2017 ve 2020’de Bitcoin – Bu sefer durum farklı

2017’den 2020’ye koşan Bitcoin boğasının karşılaştırması ve pazarın nasıl değiştiği

Kripto topluluğu, geçen hafta tarihi bir ana tanık oldu – Bitcoin’in fiyatı – 16 Aralık 2020’de 2017’yi tüm zamanlarını aştı – yeni bir rekor yayınladı 34.684 ABD doları 3 Ocak 2021’de. 2020’ye dönüp bakıldığında, Bitcoin başlıca varlık sınıflarından daha iyi performans gösterdi ve yıllık kazanç Yıla 7,193 $ ‘dan başlayıp 29.022 $ ile bitiren% 303,5.

2017’deki kripto piyasası yutturmaca, ilk madeni para tekliflerinin ve spekülatif ticaretin ortaya çıkmasıyla yönlendirilirken, 2020’deki pazar, güçlü ağ temelleri, kurumsal talep ve perakende sektöründeki artan benimseme tarafından yönlendirilen olgunluk işaretleri gösterdi..

Bu değişiklikleri vurgulamak için OKEx Insights, mevcut Bitcoin boğa piyasasını aşağıdaki faktörlerin ışığında 2017’deki patlama ile karşılaştırdı ve değerlendirdi:

  • Ağ temelleri
  • Kurumsal kripto para birimi talebi
  • Kripto para türev piyasaları
  • Kripto para birimlerinin perakende olarak benimsenmesi

Ağ temelleri

Ağ hash oranı ve adres analizi, Bitcoin ağının durumunu değerlendirmek için kullanılan temel ölçümler arasındadır..

Karma oranı, tüm ağın işlem gücünü ölçer ve daha fazla madenci taahhüt ettikçe artar. Yüksek bir hash oranı, bir ağı etkili bir şekilde korur ve% 51 saldırısı gibi saldırı vektörlerini önler.

2017 ile karşılaştırıldığında, mevcut Bitcoin ağ hash oranı, genel paydaşların güvenini yansıtan önemli ölçüde daha yüksektir. 2020’de 146 milyonluk tüm zamanların en yüksek hash oranını gördük ve bu da Kasım ayı başlarında 19.99 trilyonluk tüm zamanların en yüksek madencilik zorluk seviyesi ile sonuçlandı. Bu, hash oranının yalnızca isabet ettiği 2017 ile tam bir tezat oluşturuyor. 15,26 milyon zirvede ve madencilik zorluğu zirvede 1.93 trilyon.

Özellikle, Bitcoin’in üçüncü ödül yarılanmasının 2020’de gerçekleştiğini gördük ve madencilerin düşen karlılık nedeniyle ağı terk etmesiyle ilgili endişeler olsa da, o zamandan beri paydaşların Bitcoin’in uzun ömürlülüğüne olan güvenini yansıtan daha fazla büyüme gördük..

Bitcoin’in hash oranı ve madencilik zorluğu 2020’nin sonunda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Bitcoin ağındaki aktif adreslerin büyümesi, kullanıcı büyümesini gösterdiği için bir dereceye kadar benimsenmeyi de yansıtıyor. 2017’deki Bitcoin patlamasından sonra aktif adres sayısında ilk düşüş yaşanırken, sayı bir kez daha ivme kazandı ve 2020’nin sonlarında 1,19 milyona ulaştı. Ancak, 2017’den itibaren tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,25 milyonu henüz geçmedi. geçen yıl yeni giriş yapanların görece azlığından dolayı.

Bir başka yararlı zincir içi metrik, 1.000 BTC veya daha fazla olan adreslerin sayısıdır. İstatistiklerine bakıyorum Glassnode, Bu sayı 2018’in başlarında 1.600’den Aralık 2020’de 2.275’e yükseldi. Bu, Bitcoin’in ağına ve değer beklentilerine bir başka olumlu işaret ve güven oyu olan balinalar ve kurumlar tarafından bu dönemde birikimi gösteriyor..

