri, Mart çöküşünün bazı büyük perakende oyuncuları sarstığı, Bitcoin madencilerinden gelen işlem aktivitesinin, önde gelen kripto para biriminin blok ödül yarılanmasının ardından azaldığı yönündedir. Bununla birlikte, bu büyüklükteki işlemlerin sayısı, Haziran sonundan bu yana istikrarlı bir şekilde artmaktadır..

Bu gruplamada bir sonraki aşamaya atladığımızda, Mart çöküşünden önceki 100 ila 1.000 BTC arasındaki günlük işlem sayısının 10 ila 100 BTC arasındakilerden daha düşük olduğunu hemen fark ediyoruz. Bu, daha önce belirttiğimiz gibi, işlemlerin değeri arttıkça toplam işlem sayısının azalmasıdır..

Bununla birlikte, Mart ayında, 100 ila 1.000 BTC arasındaki işlemlerin sayısı, Bitcoin ve kripto para piyasası COVID ile ilgili panik döneminde çöktüğünde oluşturdukları trendden gözle görülür şekilde saptı..

Mart ayında Bitcoin fiyatı düştüğünde 100 ila 1.000 BTC arasındaki işlemlerin sayısı arttı. Kaynak: Catallact

Daha sonra, hemen normal eğilimine geri döndü – siyah kuğu olayından gelen işlemlerde ani yükselişin büyük perakende balinaları ve / veya madenciler arasında herhangi bir köklü değişikliğe yol açmadığını öne sürüyor..

Balinalar dibi satın aldı ve yaz boyunca birikti

Son olarak, iyi niyetli balina işlemlerine (yani 1000 BTC’nin üzerindeki büyük ölçekli işlemlere) bakmaya başladığımızda, özellikle ilginç bir paket servis görüyoruz..

Mart ayındaki işlem artışının ve BTC’nin Mayıs ayında psikolojik 10.000 $ düzeyine tekrar yaklaşmasının ardından yaşanan ani yükselişin yanı sıra, aşağıdaki grafikte, işlem sayısında 1.000 ila 5.000 BTC arasında bir artış eğilimi olduğunu açıkça görebiliriz. Haziran. En önde gelen kripto para biriminin fiyatı konsolide edilmiş olsa bile, günlük işlem sayısı Haziran ayından itibaren kademeli olarak arttı..

Son aylarda 1.000 ila 5.000 BTC arasındaki ortalama işlem sayısı artıyor. Kaynak: Catallact

Bu yükseliş eğilimi, merkez bankalarının ekonomik canlandırma önlemlerinin sabit varlıkların satın alınmasını teşvik etmesiyle kurumların ve / veya büyük oyuncuların BTC biriktirmekle meşgul olma olasılığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte, hangi fiili faaliyetin gerçekleştiğini yalnızca işlem sayısından net bir şekilde ayırt edemediğimiz için, bu yalnızca spekülatif bir olasılık olarak kalır..

İlginç bir şekilde, bu eğilim, takip ettiğimiz en geniş aralık olan 5.000-10.000 BTC aralığındaki işlemlerle devam etmiyor.

Bununla birlikte, zincir üzerindeki veri kümesindeki belki de en ilginç anormalliği burada fark ediyoruz. 5.000 ila 10.000 BTC arasındaki işlem sayısı, Mayıs ortasından bu yılın Temmuz ayı ortasına kadar, BTC fiyat konsolidasyonunun tüm sezonu boyunca tekrarlanan artışlar gördü..

Bitcoin’in fiyat konsolidasyonunun yaz boyunca 5.000 ila 10.000 BTC arasındaki işlem sayısı çarpıcı artışlar gördü. Kaynak: Catallact

Günlük 5.000 ile 10.000 BTC arasındaki artışlar bizi iki olası sonuca götürür:

  1. Borsa işlemleri ile borsa dışı işlemler arasında ayrım yapamadığımız için, son derece büyük miktarlarda BTC tutan bir veya daha fazla kripto para birimi borsasının, büyük olasılıkla güvenlikle ilgili olmak üzere çok sayıda nedenden ötürü çeşitli cüzdanlara madeni paraları karıştırması mümkündür..
  2. Alternatif olarak, önde gelen kripto para biriminin fiyatının daha da artması veya azalması beklentisiyle büyük kurumsal oyuncuların ve büyük paralı balinaların bu konsolidasyon döneminde büyük miktarlarda BTC biriktirme veya dağıtma olasılığı vardır..

