BTC Uzun / Kısa Oranı Artış Eğilimi Gösteriyor, Ancak Diğer Göstergeler O Kadar Yükselmiyor: Cuma Vadeli İşlemleri

OKEx Vadeli İşlemler Cuma, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Son yedi gün boyunca, Bitcoin’in (BTC) saatlik grafiği, önde gelen kripto para biriminin 6.500 ila 7.100 dolar arasında geniş bir fiyat aralığında konsolide olduğunu gösterdi. Aşağıdaki saatlik grafikte iki keskin düşüş ve iki hızlı yükseliş görebiliriz..

Perşembe günkü yüksek hacimli ralli, Salı gününün en yüksek seviyesi olan 6,950 $ ‘ı kırdı ve kısa vadeli düşüş formasyonunu geçersiz kıldı. Saatlik grafiğe göre bir sonraki ana direnç seviyesi 7.150 dolar. BTC, OKEx Üç Aylık Gelecek Fiyatına (BTCUSD0626) göre, baskı anında 7.100 dolar civarında işlem görüyor..

Günlük grafikte 7.400 dolar civarında oturan 60 günlük hareketli ortalama güçlü bir direnç seviyesi sağlıyor. Saatlik bir aralık, bu önemli hareketli ortalamanın test edilmesinin kapılarını açabilir. Diğer taraftan, 6,950 dolarlık destek seviyesindeki bir başarısızlık, daha fazla kar elde edilmesine neden olabilir ve bu da 6.800 dolara daha derin bir geri çekilmeye yol açabilir..

OKEx ticaret verilerine bakıldığında, bu hafta bazı çelişkili sinyaller var. BTC Uzun / Kısa oranı şu anda Mart ortasındaki çöküşten bu yana en yüksek seviyeye yakın çalışıyor. Ancak Açık Faiz ve BTC Marjı Borç Verme Oranı çok fazla yükseliş hissi göstermiyor.

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlem Sözleşmeleri (BTCUSD0626) Saatlik Grafik. Kaynak: OKEx

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin.

BTC Uzun / Kısa Oranı

BTC Uzun / Kısa oranı, son yedi gün içinde bir yükseliş eğilimi gösterdi. Perşembe günkü ralli, oranın 1’in üzerine çıkmasına neden oldu ve bu da daha fazla insanın uzun pozisyonlarda olduğunu gösteriyor..

Oran şu anda, Mart ortasındaki çöküşten bu yana en yüksek seviye olan 1.2’nin üzerinde çalışıyor..

Veri Toplama Zamanı: 4/10 12:00 a.m. – 4/17 12:00 a.m. (UTC)

Uzun / Kısa Oranı, belirli bir süre boyunca uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısının kısa pozisyon açmaya oranını gösterir. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve kalıcı takaslardan derlenir. Bir kullanıcının uzun / kısa tarafı, BTC’deki net pozisyonlarına göre belirlenir..

Türev piyasasında, ne zaman açılan uzun bir pozisyon varsa, onu dengelemek için açılan bir açık pozisyon da olmalıdır. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC Temeli

BTC Temeli geçen Cuma düştü ve tekrar negatif bölgeye girdi. Negatif prim Perşembe gününden bu yana daralmış olsa da, henüz olumluya dönmedi. Bu, piyasanın bu rallide ne kadar az güvendiğini gösteriyor. Üç aylık vadeli işlemler şu anda eksi 20 $ prim gösteriyor.

Veri Toplama Zamanı: 4/10 12:00 a.m. – 4/17 12:00 a.m. (UTC)

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların dayanak varlığın, bu durumda Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Temel olumlu olduğunda, piyasanın iyimser olduğunu gösterir. Temel negatif olduğunda, genel piyasanın kötümser olduğunu gösterir. Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), arbitraj için daha fazla alan olduğu anlamına gelir..

Açık Faiz ve işlem hacmi

Açık Faiz (OI), geçen Cuma günkü 4,59 milyon kontrattan 570 milyon kontrata (1 kontrat = 100 $) kadar, Perşembe gününden önce hızla birikiyordu. Ancak Perşembe günkü ralli OI’yi keskin bir şekilde aşağı çekti, bu da kısa pozisyonların bir kısmının tasfiye edildiğini veya kapandığını ve pek çok uzun pozisyonun piyasaya koşmadığını gösteriyor..

Veri Toplama Zamanı: 4/10 12:00 a.m. – 4/17 12:00 a.m. (UTC)

Açık faiz, ödenmemiş vadeli işlemlerin / takasların toplam sayısıdır. İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselirse ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir..

Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir. Şimdiye kadar, OI 4,77 milyon sözleşmeye düştü.

BTC Teminat Borç Verme Oranı

Son yedi gün boyunca, BTC Teminat Borç Verme Oranı geçen Cuma gününün yükseği 0.8’den şu anki 0.3’e düştü. Perşembe günkü rallisi, piyasanın yükseliş hissini artırmış gibi görünmüyor.

Veri Toplama Zamanı: 4/10 12:00 a.m. – 4/17 12:00 a.m. (UTC)

Marj Borç Verme Oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir. Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC satın almayı hedefliyor ve BTC ödünç almak, temel madeni parayı kısaltmayı hedefliyor..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Marj ödünç verme oranı düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı sayıları, tarihsel olarak bir tersine dönme zamanına işaret etmiştir..

Tüccarların görüşleri

Xuanhaimmoer, TradingView Yazar

Ayılar boğaların 7.400 $ bölgesinden gelmesini engellediğinden beri Bitcoin yüzde 13’ten fazla düştü. Geçtiğimiz 7 günlük dönemde, 7.400 dolarlık psikolojik bölge ayılar tarafından bloke edildiğinde piyasa korkmuştu..

Dün boğaların yükseldiğini gördük ve Bitcoin fiyatını önceki ivmeyi yeniden kazanmak için güçlü bir şekilde büyütmeye itti..

Şu anda, alım ve satım tarafları, mücadele alanında çok şiddetli tartışmalar içinde. Bitcoin, tekrar 6.500 $ bölgesinin altına dönerse düşecektir. Bu haftanın sonunda, Bitcoin’in fiyatı 000 $ ‘ın üzerinde kalırsa veya hatta 7.300 $ eşiğini aşarsa, boğalar fiyatı 7,900 – 8,300 $’ lık bölgeye itmek için daha sert saldıracaklar..

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Piyasa duyarlılığı, Çin’in merkez bankası dijital para cüzdanı meydana çıkarmak bu haftanın sonunda. Tüccarlar öncekinden daha temkinli. Açık Faiz, fiyat artışıyla birlikte toparlanmadığı için, fiyatın kısa vadede 6,950 ila 7,400 dolar arasında konsolide olmasını bekliyorum..

BTC, 7.050 dolar civarında mevcut fiyatta net bir yönden yoksun. Teknik açıdan bakıldığında, fiyat 6,950 $ ‘ın üzerinde durmadığı sürece, genel eğilim orta vadede yükseliş eğilimini sürdürüyor..

Feragatname: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında esas alınmamalı ve yatırım işlemlerinde bulunma tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map