Ayna Protokolü, ABD hisse senetlerini DeFi dünyasına erişilebilir hale getirmeye çalışıyor

OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans endüstrisinin haftalık incelemesidir.

DeFi pazarı anlık görüntüsü

DeFi ürünlerinde kilitlenen toplam değer 14,44 milyar dolardan 14,12 milyar dolara düşerken, merkezi olmayan finans piyasası bu hafta hafif bir düşüş yaşadı..

Maker,% 18 pazar hakimiyet seviyesi ile DeFi alanındaki liderliğini sürdürdü. Bileşik ise% 54 pay ile kredi alanında pazar hakimiyetini sürdürdü..

Merkezi olmayan borsaların haftalık ortalama işlem hacmi% 2 artarken, Uniswap işlem hacmi hakimiyetini% 49’a çıkardı. Bu arada, Eğri, bu hafta 0,79 milyar dolar ile en büyük likidite havuzu olmaya devam etti (yazının yazıldığı tarih itibariyle).

DeFi küresinde kilitlenen toplam değer bu hafta biraz düştü. Kaynak: DeFi Pulse ve DeBank

ABD’de DeFi ve hisse senetlerini birbirine bağlamak

Bir okkalı ile 36,3 trilyon dolarlık piyasa değeri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hisse senetleri, küresel yatırımcılar için en çekici varlık sınıflarından biridir. ABD şirketlerinde hisse senedi sahibi olmak için vatandaşlık gerekliliği olmadığından, yabancı yatırımcılar genellikle yerel bankalar ve uluslararası aracı kurumlar aracılığıyla hisse senetlerine erişirler. Bununla birlikte, bu finansal kuruluşlar, yatırımcıları kendi operasyonel yetki alanları dışında kısıtlar ve müşterileri için banka hesabı ayrıntıları gibi ek uyumluluk gereksinimleri empoze eder. Bu gereksinimler, 1,7 milyar bankasız kişiyi ABD hisse senedi piyasasına erişemez hale getiriyor.

Merkezi olmayan kripto para birimlerinin ortaya çıkışı, yatırımcıların ABD hisse senetlerine maruz kalmalarına izin veriyor. Örneğin, Abra platformunun kullanıcıları, ABD hisse senetlerinin fiyat hareketlerine sentetik maruziyet sağlayan sözleşmelere girebilir. Ancak Abra’nın teklifleri başarısız oldu ABD menkul kıymetler yasalarına uymak için ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Temmuz 2020’de Abra’ya bir durdurma ve durdurma emri koydu. Abra’daki kullanıcılar artık kripto para birimleri kullanarak ABD hisse senetlerini satın alamazlar..

Abra dışında, kripto para borsaları ve işlem platformları – Currency.com, Bittrex ve FTX gibi – tokenize hisse senedi ticareti de sağladı. Ancak, bu platformlar merkezileştirilmiştir ve kendi yetki alanları dışında hizmet sağlayamazlar..

Terraform Labs, stabilcoin LUNA’nın yaratıcısı, duyuruldu 4 Aralık’ta Ayna Protokolü’nün lansmanı DeFi protokolü, Amerika Birleşik Devletleri’nde hisse senetleri, emtialar ve borsa yatırım fonları dahil olmak üzere gerçek dünya varlıklarına zincir üzerinde fiyat riskleri sunarak sentetik varlıkları etkinleştirir..

Merkezi olmayan bir protokol olarak Mirror Protocol, küresel kullanıcılar için ABD hisse senetlerine bir ağ geçidi sunar. Bunu yapmak için, Ayna Protokolü, kullanıcıların Apple ve Tesla gibi ABD merkezli hisse senetlerinin fiyatını izleyen bir Ayna varlığı veya mAsset basmasına olanak tanır. Ayna Protokolü, her altı saniyede bir ABD merkezli hisse senetlerinin fiyatını takip etmek için Band Protokolünün fiyat oracle’ını benimser. Ancak, fiyat oracle’ı ABD borsalarının ticari çalışma saatleri dışında mAsset’in fiyatını güncellemez..

Kullanıcıların, Mirror Protokolünde sentetik ABD bazlı hisse senedi basmak için teminat olarak para yatırmaları gerekmektedir. Bu özsermayeyi basmak için, kullanıcıların teminat değerinin% 150’sini LUNA stablecoins’e yatırması veya mAssets’teki teminat değerinin% 200’ünü yatırması gerekir. Mirror Protocol’de gerekli teminatlandırma oranı diğer sentetik borsalara göre çok daha düşüktür. Örneğin Synthetix, SNX belirtecinde% 750 teminatlandırma oranı gerektirir.

Arrington XRP Capital geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırma raporu ve Ayna Protokolü’nün gerektirdiği düşük teminat değerinin iki nedeni – yani teminatın düşük fiyat oynaklığı ve teminatın likit piyasalarda alınıp satılabileceği gerçeği. Stabilcoin fiyatları, 0,006 standart sapma ile 2019 ortasından bu yana düşük fiyat oynaklığı sergiledi. Ayrıca, stabilcoinlerin fiyat istikrarı, varlıkları basmak için daha düşük bir teminatlandırma oranı sağlar. Ek olarak, mAsset Terraswap ve Uniswap’ta listelenir ve takas edilir.


Borsa payı satın almaktan temel farklar

Borsada ABD hisse senetleri satın almak ile Mirror Protokolü’nde sentetik ABD hisse senedi sözleşmeleri satın almak arasındaki farklara dikkat etmek önemlidir. Yatırımcılar, borsada satın aldıkları hisseler için borsada işlem gören şirketlerin mülkiyet haklarına sahiptir. Yansıtma Protokolü üzerindeki sentetik varlıklarda durum böyle değildir. Ek olarak, Ayna Protokolü yatırımcılarının temettü alma hakkı yoktur..

Ancak Ayna Protokolü, bankasız nüfusun ABD hisse senetlerine maruz kalmasını sağlar. Ayrıca, yatırımcılar, kısmi birimler halinde sentetik ABD hisse senedi sözleşmelerine girebilir, bu da yatırım esnekliğini artırır..

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map