2017’den 2020’ye kadar bakiyesi en az 1.000 BTC olan adres sayısı. Kaynak: Glassnode

CoinGecko’nun kurucu ortağı Bobby Ong, OKEx Insights’a, genel olarak Bitcoin ağının temellerinin 2017’den bu yana muazzam bir şekilde büyüdüğünü söyledi:

"2017’den beri tüm temel ağ ölçümlerinin önemli ölçüde büyüdüğünü söyleyebilirim. Ağ öncekinden daha olgun ve BTC’yi destekleyen daha büyük kurumlar görüyoruz. Bu günlerde, MicroStrategy ve Square gibi halka açık büyük şirketler Hazinelerinde BTC taşıyor. PayPal ayrıca müşterilerine BTC satmaya da başladı. Büyük bankalar da araştırma raporlarında [dahil] Bitcoin kapsamına başladılar. Tüm bunlar Bitcoin ekosistemindeki olgunluğu ifade ediyor."

Kurumsal kripto para birimi talebi

2017’deki Bitcoin patlamasıyla karşılaştırıldığında, mevcut Bitcoin boğa koşusu esas olarak kripto para birimlerindeki güçlü kurumsal talep tarafından yönlendiriliyor. Bu talebin büyümesi aşağıdaki segmentlerde belirgindir:

  • Önde gelen finans kurumlarından büyük Bitcoin yatırımları
  • Kripto fonlarında ve kurumsal Bitcoin balinalarında muazzam büyüme
  • Wall Street devleri arasında kripto ile ilgili hizmetleri başlatmak için rekabet

Önde gelen finans kurumlarından büyük Bitcoin yatırımları

2017’deki Bitcoin patlaması sırasında, kurumlar kripto varlıklarına oldukça şüpheyle yaklaştı ve büyüme beklentileri konusunda kritikti. Örneğin, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon defalarca çarptı O yıl Bitcoin ve fiyatı olumsuz etkiledi.

O zamandan beri, büyük isimler geçen yıl Bitcoin ve kripto açığını aramaya başladıkça kurumsal duyarlılıkta büyük bir değişim gördük. Örneğin MicroStrategy, Temmuz 2020’de 250 milyon dolarlık Bitcoin satın aldığını ve ardından 50 milyon dolarlık bir Bitcoin satın aldığını açıkladı. satın alma Aralık ayı başlarında. MicroStrategy’nin ilk yatırımından üç ay sonra, Square Inc. yatırım 50 milyon dolarlık Bitcoin, sigorta devi MassMutual ise duyuruldu NYDIG’in 100 milyon dolarlık bir Bitcoin alımı ve 5 milyon dolarlık hisse senedi alımı.

Devam etmesi beklenen bu eğilim, 2017 ile tam bir tezat oluşturuyor ve Bitcoin’in alternatif bir varlık olarak artan kabulünü yansıtıyor ve böylece ona daha fazla değer veriyor..

Kripto hedge fonlarında ve kurumsal balinalarda muazzam büyüme

2017 boyunca Bitcoin’e çok az kurumsal yatırım yapılırken, hedge fonlardan gelen kripto yatırımları son üç yılda muazzam bir büyüme gösterdi. Küresel kripto hedge fonlarının yönetim altındaki toplam varlık figürü iki katına çıktı 2019’da 2 milyar doları aştı ve beklenen Ayrıca, AUM’si 20 milyon doların üzerinde olan kripto hedge fonlarının yüzdesi 2019’da% 19’dan% 35’e yükseldi..

Kurumsal yatırımcılar tarafından Bitcoin birikimi, harcanmamış işlemlerin veya UTXO’ların girişlerinde ve modellerinde de görülebilir. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, önemli bir Bitcoin birikimi olmuştur. kurumlar geçtiğimiz yıl, özellikle Kasım ayından itibaren.

