Blockchain oracle’ları ve DeFi kullanımı: Pazarı yutturmaca veya madde mi yönlendiriyor?

Oracle token’larının yükselişi ve DeFi pazarındaki rolü

Merkezi olmayan finans veya DeFi’ye olan ilgi patlamasının yanı sıra, 2020’nin en büyük, daha sessiz de olsa kripto başarı öykülerinden biri, blockchain oracle’ınki. Genel olarak, bir blockchain oracle’ı, akıllı sözleşmelerin – yani blockchain tabanlı programlanabilir sözleşmelerin – bir blockchain’de depolanmayan verilere erişmesine izin veren bir hizmettir. Bu veriler, bir varlığın fiyatı, seçim sonuçları, tedarik zinciri bilgileri veya hatta hangi takımın bir futbol maçını kazandığı olabilir.

Akıllı sözleşmelerin birçok sektörü güvenilir bir zincir dışı veri kaynağı olmadan nasıl dönüştürebileceğine dair önemli bir iyimserlik olsa da, bunların faydaları ciddi şekilde sınırlıdır. Kriptografik çevrelerde bu sorun yeni bir sorun değildir. Bununla birlikte, blockchain ve akıllı sözleşme teknolojisinin pek çoğunun etkisi olacaksa, başarılı çözümü çok önemlidir. inanmak yapabilirler.

Bu makalede OKEx Insights, blockchain oracle hizmetlerinin yükselişine ve bunları sağlayan platformların hızla büyüyen piyasa değerlerine bakıyor. Merkezi olmayan oracle hizmetleri için kesinlikle bir talep olsa da, Oracle platformlarının tokenlerinin (Chainlink’s LINK, BandChain’s BAND, Nest Protocol’s NEST ve Tellor’s TRB) fiyatlarındaki artışa neden olan şeyin gerçek kullanım mı yoksa sadece spekülasyon mu olduğunu düşünüyoruz..

Kehanet yılı?

Şimdi birleşik piyasa değeri ile 6 milyar dolara yaklaşıyor, Oracle servis uygulamalarına özgü kripto para birimleri günümüzde sektörde en çok konuşulanlar arasındadır. Son 12 ayda% 600’ün üzerinde artış sağlayan pazar lideri Chainlink’in LINK tokeni, şu anda kripto karşılaştırma sitesinde piyasa değeri açısından beşinci sırada yer alıyor. CoinGecko.

Daha yakın zamanda piyasaya sürülen Oracle protokolü rakipleri de benzer bir vızıltı yaşadılar. NEST, BAND ve TRB, yalnızca son 30 günde sırasıyla yaklaşık% 90,% 170 ve% 240 arttı. Meteorik fiyat artışlarını gören blockchain oracle problemini çözdüğünü iddia eden hemen hemen her proje gibi görünen şeyle, blockchain oracle fikrinin kripto yatırımcılara hitap ettiği açıktır..

Oracle sorununun kısa bir geçmişi

Kripto para biriminin doğuşundan çok önce, akıllı sözleşmelerin faydası bazıları için açıktı. 1996’da yazan, vizyoner kriptograf ve hukuk bilimci Nick Szabo terimi icat etti. Akıllı sözleşmeleri şöyle tanımladı: "Tarafların bu vaatleri yerine getirdiği protokoller de dahil olmak üzere, dijital biçimde belirtilen bir dizi vaat."

Szabo gibi, Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı, akıllı sözleşmelerin gelecekteki merkezi olmayan bir ekonomide oynayabileceği rolü kabul etti. 2010 yılında, kriptograf ve erken Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen, Bitcoin’e kodlanmış ve daha sonra aktif olmayan işlevler tespit etti. Andresen ne zaman Satoshi Nakamoto’ya sordu söz konusu işlevler hakkında cevap verdiler:

