Stablecoins İçin Sıfıra Yakın Faiz Oranları Ne Anlama Geliyor ve Büyümesini Neden Engellemiyor?

Genel Bakış

Olağanüstü zamanlar için olağanüstü önlemler ve aynı zamanda olağanüstü sonuçlara yol açmak anlamına da gelebilir. Varlık piyasalarının başlangıçta koronavirüs satışından kurtulduklarını görmemize rağmen, salgın henüz sona ermedi ve küresel bir durgunluğa sahip olma korkusu büyüyor.

Tekneyi taşıyan su, onu yutanla aynıdır. Küresel merkez bankaları ve politika yapıcılar tarafından benimsenen aşırı rahatlama önlemleri bir şekilde ekonomik zararı içerebilir, ancak başka zorluklar da yaratabilir..

Hem geleneksel hem de kripto piyasaları, ABD’de negatif oranlara sahip olma konusunda endişelerini artırıyor ve son zamanlarda, politika yapıcılar arasında bu konu hakkında çok daha fazla konuşma yapıldı. ABD’de negatif faiz oranları görürsek, bu aşırı önlem, stabilcoin piyasasını ve iş modelini ve genel olarak kripto para piyasasını nasıl etkileyecek??

Pandemik oranı sıfıra yakın bir değere gönderir

ABD Merkez Bankası ve diğer merkez bankaları, koronavirüsün küresel ekonomi ve finans piyasaları üzerindeki etkisini hafifletmek için cesur önlemler aldı. İki sürpriz faiz indiriminin ardından 3 Mart ve 15 Mart, federal fon oranı şimdi, piyasaların küresel mali krizden bu yana görmediği seviyeler olan% 0-0.25’e düşürüldü. Üstelik 23 Mart, Fed, parasal genişlemenin sınırsız bir şekilde yeniden başladığını duyurdu ve “sorunsuz piyasa işleyişini desteklemek için gereken varlıkları satın almak için kapıyı açtı."

Şekil 1: ABD Federal Fonları Üst ve Alt Aralıkları Hedefliyor (Kaynak: Federal Rezerv Sisteminin Valileri Geniş; St Louis Fed.)

Hazine piyasalarından gelen tepkiler analistlerin dikkatini çekti. ABD’nin 1 aylık ve 3 aylık getirileri negatif bölgede düştü. Düşüş, Fed’in "QE sonsuz" duyuru. Her ikisi de düşük seviyelerden hafifçe toparlanmış olsalar da, piyasalar getirilerin tekrar negatife dönebileceğini tamamen göz ardı etmedi..

Şekil 2: ABD 1M ve 3M Getirileri negatife gitti (Kaynak: Tradingview)

ABD’de negatif faiz oranları, reel?

Bunun ardından, federal fon oranının negatife gitmesi konusundaki tartışmalar artıyor, piyasalar ve politika yapıcılar çok farklı görüşlere sahipler..

15 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında, Fed Başkanı Jerome Powell uyardı ABD ekonomik büyümesinin muhtemelen "güçsüz" 2. çeyrekte. Yine de merkez bankası “koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için negatif faiz oranları kullanmayacak.” Powell, “Amerika Birleşik Devletleri’nde negatif politika faizlerinin uygun bir politika tepkisi olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Diğer bazı Fed yetkilileri bu konuda daha yumuşak bir tutum sergilediler. Minneapolis Federal Rezervi Başkanı Neel Kashkari, dedim Negatif faiz oranları imkansız olmasa da olası değildir.

Bu arada, Başkan Donald Trump daha çok negatif faiz politikasının bir destekçisi gibi görünüyor. Dünya Ekonomik Forumu’na geri dönelim, Trump dedim, “Negatif oranlar alan ülkelerle rekabet etmek zorunda kalıyoruz, çok yeni bir şey, yani borç para almak için para alıyorlar, bu benim çok çabuk alışabileceğim bir şey. Bunu sevdim."

Kısa bir süre önce, St. Louis Ekonomik Araştırma Merkez Bankası bir ders çalışma Negatif faiz oranlarına sahip merkez bankaları ve ABD Fed’in negatif olma olasılığı hakkında.

Öyleyse, ABD negatif olacak mı? En azından kısa vadede bunun kısa bir cevabı yok gibi görünüyor, ancak mevcut durumda hiçbir şey gerçekten masanın dışında değil. Yine de, ABD’deki olumsuz bir oran ortamı gerçekleştiğinde USD merkezli stablecoin piyasası nasıl tepki verecek?

Faiz oranları, dolar ve stabilcoin

Dolar uzun süredir stresli zamanlarda güvenli bir liman para birimi olarak görülüyor ve COVID kaynaklı son piyasa kargaşası klasik bir örnek. Virüs endişesinin ardından Dolar Endeksi satışların zirvesi sırasında üst 94 tutamaktan 102 alanına yükseldi..

Stablecoin benzer bir konsepte sahiptir, USDT ve USDC gibi USD’ye sabitlenmiş stabilcoinler, piyasa çöktüğünde diğer kripto para birimlerine göre daha güvenli bir kripto varlığı olarak kabul edildi..

Büyük stabilcoinlerin piyasa değeri Mart ayında önemli ölçüde arttı. Değerlenmeler, BTC fiyatlarının bir hafta içinde 9200 USD’den 3850 USD’ye kadar düştüğü sırada riskten kaçınma hissini vurguladı. Zincir içi işlem hacmi ve sayısı gibi diğer göstergeler de talep cenneti resmini çizdi.

