Kripto Argo’yu Öldürmek

Kripto para birimine başlamak, görünüşte basit bir süreçtir. Bununla birlikte, piyasayı destekleyen teknoloji ve kavramlar nedeniyle karmaşıktır. Kripto para yatırımı hakkında konuşmak için kullanılan teknik dil, en çok ilgilenen kişilerin bile kafasını sallamasına ve yüz çevirmesine neden oluyor. Tüm jargon ve kripto argo, kripto ile ilgilenmek isteyen yeni başlayanlar için engel teşkil ediyor..

Piyasanın gözünü korkutan insanlardan biriyseniz, iç çekip pes etmeyin. Okumaya devam etmek. Şimdi jargonu anlayalım ve kripto-argo öğrenelim.

Kripto Dünyasında Jargon

Altcoinler

Bitcoin ilk ve orijinal kripto para birimiydi. Kripto para birimi topluluğunda, diğer her şey Altcoin olarak kabul edilir. Birkaç örnek Litecoin, ZCash, Ripple ve Dash’dir. 2019 itibariyle 2200’den fazla kripto para listelenmiştir. CoinMarketCap – kripto piyasasını izlemek ve analiz etmek için kullanılan bir site.

Şimdi hangi altcoin’e yatırım yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, en iyi altcoinler hakkındaki rehberime göz atın..

Blockchain

Blockchain, kripto para biriminin arkasındaki teknolojidir. Basit bir ifadeyle, güvenli ve kalıcı olan dağıtılmış bir dijital işlem defteridir. Her kayda bir blok denir. Blok zincirini oluşturmak için birbirine bağlanan bir dizi blok.

Duvar Satın Alın ve Satın Alın

Duvar satın almak ve duvar satmak pazarı manipüle etmek için kullanılan araçlardır. Fiyatların yükselmesini önlemek için bir satış duvarı kullanılır; bu, başarılı olursa, daha düşük fiyatlarla daha fazla para birimi satın almanıza olanak tanır. Satın alma duvarı bunun tam tersidir. Fiyatların düşmesini engellemek için yapılır.

İşte varsayımsal bir durum. Çok miktarda para satın almak ve birkaç alım emri vermek istiyorsanız, fiyatı artacak ve piyasayı etkileyecektir. Bunun yerine, bir satış duvarı oluşturmayı deneyebilirsiniz. Büyük miktarda kripto için satış emri verin. Bu, büyük bir oyuncunun bir şeyler olacağını biliyormuş gibi görünmesini sağlayacaktır. Diğer yatırımcıların kendi paralarını sizinkinden daha düşük bir fiyata satmalarına neden olacak bir panik yaratacaktır. Para biriminizi satmak istiyorsanız, bunun yerine bir satın alma duvarı koyun.

Kriptografi

Kriptografi, bilgileri şifreleme ve şifresini çözme yöntemidir, böylece yalnızca hedeflenen alıcılar tarafından görüntülenebilir. Bu, şifre adı verilen matematiksel bir algoritma kullanılarak yapılır. Kripto para biriminde, işlemleri güvence altına almak ve doğrulamak için kullanılır.

Çatal

Arada sırada geliştiriciler, kripto para birimlerini yöneten kuralları ve protokolleri değiştirerek blok zincirinde bir bölünmeye yol açar. Bu olduğunda buna çatal denir. Yumuşak çatal, temelde bir zincirde güncellemeler yapıldığında, sert çatal ise zincirin yeni ve ayrı bir sürümünü oluşturan protokoldeki değişikliklere atıfta bulunur..

Genesis Bloğu

Genesis bloğu, kripto para biriminin yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin blok zincirinde çıkarılan ilk bloğu ifade etmek için kullanılan bir terimdir..

Hashing

Bir bilgisayar programı bilgiyi bir harf ve sayı dizisine dönüştürdüğünde buna hashing denir. Bu, bilgileri kurcalamaya karşı korur ve güvenliğini güçlendirir. 

Piyasa kapitalizasyonu

Market cap veya MCAP olarak da adlandırılan bu terim, dolaşımdaki toplam coin sayısının tek bir madeni paranın fiyatı ile çarpımı anlamına gelir. Bu, bir para biriminin değerini belirlemede yardımcı olur.

Madencilik

Madencilik, bilgiyi doğrulama ve ardından bu bilgiyi blok zincirine ekleme sürecini ifade eder..

Özel anahtar

Bunu kendine saklaman çok önemli. Özel anahtar, dijital para biriminizi harcamanızı veya bunlara erişmenizi sağlayan bir harf ve sayı dizisidir. Bunu, güvende tutman gereken bir şifre olarak düşün. Özel anahtar genellikle bitcoin cüzdanınıza erişmek için kullanılır.

