Bitcoin Cüzdan Nasıl Kurulur

Bitcoin hala ortalıkta – ve eminim uzun süre kalacaktır. Şimdi bitcoin trenine biniyorsanız, muhtemelen bir bitcoin cüzdanı kurmayı düşünüyorsunuz. Evet, bitcoin veya başka bir dijital para harcayıp tutmanız için bir cüzdana ihtiyacınız var.

Bu yazıda, bir bitcoin cüzdanı kurma sürecinde sizin için ayrıntılandırıyoruz..

Bitcoin cüzdanının ne olduğunu, nasıl çalıştığını, nasıl kurulacağını, ona nasıl para gönderileceğini ve hatta nasıl güvence altına alınacağını öğreneceksiniz. Dijital para birimlerinde yeşil olsanız bile strese girmeyin.

Hemen içine atlayalım.

Bitcoin cüzdanı nedir?

Daha basit bir ifadeyle, bitcoin cüzdanı, bitcoin hesabınızla ilişkili kriptografik anahtarlarla birlikte bitcoin bakiyenizi yönetmenize izin veren bir yazılım programıdır..

Tıpkı dolarlarınızı veya Euro’larınızı tutan gerçek bir cüzdanınız olduğu gibi, bir bitcoin cüzdanı dijital paralarınızı tutar. Cüzdan, madeni paralarınızı izlemeyi ve harcamayı kolaylaştırır. Bu dijital para birimine aşina olmayanlar için bunu daha iyi anlamaya çalışalım: Bitcoin.

Zaten, bitcoin’in nasıl çalıştığına dair bir gönderi yayınladık ve blockchain teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler – bitcoin ve diğer altcoinlere güç veren teknoloji.

Bununla birlikte, cüzdanların nasıl çalıştığını anlamak için özel anahtarlar, genel anahtarlar ve bitcoin adresleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir..

Özel anahtarları ve genel anahtarları anlama

Şimdi, bitcoin ağında herhangi bir coin harcamak (yani, başka bir hesaba bitcoin göndermek) için, o Bitcoin hesabının mülkiyeti devrederek gerçek sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Bu fikir nerede Açık Anahtarlı Şifreleme veya Asimetrik Kriptografi devreye girer. Asimetrik Kriptografide, bir çift anahtar kullanılır – iki anahtar özel anahtar ve genel anahtar olarak bilinir. Bir anahtar verileri şifrelemek için kullanılırken diğer anahtar verilerin şifresini çözer ve bunun tersi de geçerlidir.

Bitcoin, işlemleri imzalamak ve bitcoin adreslerinin gerçekliğini doğrulamak için aynı kavramı kullanır. Blok zincirinde bir işlem başlattığınızda, cüzdanınız, oluşturmak için özel anahtarınızı kullanarak giden işlemi otomatik olarak imzalar. benzersiz bir dijital parmak izi belirli bir işlem için veri. Yalnızca karşılık gelen genel anahtar (herkes görebilir) dijital olarak imzalanmış içeriğin kilidini açın veriler ve bu nedenle, özel anahtar sahibinin işleme yetki verdiğini doğrulayın.

Özel anahtarınız, bir posta kutusu için gizli anahtarınız gibidir; genel anahtar adrestir. Ayrıca, herhangi birine adresinizi (genel anahtar) verebilirsiniz; gizli anahtarınızı kullanarak posta kutusunun içeriğini görebilecek tek kişi sizsiniz. Özel anahtar, bitcoin hesabınızın kontrolünü size verir; madeni paralarınızı harcamanızı mümkün kılan anahtardır. Bu yüzden gizli kalmalı. Özel anahtar birçok formatta temsil edilebilir.

Bitcoin adresleri ve nasıl çalıştıkları

Bitcoin adresi, blok zinciri ağındaki kişilerin birbirine bitcoin göndermesine izin veren basit bir tanımlayıcıdır. Para almak için kullandığınız bir hesap gibidir. Adresler kimlik belirleme amacına hizmet eder belirli bir BTC miktarına sahip olan.

