Bitcoin Opsiyon Borsalarına Genel Bakış

Opsiyon, bir alıcı ile satıcı arasında, sözleşmenin alıcısının belirli bir tarihte belirli bir kullanım fiyatından işlem yapma hakkına sahip olduğu ancak yükümlülüğünün olmadığı bir sözleşmedir (sona erme).

Opsiyonlara yönelik piyasa talebi, artan oynaklıkla artma eğilimindedir, yani oynaklık ne kadar yüksekse, alım veya satım opsiyonu o kadar pahalıdır. Aşağıda gösterildiği gibi, Bitcoin’in oynaklığı 2012’den bu yana kademeli olarak azalmış olsa da, diğer çoğu finansal araçtan çok daha yüksektir. Piyasada Bitcoin seçeneklerine büyük talep var.

Opsiyon fiyatlandırmasının ana modeli Black-Scholes modelidir (BS modeli olarak anılır). Model formülünden, opsiyon priminin oynaklık konusunda monoton olarak artan bir fonksiyon olduğu görülebilir. Hedef fiyat, uygulama fiyatı, faiz oranı ve vade süresinin değişmemesi koşuluyla opsiyon primi volatilite ile belirlenir. Volatilite arttıkça opsiyon primi artar.

Opsiyon primi olarak sabit zarar varsayımı altında, bu seçenek kullanıcılara sınırlı kayıp ve sınırsız getiri sağlayan bir ürün sağlar. Kullanıcıların opsiyonlardaki karlılığı, volatilite eğilimlerinin kavranmasına bağlıdır: volatilite düşük olduğunda opsiyon satın alın ve volatilite yüksek olduğunda opsiyon satışı yapın.

Volatilite, Örtülü Volatilite ve Gerçekleşmiş Volatilite olarak ikiye ayrılabilir. Zımni Volatilite, opsiyon primi baz alınarak hesaplanırken, Gerçekleşmiş Volatilite geçmiş fiyat baz alınarak hesaplanır. İlki, piyasanın beklenen oynaklığıdır ve belli bir öngörü sahibidir..

Genel olarak, süre ne kadar uzun olursa, opsiyonun yüksek volatilite olasılığı o kadar yüksek olur, dolayısıyla opsiyonun süresi ne kadar uzun olursa, fiyat o kadar yüksek olur. Zımni Volatilite, Gerçekleşen Volatiliteye benzer olduğunda, opsiyon primi genellikle tarihsel kriterlere dayalı makul bir değer olarak kabul edilir; ilki çok daha yüksek olduğunda, mevcut Zımni Oynaklığın aşırı değerlendiği anlamına gelir ve bu da opsiyonların satışına elverişlidir; aksi takdirde, opsiyon satın almaya elverişli.

Skew’den elde edilen veriler, 9/26/2018 tarihinden bu yana, Gerçekleşen Volatilitenin neredeyse üçte birinin, opsiyonların satın alınması için uygun olan Örtülü Oynaklıktan daha büyük olduğunu ve kalan sürenin, daha yüksek Örtük Volatilitenin seçenekleri tercih ettiğini göstermektedir satmak.

Gelecekteki olayların neden olduğu belirsiz sonuçlar, Zımni Oynaklığın ilerletilmesine yardımcı olacaktır. Yaklaşan Bitcoin yarılanması ve çeşitli jeopolitik olayların, Bitcoin’i 2020’de yeni bir yüksek Örtülü Oynaklık dönemine getirmesi muhtemeldir ve bu da borsa opsiyon ürünlerinin tanıtımını kolaylaştırır..

