Bitcoin ETF’nin Düzenleyici Engellerini ve Genel Yatırım İçin Önemini İnceleme

Bitcoin ETF'nin Düzenleyici Engellerini ve Genel Yatırım İçin Önemini İnceleme

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) en son ret New York merkezli varlık yöneticisi Wilshire Phoenix tarafından Şubat 2020’de Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) uygulamasının dosyalanmış geçen hafta halka açık Bitcoin Commodity Trust için yeni bir uygulama.

Aynı zamanda, kripto para birimi topluluğu, duyuru Londra merkezli ETC Group’un ilk kripto borsasında işlem gören ürününün (ETP) Haziran sonunda Almanya’nın Xetra dijital borsasında listeleneceği.

Kripto para birimi ETP’lerini çevreleyen olumlu gelişmelere rağmen, kripto topluluğu hala ilk Bitcoin ETF’nin piyasaya sürülmesini bekliyor. OKEx Insights, bunu göz önünde bulundurarak, Bitcoin ETP’leri ile Bitcoin ETF’leri arasındaki temel farkları incelerken, ikincisinin SEC’den onay almasını engelleyen ana engelleri tartışır..

Bitcoin ETP’nin Bitcoin ETF’den farkı nedir??

Borsa borsalarında listelenen ETP, temeldeki menkul kıymetleri, endeksi veya diğer finansal araçları izleyen bir yatırım aracıdır..

Üç ana ETP türü vardır:

  • Borsada işlem gören fonlar
  • Borsada işlem gören senetler (ETN’ler)
  • Borsada işlem gören emtialar (ETC’ler)

ETF’ler en yaygın ETP türüdür ve hisse senetleri, tahviller veya emtialar dahil olmak üzere bir sepet menkul kıymet içerir. Borsalarda listelenir ve yatırımcılar bunları adi hisseler gibi alıp satabilirler..

Bu arada ETN’ler, temel bir menkul kıymet endeksini izleyen teminatsız borç menkul kıymetleridir. ETN’lerdeki yatırımcılar, getirilerini vade tarihinde izlenen endeksten alırlar..

Son olarak, ETC’ler enerji ve çiftlik hayvanları gibi münferit malları veya bir sepet malları izler..

Global ETF Advisors LLC’nin kurucusu Richard Keary, OKEx Insights’a ETF, ETN ve ETC’ler arasındaki farkları açıkladı:

“Borsada işlem gören bir fon, borsada satılan bir üründür. Çoğu ETF, ABD’deki ETN’ler veya Avrupa’daki ETC’ler gibi diğer ürünlerin Almanya’da piyasaya sürülecek yeni Bitcoin Borsası İşlemli Kripto (BTCE) gibi çoğunlukla fiziksel olarak desteklenen ürünler olduğu ve ETP’ler olarak anıldığı bir endekse dayanmaktadır ve bazen ETF’ler olarak. “

Bitcoin ETP’leri ve ETF’leri söz konusu olduğunda, her ikisi de temel varlık olarak Bitcoin (BTC) fiyatını izler. Doğrudan kripto para birimi borsalarından bitcoin satın almadan kripto para birimleriyle ilgilenen tüccarlar ve yatırımcılar için pozlama sunarlar. Düzenleyiciler tarafından onaylandıktan sonra, hem Bitcoin ETP’leri hem de ETF’ler borsalarda işlem görür ve kote edilir..

Her şey düzenleme ile ilgili


Bitcoin ETP ile Bitcoin ETF arasındaki temel fark, bir ETF’nin belirli yetki alanlarında nasıl düzenlendiğiyle ilgilidir..

Amerika Birleşik Devletleri’nde, ETP’lerle karşılaştırıldığında ETF’ler için ek uyumluluk gereklidir. İkincisi, bir yatırım şirketi ise, ETF olarak sınıflandırılır. 1940 Yatırım Şirketi Yasası. ETF’ler açık uçlu yatırım şirketleri veya yatırım fonları olarak çalıştığından, ihraççıların ETF’lerini başlatmak için SEC’den muaf bir yardım almaları gerekir..