Bir bitcoin adresi en fazla 35 karaktere sahiptir ve her zaman 1 veya 3 ile başlar. Şuna benzer:

1B3SoKLu5UFGVKwYgQCZNeNZp5oBMtMnEU

Bir bitcoin cüzdanı kurduğunuzda, anahtar çiftini ilişkili bitcoin cüzdan adresleriyle birlikte otomatik olarak oluşturur. Kullanarak Eliptik Eğri Sayısal İmza Algoritması (ECDSA), tipik bir cüzdan önce özel anahtarı türetir ve ardından gizli anahtarı genel anahtardan üretir. Açık anahtarın türetilmesinden sonra, cüzdan, onu iki algoritma aracılığıyla hashlar – ilk kullanım SHA-256 algoritması ve sonuçta ortaya çıkan çıktı RIPEMD algoritması – üretilen son çıktı bir bitcoin adresidir.

bitcoin cüzdanı nasıl kurulurTipik Bitcoin adresi uzunluğu 35 karakterdir

Bu kafa karıştırıcı geliyorsa, bitcoin adresinizi başka bir biçimde sunulan genel anahtarınız olarak düşünebilirsiniz. İkisi arasındaki gerçek fark, bir adresin bir Özet fonksiyonu genel anahtarın. Bir ortak anahtara bitcoin gönderebileceğiniz bir zaman vardı – Ortak Anahtara Ödeme (P2PK). Yine de, fonları çalmak için açık anahtarları kullanan aracı saldırıları olasılığı nedeniyle bu durum değişti. Bu nedenle, bitcoin protokolü Pay to Public Key Hash (P2PKH) olarak yükseltildi; bu genellikle bitcoin’leri bir “genel anahtar karması” na gönderdiğiniz anlamına gelir.

Adresler banka hesapları gibi olduğu için aynı şekilde çalışırlar. Başka birinden Bitcoin almak istiyorsanız, tek yapmanız gereken onlarla adresinizi paylaşmaktır; Bitcoin’leri kendi hesaplarından sizin hesabınıza doğrudan gönderecekler.

İlginç: En İyi Anonim Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin cüzdanı nasıl kurulur

Şimdi size sahip olduğunuz tüm seçenekleri gösteren bir bitcoin cüzdanı kurmanın zamanı geldi. Cüzdanlar farklı türlerde gelir: deterministik olmayan, deterministik, hiyerarşik deterministik, beyin cüzdanları, kağıt cüzdanlar, çevrimiçi cüzdanlar, mobil cüzdanlar ve donanım cüzdanları. Ayrıca cüzdanları sıcak veya soğuk olarak sınıflandırabiliriz; sıcak cüzdan internete bağlanırken ikincisi bağlanmaz. Bu nedenle, soğuk depolamalar, sıcak depolamalara kıyasla en güvenli Bitcoin cüzdanlarından bazıları olarak kabul edilir..

Bitcoin kağıt cüzdanları ve donanım cüzdanları soğuk depolama kategorisine girer. Öyle olsa bile, web cüzdanları, masaüstü cüzdanları ve mobil cüzdanlar sıcak depolamalardır. Cüzdan seçiminiz ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Büyük miktarlarda BTC (500 $ ‘dan itibaren) ile uğraşmayı planlıyorsanız, bir uyarı olarak, soğuk depolamaya gitmelisiniz. Ayrıca, minimum işlem yapacaksanız, soğuk depolamaya gitmek mantıklıdır. Düzenli işlemler yapmayı planlıyorsanız sıcak bir cüzdan uygundur.

Oku: çevrimiçi cüzdanlar ve donanım cüzdanları – sizin için en iyisi?

Çevrimiçi bir cüzdan kurma

Suları test etmek isteyenler için bir web cüzdanı uygun olabilir. Ancak, internete bağlı olduğunuz için sıcak depolama alanıdır. Çevrimiçi bir cüzdanda asla çok fazla para bırakmayın.

Blockchain.info tavsiye ettiğim çevrimiçi cüzdanlardan biridir. Kullanımı kolaydır ve hesabınız dakikalar içinde hazır olur. Hesabınız yoksa, web sitesine gidin ve şu adresten bir tane oluşturun: https://blockchain.info/wallet/#/.

Aşağıdaki okla gösterilen resmi web sitesini ziyaret ettiğinizden emin olun..

bitcoin cüzdan https güvenlik protokolüWeb sitesinin https protokolüyle güvende olduğundan emin olur

E-postanızı ve geçerli bir şifre gönderdikten sonra, blockchain.info bir bitcoin cüzdanı kuracak ve sizi kontrol paneline yönlendirecektir..