“Tasarım, yıllar önce tasarladığım çok çeşitli olası işlem türlerini destekliyor. Emanet işlemleri, teminatlı sözleşmeler, üçüncü şahıs tahkim, çok partili imza vb. Bitcoin büyük bir şekilde fark edilirse, bunlar gelecekte keşfetmek isteyeceğimiz şeylerdir, ancak hepsinin başlangıçta tasarlanması gerekir. daha sonra mümkün olacağından emin olun. “

Birkaç yıl sonra, başka bir erken Bitcoin geliştiricisi, akıllı sözleşmelerin gelecekteki önemini vurguladı. İle konuşmak Bitcoin 2012 Londra, Mike Hearn, programlanabilir paranın çeşitli süreçlerde verimliliği artırabileceği ve riski azaltabileceği birkaç örnek verdi. Bir vasiyetin otomatik olarak ödenmesini, bir aracı ya da satıcının fiziksel olarak orada olmasına rağmen bir aracın satılmasını ve kalabalığın zevkine göre, akıllı sözleşmelerin güvenilir üçüncü tarafların – yani bankaların yerini aldığı gelecekteki bir finansal sistemi içeriyordu..


Hearn’ün miras örneği kesinlikle bir tür kehanet kullansa da (büyükbabanın ölümü durumunda akıllı bir sözleşme ulusal ölüm kayıtlarına atıfta bulunacaktır), daha sonraki tartışmalara hâkim olacak nüansların çoğu ele alınmamıştı. Bununla birlikte, 2015’te Ethereum’un piyasaya sürülmesiyle öne çıkacaklardı..

Ethereum teknik raporu Blockchain uygulamalarına blockchain olmayan verilerin iletilmesinde oracle’lara olan ihtiyacı kabul etti. Bununla birlikte, herhangi bir blok zincirine özgü olmayan bilgileri sağlamak için “güvenilir bir kaynağa hala ihtiyaç duyulduğunu” belirtti..

Makalelerinde açıklandığı gibi önde gelen geliştiriciler o sırada – ve Ethereum’un kurucu ortağı, Vitalik Buterin – böyle bir bilgi kaynağına güvenmek, güvenlik sorunları ile dolu olacaktır. Endişeler arasında, tek bir oracle’ın finansal kazanç için kötü niyetli hareket etme potansiyeli veya veri kaynağının hizmetini bırakması durumunda merkezi olmayan uygulamaların çalışmayı durduracağı gerçeği vardı..

Tartışma, oracle problemini çözmek için birkaç erken çabaya yol açtı. Reality.eth, Orisi ve Counterparty, ana şirket SmartContract.com’un önerilen çözümüne güvenmesine rağmen, Chainlink’in erken bir yinelemesinde olduğu gibi bunların arasındaydı merkezi veri kaynakları birkaç yıl sonrasına kadar blok zinciri uygulamalarına veri sağlamak.

2017’de SmartContract.com, blok zincirleri ve bunların dışındaki dünya arasında bir köprü görevi görecek merkezi olmayan bir oracle hizmeti üzerinde çalışmaya başladı. Şirket, Chainlink’in ne olacağının gelişimini finanse etmek için Eylül 2017’de ilk madeni para teklifinde 32 milyon dolar topladı. Ethereum ağı üzerine inşa edilen Chainlink ana ağı, Haziran 2019’da hayata geçti. Sonraki başarısı, yukarıda bahsedilen BandChain, Nest Protokolü ve Tellor dahil olmak üzere diğer oracle projelerine ilham verdi..

Oracle problemini çözmek çok önemli

Ethereum gibi akıllı sözleşme platformlarının potansiyelinin çoğu, dış dünyadan güvenilir verilerin mevcudiyetine dayanıyor. Örneğin, fiyat girdileri gerçeği yansıtmıyorsa, bir fiyat öngörü piyasası pek işe yaramaz..

Ethereum ve bir dizi merkezi olmayan uygulamayı destekleme amacı, 2017’de büyük spekülasyonları cezbetti. Yatırımcılar, akıllı sözleşmelerin aracılık içermeyen yolculuk paylaşım hizmetleri, otomatik sigorta ürünleri ve değişmez tedarik sağlayacağı bir geleceğin vaatlerinden esinlenerek piyasaya girdiler. -zincir verileri. 14 Ocak 2017’de Ether’in (ETH) fiyatı sadece 9,70 dolardı. Tam olarak bir yıl sonra, madeni para başına yaklaşık 1.470 $ ile zirveye ulaştı..