Şekil 3: 31 Mart’a kadar başlıca stabilcoinlerin piyasa değeri (Kaynak: DeFiPrime; Messari)

USD’ye sabitlenmiş stablecoinler, doğası gereği dolar talebine karşı hassastır ve USD’ye sabitlenmiş stablecoinleri tartışırken genel piyasanın dolar hakkındaki görüşünü, Fed’in faiz oranı duruşunu ve diğer ilgili faktörleri görmezden gelmek imkansızdır..

USD ve dolar stablecoin değeri 1: 1 olduğundan, stabilcoin ihraççıları Depozito eşdeğer miktarda USD stablecoin çıkarırken müşterilerinin parasını geleneksel banka hesaplarına yatırır. İhraççılar, bu paranın yarattığı faizi toplamaktan kar ederler ve bu, stablecoin ihraççıları için başlıca gelir kaynağı olmuştur..

Şimdi, Fed’in gösterge oranlarını neredeyse sıfıra indirmesini sağladık, yani bankalar, Fed’in hareketine uygun tasarruf hesaplarının yıllık yüzde getirisini de düşürecek. Stablecoin ihraççıları artık muhtemelen faiz ödemelerinden daha az gelir elde ediyor. Fed fon oranının negatife düştüğünü, Avrupa ve Japonya gibi tasarruf sahiplerinin paralarını saklamak için bankalara ödeme yapmaları gerekebileceğini ve stabilcoin ihraççılarının bundan muaf olmayacağını hayal edin..

Sabit paralar kalıcı olmak için burada ve daha da büyüyor

Mevcut düşük faiz oranları ortamı, stabilcoin ihraççılarını, müşterilerin parasını sıfır olmayan riskli yatırım araçlarına koymak gibi diğer gelir kaynaklarını takip etmeye zorlayabilirken, diğer bazı ihraççılar, kullanıcılardan ücret almaya başlayabilir, ancak bu, stabilcoin ihraççıları anlamına gelmez. yakın zamanda işsiz kalıyor. Diğer yol olabilir.

Kurumsal ilgi Stabilcoin’de, özellikle para hareketinde, menkul kıymet işlem alanlarında ödemelerde patlama yaşanıyor. JP Morgan’ın JPM Coin’i, ödemelerin anında transferini sağlamak için blockchain teknolojisinden yararlanmak isteyen büyük bir yatırım bankasının mükemmel bir örneğidir. Ancak, bu sadece kurumsal müşterileri arasında.

Sadece bankacılık devlerinin blockchain teknolojisinden yararlanmak istemesi gerçeği, merkez bankaları aynı zamanda artan bir ilgi göstermiştir. PBOC, yuan’ın dijital bir formu üzerinde çalışıyor ve bildirildiğine göre başlatmak. Raporlar ayrıca merkez bankasının dijital para birimini “sıfır ve negatif faiz oranı için uygun bir araç” olarak gördüğünü gösteriyor. Bu arada Fed, ECB, BOE ve BOJ da bu alandaki çalışmalarını hızlandırdı..

olmasına rağmen CBDC ve stabilcoinler aynı şekilde çalışmayabilir, merkez bankalarının blok zincirine ilişkin farkındalığı, bu yıkıcı teknolojinin daha pratik bir yaklaşımla çözüm yapma yolunu nasıl değiştirebileceğini gösterir ve stabilcoin’in devreye girdiği yer burasıdır..

DeFi stabilcoin için başka bir parlak nokta olabilir. Son 4 milyon ABD doları tutarında borçlanma ışığında kabarcık MakerDAO’yu neredeyse acil bir kapatma haline getiren ETH’deki fiyat düşüşü nedeniyle, DeFi sisteminde USD merkezileştirilmiş teminata sahip olmanın sesi artıyor..

Paolo Ardoino, Tether CTO’su, söyledi Coindesk o, "Yalnızca kripto varlıklara dayanan algoritmik stabilcoinlere sahip olamazsınız," Ardoino, USD’nin merkezileştirilmiş teminatının bir "güvenli omuz seti" DeFi ekosistemine.

DeFi’nin büyümeye devam etmesi beklendiğinden, yakında bu konudaki konuşmaların artacağına inanıyoruz ve bu, stabilcoin izleyicilerinin kaçırmak istemeyeceği bir şey..

Sonuç

Mevcut sıfıra yakın faiz oranı ortamı, stabilcoin ihraççılarını rezervlerini yönetme açısından biraz proaktif bir konuma getiriyor olabilir. Ancak, bu mutlaka kötü bir şey değildir. Daha büyük bir resimde, stabilcoin, daha geniş kripto alanının önemli bir parçası olmuştur; önemi artmaktadır ve bu şekilde devam edecektir. Bireysel bir yatırımcı olarak, stabilcoin zorlu piyasa koşullarında barınak sağlayabilir. Stabilcoin piyasasının daha rekabetçi hale geldiği sırada, tüccarlar ve yatırımcılar, stabilcoin alanında sahip oldukları seçenekleri keşfedebilirler. OKEx geçtiğimiz günlerde BTC, LTC, ETH ve XRP de dahil olmak üzere USDC çifti için ilk 10 kripto oldu, lansman USDC piyasa değerinin ardından geldi. aştı Şubat ayındaki 449 milyon ABD doları ile karşılaştırıldığında, Mart ayı sonunda 680 milyon ABD doları.

OKEx’i takip edin:

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map