Bitcoin Portföyünüzü Koruyun

Önde gelen kripto para birimi Haziran ayı sonlarında yılın en yüksek seviyesi olan 13.900 $ seviyesine ulaştığından beri düşüş eğilimi gösterdiği için Bitcoin boğaları zor zamanlar geçiriyor. Fiyat düzeltmesi devam ederken, tüccarlar BTC uzun pozisyonlarını nasıl koruyacaklarını soruyorlar. Patlayan kripto türev piyasaları sayesinde, katılımcılar artık riske maruz kalma durumlarını daha iyi kontrol edebilmek için giderek daha popüler hale gelen sürekli takas ve vadeli işlem sözleşmesi ürünlerinden yararlanabilirler..

BTC Kısa Vadeli Ayı

Uzun vadeli yükseliş vakası hala güçlü olmasına rağmen, burada günlük BTC / USDT grafiğinde kısa vadeli düşüş devam ediyor. Haziran ayı sonunda parite bir yıldan fazla bir süredir ilk kez 13.900 $ seviyesinin üzerinde işlem gördü, ancak parite Temmuz ortasında bu seviyeyi kıramadı ve bu bir direnç haline geldi. Bir çift tepe paterni oluştu ve bunu bir düşüş trendi izledi. Son zamanlarda, çift üst boyun çizgisinin üzerinde 10.400 $ civarında kalamadı. Üstelik, günlük RSI hala 50’nin altında ve günlük MACD düşüş bölgesinde kaldı..

Türev Ürünler ve Risk Yönetimi

BTC’deki son fiyat düzeltmesinin ışığında, bitcoin türevlerini kullanarak riski yönetmek artık belki de herkesin tekrar gözden geçirmek istediği bir konu. Geleneksel finans piyasasında bir yatırımcı olsaydınız, türevlere yabancı olmayacaksınız.

Ders kitabında, türev, dayanak varlığı tarafından belirlenen bir değere sahip bir finansal menkul kıymettir. İki veya daha fazla tarafı içeren bir sözleşmedir ve temel varlıklar hisse senetleri, tahviller, emtialar, para birimleri, faiz oranları veya piyasa endeksleri olabilir..

Türevi bu kadar popüler bir araç yapan nedir? Çünkü bir pozisyonu hedge etmek, dayanak varlığın yönsel hareketi üzerine spekülasyon yapmak veya holdinglere kaldıraç vermek için kullanılabilir. Ayrıca risk yönetimi söz konusu olduğunda çok yönlü bir araçtır. Birçok finans kurumu, risk çeşitlendirme stratejilerinin bir parçası olarak sürekli olarak swap ve forward gibi türevlerin alım satımı yapmaktadır.

Kriptoda Türevler

Kripto türevlerinin piyasaları, geleneksel olanlarla karşılaştırıldığında nispeten yeni ve küçüktür, ancak bu onu daha az kazançlı yapmaz. Hisse senedi vadeli işlemleri veya faiz oranı takasları gibi, BTC türevleri de oynaklıktan ve kripto piyasalarının dalgalanmasından korunma sağlar. Ayrıca, potansiyel kayıpları dengelemek için bir riskten korunma aracı olarak da hareket edebilir. Bunun da ötesinde, tüccarlar kaldıraçlı kripto para birimlerinin fiyatları hakkında spekülasyon yapmak için türevleri kullanabilir ve potansiyel karı en üst düzeye çıkarabilir. Kripto dünyasında üç ana türev türü vardır. (1). Sürekli Takas; (2). Vadeli işlem sözleşmeleri; ve (3). Seçenekler

Riskten korunma

BTC’nin artan aşağı yönlü riski, gelecekte BTC boğaları için bir satın alma fırsatı yaratabilse de, BTC’nin olumsuz duyarlılığı arttı ve risk yönetimi için yatırımcılara, riskten korunma ve arbitraj stratejilerini gözden geçirmeleri tavsiye ediliyor. Riskten korunma, ciddi yatırım kaybı riskini sınırlamak için birden fazla eşzamanlı bahsin zıt yönlerde kullanılmasını içerir. Öncelikle, riskten korunma stratejileri arasındaki farkları gözden geçirelim.

Riskten korunmaya örnek olarak vadeli işlem sözleşmelerini alalım.

Son kullanma tarihi, uzun veya kısa olma kararı ve sözleşme sayısı gibi genel riskten korunma stratejisini etkileyecek başka faktörler de vardır..

Uzun Pozisyonların Korunması

Sürekli takas, yatırımcıların yararlanabileceği başka bir yapılandırılmış araçtır. Bir bitcoin’in şu anda spot piyasada 9.500 $ ‘dan işlem gördüğünü ve bir BTC kalıcı takasının 9.600 $’ dan işlem gördüğünü varsayalım. Bir yatırımcı spot piyasada 9.500 $ ile bir bitcoin satın alabilir ve aynı anda sürekli piyasada aynı değerde (9.500 $) kısa bir pozisyon açabilir..

  1. BTC fiyatları yükseldiğinde, yatırımcılar spot piyasadan kar elde edebilir.
  2. BTC fiyatları düştüğünde, yatırımcılar sürekli takasın kısa pozisyonunu kapatabilir ve bundan kar elde edebilir, spot piyasadaki kayıpları telafi edebilir..

Bununla birlikte, takasın uzun bir süre boyunca tutulması stratejilerinin bir parçasıysa, yatırımcılar fonlama ve uzlaştırma faktörlerini de göz önünde bulundurmalıdır..

Arbitraj Fırsatları

Arbitraj, dengesizlikten kar elde etmek amacıyla birden fazla piyasa arasında bir fiyat farkının aynı mal için alım satım uygulamasıdır, çok kısa bir süre içinde hem alım hem de satışı içerir. Spot piyasada bir bitcoin 9.500 $ ‘dan işlem yaptığında ve bir BTC kalıcı swap $ 9.600 olduğunda aynı senaryoyu varsayalım. Bir yatırımcı spot piyasada 9.500 $ ile bir bitcoin satın alır ve aynı zamanda sürekli piyasada aynı değerde (9.600 $) kısa bir pozisyon açar..

  1. Yatırımcılar, ikisi arasındaki fark daralırsa kâr elde edebilir.
  2. Yayılma genişlerse, gerçekleşmemiş P&Takasın L’si negatife döner. Bu durumda yatırımcılar vadesi gelen uzlaşmayı bekleyebilir. Takasın mark fiyatı genellikle spot fiyat temel alınarak hesaplanır, bu nedenle marka fiyatı noktaya çok yakın olur ve kar yaklaşık 9.600 $ – 9.500 $ = 100 $ olur
  3. Spot fiyat takas fiyatından yüksek olduğunda, toplam kâr 100 $ ‘ı aşar.

Sonuç

Riskten korunma, risksiz alım satım arayışı değildir. Bunun yerine, ticaret sırasında bilinen riskleri azaltma girişimidir. Geleneksel finans piyasalarında ve iş yönetiminde önemli bir stratejidir ve kripto tüccarları hisse senedi, döviz ve emtia ticaretinde yaygın olarak kullanılan uygulamaları benimseyebilirler. Diğer herhangi bir risk / ödül ticaretinde olduğu gibi, riskten korunma, ilgili taraf için daha düşük getiri sağlar, ancak aşağı yönlü riske karşı önemli bir koruma sağlayabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map