Bu fiyat artışına yakıt eklemek ve en azından kısmen yatırımcıların Ethereum’un gelecekteki hizmetine olan inancıyla ilgili olarak, ilk madeni para teklifleri yoluyla kaynak yaratmadaki patlama oldu – genellikle 2017 ICO balonu olarak anılır. Ethereum, geleceğin merkezi olmayan uygulamalarına ev sahipliği yapacak olsaydı, bu tür platformların geliştirilmesi için finansman gerekiyordu. Yatırımcılar, belirli bir platformu finanse etme karşılığında – genellikle madeni paraya olan talebi daha da artıran ETH ile – bu platformun jetonlarını aldı. Birçok ICO, tartışmalı bir şekilde, yatırımcıların, söz konusu platform zaman içinde geliştikçe artan bir token fiyatına ilişkin spekülasyonlarından kaynaklanıyordu..

ICO’lara olan ilgi 2017’de zirveye çıkarken, yatırımcılar, moda ağırlıklı bir beyaz kağıt ve yarının büyük bir merkezi olmayan vizyonuyla hemen hemen her projeye para aktardı. Görünüşe göre bunların çoğu projeler başarısız oldu Ertesi yıl kadar erken.

Ethereum odaklı yazılım şirketi ConsenSys’in eski bir geliştiricisi olan John Adler’in Eylül 2018’de vurguladığı gibi, akıllı sözleşme özellikli bir blok zincirini kullanılabilir hale getirmek için yeterli ölçeklendirme teknolojisine ihtiyaç vardır – yalnızca güvenilir oracle hizmetleri ile böyle bir platform bulabilir. gerçek fayda. Güvenilir bir zincir dışı veri kaynağı olmadan, akıllı bir sözleşmenin kullanımı, yalnızca uygulamanın oluşturulduğu belirli blok zincirinde bulunan bilgileri gerektiren uygulamalarla sınırlı olacaktır..

Ethereum geniş ölçekte çalışmakta, oracle sorununa bir çözüm sağlamakta ve ICO spekülasyonu nedeniyle ağır bir şekilde şişirilmekte zorlanırken, Ether’in fiyatı Ocak 2017’deki en yüksek seviyesini izleyen 11 ay boyunca% 94 düştü. Açıkçası, platformun temel değeri, ETH’nin şişirilmiş piyasa fiyatı ile eşleşmedi. Bununla birlikte, yükselişin kendisi, Ethereum’un 2017’de teslim etmeye hazır olmasa bile başarmaya çalıştığı şeyde pazarın büyük bir değer gördüğünü gösterdi..

Açıktır ki, kurcalamasız, güvenilir veri kaynağı sağlayabilen güvenilir oracle’lar, kripto para biriminin evriminin bir parçası olacaktır. Şimdi tam da bunu sağladığını iddia eden bir dizi projeyle, akıllı sözleşme teknolojisi, 2017’deki spekülasyonların çoğuna ilham veren gerçek dünya kullanımlarına doğru bir adım daha atmış gibi görünüyor..

Oracle’lar, bir kullanım alanı bulmak için hızlı

Oracle ile ilgili kripto para birimleri, son aylarda büyük bir sermaye akışı alan tek projeler değil. Akıllı sözleşmeli blokzincirlere dayanan DeFi uygulamalarının kullanımı da artıyor. 2020’nin başında, sözde DeFi uygulamalarında kilitli olan sadece 681 milyon dolar vardı. Hızlı ileri sarma sekiz ay ve birleşik toplam, DeFi Pulse’a göre, 6,8 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Oracle token’larının yükselişi ve DeFi kullanımı elbette birbiriyle bağlantılı. DeFi, çeşitli pazarlardan alınan fiyat verilerine dayanır. Blok zincirlerinde mevcut olmadığından, bu fiyat verilerinin başka bir yerden kaynaklanması gerekir. Bazı merkezi olmayan finansal uygulamalar oracle sorununu kendileri üstlendi ve diğerleri görevi Chainlink ve diğerleri gibi özel oracle “ara katman yazılımı” sağlayıcılarına taşeron olarak verdi.