Balinalar tarafından Kasım ve Aralık aylarında görülen muazzam BTC birikimi. Kaynak: Balina haritası, OKEx Insights

Grayscale, finans kurumları arasında en eski ve en büyük Bitcoin balinasıdır. Bir Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu raporlama şirketi statüsüne ulaşan ilk dijital para yatırım aracı olan Grayscale Bitcoin Trust, ilk olarak 2015 yılında BTC’yi satın aldı ve hisseleri, 30 kurumsal yatırımcı. Grayscale, son Bitcoin boğa koşusu sırasında BTC varlıklarını da artırdı. 55.015 BTC Kasım ayında ve 72.950 BTC aralıkta. 4 Ocak 2021 itibariyle GBTC, 572.644 BTC veya 18.99 milyar $ yönetim altındaki varlıklar.

Grayscale Investments BTC son altı aydır. Kaynak: bybt.com

Wall Street devleri kripto ticaret hizmetlerini başlatmak için rekabet ediyor

Wall Street’teki büyük isimlerin çoğu 2017’de Bitcoin’e şüpheyle yaklaşırken, kripto ile ilgili hizmetleri daha yakın zamanda başlatmaya başlayan aynı şüpheciler tarafından bir fikir değişikliği gördük..

Fidelity Investments, kripto alanına giren öncü Wall Street devlerinden biridir. Şirket ilk olarak dijital kolu olan Fidelity Digital Assets’i kurdu ve 2018’de kripto saklama hizmetlerini başlattı. Aile ofislerinden Bitcoin’e yönelik artan talebi karşılamak için, Fidelity de başlatıldı Ağustos’ta Fidelity Digital Funds. Fon pasif olarak yönetilir ve Fidelity Digital Assets tarafından saklanır. Fidelity dışında, Standard Chartered’ın fintech kolu olan SC Ventures, partner Kurumsal müşteriler için kripto saklama çözümleri başlatmak için Northern Trust ile.

Kripto saklama ile karşılaştırıldığında, kripto ticareti, muazzam kurumsal talep nedeniyle bankacılık devleri arasında daha hararetli bir savaş alanıdır. Belarusbank, örneğin, başlatıldı Kasım ayında ülkenin ilk kripto ticaret platformu oldu ve bunu bir teklif izledi. yumuşak fırlatma Aralık ayında Singapur’un en büyük bankası tarafından desteklenen DBS Digital Exchange. Diğer bankacılık devlerinin de dahil olmak üzere kendi kripto ticaret masalarını açtıkları bildiriliyor. Standart Kiralama, BBVA, Hindistan Devlet Bankası ve Japonya’nın SBI Hyaşlılıklar.

CoinGecko’dan Ong, Wall Street devleri arasında kripto ile ilgili hizmetlerin başlatılmasındaki rekabetin yalnızca gelecekte yoğunlaşacağına ve bunun sonucunda yüksek profilli birleşme ve satın almalara neden olacağına inanıyor. OKEx Insights’a şunları söyledi:

"Sonunda Wall Street bu kripto pastasından bir parça isteyecek ve aktif M olacak&Kurumların sektör bilgisi ve müşteri ilişkilerini satın almak için mevcut oyuncuları edinmeye çalışacakları alan. Henüz görmüyoruz ama yakında olacak."

Kripto türev piyasası 2020’de olgunluk gösteriyor

ICO’lar tarafından yönlendirilen piyasa heyecanının yanı sıra, 2017’deki Bitcoin patlaması da gelişen bir kripto türevleri piyasasının başlangıcı oldu. Cboe, ilk geleneksel hizmet sağlayıcısıydı. başlatmak 10 Aralık 2017’deki ana Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri ve her sözleşme 1 BTC’yi temsil ediyordu. CME, Cboe’u takip etti başlatmak bir hafta sonra kendi Bitcoin vadeli işlemleri ve her CME sözleşmesi 5 BTC’yi temsil ediyor.

Cboe iken durdu Perakende ilgi eksikliği nedeniyle Mart 2019’da Bitcoin vadeli işlemlerini listeleyen kripto türevleri o zamandan beri muazzam bir şekilde büyüdü. Güçlü kurumsal talep tarafından yönlendirilen Bitcoin vadeli işlemlerine olan toplam açık ilgi ulaştı 2021 Ocak ayının başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10 milyar doları aştı.