İkinci seçenek, özellikle birikim olasılığı ile ilgili olarak, COVID-19 salgınının küresel piyasalarda hasara yol açmasından bu yana yürürlükte olan anlatıya uyacaktır – yani, Paul Tudor Jones gibi kurumsal yatırımcılar ve MicroStrategy gibi milyar dolarlık şirketler itibari para enflasyonuna karşı bir koruma olarak BTC’ye servet tahsis etmek.

Büyük paralı oyuncuların ve kurumların yaz boyunca BTC biriktirme olasılığı, 100 BTC veya daha fazla olan toplam BTC işlemlerinin yüzdesini incelediğimizde de görülebilir. Bu veriler, yalnızca Mart ayındaki COVID ile ilgili kazadan sapmayı değil, aynı zamanda Haziran ortasından Ağustos ayına kadar bir sapmayı da açıkça gösteriyor – balinaların bu süreyi fiyatların artacağı beklentisiyle biriktirme olasılığını vurguluyor..

100 BTC’nin üzerindeki toplam işlem değerinin yüzdesi, hem Mart’ta hem de Haziran ortasından Ağustos’a kadar Bitcoin fiyatından saptı. Kaynak: Catallact

Bununla birlikte, 100 BTC veya daha fazla olan toplam işlemlerin yüzdesi, Bitcoin madencileri gibi orta ölçekli oyuncular olarak kabul edeceğimiz şeyleri de içerir. Özellikle kurumsal yatırımcılara bakmaya çalışmak için, verileri daraltarak 1.000 BTC’nin üzerindeki toplam işlemlerin yüzdesine bakabiliriz..

Bu zincir üstü verileri incelediğimizde, benzer sonuçlar çıkarabiliriz..

1.000 BTC’nin üzerindeki toplam işlem değerinin yüzdesi, BTC’nin çarpışma sonrası fiyatının alt seviyesinin hemen ardından arttı ve şu anda yeni bir YTD’ye ulaştı. Kaynak: Catallact

Bu büyük işlemlerin yüzdesi, Mart ayındaki fiyat düşüşünün hemen ardından arttı ve Haziran ortasından bugüne kadar tekrar yükseldi. Ağustos ayının başına kadar bu büyük işlemlerin payında yeni bir yıl başından bugüne en yüksek seviyeyi görebileceğimiz için, bu potansiyel olarak hepsinin en ilginç notu olabilir..

Sonuçlar

2020 boyunca BTC işlemleri için zincir üzerindeki verileri analiz ettikten sonra, bazı spekülatif sonuçlar çıkarabiliriz..

İlk olarak, küçük perakende yatırımcıların "sarsılmış," biraz, Mart ayında COVID ile ilgili panik sırasında ve ardından BTC’nin fiyatı Mayıs ayında kaza öncesi seviyelerine döndüğünde bekle ve gör yaklaşımı benimsedi..

İkincisi, orta ölçekli BTC işlemleri Mart’taki çöküşün hemen ardından ve Bitcoin’in üçüncü blok ödül yarılanmasına paralel olarak azaldı. Ancak, muhtemelen daha büyük perakende oyunculardan ve madencilerden gelen bu işlemlerin sayısı yaz boyunca istikrarlı bir şekilde artarken, BTC’nin fiyatı sabit kaldı. Bu, bu konsolidasyon döneminde orta ölçekli piyasa katılımcılarından bir miktar birikimin gerçekleştiğini gösterir..

Bitcoin alanındaki büyük oyuncular, BTC’nin fiyatı düştüğünde çok aktif hale geldi. Bu, balinaların ve / veya kurumsal yatırımcıların "sosu satın aldım." Ayrıca, BTC’nin fiyatı konsolide edildiğinden, büyük işlemler yaz boyunca istikrarlı bir şekilde artmaktadır – bu da birikimin gerçekleşmesi olasılığını vurgulamaktadır..

Son olarak, BTC alanındaki en büyük oyuncular bu yaz BTC fiyat konsolidasyonu sırasında en aktif hale geldi. Veriler ayrıca, BTC’nin uzun vadede değerinin artacağı beklentisiyle yoğun bir şekilde birikmiş olma olasılığını da vurgulamaktadır..

Bu analizi yararlı bulduysanız, aşağıdaki bu raporun PDF sürümünü görüntüleyebilir, indirebilir ve paylaşabilirsiniz:

Tam Ekran Görüntüle

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map