Bileşiğin Yükselişi: Hype Odaklı Balon mu, yoksa DeFi’nin Gücünün Göstergesi mi?

Bileşik yutturmaca görüntüsü

Önde gelen merkezi olmayan finans protokolü Maker, kısa süre önce Compound adı verilen başka bir DeFi protokolü tarafından hızlı bir şekilde ele geçirildi. Her ikisi de Ethereum ağına dayalı olan Maker, protokolde tutulan veya “kilitlenen” toplam USD değeri açısından 2018’den beri DeFi’de açık ara önde gelen noktayı korurken, Bileşik Haziran ortasından bu yana popülaritesini artırdı..

Compound’un son yükselişi, en azından kısmen, 16 Haziran’da dağıtımı başlayan COMP’un yönetişim jetonunun piyasaya sürülmesiyle bağlantılıydı. O zamandan beri, COMP fiyatı üçe katlanarak 223 dolara çıktı – değer kilitlendi 30 Haziran itibarıyla yaklaşık 640 milyon dolara ulaşan protokolde.

DeFi izci DeFi Pulse’a göre, COMP tokenlerine yönelik artan talep, tüm protokollerde kilitli olan toplam varlıklar, Haziran ortasından bu yana 1 milyar dolardan 1,64 milyar dolara yükseldi..

DeFi’de kilitlenen toplam değer (USD). Kaynak: DeFi Nabız

Bileşik: DeFi’nin yeni ve popüler lideri

Bileşik, kripto varlık borçlanma ve ödünç verme için merkezi olmayan bir para piyasası protokolüdür. Pazarı şu anda dokuz varlığı desteklemektedir:

 1. Temel Dikkat Simgesi (BAT)
 2. USD Coin (USDC)
 3. Eter (ETH)
 4. Tether (USDT)
 5. Maker’ın stabilcoin Dai’si (DAI)
 6. Sarılmış Bitcoin (WBTC)
 7. Augur’un jeton İtibarı (REP)
 8. 0x’in simgesi ZRX
 9. Sai (SAI)

Compound’un kurucusu Robert Leshner, önce açık 26 Şubat’ta ERC-20 belirteci COMP ile protokolün yönetişim modeli.

Proje, topluluk yönetişiminin kurulduğu Nisan ayında ademi merkeziyetçiliğe bir adım daha yaklaştı. değiştirildi Bileşik protokolü yöneten idari ekip. İki aylık halka açık testlerden sonra, proje topluluğu geçti yönetim teklifi 007, Bu, protokolün tokenları kullanıcılara nasıl dağıtacağını 15 Haziran 2020’de tanımladı. COMP dağıtımının dört yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Kullanıcılar, topluluk tekliflerini oylamak için COMP jetonlarını kullanarak Compound’un yönetişim sürecine katılabilirler..

COMP talebinin artmasının 3 nedeni

Bileşik, token dağıtımıyla ilgili duyurunun ardından Maker’ı önde gelen DeFi protokolü olarak değiştirdi. COMP için artan talebin arkasındaki en belirgin nedenler üç yönlüdür:

 1. Başlangıcından bu yana COMP’a topluluk ilgisi
 2. Compound’daki bazı varlıklar ortalamanın üzerinde getiriye sahip
 3. OKEx dahil olmak üzere birden fazla kripto para birimi değişimi, COMP’u listeledi

Topluluk ilgisi

Bileşiğin ödül şeması izin verir kullanıcıların protokoldeki herhangi bir ödünç alma ve ödünç verme etkinliği için fazladan COMP kazanması. Bu, kullanıcıların ödünç aldıklarında veya ödünç verdiklerinde ödeme aldıkları bir geri ödeme sistemine benzer..


Kullanıcılar, Bileşik topluluk teklifleri için oy verme konusunda hevesli olduklarında, bu, onların yönetişim sürecine daha aktif bir şekilde dahil olabilmeleri için Bileşikteki varlıkları ödünç alarak veya ödünç vererek “çiftçilik” yapmaları veya COMP kazanmaları için bir teşvik görevi görür..

Yüksek verim

Bileşik kullanıcıların ödünç verme ve borçlanma faaliyetleri, protokoldeki desteklenen varlıkların bazıları için sunulan nispeten yüksek getirilerle de teşvik edilir. Örneğin BAT, şu anda Bileşik’te kredi verenler için yıllık yüzde getiri oranına sahiptir. % 14. APY özellikle daha yüksek Nuo Network (% 5,42 APY) ve Aave (% 4,06 APY) gibi diğer DeFi protokollerine BAT kredisinden daha fazla.