Bitcoin adresinizi almak için Talep et seçeneğine veya birinden ödeme talep et seçeneğine tıklayın.

Tıklamak İstek Bitcoin adresinizi almak için veya İstek birinden ödeme.

cüzdanınızla bitcoin göndermekAlternatif olarak, başka bir cüzdana bitcoin göndermek için Gönder sekmesini kullanın.

Alternatif olarak, bitcoin’i başka bir cüzdana göndermek için Gönder sekme.

Masaüstü cüzdanlar

Masaüstü cüzdanların kullanımı uygundur. Yazılım İnternete bağlı olduğu için, bunlar da sıcak depolamalardır. Bir masaüstü cüzdanına ihtiyacınız varsa, burada çok çeşitli var. En popüler olanlar arasında Bitcoin Core, Electrum, GreenAddress, MultiBit, Copay, Armory ve Exodus bulunur.

Electrum Masaüstü cüzdan

Şahsen, Electrum’u sevdim çünkü kullanımı basit ve hafif. SPV cüzdanı olmak (basit ödeme doğrulaması), tüm blockchain yazılımını indirmeniz gerekmez – şu anda en az 130 GB gerektirir. Yine de, blockchain ağında neler olduğunu bilmek istiyorsanız, belki de büyük miktarlarda bitcoin işlem yapacağınız için veya daha fazla gizlilik istiyorsanız, Bitcoin Core istemcisi gibi tam bir node çalıştırın..

Electrum’a Başlarken.

Uygulamayı şuradan indirin: https://electrum.org/#download

Electrum cüzdanUygulama yükleyicisini çalıştırın. Kurulum prosedürünü tamamlamak beş dakikadan az sürer.

Uygulama yükleyicisini çalıştırın. Kurulum prosedürünü tamamlamak beş dakikadan az sürer.

Electrum, ek güvenlik katmanlarına sahip bir bitcoin cüzdanı kurma seçeneği sunar. Standart bir cüzdan, 2FA içeren bir cüzdan, çok imzalı bir cüzdan (bir işlemi yetkilendirmek için iki veya daha fazla kişi gerektiren bir cüzdan) oluşturmayı seçebilir ve Bitcoin adreslerini veya özel anahtarları başka bir cüzdandan içe aktarabilirsiniz..

Electrum cüzdanStandart Cüzdan seçeneğini seçin.

Seç Standart Cüzdan seçenek.

Tüm bunlara aşina değilseniz, adresleri ve özel anahtarları içe aktarmaya devam etmeyin. Yüklendikten sonra cüzdan için bir şifre oluşturacağız.

Bir sonraki adımda, Electrum sizden yeni bir tohum oluşturmanızı veya mevcut olanı kullanmanızı isteyecek. Bir tohumunuz varsa, kullanmak istiyorsanız, yeni bir tohum oluşturmak için ilk seçeneği seçin.

bitcoin cüzdan oluşturma tohumuTohumunuz, bitcoin işlemlerini imzalayan anahtar olan özel anahtarları oluşturur.

Tohumunuz, bitcoin işlemlerini imzalayan anahtar olan özel anahtarları oluşturur.

Önemli: Tohumunu kaybetme; aksi takdirde paranızı asla geri alamazsınız. Çok fazla parayla uğraşıyorsanız, çelik bir plakaya damgalayın.

Ardından Electrum sizden bir şifreleme parolası oluşturmanızı isteyecektir. Yetkisiz kullanıcıların cüzdanınıza erişmesini engellemek için kolayca hatırlayabileceğiniz bir şifre belirleyin.

Electrum cüzdanınızın geçmişi

Üzerinde ‘Teslim almak’ sekmesinde, ilgili QR Koduyla birlikte alıcı adresinizi görüntüleyebilirsiniz. Daha fazla adres görmek isterseniz tıklayın Görünüm>Adresleri göster.

Electrum cüzdanının sekmesi alın

Elektrum kullanarak başka bir adrese bitcoin göndermek de aynı derecede basittir. Tıkla Gönder’Sekmesine gidin ve alıcının bitcoin adresini, göndermek istediğiniz miktarı ve ücret seviyesini yapıştırın.