Bitcoin vadeli işlemleri için toplu açık faiz. Kaynak: çarpıklık

Bu büyüyen kripto türev piyasası, 2020’de Bitcoin boğa koşusunu destekleyen temel faktörlerden biridir. 2017 balonunu patlattı.

Veri analitiği firması çarpık kurucularından Emannuel Goh kripto türevlerinin durumu hakkında yorum yaparak OKEx Insights’a şunları söyledi:

"Türev ürünler, önce vadeli işlemlerin ve sürekli takasların hızlı bir şekilde ortaya çıkması ve şimdi de opsiyonlarla birlikte 2017’den beri muazzam bir büyüme kaydetti. Bunun Bitcoin için daha iyi bir fiyat keşif sürecine katkıda bulunduğuna ve nihayetinde oynaklığını azaltmaya yardımcı olduğuna inanıyoruz.."

Bitcoin’in perakende olarak benimsenmesi

Bitcoin’in perakende olarak benimsenmesi, PayPal’ın Bitcoin ve diğer önde gelen kripto para birimlerini destekleme kararının ardından 2020’de büyük bir destek aldı. Ödeme işleme devinin kripto teklifleri şimdi mevcut ABD müşterileri için ve şirket, hizmetleri 2021’de Venmo’ya genişletmeyi planlıyor..

Özellikle, 2017’de Bitcoin’in perakende satışını artırmak için birçok erken girişim vardı. Örneğin, Birleşik Krallık merkezli dijital banka Revolut başlatıldı 2017’deki kripto para birimi hizmetleri, kullanıcıların desteklenen bölgelerde BTC, LTC, ETH, BCH, XRP ve XLM satın almalarına ve ticaret yapmalarına olanak tanıyor. Revolut o zamandan beri önemli bir büyüme görse de, teklifi Bitcoin’i daha harcanabilir hale getirmedi.

Geçtiğimiz yıl PayPal’ın alana katılmasıyla, önümüzdeki yıl büyük bir benimseme artışı bekleyebiliriz. Revolut ile karşılaştırıldığında 12 milyon kullanıcı, Paypal’ın yüz milyonları var ve ayrıca yan kuruluşu Venmo’dan da yararlanabiliyor. 52 milyon kullanıcı ve hakim Amerikan Y kuşağı arasında mobil ödeme pazarı.

PwC’nin küresel kripto lideri Henri Arslanian tarafından özetlendiği üzere PayPal, Bitcoin için büyük bir kazanç:

"ABD’deki Robinhood veya Square gibi diğer ödeme firmaları zaten kriptoya erişim teklif ederken, PayPal çok daha büyük ve daha uluslararası."

Sonuç

2017 Bitcoin patlaması büyük ölçüde spekülasyon ve ICO yutturmaca tarafından yönlendirildi. Bu heyecan, başkanı Jay Clayton’ın bulunduğu ABD SEC’in düzenleyici baskısı nedeniyle 2018’in başlarında soğumaya başladı., uyardı yatırımcılar, fiyat manipülasyonu ve yasallık sorunları nedeniyle ICO’lara karşı. Vadeli işlemlerin mevcudiyeti ile birleşen bu gelişme, 2018 boyunca ve 2019’un çoğunda bir kripto kışına neden oldu..

2017’deki Bitcoin patlamasıyla karşılaştırıldığında, son boğa koşusu ICO yutturmaca tarafından yönlendirilmiyor. Bunun yerine, Bitcoin’i onaylayan ve dikkate değer geçerli bir varlık sınıfı olarak tanınmasını sağlayan kurumsal ilginin artması, düzenleyici açıklık, piyasa olgunluğu, perakende benimseme veya daha güçlü ağ temelleri gibi geniş değişikliklere tanık olduk. Kısacası, bu sefer gerçekten farklı.

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map