2020’de DeFi’den öne çıkan 5 önemli olay – İnceleme yılı

OKEx Insights’ın DeFi Digest’i, 2020’de merkezi olmayan finans alanından önemli anları inceliyor.

DeFi, bu yıl hem geliştirme hem de benimseme açısından önemli ilerlemeler kaydederek, sadece moda bir sözcükten meşru bir sektöre dönüştü. 2020 sona yaklaşırken, OKEx Insights, merkezi olmayan finans alanından öne çıkan ilk beşe bakıyor.

Milyonlardan milyarlarca DeFi büyüyor

DeFi pazarı, 2020 boyunca muazzam bir büyümeye tanık oldu ve TVL – toplam değer kilitlendi – 1 Ocak’ta 671 milyon dolardan 23 Aralık itibarıyla 13,95 milyar dolara yükseldi. ve verim çiftçiliği ve Ethereum 2.0’ın beklenen lansmanı ve merkezi olmayan fiyat oracle’larının yükselişi ile tamamlandı..

Toplam değer, 2020’de DeFi pazarının ABD doları olarak kilitlendi. Kaynak: DeFi Pulse

DeFi kredi piyasası da testere borçlanma hacimlerindeki muazzam büyüme 0,92 milyar dolardan 3,57 milyar dolara yükseldi. Maker, 2020’nin ilk yarısında borç verme pazarına hakim olurken, Compound, yönetişim jetonu COMP’un piyasaya sürülmesinin ardından ikinci yarıda borç verme lideri olarak Maker’ın yerini aldı. Bileşik, kabaca% 55 pazar payı ile borç verme pazarına hakim olmaya devam ederken, onu Maker (~% 30) ve Aave (~% 10) izliyor..

DeFi borç verme protokollerinin 2020’deki toplam borçlanma hacmi. Kaynak: DeBank

Likidite madenciliğinin ve DeFi verim çiftçilerinin yükselişi

Şartlar "likidite madenciliği" ve "çiftçiler" 2020’de DeFi topluluğu arasında en çok konuşulan kelimeler olmuştur. Likidite madenciliği, ödül ve komisyon karşılığında bir para piyasasına likidite sağlayarak verimli çiftçiliği ifade eder..

Likidite madenciliği ilk olarak, kullanıcıların yönetişim belirteci COMP’dan ekstra birimler kazanmak için protokole likidite sağlamasına izin veren Bileşik tarafından tanıtıldı. Piyasaya sürüldükten sonra, COMP’un fiyatı üç kattan fazla arttı ve protokole kilitlenen toplam değer, ilk haftasında 90 milyon dolardan 600 milyon doların üzerine çıktı. Balancer, SushiSwap ve Uniswap gibi diğer DeFi protokolleri, kendi yönetişim jetonları için likidite madenciliği hizmetlerini başlatmak için aynı şeyi takip etti..

Likidite madenciliğinin ortaya çıkışı, merkezi olmayan borsaların yükselmesine de yol açtı. DEX’lerin ticaret hacmi, COMP tarafından üretilen likidite madenciliği yutturmacası nedeniyle Haziran ayında patlayıcı büyümeye başladı. DEX’lerin işlem hacmi, Uniswap’in yönetişim jetonu UNI’nin piyasaya sürülmesinin ardından yıllık 27,8 milyar ABD Doları ile en yüksek seviyeye ulaştı..

Bununla birlikte, likidite madenciliği için yeni yönetişim jetonları yayınlayan başka büyük DeFi protokolleri olmadığından, likidite madenciliği konusundaki yutturmaca Ekim ayından bu yana azaldı. Bekleme süresi, 2020’nin 4. çeyreğinde DEX’lerin azalan işlem hacminde de görülüyor..