Merkezi olmayan oracle’ların bu erken uygulaması kesinlikle LINK, BAND, TRB ve diğerleri gibi sözde oracle tokenlerinin son fiyat performansına katkıda bulunuyor. LINK, örneğin, kullanıldı hem zincir dışı veri akışlarını karşılamak hem de bilgi kalitesinin ve feed’lerin güvenilirliğini sağlamak için veri sağlayanlar için teminat görevi görmektedir. Bir proje Chainlink’in oracle’larını kullanmak isterse, LINK belirteçlerine erişmesi gerekir.

Benzer şekilde BandChain, kendi yerel belirteci, Teminat, ödeme aracı ve yönetişim modelinin bir parçası olarak BAND. Tellor’un Tribute Token, TRB, veri sağlayıcılarına ödeme yapmak için de kullanılır ve madenciler tarafından stake edilerek kendi güvenlik modelinin temelini oluşturur. Bu tür hizmetlerin artan kullanımı, bu nedenle, protokollerin yerel belirteçlerinin fiyatlarının arttığını görmelidir..

Fayda, piyasa sınırlarıyla eşleşiyor mu?

DeFi, günümüzde blockchain oracle hizmetleri için baskın kullanım durumu sunarken, iki nişin piyasa değeri, fiyatların yalnızca mevcut kullanıma dayalı olmadığını gösteriyor. Örneğin, Chainlink, nispeten kısa mevcudiyetinde 7,4 milyar doların üzerine çıktı ve bu ayın başlarında zirveye ulaştı – bugün DeFi akıllı sözleşmelerinde kilitlenen neredeyse 7 milyar dolardan daha büyük bir rakam..

Chainlink ağına daha yakından bakıldığında, oracle hizmetleri için net bir talep olduğunu gösterir.. Chainlink Oracle İtibar Ağdaki son düğüm etkinliğini ayrıntılarıyla, hangi veri akışlarının canlı olduğunu ve tamamladıkları işleri vurgulayarak.

Bazı Chainlink düğümleri kesinlikle aktif olsa da, son yedi gün içinde işleri tamamlayan düğümlerden gelen mevcut veri beslemeleri, yalnızca varlık fiyatlarını sağlar. Bu, DeFi dışında kullanımın şu anda neredeyse yok olduğunu ve spesifik olmayan amaçlar için LINK belirteçlerinin fiili kullanımının hala büyük ölçüde DeFi uygulamalarının kullanımına bağlı olduğunu göstermektedir..

Bu arada, analizi BandChain ağ, gerçek ağ kullanımının kendi belirtecinin son fiyat çalıştırmasında daha da az önemli bir faktör olduğunu öne sürüyor. Şu anda canlı olan toplam 79 veri kaynağının neredeyse tamamı varlık fiyatları ile ilgilidir. Her ikisi için de beslemeler var gibi görünse de hava ve uçuş veriler, projenin bu erken aşamasında fiyat beslemeleri de dahil olmak üzere herhangi bir veri kaynağıyla ilgili çok az ağ etkinliği vardır. Açıktır ki, BAND’ın gelecekteki kullanımına veya fiyatına ilişkin spekülasyon şu anda gerçek faydayı geride bırakıyor..

LINK’in zaman içindeki fiyatını gösteren aşağıdaki tablo, 2017’nin sonlarından itibaren birçok kripto para birimini ürkütücü bir şekilde anımsatıyor. Önceki boğa koşusunda temel gelişmeler ve kullanım kesinlikle önemli bir rol oynasa da, 2017 sonunda fiyatların hızlı değer kazanması saf spekülasyonun ürünüydü..