Bileşik üzerindeki her bir para piyasası, değeri, dayanak varlığın piyasa arzına ve talebine bağlı olarak dalgalanan bir değişken faiz oranını benimser. Kısacası, varlığın faiz oranı, varlık kıt olduğunda ve tüccarlar tarafından çok arandığında yükselir..

Exchange listeleri

Topluluğun COMP’a olan ilgisi ve cazip varlık getirilerinin yanı sıra, COMP’un birden fazla en iyi dijital varlık borsasında listelendiği duyuruları da token ve protokolün son zamanlarda popüler olmasına yol açtı..

23 Haziran, Coinbase Pro Perakende yatırımcı odaklı satışına başlamadan önce COMP’un listelenmesini destekleyen ilk büyük borsa oldu Coinbase platformu.

COMP ayrıca önde gelen borsalardaki listelerini takiben kripto para tüccarlarından geniş ilgi gördü OKEx ve Binance geçen haftada.

https://twitter.com/OKEx/status/1277478155280932870

Bileşik bir balon mu yükseliyor??

Compound, topluluktan yaygın bir ilgi toplasa da, tokenini çevreleyen yutturmaca ezici olabilir ve bir piyasa balonu gibi görünebilir – özellikle de 2017’de zirveye çıkan ilk madeni para teklifi veya ICO balonuna benzerliği açısından.

Haziran ayında COMP dağıtımından bu yana, kullanıcılar getirilerini en üst düzeye çıkarmak için verimlerini toplamaya başladılar. Bu aynı zamanda topluma da yol açtı potansiyel bir balonun endişeleri – hangilerini daha ayrıntılı incelemeye değer.

Daha az gerçek dalgalanmalar, daha yüksek fiyat oynaklığı anlamına gelir

Ethereum blockchain explorer tarafından belirtildiği gibi Etherscan, Bileşiğin mevcut toplam, tamamen seyreltilmiş piyasa değeri yaklaşık 2,1 milyar ABD dolarıdır – bu, toplam COMP arzının jeton başına fiyatla çarpımıdır.

Bu kadar yüksek bir değerlemeyle, kripto topluluğu, belirtildiği gibi, COMP’un özellikle düşük likiditesi nedeniyle fiyat oynaklığına karşı savunmasızlığı konusundaki endişelerini dile getirdi. Etherscan verilerine göre, COMP’ın dolaşımdaki token arzının toplam piyasa değeri (piyasa katılımcıları için mevcut olanlar) yalnızca COMP’un tamamen seyreltilmiş piyasa değerinin% 25,6’sını oluşturuyor. Bununla birlikte, tokenlerin çoğu, en iyi 10 adrese sahip çok az kullanıcı tarafından istiflenir. sahip olma Toplam token arzının% 80,42’si.

Ek olarak, fiili dolaşımdaki arz, kısa vadeli fiyat dalgalanmalarına izin veren belirtilen dolaşımdaki arzdan çok daha az olabilir..

Bileşik “aşırı derecede değerli olabilir”

Compound’u çevreleyen piyasa aldatmacası ve genel olarak merkezi olmayan finans, aşırı değerli katları (yani finansal performansı değerlendirmeye yardımcı olan oranlar) gösteren DeFi tokenleri ile bir piyasa balonunun potansiyel bir göstergesidir..

İçinde cıvıldamak 21 Haziran’dan itibaren, blockchain risk sermayesi şirketi Fabric Ventures’tan Julien Thevenard, göreli değerlemeleri kullanarak Compound’un gerçek değerini elde etmeye çalıştı. Kripto borsalarını ve DeFi protokollerini, her bir projenin piyasa değerini kazançlarıyla karşılaştırmak için iki kat, fiyat-kazanç veya P / E, oran ve P / E toplam kapitalizasyonu kullanarak karşılaştırdı..

Kripto borsalarında ve DeFi protokollerinde göreli değerleme. Kaynak: Julien Thevenard

Thevenard’ın bulguları, Compound ve Maker gibi DeFi protokollerinin kazanç katlarının Binance ve Bitfinex gibi büyük kripto borsalarından çok daha yüksek olduğunu gösteriyor..

Veriler ayrıca, Bileşik’in 4,360x ile Maker’dan yalnızca ikinci olan 760x’lik bir P / E toplam piyasa değeri oranına sahip olduğunu göstermektedir. Bileşik ayrıca 200x’lik bir P / E oranına sahiptir ve bu oran, tarihsel ortalama oran S için&P 500 hisse senetleri, 13x – 15x’de.

Thevenard’a göre, Compound’un yüksek değerlemesi, yatırımcıların COMP jetonlarını kullanarak gelecekteki hisse kazançlarına oy verebilecekleri ve COMP’un fiyatının uzun vadeli bir itici gücü olarak hizmet edecek olan Compound’un kitlesel olarak benimsenmesi umudu temeline dayanan bir bahis..