Merkezi olmayan borsaların 2020’deki aylık işlem hacmi. Kaynak: Dune Analytics, OKEx Insights

Uniswap ve SushiSwap arasındaki rekabet

Likidite madenciliği, otomatik piyasa yapıcıları ön plana çıkardı. AMM tabanlı bir değişim kullanır tüccarlardan gelen likiditeyi havuzlamak ve otomatik piyasalar oluşturmak için parametreler belirleyen bir dizi deterministik algoritma. Alış ve satış siparişleri için geleneksel bir sipariş defteri kullanmak yerine, AMM tabanlı borsalardaki hem alıcılar hem de satıcılar için fonlar zincir içi likidite havuzlarında depolanır..

Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılarının yükselişi, Uniswap ve klonu SushiSwap arasında rekabete de yol açtı. Uniswap, Ağustos ayının sonlarına kadar ticaret hacmi açısından DEX alanına hakim oldu ve bu noktada SushiSwap başladı. SushiSwap, Uniswap’in protokol tasarımına dayanarak, verim çiftçileri için ek teşvikler sağlamayı amaçlayarak, protokol ücretinin bir kısmını protokolden likiditelerini geri çekseler bile SUSHI tokenlerinde kazanmalarına izin verdi..

Uniswap, Temmuz 2020’den beri DEX pazarına hakim durumda. Kaynak: Dune analytics

Piyasaya sürüldükten sonra, SUSHI’nin fiyatı 9 doların üzerine çıktı ve protokolün kilitlenen toplam değeri ilk iki haftasında Uniswap’i geçti. Ancak SushiSwap, kurucusunun, "Şef Nomi," satıldı geliştirici fonu paylarından bazıları.

Topluluk, kurucunun çıkışı konusunda endişeliydi ve SUSHI’nin fiyatı sadece beş gün içinde 9,5 dolardan 1,13 dolara düştü. Ancak 11 Eylül’de Şef Nomi iade SushiSwap hazinesine 14 milyon dolar değerinde ETH ve karar liderlik rolünden çıkmak.

Uniswap, Eylül ortasında kendi yönetişim belirteci UNI’nin piyasaya sürülmesinin ardından verim çiftçilerinin dikkatini yeniden çekti. Uniswap’in TVL’si UNI’nin piyasaya sürülmesinden hemen sonra 748 milyon dolardan neredeyse 2 milyar dolara yükseldi ve ayrıca SushiSwap’in likiditesinde önemli bir düşüşe yol açtı..

Buna tepki olarak, SushiSwap toplam token arzının sabit bir sınırı da dahil olmak üzere çeşitli yönetim iyileştirmeleri uyguladı ve madencilik ödüllerinin üçte ikisi için altı aylık bir kilitlenme dönemi koydu. Ayrıca SushiSwap, Uniswap’in hedef modelini uyguladı ve toplam ticaret hacminin% 0,05’ini xSUSHI paydaşlarına dağıtıyor..

Uniswap, likidite madenciliği ödül programını 16 Kasım’da sona erdirdikten sonra, TVL’si 3 milyar dolardan 1.3 milyar dolara keskin bir düşüş yaşadı. Bu arada SushiSwap, Uniswap ile tam olarak aynı likidite havuzunu sağladı, ancak artan ödüller ile kısa vadeli dalgalanma SushiSwap’in TVL’sinde 293 milyon dolardan 1 milyar dolara.

Önde gelen AMM tabanlı merkezi olmayan borsalar olarak, hem Uniswap hem de SushiSwap’in farklı stratejik geliştirme hedefleri vardır. Pickle Finance, Cream Finance, Cover Protocol ve Akropolis ile birleşmelerin ardından, verim tarımı protokolleri için bir tür robo-danışman olan yearn.finance, geçtiğimiz günlerde SushiSwap ile beşinci birleşmesini duyurdu. Şimdi, SushiSwap, swapları, opsiyonları ve kredileri tek bir platformda birleştirecek olan yearn.finance’ın yaklaşmakta olan Derisswap projesini başlatmasına yardımcı olmak için uzmanlığından yararlanacak. Bu arada, Uniswap bir yönetişim aracı başlattı, Sybil, delegeleri keşfetmek için ve bu, önde gelen gaz brülörü Ethereum ağında.

