Bitcoin Cash’in çatallanma geçmişi: Arka plan, en son zincir bölünmesinin nedenleri ve sonuçları

Bitcoin’in en büyük rakibini geliştirmenin çekişmeli geçmişine derin bir bakış

15 Kasım 2020’de, Bitcoin Cash ağına yapılan tartışmalı bir yükseltme, büyük kripto para biriminde bir zincir bölünmesine neden oldu. Bölünmeye yol açan çekişme, protokolün blok ödülünün bir parçası olarak bir geliştirici fonu sunma teklifi etrafında yoğunlaştı. Ne değişikliği destekleyenler ne de ona karşı olanlar geri adım atmaya istekli değilken, bölünmeden Bitcoin Cash’in iki versiyonu ortaya çıktı: Bitcoin Cash ABC (BCHA) ve Bitcoin Cash Node (BCHN).

Aşağıdaki makalede OKEx Insights, bölünmeyi çevreleyen koşullara, arka planını, ilgili tarafların rakip görüşlerini, Bitcoin Cash’in hard fork geçmişini ve ileriye dönük proje (ler) için olası sonuçlara bakar.. 

Bitcoin Cash’in zinciri bölünüyor (tekrar)

Kendisinden öncekiler gibi, 15 Kasım’da Bitcoin Cash zinciri bölünmesi, ağı destekleyenler arasındaki uzlaşmaz bir anlaşmazlık nedeniyle meydana geldi. Anlaşmazlığın bir tarafında, Bitcoin Cash geliştirmeye liderlik eden uzun süredir hizmet veren grup olan Bitcoin ABC vardı. 2020 boyunca bir geliştirici fonunun – Altyapı Fonu Teklifi veya IFP olarak da bilinir – protokolün madencilik ödülünün bir parçası olmasını savunmaktadır.. 

IFP’ye yönelik yaygın muhalefeti temsil eden, daha yakın zamanda oluşturulan geliştirici grubu Bitcoin Cash Node idi. Kasım ayında planlanan ağ yükseltmesinden önce, Bitcoin Cash Node kendi düğüm uygulamasını çıkardı. Bitcoin Cash Node yazılımı, Mart 2020 ve dahil diğer ağ yükseltmeleri. Ancak tartışmalı IFP kodu dışarıda bırakıldı. 

Bitcoin Cash’in Kasım ayında planlanan yükseltmesi sırasında, IFP konusunda topluluk fikir birliğinin hala eksik olduğu ortaya çıktı. Bitcoin Cash ağının oluşturulmasında etkili olan geliştiriciler tarafından savunulmasına rağmen, BCH madencilerinin ezici bir yüzdesi, yükseltme tarihinden önce Bitcoin Cash Node uygulamasına geçti. Bu, birkaç önemli şirketin, sonraki herhangi bir zincir bölünmesinin ardından BCHN’nin Bitcoin Cash adını alacağını belirtmesine neden oldu.. 

15 Kasım’da Bitcoin Cash blok zinciri gerçekten bölündü ve blok ödülünün bir parçası olarak% 8 geliştirici fonu ile kripto para biriminin bir versiyonunu ve onsuz bir tane yarattı. Bölünmeden bu yana geçen günlerde, BCHN hem hash oranı hem de fiyat açısından baskın zincir olarak ortaya çıktı. Yazma sırasında BCHN, BCHA’nın 0.0075 EH / s’sine kıyasla yaklaşık 1.34 EH / s komut veriyor. Bu arada, BCHN 290 dolara yakın işlem görüyor ve BCHA 20 dolar civarında işlem görüyor..

BCHN ve BCHA hash oranları, hangi fork madencilerinin desteklediğini vurgular. Kaynak: Sikke Dansı

Çekişmeli sert çatalın kökenleri

Bitcoin Cash ekosistemine yakından dikkat etmeyenler için son zincir bölünmesi ani görünebilir. Bununla birlikte, bir geliştirici fonunun blok ödülünün bir parçası olması konusu, toplulukta uzun zamandır bir tartışma konusu olmuştur..