Temel Opsiyon Borsalarının Analizi

Şu anda, ana akım opsiyon borsaları çoğunlukla OKEx, Deribit, LedgerX, Binance JEX, CME, FTX ve Bakkt’ı içermektedir. Bunlar arasında, Bakkt ve CME sözleşmelerinin daha büyük bir sözleşme çarpanı vardır ve kurumsal kullanıcılara yöneliktir; OKEx, Deribit, LedgerX, Binance JEX ve FTX ise genel kullanıcılar için daha dostudur. OKEx ve Deribit’in risk kontrol mekanizmalarının daha eksiksiz olduğunu ve aşırı fiyatların neden olduğu gereksiz zorunlu tasfiyeyi önleyebileceğini ve yatırımcıların çıkarlarını korumaya daha fazla önem verdiğini belirtmekte fayda var..

Bakkt ve CME hariç beş borsada bir web sitesi trafik analizi yaptık. Temel bilgiler aşağıda gösterilmiştir.

Ziyaretler açısından, beş borsadan OKEx en yüksek oranı oluşturdu ve% 39,56’ya ulaştı ve onu Deribit, FTX, LedgerX ve Binance JEX izledi. Ancak son zamanlarda FTX, Deribit’i geride bıraktı.

Kullanıcı coğrafi dağılımı açısından, bu beş borsanın kullanıcıları esas olarak Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Birleşik Krallık ve Fransa’da yoğunlaşmıştır. Bunlar arasında OKEx, Çin, Rusya ve Fransa’da birinci sırada yer aldı..

Trafik kanalları açısından, beş borsanın trafiği esas olarak kullanıcıların doğrudan alan aramalarından ve ardından arama motorları aracılığıyla anahtar kelime aramalarından gelir. Bu, beş değişimin daha yüksek marka bilinirliğine sahip olduğunu gösteriyor.

Ek olarak, bu beş borsanın çapraz kullanıcılarını da inceledik. “Karşılaştırma Kitleleri”, kullanıcıların alanlardan birini ziyaret ettiklerinde, aynı gün içinde diğer alanları da ziyaret ettiklerini belirtir. Bu gösterge esas olarak borsalar arasındaki şiddetli rekabeti yansıtıyor. Şu anda sadece Deribit ve LedgerX kullanıcılarının örtüştüğünü ve% 24,80’e kadar ulaştığını gördük..

Bitcoin akışları açısından sadece OKEx ve Deribit çakışıyor. Özetle, opsiyon piyasasının hala mavi okyanus pazarı olduğu ve rekabet seviyesinin çok yüksek olmadığı görülmektedir. Diğer borsaların girmesi için hala çok yer var.

Şu anda, Bitcoin opsiyon işlem hacmindeki TOP5 borsaları Derbit, OKEx, CME, LedgerX ve Bakkt’tır..

Bunlar arasında Derbit, bitcoin opsiyon pazarının% 95.42’sini kaplar ve ikinci sıradaki OKEx yalnızca% 3.38’i oluşturur. Ürün lansmanından itibaren, Deribit Ağustos 2016’da opsiyon ürünlerini piyasaya sürdü ve OKEx, Aralık 2019’da piyasaya çıktı. Deribit, güçlü bir ilk hareket ettiren avantajına sahip.

Bununla birlikte, vadeli işlemler ürününü daha önce piyasaya süren Bitmex’in her zaman vadeli işlem hacminin en büyük payını işgal ettiği, ancak son zamanlarda OKEx tarafından geride bırakıldığı vadeli işlemler piyasasının verilerinden görülebiliyor. Bu açıdan OKEx, Deribit’in opsiyon pazarındaki payına daha büyük bir tehdit oluşturuyor..

Yukarıdaki verilerden, Deribit ve OKEx olmak üzere opsiyon pazar payının% 3’ünü kaplayan sadece iki borsa olduğunu bilebiliriz. Bu iki değişim, Bitcoin opsiyon ticaret hacminin tamamını temsil edebilir. Aşağıdaki şekilden de görülebileceği gibi, son Bitcoin opsiyon işlem hacmi 150 milyonu aştı ve açık ilgi de geçen yıl yeni bir zirveye ulaştı. Bitcoin opsiyon piyasası hızlı bir büyüme döneminde.