Saniye kabul edilen 2019’da muafiyet muafiyetinin muafiyetini sağlayan Kural 6c-11 ve uygun ETF’lerin bir ETP ile karşılaştırıldığında ek prosedürlere uyması gerekir. Uyum prosedürleri, günlük portföy şeffaflık raporlarını, özelleştirilmiş varlık sepetleri hakkında yazılı politikaları ve primler, indirimler ve teklif-sor marjları gibi geçmiş yatırım bilgilerinin açıklamalarını içerir..

İsviçre ne olacak??

İsviçre’de ETF’ler fon yapıları ile ETP’lerden ayrılır..

SIX Swiss Exchange’e göre, İsviçre’deki ETF’ler, Toplu Yatırım Programı Yasası (CISA) ve İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA) tarafından denetlenmez ve düzenlenmez.

Bitcoin ETP’leri ise Özel Amaçlı Araç (SPV) tarafından ihraç edilen borç senetleridir. SPV, ayrı bir yasal statüye sahip olan ve ana şirketin herhangi bir finansal yükümlülüğünden sorumlu olmayan bir ana şirket tarafından oluşturulan bir yan kuruluştur..

İsviçre’deki ETP’ler ve ETF’ler arasındaki ek bir fark, teminatın depolanmasıdır. Hem ETF’ler hem de ETP’ler teminatlandırılırken, ETF’lerdeki teminat, FINMA düzenlemesine tabi olan ayrılmış bir varlık havuzunda saklanır. ETP’lerde teminat ise yatırıldı üçüncü bir partide.

SIX İsviçre Borsası’nda, piyasadaki ETP’ler ETN’ler veya ETC’ler olarak adlandırılır..

İsviçre’deki ETF’ler ve ETP’ler arasındaki temel farklar. Kaynak: SIX İsviçre Borsası

Amerika Birleşik Devletleri ETF hakimiyeti

ABD ve Avrupa’da listelenen birkaç ETP varken, kripto topluluğu hala ilk Bitcoin ETF’nin onaylanmasını bekliyor..

ABD, uzun zamandır ETF ticaretinde lider konumdadır. ETF veri sağlayıcısı ETFdb.com’a göre, yönetim altındaki varlıklardaki ilk 30 ETF’nin% 60’ı dayalı Birleşik Devletlerde.

ETF’lerin geleneksel piyasa hakimiyeti, ABD’yi bir Bitcoin ETF’si listelemek için birincil konum haline getirdi. Bununla birlikte, ülkedeki tüm başvurular şimdiye kadar SEC tarafından reddedildi ve bu da önerilen Bitcoin ETF’lerinin piyasa manipülasyonuna dirençli olduğuna ikna olmadı..

ABD’deki önemli Bitcoin ETF uygulamaları Kaynak: SEC

Başvuru sahipleri, Bitcoin pazarının manipülasyondan korunduğunu kanıtlamalıdır

SEC’ler en son inkar Wilshire Phoenix’in 26 Şubat 2020 tarihli Bitcoin ETF uygulamasının, önceki tekliflerde olduğu gibi, aşağıda belirtilen piyasa manipülasyon kuralına uyma yeteneği göstermediği gerekçesiyle Bölüm 6 (b) (5) Menkul Kıymetler Borsası Kanunu 1934.

Kurala göre, Bitcoin ETF’lerini listeleyen borsaların, yatırımcıları korumak için hileli ve manipülatif eylemlere karşı önleyici tedbirler alması gerekecek. Kural aynı zamanda borsaların “dayanak varlıklarla ilgili önemli büyüklükte düzenlenmiş bir piyasa” ile kapsamlı bir gözetim paylaşım anlaşması göstermesini gerektirir – bu tür anlaşmalar, piyasa ticaret faaliyeti gibi bilgilerin paylaşımını kolaylaştırdığı için gerekli görülen bir şey, takas faaliyeti ve müşteri kimliği.