Mart 2018’e kadar, Bitcoin Cash madencileri ve etkili geliştiriciler, tartışma projenin gelişimini finanse etmek için blok ödüllerinin bir kısmını tahsis etmek. Calvin Ayre’den CoinGeek’in ev sahipliği yaptığı bir Hong Kong konferansından sonra toplanan grup, başlangıçta blok ödülünün% 1-% 10’unu geliştiricilere tahsis etme fikriyle oynadı. farklı kaynaklar tam yüzdeye göre. O sırada 1.200 $ ‘a yakın BCH ticareti ile,% 1’lik bir tahsis, eğer uygulanırsa, aylık 650.000 $ civarında bir pot oluşturacaktı.. 

Bununla birlikte, bir ağın blok ödülünün bir yüzdesini altyapı geliştirmeyi finanse etmeye yönlendirme kavramı, Bitcoin Cash savunucuları tarafından icat edilmedi. Her ikisi de Kısa çizgi (DASH) ve Zcash (ZEC) benzer yerleşik geliştirici teşvikleri içerir. Aslında, bir son ağ yükseltmesi, ikinci kripto para birimi, kendi "Kurucu Fonu" – geçici bir önlem olarak tasarlanmıştı – bir "Geliştirme Fonu." Ne olursa olsun adı çok tartışılan özelliği, ağın madencilik ödüllerinin bir yüzdesi hala projeyi inşa edenlere gidiyor.    

2018’de tartışılmasına rağmen, BCH madencileri o sırada bir geliştirici fonu uygulamaya çalışmadı. Tarafından kanıtlandığı gibi sayısız tartışma r / BTC’de – isme aksini önermesine rağmen Bitcoin Cash dostu bir alt dizin – sorun devam etti topluluğu böl takip eden aylarda. Bu arada, bunun gibi fonlar duyuruldu Kasım 2019’da Roger Ver tarafından yazılmıştır ve topluluk bağışları projenin gelişiminin çeşitli yönlerini finanse etmeye devam etmiştir.. 


Ocak 2020’de artan tartışma daha somut bir şeye dönüştü. Lider Bitcoin Cash madencilik havuzu BTC.TOP’un CEO’su Jiang Zhuoer, Orta gönderi, birkaç etkili BCH madencisinin altı aylık bir süre boyunca altyapı geliştirmeye giden blok ödülünün% 12,5’inden yana olduğunu belirtti. Gönderi, Zhuoer ile birlikte Antpool’dan Jihan Wu, ViaBTC’den Haipo Yang ve Bitcoin.com’dan Roger Ver’in başlangıçta teklifi desteklediğini iddia etti..

Bir kez daha, çoğu itirazcı Zhuoer’in gönderisinden aşağıdaki ifadeyle özel bir sorunu ele alarak BCH topluluğu içinde ateşli tartışmalar alevlendi:

"Katılımı sağlamak ve tüm SHA-256 madenciliği havuzundan sübvansiyonu dahil etmek için, madenciler plana uymayan BCH bloklarını öksüz bırakacaklar. Bu, müştereklerin trajedisinden kaçınmak için gereklidir."

Bitcoin.com’un da dahil olduğu topluluk tepkisinin ardından desteğin geri çekilmesi, Zhuoer, 31 Ocak 2020’de ikinci bir gönderi yayınladı. IFP’yi yeniden yapılandırdı. Bununla birlikte, Zhuoer’in takibinden önce, Bitcoin ABC’nin baş geliştiricisi ve kendini "hayırsever diktatör," Amaury Séchet, desteğini ekledi önerilen geliştirici fonuna. 

Séchet ve Bitcoin ABC devam edecek kodu ekle 15 Mayıs’ta planlanan bir sonraki ağ yükseltmesi için 15 Şubat sona erme tarihinden önce en son düğüm uygulamasına değiştirilmiş bir geliştirici fonu için. Güncellenen IFP, blok ödüllerinin% 5’ini geliştiricilere verecek ve bu yalnızca, madenciler. Rağmen çabalar topluluğu etkilemek için IFP kodu sonuçta dahil edilmedi. 

Ancak, tartışmalı güncellemenin uygulanacağı korkusu, daha yakın zamanda kurulan Bitcoin Cash Node ekibinin harekete geçmesine neden oldu. Bitcoin ABC, Mayıs yükseltme tarihinden önce IFP kodunu kaldırmadığı için grup, başlatıldı çekişmeli finansman şeması olmadan kendi yazılımı. 