LINK fiyatı, 9 Kasım 2017-24 Ağustos 2020. Kaynak: CoinGecko

Bugün, oracle hizmetleri de benzer bir artış görüyor. ICO patlamasının ETH’ye gerçek dünyada bir kullanım durumu verdiği gibi, DeFi oracle hizmetlerine yardımcı program sağlar. Bununla birlikte, Oracle projelerinin piyasa değeri, DeFi akıllı sözleşmelerde kilitlenen birleşik değeri rahatça aşarken, spekülasyon gerçek kullanımı geride bırakmış gibi görünüyor..

DeFi riskleri oracle riskleridir

Ayrıntılı tarafından çekildi borç verme ve ödünç alma Bunları etkili bir şekilde kullanacak kadar bilgili ve zengin olanlar için kâr yaratan stratejiler, DeFi kullanıcılarının sayısı artmaya devam ediyor. Sektördeki son genişlemenin çoğu, sözde “verim çiftçiliği” ne bağlanabilir.

Bahsedildiği gibi, DeFi şu anda Chainlink gibi oracle hizmetleri için baskın kullanım durumu sağlamaktadır. Akıllı sözleşme teknolojisinin başka bir uygulaması aynı ilgi düzeyini elde edene kadar, oracle hizmetlerinin sürekli kullanımı, DeFi’nin sürekli kullanılmasını gerektirir..

Bu, diğer sektörlerden gelecekte talep olmayacağı anlamına gelmez. Chainlink’in kurucusu Sergey Nazarov, ETH Denver bu yıl, oracle’ların bir gün veri sağlayacağı merkezi olmayan sigorta gibi uygulamalardan bahsetti. Bununla birlikte, sunumun çoğu kesinlikle DeFi’ye odaklandığından ve neredeyse tüm mevcut veri akışları farklı varlıkların fiyatlarını sağlarken, Chainlink’in hakim pazarının bugün nerede olduğu açıktır..

DeFi uygulamalarında kilitlenen fonların büyümesi, oracle hizmetleri için kesinlikle iyi bir haber olsa da, sektör risksiz değil. Deneyimsiz kullanıcıların ağır kayıplara maruz kalmasının mümkün olduğu gerçeğini bir kenara bırakarak, akıllı sözleşmelerin kendisi bilgisayar korsanları için kazançlı bir hedef sağlar. Potansiyel olarak her biri milyonlarca doları kilitlemek, koddaki güvenlik açıklarını bulmak için açık bir teşvik var.

Bu sadece teorik bir saldırı vektörü değil. DeFi akıllı sözleşmeleri daha önce sömürüldü, ve riskler, Ethereum’un kurucu ortağının kullanıcıları uyarması için yeterince büyük. Laura Shin’in hakkında konuşmak Zincirsiz podcast Temmuz ayında Buterin, kullanıcılara tehlikeleri hafife almama tavsiyesinde bulundu. Verim çiftçiliğinin geleceği hakkında yorum yapmaya devam etti:

Kısa vadeli bir şey. Ve ayartmalar ortadan kalktığında, getiri oranlarının yüzde sıfıra çok yakın bir şekilde düşeceğini kolayca görebiliyordunuz. “

Daha yakın zamanlarda, Buterin benzer endişeleri tweetledi:

Potansiyel olarak azalan getiri ve akıllı sözleşmeden yararlanma riskinin yanı sıra, DeFi, düzenleyicilerin hedefi olabilir. DeFi henüz emekleme döneminde olduğundan ve radikal bir dizi yeni risk sunduğundan, finansal düzenleyiciler kesinlikle yatırımcıları korumanın yolları üzerinde kafa yoracaklar. Sektörde aşırı bir baskı, ilginin önemli ölçüde düştüğünü görebilir – aşağıdaki ICO’larda olduğu gibi düzenleyici inceleme. Bu da, DeFi uygulamalarına hizmet veren yardımcı program bulan oracle’ların değer önermesine geçici olarak zarar verecektir..