Thevenard, OKEx Insights ile özel olarak paylaştı; COMP, sınırlı token dağıtımı ve borsalardaki likidite nedeniyle değerde patlama yaşarken, protokolün yükselişini bir balon olarak adlandırmak için henüz çok erken. Bu haftaki yorumlarda şunları söyledi:

“Bileşik gibi bir protokole değer vermek zor olabilir çünkü henüz emekleme aşamasında ve büyüme için önemli bir yeri var. Erken aşama öz sermayeye benzer şekilde, analizin çoğu, gelecekte yaratılan değerin bir görüşüne ve nihayetinde token sahipleri için değer çıkarılmasına dayanmaktadır..

Bileşik token, küçük token dağıtımı ve dolayısıyla borsalardaki zayıf likidite sayesinde değerinde patlama yaptı. Bununla birlikte, değer yaratımı için Compound’a itibar verilmelidir. Protokol sadece 10 gün önce 4 milyon dolarlık yıllık gelir sağlıyordu. Bugün 100 milyon doları aşıyor. “

Bununla birlikte, Thevenard hala ihtiyatlı bir yaklaşım öneriyor ve OKEx Insights’a şunları söylüyor:

“Burada dikkatli olunmalıdır, çünkü Bileşik ücretlerinin 10 günde 25 kat artmasının nedeni, COMP’a yönelik güçlü pazar iştahıdır. Alıcılar kalmazsa bu durabilir.

Bunun bir balon olup olmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum – ağ tarafından yakalanan değere ilişkin değerleme, bu ayın başlarına kıyasla daha makul hale geliyor. Günün sonunda heyecan yaratmak ve yeni pazar yerleri yaratmak faydalı olabilir. 2020’de Bileşik ve Dengeleyici ve Eğri gibi diğer DeFi protokollerinin büyümesini izlemek için can atıyorum. “

İçinde cıvıldamak 29 Haziran’dan itibaren Thevenard’ın bulgularına yanıt veren kripto analiz firması Messari’den Ryan Watkins, göreceli değerlemenin bu noktada DeFi tokenlerini değerlendirmek için doğru yaklaşım olmayabileceğini savundu ve bunları “erken aşama girişimleri” ile karşılaştırdı.

Araştırmacı, Defi belirteçlerinin göreceli değerlemelerinin, DeFi protokollerinin gelişen belirteç ekonomisi (veya “belirteçleri”) nedeniyle sınırlı uygulanabilirliğe sahip olduğunu, ancak değerleme sonuçlarının önemli bir mesaj sunduğunu belirtti – Bileşik ve diğer DeFi protokolleri “aşırı değerlidir”:

“Tüm bu sorunları, bu projelerin çoğunun katları absürt olacak kadar az kazanç sağladığı gerçeğiyle birleştiğinde, tüm bu projelerin aşırı derecede değerli olmasının dışında, katlardan herhangi bir çıkarım elde etmeyi zorlaştırıyor.”

Göreceli değerleme yerine Watkins, “nitel ve nicel ölçümlerin bir kombinasyonuna” bakarak DeFi protokollerinin değerini değerlendirmeyi önerdi. Bu, jetonun arkasındaki ekip ve topluluk gibi faktörlerin yanı sıra kullanıcılar ve diğer büyüme ölçütlerini içerebilir. Benzer şekilde bütünsel bir yaklaşımın, 2017’de yatırımcıların ICO belirteçlerini değerlendirmek için kullanmaya teşvik edildiği şey olduğu da dikkat çekiyor.

OKEx finans piyasaları direktörü Lennix Lai, Compound’un mevcut tokenomiklerinin sürdürülemez olabileceğine inanıyor:

“COMP ve diğer rekolte tarım tokenleri, bir IEO [ilk değişim teklifi] veya ICO’nun aksine, başka bir tür token dağıtım mekanizmasıdır. Etkisi ortada. Gördüğünüz gibi, DeFi’de yönetilen varlıklar rekor seviyelere çıkıyor – ve bu riskli.

Tokenomikler, borç verme piyasasının oranını bozuyor. Bu nedenle, modelin çok sürdürülebilir olmama ihtimali yüksek. Daha önce bir ticaret-madencilik mekanizması vardı ve hoş değildi. “

Buna ek olarak Lai, verim çiftçilerinin DeFi protokollerinin teşvik sistemlerinin neden olduğu potansiyel, şu anda bilinmeyen sorunların farkında olmaları gerektiğini öne sürdü:

“Verim çiftçileri, pozisyonlarını çözdükleri anda her stake edilmiş stabil olmayan token için likidite, volatilite ve çapraz korelasyondan sakınmalıdır. DeFi belirteçlerinin teşvik sistemi, faiz oranlarını artırarak, kullanıcıların bilinmeyen bir risk alanına girebileceğini ima ediyor. “

DeFi sürdürülebilir mi?