Mayıs ayında madenciler tarafından desteklenmese de Bitcoin ABC, IFP’den vazgeçmedi. 18 Ağustos’ta, Kasım ayındaki bir sonraki planlanmış ağ yükseltmesinden önce, geliştirici grubu Bitcoin ABC 0.22.0’ı başlattı. Yeni yazılım bir kez daha değiştirilmiş bir IFP’ye sahipti – bu sefer% 8 madeni para temelli ödül ve tonda belirgin bir değişim. Başlangıçta ne vardı gönüllü görünüşe göre zorunlu hale geldi. 

Bitcoin ABC yazılım sürümünden önce Séchet şunları yazdı:

"Bazıları Bitcoin ABC’nin bu iyileştirmeyi uygulamadığını tercih edebilirken, bu duyuru bir tartışma davetiyesi değildir. Karar verildi ve Kasım yükseltmesinde etkinleştirilecek."

Bitcoin ABC’nin IFP ve Bitcoin Cash Node’u taahhüt etmesiyle – BCH kullanıcılarının çoğunluğuyla birlikte – kendi yazılımını koruyarak buna karşı çıkmaya devam ederken, tartışmalı bir hard fork ve müteakip zincir bölünmesi daha olası hale geldi. Nihayetinde, hangi Bitcoin Cash uygulamasının takip edileceğine ağ karar verecektir..

Planlanan yükseltme günü geldiğinde hala fikir birliği eksikliği, ağ gerçekten bölündü – BCHN (daha sonra endüstrinin çoğu tarafından basitçe Bitcoin Cash olarak anılır) ve BCHA oluşturdu..

Geliştirici finansmanı: Neden fikir birliği yok?

Sonunda Bitcoin ABC tarafından hayata geçirilen son derece tartışmalı teklife muazzam muhalefet olmasına rağmen, geliştirici finansmanı konusu açıkça dokunaklı bir konudur. Geliştiricilerin finansal tazminat olmadan bir projeyi sürdürmeye kendilerini tam olarak taahhüt edemeyecekleri gerçeğini aşmak zordur. Séchet, Bitcoin ABC’nin 2018’de Twitter üzerinden finansman mücadelesine atıfta bulundu., belirten o "Mühendislik ağaçlarda büyümez."

Bununla birlikte, IFP ve bugüne kadar önerilen diğer tüm çözümlerin dezavantajları vardır..

Coinbase ödülleri yoluyla finansmana yönelik en büyük itiraz, ağın daha fazla merkezileştirilmesini teşvik etme potansiyeli olabilir. Madenciler işletme olarak çalışır. Blok ödülünün bir yüzdesini altyapı geliştirmeye yönlendirmek, karlarına yapılan bir saldırıyı temsil eder..

Aynı SHA-256 madencilik algoritmasını paylaşan birkaç farklı kripto para birimi ile, belirli bir kripto para birimini desteklemeye tam olarak bağlı olmayan madenciler, hash güçlerini daha karlı olduğu yerlerde madenciliğe yönlendireceklerdir. Sonuç, daha az madenci arasında yoğunlaşan daha düşük bir genel hash oranı olacaktır. Böyle bir senaryoda, ağa saldırmak için gereken mali taahhüt ve buna bağlı olarak protokolün genel güvenliği düşer.. 

Bununla birlikte, Séchet dahil bazıları, hash oranındaki böyle bir düşüşün önemsiz olacağını düşündü. Bitcoin ABC geliştiricisi, yeterince finanse edilen geliştirmenin ağı başka şekillerde güçlendireceğini savundu. Séchet’e göre, güvenlik açısından IFP’nin gerçek etkisi ihmal edilebilir..

IFP ile ilgili bir başka sorun, Bitcoin ABC’nin onu zorlama şekliyle ilgilidir. Electron Cash cüzdanının baş geliştiricisi Jonald Fyookball olarak, gerekçeli Bir gönderide, blok ödülleri yoluyla kalkınmayı finanse etmeye yönelik önceki çabalar ya gönüllüdü ya da madencilerin hangi takımları destekleyeceklerini kendilerinin seçmesine izin veriyordu. Bununla birlikte, madenci aktivasyonu gerektirmeden ve blok ödülünün% 8’inin Séchet tarafından kontrol edildiği bildirilen tek bir adrese gitmesi ve "onun sadıkları," Fyookball iddia edildi, "Aslında bu, bir kişinin milyonlarca dolar değerinde (kazanılmamış) Bitcoin Cash’i doğrudan kendi cüzdanına çekme kararından başka bir şey değildir.." 