Bir 2017 yeniden gösterimi mi? Ortaklıklar, listeler, heyecan

Oracle hizmetlerini çevreleyen mevcut heyecanın çoğu, yüksek profilli duyurulardan kaynaklanıyor gibi görünüyor. Yazma sırasında, Chainlink’in partner Video oyunlarından gayrimenkule kadar çeşitli sektörlerde çalışan 258 farklı kuruluşla. Listeye Google Cloud, SWIFT ve Intel gibi ev isimleri ile birlikte birkaç Kore bankası ve Deutsche Telekom’un BT iştiraki T-Systems.

Chainlink ile ilgilendiği bildirilenler arasında belki de en dikkate değer olanı, Çin’in kısa süre önce başlattığı Blockchain Hizmetleri Ağı veya BSN’dir.. Açıklandı Anlaşma, Haziran ayı sonlarında yapılan basın bildirisi aracılığıyla, Chainlink oracle’larının BSN üyelerine veri sağladığını görebilir. Hizmeti kuranlar arasında Çin Devlet Bilgi Merkezi, China Mobile, China UnionPay ve Red Date Technologies bulunmaktadır..

Tarihsel olarak, Çin’in blockchain ile ilişkisine ilişkin haberler, kripto para birimi endüstrisinde hem belirsizliğe hem de iyimserliğe yol açmıştır. Yeni bir örnek 2019’dan geliyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping blockchain teknolojisinin desteğini duyurmak Birleşik kripto piyasası kapitalizasyonunun birkaç gün içinde% 23’ten fazla artmasına neden oldu. Çin blockchain endüstrisinin artık Chainlink ile ilgilendiğine dair haberler, blockchain oracle fiyatlarının yükselmesine muhtemelen katkıda bulunuyor.

Daha az etkileyici olsa da, diğer blockchain oracle hizmetlerindeki gelişmeler de spekülasyonu tetikliyor gibi görünüyor. BandChain’in arkasındaki şirket olan Sequoia Capital destekli Bant Protokolü, BAND token pompasının fiyatını bir ilk değişim teklifi 2019’da Binance’de ve Coinbase Pro’ya ek Coinbase ayrıca Temmuz ayında NEST için fiyatlandırma verilerini ekledi ve oracle hizmetlerinin blockchain ekosistemi için hayati önem taşıdığı veya olacağı inancını daha da güçlendirdi..

Kısmen artan yüksek profilli ortaklık listesiyle beslenen Ether’in 2017 çalışmasıyla benzerlikleri olan yalnızca LINK fiyat tablosu değildir. Enterprise Ethereum Alliance’ın Şubat 2017 lansmanı ve sonraki üyelik duyuruları Varlığın ICO finansmanında kullanımı ile birleştiğinde, gelecekteki kullanımına ilişkin bir spekülasyon dalgası başlatmış gibi görünüyordu ve ETH’yi tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı.

LINK’ın kendi fiyatı, duyurular etrafında benzer kazançlar elde etti. 13 Haziran 2019’da, Chainlink’in Google Cloud’un ekosistem iş ortağı olarak eklendiğini tweetlediği gün LINK fiyatı, birkaç saat içinde 1,13 ABD dolarından 1,87 ABD dolarına yükselerek% 65’ten fazla arttı..

Ölçeklendirme sorunları ve Ethereum oracle’ları

2017’de Ethereum’un kullanımını sınırlayan ölçeklendirme sorunları bugün hala geçerli. Gaz fiyatları – yani Ethereum ağında işlem yapma ücretleri – şu anda artıyor. Göre Ethgasstation.info, Chainlink’in kendisi şu anda Ethereum’daki en büyük sekizinci gaz kullanıcısı. Chainlink’in oracle hizmetlerinin kullanıcılarının yalnızca Ağustos ayında işlem ücretlerine neredeyse 1 milyon dolar harcadıkları bildirildi..