Electrum cüzdanının sekmesi gönder

Ana tohumunuzu yedeklemek için, Cüzdan > Bilgi: tohumunuzu görmelisiniz; bir yere yaz.

Bu videoda Electrum’a nasıl başlayacağınızı görün:

GreenAddress masaüstü cüzdan

GreenAdress, kullanımı kolay ve basit bir masaüstü cüzdanıdır. Daha da önemlisi, kullanıcıların anahtarlarını kontrol etmelerine olanak tanır. Bu nedenle, anımsatıcı parolanızı asla kaybetmeyin, GreenAdress bile paranızı kurtarmanıza yardımcı olamaz.

GreenAdress cüzdanınızı kurmak için şu adresi ziyaret edin: https://greenaddress.it/en/ ve şuraya gidin: Cüzdanınızı Oluşturun sekme.

Anımsatıcı parolanızı not etmenizi isteyen, aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır..

Anımsatıcı parolanızı not edin

Alternatif olarak, etiketli kutuya tıklayabilirsiniz. QR’yi gösterKod daha kolay erişim için akıllı telefon ile kodun resmini çekmek için.

Parolanızı bir kağıda yazdığınızdan emin olun veya gerekirse kelimeleri çelik bir plaka üzerine yazın. Anımsatıcı parolanızı yazdığınızı ve alttaki kutuyu işaretleyerek hizmet şartlarını anladığınızı onayladıktan sonra, cüzdan sizi bir sonraki adıma götürecektir: anımsatıcı parolanızı doğru şekilde yedeklediğinizi doğrulamak için.

GreenAddress bitcoin cüzdan doğrulamasıKelimeleri sıralanışları gibi girin ve doğrula’yı tıklayın..

Kelimeleri sıralanışları gibi girin ve doğrula’yı tıklayın..

Anımsatıcı parolanızı doğruladıktan sonra, GreenAdress size e-posta, Google Authenticator ve telefon yoluyla 2FA kurma seçeneği sunacaktır..

2fa kimlik doğrulaması2FA kimlik doğrulamanızı ayarlamayı unutmayın

Üçüncü ve son aşama, 4-15 basamaklı bir PIN ayarlamaktır. Bu isteğe bağlı olmasına rağmen ekstra bir güvenlik katmanıdır.

bitcoin cüzdan pin güvenliğiPIN ayarlamak başka bir güvenlik katmanıdır

PIN kodunuzu girin ve bir bitcoin cüzdanı kurmak ve kullanmaya başlamak için devam et’i tıklayın. İşlemler, bitcoin almak ve bitcoin göndermek için bir sekme var. Şu yöne rotayı ayarla Teslim almak sekme ve tıklayın URI ve adresi göster alıcı adresinizi veya Gönder para göndermek için sekme.

cüzdan genel adresiArtık genel adresinize erişebileceksiniz

Oku: Güvenebileceğiniz 9 bitcoin cüzdanı

Mobil cüzdanlar

İnternete bağlanabildikleri için mobil cüzdanlar aynı zamanda sıcak depolardır. Ek olarak, mobil cüzdanlar SPV istemcileri oldukları için daha az depolama alanı kaplarlar. En yaygın kullanılan mobil cüzdanlar arasında Breadwallet, Mycelium, GreenAddress, Electrum, Copay, Airbitz ve Greenbits bulunur.,

Mycelium gibi bazı üçüncü taraf cüzdanların, kullanıcılara anahtarlarını kontrol etme seçeneği sunmadığını unutmayın. Bunun yerine, özel anahtarlarınız sunucularında saklanır; ancak, özel anahtarlar şifrenizle şifrelenir.

Özel anahtarların kontrolünü bana veren bir cüzdanı seviyorum. Kötümser olduğumdan değil – en kötü senaryoyu varsaymayı severim ve tohumumun tam kontrolüne sahip olduğumu bilmek bana iç rahatlığı sağlar. Özel anahtarlara sahip olmadığınızı varsayarsak, dolandırıcılık yoluyla bitcoinlerinizi kaybetme olasılığı vardır. Örneğin, yönetici ayrıcalıklarına sahip biri parolalarınızın şifresini çözmeyi deneyebilir ve ardından tohumunuzu geri alabilir..