Çekişmeli çatala giden aylarda, sayısız başka endişe ortaya çıktı..

Bunlar, böyle bir "vergi" Bitcoin’in arkasındaki ethos ile ideolojik olarak çelişen – yani, tek bir geliştirici grubunun eline çok fazla güç veriyor, teşvik ettiği gerçek geliştirme çalışması açısından hesap verebilirlik eksikliği ve bir ağ bölünmesi olasılığının artması Bitcoin Cash’in sektördeki güvenilirliğine kesinlikle zarar verir.

Tüm söylenenler, alternatif finansman mekanizmaları hakkında da geçerli endişeler var. Hem Bitcoin hem de Bitcoin Cash ağları daha önce hem kurumsal finansman hem de topluluk bağışlarından yararlandı. Ancak Séchet’in Rice Crypto YouTube kanalında belirttiği gibi, bu tür çabalar illa ki teşvik etmek daha geniş toplumun çıkarlarıyla uyumlu bir gelişme. Blockstream’in Bitcoin finansmanı üzerindeki etkisinin, baskın kripto para birimi protokolünü, öncelikle bir eşler arası ödeme ağı olarak kullanımından ve bir değer deposuna doğru yönlendirdiğini iddia ediyor. Séchet’e göre, bu, Ağustos 2017 Bitcoin / Bitcoin Cash zinciri bölünmesinden önce, daha fazla tüccarın benimsenmesini sağlamayı taahhüt eden erken Bitcoin topluluğunun dileklerinin çoğuyla çelişiyor. Yakalama riskine karşı uyarı "iyi finanse edilen sabotajcılar," Zhuoer ifade etti Kurumsal finansmanla ilgili benzer bir düşünce, önceki IFP’yi detaylandıran Ocak 2020 gönderisinde.

Séchet, topluluk bağışlarının kalkınmayı finanse etmesi fikrini eleştirirken, böyle bir finansman modelinin geliştiricileri yalnızca çok fazla ilgi çeken projeler üzerinde çalışmaya teşvik ettiğini belirtti. Bu, görünüşte daha az çekici, ancak daha az önemli olmayan bir protokol üzerinde çalışmayı etkili bir şekilde ihmal eder. Yine Rice Crypto ile konuşan Séchet, kripto para birimi altyapısını elektrik sağlayıcılarının altyapısıyla karşılaştırdı. Bitcoin ABC geliştiricisi, çoğu kullanıcının bir şeyin nasıl çalıştığını gerçekten umursamadığını belirtti; onlar için önemli olan sadece işe yaramasıdır. Séchet’e göre, böyle bir kalkınma finansmanı için görünürlüğe güvenmek, "altyapı için çok kötü." 

Düzenli yükseltmeler, düzenli zincir bölünmeleri?

Bitcoin’in aksine, Bitcoin Cash, varlığının çoğu için yılda iki kez ağ yükseltmelerine adanmıştır. Her yıl, Mayıs ve Kasım aylarında, geliştiriciler ağda yükseltme yapma fırsatına sahiptir. Sık sık kodu değiştirme ve yeni özellikler uygulama fırsatları nedeniyle, ağın birden fazla çekişmeli zincir bölünmesi görmesi şaşırtıcı değildir.. 

Bugüne kadarki güncellemelerin çoğu sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olsa da, önerilen her değişiklik anlaşmazlık olasılığını davet ediyor. Farklı taraflar yeterli etkiye sahip olduğunda, ağ bölünme riski altındadır..

Bitcoin Cash ağının kendisi, böylesine tartışmalı bir hard fork’un sonucu olarak oluşturuldu. Yıllar süren anlaşmazlık Bitcoin topluluğu içinde, ağın en iyi nasıl ölçeklendirileceği konusunda Ağustos 2017’de bir zincir bölünmesiyle sonuçlandı. Bazıları, ağın saniyede daha fazla işlem yapmasına izin vermek için blokların boyutundaki sınırın artırılmasını destekledi. Bu arada diğerleri, böyle bir artışın ağ üzerinde merkezileştirici bir etkiye sahip olacağını iddia etti – çünkü onu desteklemek için daha pahalı donanımlar gerekli olacaktı. Bu, katılmayı göze alabilecek ve ağ güvenliğine zarar verebilecek operatörlerin sayısını sınırlayacaktır.. 