Merkezi olmayan finans, finansal hizmetlerin “bankasız” nüfusa veya geleneksel finansmana erişimi olmayanlara açılması vizyonuyla ortaya çıktı. DeFi’nin ana kategorileri arasında borç verme, türevler, takas ve stake etme bulunur..

Vitalik Buterin, Ethereum’un kurucu ortağı, tweet attı Son zamanlarda Compound’un popülariteye olan keskin yükselişi, topluluğun DeFi’nin doğasına ilişkin orijinal vizyonunu bozdu. Özellikle, şu anda DeFi’de mevcut olan yüksek faiz oranlarının "geçici arbitraj fırsatları" veya diğeri "belirtilmemiş riskler."

Ayrı bir tweet’te Buterin, inanıyor DeFi’nin geliştirilmesinin, fiat para birimlerine ve sabit paralara dayalı sentetik jetonlar gibi “birkaç önemli temel yapı taşını sağlamlaştırmaya ve iyileştirmeye” odaklanması gerektiğini.

Daha sağlam bir ekosisteme doğru ilerlemek

DeFi protokollerine ve tokenlerine olan artan ilgi ve fiyatların yanı sıra, Compound’un popülaritesi, sonuçta, daha sağlam ve merkezi olmayan bir finans ekosisteminin kurulmakta olduğunu gösterebilir..

İstatistikler Dapp.com COMP’un piyasaya sürülmesinden bu yana DeFi’deki günlük işlem hacminin tavan yaptığını ve aylık en yüksek 497 milyon dolara ulaştığını gösteriyor. DeFi tokenlerinin piyasa değeri de Haziran ortasından bu yana ciddi bir artışa tanık oldu., kabaran ABD’den 6,1 milyar dolara 2 milyar dolarlık işaret erken Haziranda.

USD cinsinden günlük DeFi işlem hacmi. Kaynak: Dapp.com

Ancak, DeFi ekosistemindeki kullanıcı sayısı gibi diğer temel metrikler, Compound’un yükselişinin ardından kayda değer bir büyüme görmedi.

Thevenard, OKEx Insights’a, Bileşik heyecanının daha fazla DeFi projesinin başlatılmasına yol açabileceğini ve bunun da kullanıcıların DeFi’nin geleceğine olan güvenini artırabileceğini söyledi. Açıkladı:

“Bileşik etrafındaki heyecan, DeFi’de iyi token tasarımlarının değer yaratmayı teşvik edebileceğine dair bir başka örnek. Takas listeleri ve COMP’un etkileyici performansı açısından iyi bir zamanlamayla yutturmaca belki de güçlendirilmiş olsa da, burada DeFi’nin geleceği için güven veren bir değer inşa edildiğini düşünüyorum..

Değerli işler karşılığında mülkiyeti erkenden dağıtarak, Compound gibi dağıtılmış projeler toplulukları büyütebilir ve bir sermaye şirketinin yapabileceğinden çok daha hızlı ağ etkileri oluşturabilir – bu da ekipten likidite sağlayıcılarına ve kullanıcılara kadar herkese fayda sağlar. DeFi’de çok daha fazla proje göreceğimizi ve diğer alanlarda tokenlerini en değerli kullanıcılarına dağıtacağını umuyorum. “

Çok sayıda Asya merkezli Dash (DASH) benimseme şirketinin kurucu ortağı Felix Mago, OKEx Insights’a, DeFi’nin finans sektöründe yeni fırsatların kilidini açma potansiyeline sahip olduğuna inandığını söyledi:

“Ben şahsen DeFi’nin gösterişli bir kelimeden daha fazlası olduğuna ve insanlar için gerçek değer yaratma ve finans sektöründe yeni fırsatlar sağlama potansiyeline sahip olduğuna inanıyorum. Genel olarak, DeFi alanına giderek daha fazla şirketin girip birçok harika fikir ve ürünle geldiğini görmekten mutluyum. “

Bununla birlikte, Mago ayrıca, OKEx Insights’a söyleyerek, özellikle ekosistemin gelişiminin bu erken aşamasında, DeFi’ye temkinli bir yaklaşım sergilemenizi tavsiye ediyor:

“Bu yeni fikirlerin ve ürünlerin sürdürülebilir olup olmadığı başka bir sorudur. Herkes yüksek getiri ve faiz oranlarının genellikle yüksek riskler taşıdığını düşünmelidir. Bu nedenle, herkese yalnızca kendi kapsamlı araştırmalarını yapmalarını önerebilirim.."

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map