SEC, geçmişte onaylanan emtia-tröst ETP’lerine atıfta bulunarak, bu gibi durumlarda temeldeki emtianın vadeli işlemlerinde en az bir önemli ve düzenlenmiş piyasa olduğunu belirtti. Ayrıca, ETP’leri listeleyen borsalar, gözetim paylaşım anlaşmalarına girmiş veya düzenlenmiş piyasalarla Intermarket Surveillance Group (ISG) üyeliklerine sahip olmuştur. Bu nedenle SEC, aynı standardın Bitcoin ETF’lerine uygulanması gerektiğine neden oluyor.

Wilshire Phoenix’in Bitcoin ETF başvurusunun son reddinde SEC, önceki başvuru sahiplerinin piyasa manipülasyonunu önlemek için gözetim paylaşım anlaşmaları dışında başka yöntemler denediğini belirtti. Örneğin, Winklevoss Bitcoin Güveni ve Bitwise Bitcoin ETF Güveni Bitcoin spot piyasasının “benzersiz” ve “doğası gereği” piyasa manipülasyonuna dirençli olduğunu iddia etti. SEC, bu tür iddiaları reddetti, birçok Bitcoin spot piyasasının bir devlet kurumu tarafından düzenlenmediğini veya denetlenmediğini vurguladı ve BTC spot ticaret sunan platformlarda müşteri korumasının eksik olduğunu belirtti..

Bununla birlikte, SEC, Bitcoin ETF başvuru sahiplerinin geleneksel emtia veya hisse senedi piyasalarındaki mevcut korumaların ötesinde piyasa manipülasyonuna karşı direnç gösterebilmesi durumunda gözetim paylaşım anlaşmaları için bir muafiyet sundu..

Bitcoin fonları mutlaka ETF değildir

NYDIG Bitcoin Strateji Fonu, nakit ödemeli vadeli işlemlerde anlaşmalar

Bitcoin ETF uygulamalarının birçok kez reddedilmesine rağmen SEC, NYDIG Bitcoin Strateji Fonu’nu (BTCNX.US) onayladı. dosyalanmış Stone Ridge Trust VI, Aralık 2019’da. Fon doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmıyor. Bunun yerine, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) kayıtlı borsalarda nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapar..

NYDIG Bitcoin Strateji Fonu bir ETF değildir. Dosyasında açıkça belirtildiği gibi, “Fonun Hisseleri listelenmemiştir ve Fon şu anda Hisselerini herhangi bir ulusal menkul kıymet borsasında alım satım için listeleme niyetinde değildir.”

Grayscale Bitcoin Trust, tezgahta işlem görüyor

Önerilen Winklevoss Bitcoin Trust ve VanEck SolidX Bitcoin Trust, SEC tarafından geri çekilmiş veya reddedilmiş olsa da, 2013 yılında piyasaya sürülen benzer adı taşıyan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ile karıştırılmamalıdır. Bu ürünler “Bitcoin Trusts, ”Grayscale Bitcoin Trust’ın bir ETF olmadığına dikkat etmek önemlidir..

Grayscale Bitcoin Trust ile önerilen Bitcoin ETF’leri arasındaki temel ayrım, ilkinin tezgahta (OTC) işlem görmesi ve yalnızca akredite yatırımcılar tarafından kullanılabilmesidir. Grayscale Bitcoin Trust, Alternatif Raporlama Standardı kapsamındaki OTC piyasası OTCQX’te halka açık olarak işlem görmektedir. Bu nedenle, SEC’e kayıt olmak gerekli değildir.

Daha fazla şeffaflık sağlamak için Grayscale Bitcoin Trust Elde edilen Ocak 2020’de SEC’in bir raporlama şirketi olarak onayı ve şirketin hisseleri 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın 12 (g) Bölümü uyarınca komisyona kaydedilir.