Bunun yerine, ikinci katman ölçekleme yöntemlerinin kullanılmasını önerdiler ve popüler olarak SegWit olarak anılan Segregated Witness olarak bilinen bir yükseltmeyi desteklediler. Yumuşak bir çatal ile uygulanan değişiklik, blok zincirine yalnızca önemli işlem verilerini depolayarak blok alanını daha verimli kullandı. Daha az blok alanı gerektiren her işlemle, her blok daha fazla işlemi barındırabilir..

İki taraf arasındaki anlaşmazlık Ağustos 2017’de doruğa çıktı. İkinci katman ölçeklemesinin izlenecek en uygun yol olduğunu çürüten daha büyük blokları destekleyenler sert çatal blok kapasitesini artırmak için. Yaygın topluluk mutabakatından yoksun olan zincir iki farklı kripto para birimine ayrıldı: SegWit ile Bitcoin ve daha büyük bloklara sahip Bitcoin Cash. 

Eski dahil olmak üzere çeşitli sektör katılımcıları tarafından desteklenmesine rağmen "Bitcoin Jesus" Roger Ver, Bitmain’in kurucu ortağı Jihan Wu ve Satoshi Nakamoto davacı Craig Wright, Séchet genellikle kredilendirilir orijinal Bitcoin Cash hard forkunun baş mimarı olarak.

Oluşturulmasından sadece aylar sonra, Bitcoin Cash’in zorluk ayarlama algoritmasıyla ilgili sorunlar, ağı tekrar hard fork yapmaya zorladı. başka bir yükseltme. Yine, Séchet, topluluğun kabul ettiği Bitcoin ABC’nin DAA önerisi olduğu için değişimin merkezinde yer aldı. Yükseltme, oluşturulduktan sonra ağı rahatsız eden vahşi hash oranı dalgalanmalarını ele almaya çalıştı.. 

Mayıs 2018’de Bitcoin Cash başka bir tartışmasız hard fork. Bu sefer, yükseltme blok boyutunu daha da 32 MB’ye çıkardı ve başka birçok özellik ekledi. Bunlar, Ağustos 2017 ağ bölünmesinden önce Bitcoin’de daha önce devre dışı bırakılan kodun yeniden etkinleştirilmesini içeriyordu. Yükseltme, yalnızca Bitcoin Cash’in genel işlem kapasitesini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda kripto para birimiyle doğrudan ilgili olmayan keyfi verilerin depolanması da dahil olmak üzere ek işlevler de ekledi.. 

Önümüzdeki altı ay boyunca, Bitcoin Cash topluluğu içinde bir bölüm ortaya çıktı. Üyeler, Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig Wright ve onun sürekli büyüyen egosuyla ilgilenmeye başlamıştı. CoinGeek ve kurucusu Calvin Ayre tarafından desteklenen Wright, projenin geliştiricilerine karşı giderek daha fazla düşman olmaya başladı. CoinGeek hızla yükseldi ve ağın en büyük madenci ve onun yönü üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya başlamıştı. Tweetlerin kendileri o zamandan beri silinmiş olsa da, Reddit, Wright’ın Twitter üzerinden geliştiricilerin madencilere hizmet ettiğini ve anlaşmazlığa düşenlerin değiştirileceğini iddia ettiği zamandan beri yayınladı..

Kasım 2018’e gelindiğinde, bölüm Wright ve takipçilerinin blok boyutunu 128 MB’a çıkaracak ve böylece Bitcoin SV (BSV) oluşturacak bir hard fork uygulayarak zirveye ulaştı. Bu arada, Bitcoin ABC geliştiricileri de dahil olmak üzere Wright’a karşı çıkan Bitcoin Cash destekçileri, farklı protokol değişiklikleri istedi. Önerdikleri ağ yükseltmesi Bitcoin Cash blok boyutunu koruyacak, ancak kodlama dilini değiştirecek. 

Zincir bölünmesinin ardından, Wright, Ayre ve CoinGeek ile birlikte, hemen başlatıldı sözde "esrar savaşı" Bitcoin Cash’e karşı, görünüşte üstün hash güçlerini kullanarak ağı sakatlamaya çalışıyorlar. Bununla birlikte, çaba başarısız oldu ve BCH, takip eden yıllarda BSV üzerindeki pazar hakimiyetini sürekli olarak korudu..