Breadwallet mobil cüzdanını kurma

Yeni başlayanlar için Breadwallet iyi bir seçenek gibi görünüyor; iPhone kullanıcıları bile onu seviyor: kullanımı basit; özel anahtarları siz kontrol edersiniz; kullanır BIP39 kurtarma; bitcoin alıp satmanın bir yolunu sunar; ve hem Android hem de iOS cihazlar için sürümler vardır. Bununla birlikte, bazı dezavantajları da var: henüz SegWit’i desteklemiyor ve bitcoinleri başka bir adrese gönderirken yalnızca iki ücret seçeneği sunuyor..

Artı tarafta, Breadwallet BIP39 Kurtarma ifadesi özelliğini desteklediğinden, şirketin sihirli bir şekilde ortadan kaybolması veya cihazınızı kaybetmeniz durumunda bu özelliği destekleyen başka bir cüzdanda paranızı her zaman kurtarabilirsiniz..

Ekmek cüzdanındaki kurtarma ifadesi yalnızca bazı cüzdanlarla çalışır. Bunun nedeni, ekmek cüzdanının hem özel anahtarları hem de adresleri ana tohumdan türetmek için farklı bir mekanizma kullanmasıdır..

Uygulamayı App Store’dan indirin. Android kullanıcıları bunu Google Play mağazasından edinebilir; iOs kullanıcıları bunu Apple Play Store’dan edinebilir. Alternatif olarak, uygulamayı doğrudan Breadwallet resmi web sitesinden indirebilirsiniz (https://breadwallet.com) veya doğrudan yüklemeyi tercih ediyorsanız kaynak kodunu Github’dan indirin – bu, kötü amaçlı uygulamaları önlemek için en iyi yöntemdir.

Uygulama yüklendikten sonra, Cüzdan Oluşturun. Cüzdan size bir kurtarma ifadesi oluşturma seçeneği sunar.

kurtarma ifadesiKurtarma ifadesi oluştur’u tıklayın.

Tıklayın kurtarma ifadesi oluştur.

Breadwallet, sizi kurtarma ifadesi penceresine götürmeden önce bir önlem mesajı sunacaktır. Tıklamak göstermek Devam etmek için. Kurtarma ifadesinin bulunduğu ekran açıldığında, bunu bir kağıda yazın ve güvenli hale getirmek için gerekli önlemleri alın..

Bir sonraki adıma geçmek için Daha sonra hatırlat üzerine dokunun: 4 basamaklı bir PIN oluşturma

Üzerine dokunun Bana daha sonra hatırlat sonraki adıma geçmek için: 4 basamaklı bir PIN oluşturma

Breadwallet’inizi kullanmak için bu koda ihtiyacınız olacak: yani, bakiyeyi kontrol edin, işlemleri gözden geçirin veya bitcoin gönderin.

PIN kodunu doğruladıktan sonra, mobil cüzdanınızı kullanmaya hazırsınız.

PIN’i doğruladıktan sonra, mobil cüzdanınızı kullanmaya hazırsınız.

Görmelisin Gönder ve Teslim almak ana ekrandaki seçenekler.

Breadwallet'in ana ekranı size bu iki seçeneği verecek

İşte bu adımları açıklayan bir demo video:

Kağıt cüzdanlar

Bir donanım cüzdanı almaya gücünüz yetmiyorsa veya bir cüzdana yatırım yapmaya hazır değilseniz, gitmenin yolu bir kağıt cüzdan. Artı tarafta, soğuk hava deposu; bu, bitcoin’lerinizin kötü amaçlı uygulamalar yoluyla hırsızlıktan güvende olduğu anlamına gelir, e-dolandırıcılık veya donanım arızası. Kağıt cüzdanlarla, yatırımlarınızı yalnızca özel anahtarları / ana tohumu ifşa ederseniz veya yedeği kağıt cüzdanınıza kaybederseniz ve kurtarmanın hiçbir yolu yoksa kaybedebilirsiniz..

Bitaddress.org kullanarak kağıt cüzdanımızı oluşturalım.

Başını aşmak bitaddress.org. Aşağıdaki gibi bir ekran almalısınız. Kimsenin sizi gözetlemediğinden emin olmak için bunu internet bağlantınız kapalıyken yapabilirsiniz..

Bu ekranda, web sitesi bitcoin adresinizi oluşturacaktır.

Bu ekranda, web sitesi bitcoin adresinizi oluşturacaktır..