Chainlink’in yüksek profilli ortaklıkları ağın daha fazla kullanılmasına neden olursa, artan gaz talepleri Ethereum ücretlerini daha da yükseltir. Ölçeklendirme sorununa bir çözüm uygulanana kadar, Ethereum tabanlı merkezi olmayan oracle’lardan veri elde etmek çok pahalı hale gelebilir ve nihayetinde benimsemeyi sınırlayabilir..

Ölçeklendirme, kripto para birimi endüstrisindeki en acil konulardan biridir. Ethereum ağının çok beklenen Ethereum 2.0 yükseltmesi sorunu çözecektir. Bununla birlikte, Buterin’in Unchained’de bahsettiği gibi, Ethereum ağının toplam işlem kapasitesini radikal bir şekilde artırmayı amaçlayan bir atılım olan parçalama, yükseltmenin 0. Aşamasının bir parçası değil. Bunun yerine, ağ revizyonunun sonraki bir aşamasında olması bekleniyor.

Bununla birlikte, çalışmalardaki ağı ölçeklendirmek için başka çabalar da var. İkinci katman veya sözde Katman 2 gibi teknolojiler İyimser Toplamalar ve ZK-Toplamaları bazı işlem verilerini zincir dışına taşıma. Buterin, bu yılın başlarında kavramları açıklarken iyimser bir şekilde, bu iyileştirmelerin Ethereum’un, parçalama yayınlanmadan önce bile saniyede 1.000’den fazla işlem yapmasına izin vermesi gerektiğini belirtti. Ciddi bir artış Saniyede 15 işlem şu anda mümkün olan bu tür uygulamalar, ağın işlem ücretlerinde ani artışlara yol açmadan daha fazla sayıda akıllı sözleşmeyi desteklemesine izin vermelidir. Bu aynı zamanda onlara hizmet eden oracle’ların temel değerini de artıracaktır..

Blockchain oracle alanında rekabet

Bu yıl DeFi’ye olan ilginin patlaması sadece Chainlink için bir kullanım durumu sağlamakla kalmadı, aynı zamanda diğer oracle hizmetlerinin yaratılmasına da ilham verdi. Geliştiriciler giderek artan bir şekilde, blockchain oracle problemine kendi çözümlerini arıyorlar..

Önde gelen DeFi uygulaması Compound, Fiyat Beslemesini Aç bir yıldan fazla bir süredir. OPF, Coinbase Pro ve Uniswap’in hızla fiyat raporlaması sağlamasıyla Ağustos 2020’de hayata geçti..

Aynı ay içinde OKEx de kendi kehanetini başlattı. OPF standardına dayanan hizmet, Bileşik ve diğer DeFi uygulamaları tarafından kullanılmak üzere başka bir güvenilir fiyat verisi kaynağı eklemeyi amaçlamaktadır..

OKEx’in oracle’ının arkasındaki ekip, Chainlink, BandChain ve diğerleri gibi fikir birliği oracle sistemlerinin benzer veriler sağlayan endüstri ağır toplarıyla rekabet edip edemeyeceğini ele alırken, şu yorumda bulundu:

"Farklı veri türleri farklı veri kaynaklarından gelecek ve bu nedenle çok çeşitli oracle türleri ve sağlayıcılar ortaya çıkacaktır. Bu oracle’lar güvenilirlik açısından farklılık gösterecektir – veri doğruluklarının yanı sıra çalışma sürelerinin bir göstergesi..

“OKEx’in kahini, OKEx piyasa verileri için en güvenilir olacak. Bu, başka hiçbir oracle’ın birçok pazarımızın fiyatlarını bizden daha iyi bildiğini garanti edemeyeceği anlamına gelir. Chainlink gibi hizmetler, daha az güvenilir veri oracle’larını bir araya getirmenin yanı sıra hizmet kesintileri durumunda yedekleme sağlamanın bir yöntemi olarak var olmaya devam edebilir. Ek olarak, açık olmayan gerçek kaynaklara sahip veri türleri, Chainlink gibi fikir birliği oracle sistemleri tarafından da sunulabilir (örneğin, bugün NYC’de kaç köpek yaşıyor?)."