BCH / BSV zincirinin bölünmesinden bu yana, Bitcoin Cash ağı, ağırlıklı olarak Bitcoin ABC’nin rehberliğinde altı ayda bir güncellenmektedir. Blok boyutu tutarlı kalmasına rağmen, ağ başka küçük değişikliklere uğradı.. Mayıs 2019 Schnorr imzalarının ağa ek gizlilik getirmeye çalıştığını ve temiz yığın kuralı yanlışlıkla BTC adreslerine gönderilen paraların kurtarılmasını sağladığını gördü. Kasım 2019’da Schnorr imzalarına verilen destek daha da geliştirilmiş, ve üçüncü taraf şekillendirilebilirlik vektörlerine yönelik ikinci bir ağ değişikliği.

IFP ile ilgili şiddetli tartışmaların yanı sıra, Bitcoin Cash’te hem Mayıs hem de Kasım 2020 yükseltme tarihlerinde değişiklikler yapıldı. Eski tanıtıldı iki değişiklik fikir birliği kurallarına – SigChecks ve OP_Reversebytes – ve fikir birliği kurallarını etkilemeyen diğer değişiklikler. Kasım güncellemesi yalnızca ağ bölme, gönüllü olmayan IFP’yi Bitcoin ABC uygulamasına eklemekle kalmadı, aynı zamanda başka bir DAA’ya geçmek blok süreleriyle devam eden tutarsızlıkları gidermeyi amaçlamaktadır. İlginç bir şekilde, Bitcoin Cash’in her iki sürümü de tanıtıldı daha önce Bitcoin ABC’ye rağmen ikinci güncelleme reddeden önerilen algoritma.     

Tekrarlanan zincir bölünmeleri Bitcoin Cash’i nasıl etkiler??

Genel olarak, zincir bölünmeleri bir kripto para birimi için kötü olarak algılanır..

Bir ağ bölündüğünde, topluluktaki bazıları bir çatalı izler ve bazıları diğeriyle birlikte gider. Buna madenciler, geliştiriciler ve kullanıcıların kendileri dahildir. Tartışmalı bir hard fork’un potansiyel olarak zararlı etkisinin farkında olan Bitcoin Cash Node geliştiricileri defalarca ifade edildi Kasım 2020 zinciri bölünmeden önce, topluluğu IFP meselesi konusunda bölmeye karşı çıktılar. Bir ağdan ayrılan madenciler, hash oranı düştükçe ve ona saldırmanın maliyeti düştükçe genel güvenliğini azaltır.. 

Bu arada, geliştiriciler genellikle enerjilerini çatallardan birine odaklamayı seçerler. Bu, bir kripto para birimini çevreleyen altyapıyı iyileştirmek için çalışan daha az yetenek olduğu anlamına gelir. İlginç bir şekilde, Kasım 2020 bölünmesine neden olan bölünmeyi oluşturmasına rağmen, Bitcoin ABC, desteğini sürdürmek Bitcoin Cash Node uygulamasının Hard fork öncesinde, IFP’yi desteklemeyen ancak Bitcoin ABC’yi kullanmaya devam etmek isteyenler için kendi yazılımını yayınladı.. 

Son olarak, projenin bölünmeden önce sahip olduğu kullanıcı tabanı da bölünür. Bir ağın daha az kullanıcısı, genel faydasını ve daha geniş kripto para birimi endüstrisindeki alaka düzeyini sınırlar. Öte yandan, zincir bölünmeleri kullanıcılar için daha fazla seçenek yaratarak piyasanın kendisinin gerçekten neye değer verdiğini belirlemesine izin veriyor. Ağustos 2017 BTC / BCH ayrımı örneğinde, Bitcoin kullanıcıları, öncelikle bir değer deposu veya merkezi olmayan bir ödeme ağı olmaya odaklanan bir Bitcoin uygulamasını desteklemeyi seçebilirler..