Kilit piyasa etkinlikleriyle Uniswap ve SushiSwap’in toplam değeri (USD). Kaynak: DeFi Pulse, OKEx Insights

Ani kredi saldırıları

DeFi pazarı bu yıl muazzam bir şekilde büyürken, güvenlik açıkları, özellikle de ani kredi saldırıları, topluluk için bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Hızlı kredi hizmeti, kullanıcıların herhangi bir teminat koymadan ödünç almalarına olanak tanır. Ürün, arbitrajcılar arasında popülerlik kazanmış olsa da, bilgisayar korsanları likidite havuzlarındaki fonları boşaltmak ve DeFi pazarını manipüle etmek için flash-kredi istismarlarından yararlanır..

Ani kredi saldırıları 2020’nin ikinci yarısında viral oldu ve Eminence Finance ve Harvest Finance’ın hacklenmesi en dikkat çekici olanıydı. Yearn.finance kurucusu Andre Cronje’nin bitmemiş bir protokolü olan Eminence Finance, bilgisayar korsanlarının 15 milyon dolar harcadığı ani kredi saldırılarına maruz kaldı. En büyük flaş kredi saldırılarından biri, bilgisayar korsanlarının Harvest Finance’ın kasasındaki güvenlik açıklarından yararlandığı ve Uniswap ve Y havuzu Eğri finansında. Bu saldırı 34 milyon dolarlık zarara neden oldu.

Ani kredi saldırıları, 2020’de DeFi protokolünün önemli saldırılarına hükmediyordu. Kaynak: OKEx Insights

DeFi topluluğu, ani kredi saldırılarını azaltmak için birkaç çözüm önerdi. İlk çözüm, aynı işlemdeki para yatırma ve çekme işlemlerini devre dışı bırakarak, anlık kredi saldırılarını olanaksız kılarak, para yatırma işlemleri için bir teslim et ve göster mekanizması uygulamaktır. Ek olarak, Chainlink gibi harici fiyat oracle’larının kullanılması, piyasa manipülasyonunu azaltmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, bu yöntemler tamamen kusursuz değildir ve bu konuda daha fazla geliştirmeye ihtiyaç vardır..

Blockchain oracle’ları ve fiyat şeffaflığı

Blok zincirleri ve akıllı sözleşmeler genellikle ilgili ağların dışından verilere erişemez. Bu sorun, belirli hizmetler için kritik olabilecek dış veri kaynaklarının kullanılmasını engeller. Akıllı sözleşmelerin dışarıdan bilgi almasını sağlayan üçüncü taraf hizmetler olan blockchain oracle’ları bu sorunu çözüyor. Blok zinciri oracle’ları, çeşitli DeFi protokollerinde veri güvenilirliğini ve doğruluğunu artırdıkları için DeFi geliştirmede önemli bir rol oynamıştır..

Chainlink, Compound ve Band bu alanda önde gelen üç projedir ve Chainlink başlatıldı Ocak 2020’de DeFi için fiyat referans verileri. Bu referans verileri kısa sürede kabul edilen Borç verme, stablecoins, varlık yönetimi ve türev ticaretinde DeFi protokolleri ile.

DeFi protokolü kullanıcıları arasındaki popülerliğe rağmen, blockchain oracle’ları, güvenlik açıkları ve merkezi veri kaynaklarının kullanımı ile ilgili endişeleri de gündeme getirdi. Buna bir örnek, Bileşik yaklaşık 9 milyon doları tasfiye etti Büyük tasfiye, Coinbase Pro’daki stabilcoin DAI’nin aşırı fiyat dalgalanmasından kaynaklandı. Compound, fiyat kaynağı olarak yalnızca Coinbase Pro’yu kullandığından, güvenilirlik konusunda eleştiri ve endişelere yol açtı..

DeFi alanı kusursuz olmasa da, bu yılki büyümesi böylesi bir güvensiz finansal ürünler ekosistemine olan ihtiyacı kanıtladı. Gelecekte, geliştiriciler mevcut sorunları çözdükçe ve merkezi olmayan finansal hizmetler için daha sağlam ve kullanıcı dostu arayüzler oluşturdukça bu alanın daha da büyümesini bekleyebiliriz..

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map