Açık faizin vade tarihi dağılımına bakıldığında, kullanıcılar üç aylık opsiyon sözleşmelerine daha fazla konsantre oluyorlar. Geleneksel opsiyon piyasası perspektifinden, haftalık opsiyonlar genellikle spekülatif perakende yatırımcılar için ekonomik veri açıklamaları ve kazanç duyuruları konusunda daha caziptir; Üç aylık seçenekler, çeyreğin son gününde portföyleri yeniden dengelemeye alışmış fon yöneticileri ve kurumsal yatırımcılar için genellikle daha caziptir. Bu açıdan bakıldığında, mevcut opsiyon piyasası hala büyük ölçüde kurumsal kullanıcılardan oluşmaktadır ve perakende yatırımcıların hala eğitime yatırımlarını artırmaları gerekmektedir..

Bitcoin Opsiyonları Pazar Özeti ve Görünümü

Şu anda Bitcoin opsiyon piyasası dört kamptan oluşuyor. İlk hareket ettiren avantajları ve daha yüksek konsantrasyon ile Deribit liderliğindeki opsiyon borsaları; OKEx ve Binance liderliğindeki yerleşik borsalar; Bakkt ve CME liderliğindeki kurumsal kullanıcılar; ve birlikte Bitcoin opsiyon pazarını oluşturan FTX liderliğindeki gelişmekte olan yenilikçi borsalar. Hala yeşil olan bir kripto para opsiyonu piyasası olarak, gelecekte kesinlikle daha fazla opsiyon ürünü piyasaya girecek..

Gelecekteki beklentiler açısından, Bitcoin opsiyon piyasasının gelişimi geleneksel opsiyon piyasası modeline yaklaşırken, aynı zamanda kripto para piyasasının özelliklerine dayalı olarak daha çeşitli opsiyon ürünleri yaratacaktır..

İkili Opsiyonlar

İkili seçenek daha basittir ve kullanıcı eğitiminin maliyeti düşüktür. İkili kripto seçeneği kullanıcıları ağırlıklı olarak Augur, Gnosis, BetMoose, Predictious, vb. Gibi tahmin ürünlerinde yoğunlaşmıştır. Onlarla işbirliği yapmak, borsaların kullanıcıları eğitmesi, çekmesi ve yönlendirmesi için harika bir yoldur..

Straddle seçeneği

Bankalar arası opsiyonlar için, kullanıcılar aynı anda aynı kullanım fiyatından alım satım ve satım opsiyonlarını satın alırlar. Yükselip yükselmeyeceğine karar vermelerine gerek yoktur. Varlık kullanım fiyatından uzak olduğu sürece kar elde edebilirler.

Dizin seçeneği

Endeks seçenekleri, kullanıcının operasyon risklerini azaltabilen genel para birimleri ve orta vadeli veya küçük piyasa değeri olan altcoinlerden oluşur.

Finansal seçenekler

Emtia opsiyonları temelinde, Bitcoin’in sabit mevduat oranı, stabilcoin döviz kuru ve opsiyon seçenekleri gibi Bitcoin tabanlı finansal seçenekler geliştirilecektir..

OTC seçenekleri

Özelleştirilebilir OTC seçenekleridir. Kullanıcılar, farklı kullanıcıların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için opsiyon hedefi belirleme, gör veya satma, kullanım fiyatı, opsiyon sona erme süresi, miktar ve işlem yönü gibi kendi ihtiyaçlarına göre işlem yapmak istedikleri seçenekleri özelleştirebilirler..

OKEx’i takip edin:

https://twitter.com/OKEx

https://www.facebook.com/okexofficial/

https://www.linkedin.com/company/okex/

https://t.me/OKExOfficial_English

https://www.reddit.com/r/OKEx/

https://www.instagram.com/okex_exchange

Steemit: https://steemit.com/@okex-official

Web sitesi: https://www.okex.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map