Ek olarak, zincir bölünmeleri bir topluluktan görünüşte toksik unsurları kaldırabilir. Kasım 2018 BCH / BSV hard fork’unda, Wright ve CoinGeek’in Bitcoin SV’yi oluşturmak için ayrılması, Bitcoin Cash topluluğunda büyük bir zafer olarak görüldü – çünkü çoğu kişi kripto para birimini almaya çalıştıkları yönü beğenmedi. Yakın tarihli bir röportajda Charlie Shrem’in Anlatılmamış Hikayeleri, Séchet, Wright’ın ayrılmasının Bitcoin Cash topluluğu için faydalı olduğunu doğruladı. Benzer şekilde, 2017’de, daha büyük bloklar isteyenler – BTC topluluğundaki birçok kişi tarafından toksik olarak kabul edildi – farklı ağ kurallarını kullanmakta ve denemekte özgürdü. Sonuçta, pazar daha sonra bir çatalın hangi tarafının daha büyük değere sahip olduğunu seçmeye bırakılır.. 

Bununla birlikte, daha geniş endüstriyi ilgilendiren bir zincir bölünmesinin başka bir potansiyel sonucu vardır. Kripto para biriminin benimsenmesi, borsalar ve cüzdan sağlayıcıları gibi çeşitli şirketlerin desteğine dayanır. Bir kripto para birimi her bölündüğünde, hizmetleri sağlayanların nasıl yanıt vereceğine karar vermesi gerekir. Kod değişiklikleri, şirketlerin kendi sistemlerini çalıştıran yazılımı güncellemesini gerektirir. Bu, onları sermayeyi beklemedikleri şekillerde konuşlandırmaya zorlar. Yinelenen zincir bölünmelerinin neden olduğu hizmet kesintisi, şüphesiz birçok şirketi hayal kırıklığına uğratmaktadır..

Roger Ver, son Bitcoin Cash hard forkundan önce bu noktayı vurguladı. Pazarların, zincir bölünmelerinin yarattığı belirsizlik türünden hoşlanmadığını belirterek, şunları söyledi: CoinDesk Böylesine çekişmeli sert çatalların geçmişte kaldığını görmek istiyordu. Onlara bir "büyük sorun," 15 Kasım bölünmesinin, şirketleri, özellikle de sektörde yeni olanları desteklemekten alıkoyabileceğini düşündü. Kendi sözleriyle, bunu bile düşündü "PayPal bu türden çekişmeli bir hard fork’un büyük olasılıkla olacağını bilseydi, belki de yol haritalarına bitcoin cash eklemezlerdi.."

Sektörün birçoğunun PayPal’ın sınırlı kripto para birimi işlevi desteğini benimseme için büyük bir nimet olarak gördüğü göz önüne alındığında, Ver’in endişeleri haklı olabilir. Daha geniş sektörün desteği olmadan kripto para birimleri mücadele edebilir. Bu, Bitcoin SV’nin aşağıdaki fiyat performansıyla kanıtlanabilir. listeden çıkarma 2019’daki birçok büyük değişim platformundan. 

Hala finansman için mücadele ediyorum?

Séchet ve Bitcoin ABC’nin şu anda bir finansman kaynağı olmasına rağmen, Bitcoin Cash’in her iki dalını da anlamlı bir şekilde iyileştirmelerine izin verip vermeyeceği henüz belli değil. Örneğin 21 Kasım’da 70 BCHA bloğu mayınlıydı. Bu nedenle, tüm gün için blok ödülleri 437,5 BCHA idi. Mevcut fiyatlarla, bu yaklaşık 8.750 dolarlık bir fiat değeridir. % 8’lik geliştirici fonu yaklaşık 700 $ ödüllendirecekti. BCHA’nın madencilik zorluğundan sonra projenin hayatta kalacağını varsayarsak, her gün her 10 dakikada bir blok üretecek şekilde ayarlandığında – ki bu henüz başaramadı – madencilik ödülü toplam 900 BCHA olacaktır. Yine, cari fiyatlarla, günde yaklaşık 18.000 dolar ve bunun% 8’i 1.440 dolar.. 

Bu kadar düşük bir tahminle, bazıları Bitcoin Cash’in böyle bir meblağ için itibarını gerçekten tehlikeye atmaya değip değmeyeceğini merak edebilir. Bitcoin ABC’nin fiyatını profesyonel bir yazılım mühendisleri ekibini yeterince finanse edecek bir seviyeye getirmek için yeterli desteği toplayıp toplayamayacağını zaman gösterecek. Ancak, ne kadar uzak olduğu göz önüne alındığında grubun itibarı son aylarda tüm IPF fiyaskosu boyunca düşüş yaşadı, bu kesin. 

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map