Genel anahtar

Ayrıca sayılardan ve harflerden oluşan bir genel anahtar, dijital para birimi almanızı sağlar.

Kripto Dünyasında Argo

Artık temel teknik terimlere genel bir bakış elde ettiğinize göre, yeni başlayanların aşina olması gereken argo terimlere bir göz atalım. Acemi hiçbir şey bu terimlere aşina olmaktan daha fazla çığlık atamaz. Bir diyalog başlatmak veya bir sohbete katılmak için önce onu anlamanız gerekir..

Torba tutucular

Çantalar, mevcut piyasa değerinden daha yüksek bir fiyata satın alınan kripto varlıklardır. Değeri azalan bu varlıkları elinde tutan kişiye bagaj sahibi denir..

DYOR

Kendi Araştırmanızı Yapın. Doğası gereği oldukça spekülatif olan kripto para dünyasında, başkalarının tavsiyelerini körü körüne takip etmek yerine kendinizi eğitmeniz için teşvik edilirsiniz..

Flippening

Henüz gerçekleşmemiş bir olayı tanımlamak için kullanılan ters çevirme, Bitcoin’in en yüksek piyasa değerine sahip olduğu ve Ethereum tarafından geçildiği gelecekteki olası bir senaryoyu ifade eder.. 

FOMO

Jetonlar tüm zamanların en yüksek seviyesindeyken, insanlar Kayıp Kaybetme Korkusuna (FOMO) sahip olurlar, bu da onları heyecanlandırmak istemelerine neden olur. İlgili bir notta, Sevinç Kaybetme (JOMO) da bir şeydir ve yutturmaca buna değmediğinde ve onlara ulaşmasına izin vermediklerinde rahatlamayı ifade etmek için kullanılır..

FUD

Korku, Belirsizlik ve Şüphe (FUD), kripto para birimi hakkında olumsuzluğun yayıldığı zamandır. Piyasa fiyatlarını manipüle etmek için yanlış bilgilerin daha düşük fiyatlara yayılmasını içeren bir stratejiyi tanımlamak için kullanılır. FUD seyyar satıcılarına FUDster denir.

HODL

Sevgili Yaşam İçin Tutun (HODL), tüccarların fiyat dalgalanmaları gibi piyasadaki hareketler meydana geldiğinde sloganıdır. Başlangıçta “tutma” kelimesinin yanlış yazılmıştı.

Pompa ve Boşaltma (PND)

Bu, döviz fiyatını manipüle etmek için tek veya birden fazla kişi tarafından yapılan bir uygulamadır. Fiyatlar hızlı bir şekilde şişirilir, böylece yüksek bir fiyata satılabilirler. Bunu genellikle pazardaki bir çöküş izler.  

Rekt

“Harap olmuş” kelimesi için kullanılan argo bir terim olan Rekt, kötü bir ticaretten bir ton para kaybeden bir tüccarı tanımlamak için kullanılır..

Sats

Satoshis’in kısaltması olan Sats, bir Bitcoin’in en küçük birimini ifade eder. Bu terim, ilk dijital para biriminin yaratıcısına bir selam niteliğindedir..

Ay’a

Bu argo terim, fiyatlar hızla arttığında kullanılır. Hem isim hem de savaş olarak kullanılabilir. Bu argonun alternatif biçimleri, keskin yükseliş zamanını tanımlamak için kullanılan “When moon”; ve fiil formu için “Mooning”.

Balina

Balinalar, kripto para piyasasında büyük oyunculardır. Çok miktarda madeni paraya sahiptirler ve piyasada çökme veya düşüş gibi büyük hareketlere neden olabilirler..

Bu makalede bahsedilen kripto milyonerleri de dahil olmak üzere kripto dünyasında oldukça fazla sayıda balina var..

Sonuç

Kripto para gibi yeni arayışlara girerken, dili anlamak başarınızın merkezinde yer alır. Etkili bir strateji geliştirmeden veya piyasayı satın almanıza, takas etmenize ve izlemenize yardımcı olacak uygun araçları seçmeden önce, belirli bir düzeyde kripto okuryazarlığına sahip olmanız gerekir..

Umarım, bu makale önemli terimleri açıklığa kavuşturarak ve temel kavramları açıklayarak bu çabaya katkıda bulunmuştur. Bu şekilde, daha bilgili ve daha sonra karar vermek için daha donanımlı olursunuz. Kripto para piyasasında oynamaktan daha emin misiniz??

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map