Kripto para endüstrisindeki pek çok kişi arasında “Crypto Mom” ​​olarak bilinen SEC komisyon üyesi Hester Peirce, düzenlenmiş bir Bitcoin ETF’nin Grayscale’in Bitcoin Trust’ı daha adil bir şekilde fiyatlandırmaya yardımcı olacağını belirtti. Dedi Bloomberg röportajı:

“Geçenlerde ikinci bir muhalefet çıkardım: Bana göre, mevcut komisyon kripto temelli perakende kitlesi için mevcut olan borsada işlem gören herhangi bir ürünü onaylamakla ilgilenmiyor gibi görünüyor. […] Bu ürünlerin Amerika Birleşik Devletleri’nde ticaretini önlemek için uyguladığımız analiz, yalnızca bu tür ürünler için kullandığımız benzersiz şekilde uyarlanmış bir analizdir ve bu da bana kripto için tek bir standardımız olduğunu gösteriyor. ürünler ve ardından diğer ürün türleri için başka bir standart. Ve bunun doğru olduğunu sanmıyorum. “

Kanada “Bitcoin Fonu” aktif olarak yönetilmektedir

Kanadalı yatırım yöneticisi 3iQ Corp, 9 Nisan itibarıyla Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda (TSX) Bitcoin Fonu’nu (QBTC.U) listeledi. Bitcoin Fonu elde edildi onay Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu’ndan (OSC) 29 Ekim 2019’da – OSC’nin görünüşte ortaya çıkan varlık sınıfını desteklediğini gösterdi..

QBTC.U, TSX’te listelenip işlem görürken, bir ETF’nin aksine kapalı uçlu bir fondur. Bir büyük ayrım kapalı uçlu bir fon ile bir ETF arasında, fon yönetiminde aktiflik vardır. ETF’ler pasif olarak yönetilir ve bir endeksin performansını izlemek için tasarlanmıştır. Bu, QBTC.U’ya aykırıdır, çünkü fon aktif olarak yönetilen 3iQ Corp tarafından.

Japonya’nın FSA’sı, kripto para birimlerini bir ETF için çok değişken olarak görüyor

Japonya’da bir Bitcoin ETF’si kartlarda görünmüyor.

Japonya’daki Finansal Hizmetler Kurumu (FSA), “Finansal Araçların Denetimi için Kapsamlı Yönergeler İşletme Operatörleri, vb..27 Aralık 2019 – yatırım fonlarının oluşturulması ve satışının sadece belirli varlıklar için onaylandığını belirtir. FSA iddia edildi kripto para birimlerinin belirli varlıklar olarak tanımlanmadığını.

Ek olarak, FSA, kripto para birimlerinin aşırı fiyat dalgalanmasına işaret etti ve akredite veya kurumsal yatırımcıların kripto varlık bileşenleri ile fonlara yatırım yapmasının uygun olmadığı sonucuna vardı. Bu, yatırımcıların yakın gelecekte Japonya’da onaylanmış bir Bitcoin ETF görmesinin olası olmadığı anlamına gelir..

Bitcoin ETP’leri Bitcoin ETF onayı olasılığını artırıyor mu??

Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi ve yakın zamanda duyurulan ETC Group Bitcoin ETP, BTC’ye yatırım yapmak isteyen kurumsal yatırımcılar için bir geçit görevi görüyor – ancak bu ürünler bizi onaylanmış bir Bitcoin ETF’ye daha da yaklaştırıyor mu??