Blockchain oracle’ları: Çok fazla aldatıcı ama büyük bir potansiyel

Blockchain oracle hizmetlerinin bir şekilde veya biçimde bir geleceği olduğu açıktır. Dış veriler olmadan, akıllı sözleşmelerin faydası, yalnızca zincir üzerindeki verilere dayanan uygulamalarla sınırlıdır. Büyüyen DeFi sektörü, halihazırda mevcut oracle platformlarına bir kullanım alanı sağlamıştır. Akıllı sözleşme teknolojisinin gelecekte benimsenmesi, nihayetinde, diğer endüstrilerden oracle hizmetleri için de büyük bir talep yaratacaktır..

Tellor’un kurucu ortağı Michael Zemrose, OKEx Insights ile yaptığı bir e-posta alışverişinde, pazarın akıllı sözleşme teknolojisinin yaygınlaşmasında oracle’ların oynayacağı rolü henüz yeni anlamaya başladığını belirtti:

“Sanırım 2020, çoğu insanın oracle’ları ve kripto altyapısının önemli bir parçası olarak akıllı sözleşme güvenliğindeki önemini ilk öğrendiği yıl oldu. Pazarın bu değeri anlaması mantıklı. “

Ancak, mevcut çözümlerle ilgili açıkça sorunlar var. Yükselen Ethereum gaz fiyatları ve DeFi’nin kendisinde var olan riskler, ölçeklendirme elde edilene veya oracle hizmetleri için ek uygulamalar ivme kazanana kadar bir kullanım durumu için mücadele eden oracle’ları bırakabilir. Kuşkusuz, Band Protocol geçtiğimiz günlerde BandChain’i Cosmos blok zinciri, özellikle "kaçınma tıkanıklığı endişeleri" Ethereum’da, projenin CEO’su. Bu, onu artan gaz fiyatlarından koruyacak, ancak aniden daralan bir DeFi pazarından değil.

Compound ve Maker gibi en büyük DeFi projeleri de kendi projelerini geliştiriyor. oracle problemine çözümler. Bu arada, OKEx ve Coinbase gibi büyük endüstri isimleri artık verilerini doğrudan Bileşik Açık Fiyat Beslemesi aracılığıyla merkezi olmayan uygulamalara sağlıyor. Veriler için önemli ölçüde düşük fiyat göz önüne alındığında, şu anda blok zinciri “ara katman yazılımı” sağlayıcılarına temel değer sağlayan projeler daha ucuz bir seçenekle gitmeyi seçebilir..

Yukarıda alıntılanan OKEx Oracle ekibinin de değindiği gibi, kripto borsalarının sağlayabileceği veri türlerinde sınırlamalar vardır. Fiyat beslemeleri DeFi uygulamalarının güvenliğini ve güvenilirliğini artırırken, finansal olmayan veriler onlar için mevcut değildir. Finansal olmayan verileri blockchain sistemleriyle kullanmayı basitleştirmeyi amaçlayan Chainlink’ler gibi çabalar, akıllı sözleşmelerin kullanımı diğer sektörlere yayıldığında avantaj sağlayabilir..

Akıllı sözleşme teknolojisini kullanmak için teknik giriş engelini azaltarak, bu tür projeler geliştiricilerin oracle problemini kendileri üstlenmeden yenilikçi, DeFi olmayan uygulamalar oluşturmalarını kolaylaştırır. Bu, sayısız sektörde akıllı sözleşme benimseme dalgasına yol açabilir ve merkezi veri referans noktalarına olan bağımlılığı azaltan oracle hizmetleri için yeni bir pazar sağlayabilir..

Oracles, bir şekilde veya biçimde, kripto para birimi endüstrisinin heyecan verici yeni alanlara genişlemesini kesinlikle sağlayacaktır. Bununla birlikte, LINK, BAND ve TRB gibi oracle protokol belirteçlerinin fiyatlarındaki hızlı artış, şu anda ilham veren yatırım olan mevcut kullanımdan ziyade gelecekteki fayda beklentisi olduğunu gösteriyor..

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map