Bitcoin ETP’leri, 18 kripto para birimi ETP’si ile Avrupalı ​​yatırımcılardan güçlü talep gördü listelenmiş Keary, OKEx Insights’a, BTC vadeli işlem piyasalarının, başlatılan Bitcoin ETP’lerin artan sayısına katkıda bulunduğunu söyledi:

“Bir Bitcoin ETP’nin başlatılma olasılığının artması vadeli işlem piyasalarından geliyor. ETP piyasa yapıcılarının, genellikle bir vadeli işlem sözleşmesi yoluyla yapılan ETP’den korunma yeteneğine sahip olması gerekir. Vadeli işlem ürünlerinde ne kadar likidite olursa, bir ETP’nin başlatılma olasılığı o kadar yüksektir. “

Bununla birlikte, Keary, Bitcoin ETP’lerinin, Avrupa ve ABD’deki farklı düzenleyici sistemler nedeniyle Bitcoin ETF’nin onaylanma olasılığını mutlaka iyileştirmediğine inanıyor:

“ABD’nin Avrupa’dan çok farklı bir düzenleyici rejimi var. ABD düzenleyicileri, Bitcoin işlemlerini orijinal sipariş girişine kadar izleyemeyeceklerinden endişe duyuyorlar ve bu nedenle, Bitcoin ticaretinin doğasında var olan risklerden endişe duyuyorlar – çünkü fiyat manipülasyon borsaları olabilir ve düzenleyiciler bunu hiçbir şekilde tespit edemez veya denetleyemez. Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinin gözetim eksikliği, ABD’de piyasaya sürülen fiziksel olarak desteklenen kripto ürünlerinin önündeki büyük bir engeldir. “

Keary’nin görüşü, 21 Shares and Amun Tokens araştırmacısı Lanre Ige tarafından paylaşılıyor ve OKEx Insights’a, şirketlerin görüşlerine göre değil kişisel görüşlerine göre, Bitcoin ETP’lerin öncelikle Avrupa’da listelendiğini ve herhangi bir potansiyel Bitcoin ile ilgili olmadığını söyledi. ABD’deki ETF’ler Açıkladı:

“ETP’ler ETF’lerden farklıdır çünkü Avrupa Birliği’nde ETF’ler genellikle UCIT’lerdir ve bu nedenle bir çeşitlendirme gereksinimine sahiptirler, bu da onları tek başına altın veya BTC gibi bir şey için en uygunsuz kılar. Çoğu ETP’nin İsviçre ve Avrupa’da listelendiği ve mevcut olduğu göz önüne alındığında, bu, ABD’de bir Bitcoin ETF listeleme çabalarıyla doğrudan ilgili değildir. “

Bitcoin ETF ne zaman olacak??

Bitcoin ETF’leri 2018’den beri geniş çapta tartışılıyor ve SEC bir dizi yüksek profilli başvuruyu reddetti. Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi 2019’da dikkatleri çekerken, kripto topluluğu hala 2020’de ilk Bitcoin ETF’nin onaylanmasını bekliyor..

Perakende yatırımcılar için, bir Bitcoin ETF’si, emeklilik hesaplarından kripto para birimlerinin satın alınmasına izin vererek Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlemlerinden daha doğrudan erişim sağlayacaktır. Bu arada, Bakkt öncelikle kurumsal yatırımcıları hedefliyor. Ancak Bakkt’ın başkanı Adam White, iddia edildi BTC vadeli işlemlerinin perakende aracı kurumlar aracılığıyla perakende yatırımcılara sunulduğunu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir Bitcoin ETF’nin SEC tarafından onaylanması, Roth IRA’ları, 401 (k) emeklilik hesapları ve yatırım aracılık hesapları olan herhangi bir kişinin doğrudan BTC satın alabileceği anlamına gelir. Yatırımcıların yatırım ve emeklilik hesapları yoluyla Bitcoin satın almalarına izin vererek, bu hesaplarda tutulan fonlar, SEC tarafından denetlenen federal olarak yetkilendirilmiş bir şirket olan Securities Investor Protection Corporation (SIPC) kapsamında korumaya tabi tutulur..

Ige, OKEx Insights’a, ETP’ler veya ETF’ler aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmanın vergi avantajlarını sağladığına ve kullanıcılar için saklama ve ticaret yürütme karmaşıklıklarını ortadan kaldırdığına inandığını söyledi:

“ETP’ler / ETF’ler, yatırımcıların komisyoncu aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmalarına ve ürünün listeleneceği herhangi bir yargı alanındaki emeklilik veya vergi avantajlı yatırım hesaplarının avantajlarından yararlanmalarına izin verecek. Ek olarak, çoğu kurumsal yatırımcının doğrudan fiziksel Bitcoin’e yatırım yapma zorunluluğu yoktur ve gözetim ve ticaret yürütme güçlükleriyle uğraşmak istemezler. Öte yandan, bir ETP veya ETF, Bitcoin yatırımını bu tür yatırımcılar için hisse senedi satın almak kadar kolay hale getirir. “

Bitcoin ETF’leri, yatırım için vergi avantajlı emeklilik hesaplarını kullanabildikleri için yatırımcılara kolaylık sağlayabilir. Bu tür vergi avantajları, Bitcoin’e, PwC’nin tahminlerine göre, muazzam varlık yönetimi endüstrisine girme potansiyeli veren kitlesel yatırımı teşvik eder. ulaşmak 2025’e kadar 145,4 trilyon dolar. Ige açıkladı:

“Bitcoin için ETP’ler ve ETF’ler, Bitcoin’e yatırılabilecek sermayeyi geniş ölçüde artırma yeteneğine sahip – bu noktaya kadar, kurumsal yatırımcılar ve birçok perakende yatırımcı için neredeyse hiç mevcut değildi. Bir ETP ve ETF’nin, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere, yetki alanlarındaki mevcudiyeti, muhtemelen Bitcoin’in fiyatında gelecekteki artışların arkasındaki önemli bir itici güç olacağı ve sektörün daha da kurumsallaşmasına yardımcı olacağı için bu önemli. “

Yönetim altındaki varlıkların küresel liderleri açısından BlackRock, listenin zirvesine 6,5 trilyon dolar ile girdi – ardından dijital varlıklarla ilgili hizmetlerin başlatılmasında aktif katılım gören Fidelity, JPMorgan Chase ve Goldman Sachs izledi..

2019: Yönetim altındaki varlıkta küresel liderler. Kaynak: Statista

Keary, OKEx Insights’a Bitcoin ETF’lerinin potansiyel Bitcoin yatırımcılarının kapsamını genişleteceğini söyledi. Ayrıca, hisse senedi piyasası oldukça değişken olduğunda bu tür ETF’lerin bir hedge görevi görebileceğini vurguladı ve şöyle açıkladı:

“Yatırımcı bakış açısından, ETF’nin önemi, bir cüzdan almak veya bir madenciden geçmek zorunda kalmadan Bitcoin satın almanın veya ona yatırım yapmanın bir yolu olmasıdır. BTC’deki yatırımcıların genişliğini artıracaktı. Bu önemlidir çünkü bazı yatırımcılar, hisse senedi piyasaları değişken hale geldiğinde ve / veya ayı piyasası ortamına girdiğinde Bitcoin’i güvenli bir liman olarak görür. Bir Bitcoin ETF’si, çeşitli piyasa koşullarını korumanın kolay ve ucuz bir yolu olacaktır. ”

Ige ayrıca, Bitcoin ETP’lerinin / ETF’lerinin yatırımcıların kripto varlık maruziyeti için daha düşük prim ödemelerine olanak tanıdığını ima etti ve şunları söyledi:

Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda mevcut olan Bitcoin ve Ether yatırım tröstlerinin bulunduğunu hatırlamak önemlidir; bu, düşük ürün yapıları nedeniyle, bu tür ürünleri elinde bulunduran perakende yatırımcıların kripto varlıklarının açığa çıkması için büyük ölçüde fazla ödeme yaptığı anlamına gelir. A, ETP veya ETF, yatırımcıların büyük primler ödemeden kripto varlıklarına maruz kalmaları için çok üstün bir araç olacaktır. “

____________________________________________________________________________

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map