İlk olarak, bu prosedüre daha fazla rastgelelik eklemek için farenizi herhangi bir yöne hareket ettirmeniz gerekir – bu işlem kriptografik entropi. Bu, imleci otomatik olarak bilgisayar ekranının üzerine getirdiğinizde gerçekleşir..

Entropi oluştururken% 100’e ulaştığınızda, kağıt cüzdanınızı oluşturma seçeneklerini göreceksiniz. Tıklamak “Tek Cüzdan” Bitcoin adresinizi ve ilgili Özel Anahtarı görmek için sekme.

Şimdi yapmanız gereken tek şey, kağıt cüzdanınızın ayrıntılarını yazdırmak için Kağıt Cüzdan sekmesine gitmek.

Şimdi yapmanız gereken tek şey şuraya gitmek: Kağıt Cüzdan kağıt cüzdanınızın ayrıntılarını yazdırmak için sekme.

Aşağıda görebileceğiniz gibi, oluşturmak istediğiniz adreslerin sayısını ilgili özel anahtarlarla birlikte seçebilirsiniz. Cüzdanınıza BTC göndermek için oluşturulan adreslerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Kolaylık sağlamak için, sayfa başına yaklaşık iki adres yazdırın.

Kolaylık sağlamak için, sayfa başına yaklaşık iki adres yazdırın.

Tüm karakterlerin okunabilir olduğundan ve QR kodunun taranabildiğinden emin olun. Unutmayın, eğer kaybederseniz, bitcoinleriniz kaybolur.

Özel anahtarlarınızı bir parola ile şifreleyebilirsiniz; Kağıt cüzdanınızı kaybederseniz, ona sahip olan kişi bitcoinleri harcayamaz. Bunu yapmak için, etiketli kutuyu işaretleyin. BIP38 Şifrele. Rastgele bir parola seçmeyin; kolayca hatırlayabileceğin bir tane ayarla.

Bitaddress.org ile bir kağıt cüzdanın nasıl kurulacağını görmek için bu kısa videoyu izleyin..

Okuyun: Bitaddress.org’da bir kağıt cüzdanın nasıl oluşturulacağına dair adım adım kılavuz

Donanım cüzdanları

Şimdiye kadar, bitcoinlerinizi dolandırıcılardan ve bilgisayar korsanlarından korumanın en güvenli yolu, özel anahtarlarınızı internette ifşa etmediği için bir donanım cüzdanı kullanmaktır. Yatırımlarınız BTC’de 100 $ ‘ın üzerindeyse, bir donanım cüzdanı alın. Piyasadaki en yüksek puanlar Trezor, Ledger Nano S ve KeepKey’dir. Birini kapmanın maliyeti 99 $ ‘dan az olmasa da, bu rahatlığa sahip olacaksınız..

Trezor Donanım cüzdanını kurma

Elinizle tuttuğunuzda, Trezor küçük hissediyor ama işi hallediyor. Bilgisayarınıza takılı USB dongle olmadan Trezor çevrimiçi cüzdanına erişemediğiniz için en güvenli donanım cüzdanlarından biridir..

Ledger Nano S donanım cüzdanı ile karşılaştırıldığında Trezor, gelişmiş bir kurtarma seçeneği sunar. Ayrıca Trezor, Bitcoin Classic ve Bitcoin Gold gibi Bitcoin Fork’larını ve Etherium ve Litecoin gibi ek altcoinleri destekler..

Trezor’u kurarken izlenecek adımlar

Başlamak için cihazı bilgisayarınıza takın. Cihaz açıldıktan sonra, ekranında bir kilit simgesi ve sizi ziyaret etmenizi isteyen bir mesaj göreceksiniz. https://trezor.io/start/. Bu sayfada, aşağı kaydırın, cihaz modelinizi seçme seçeneğini göreceksiniz..

Modelinizi seçin

Modelinizi seçin; sonraki sayfada, Trezor donanım cüzdanınızla iletişim kuran Trezor Bridge yazılımını kurma seçeneğini bulacaksınız. Alternatif olarak, krom uzantı seçeneğini de kullanabilirsiniz..

Trezor cüzdanınızla iletişim için Trezor Bridge'i kurmanız gerekecek

Donanım Trezor köprü yazılımıyla iletişim kurduğunda, web arayüzünde cihazın donanım yazılımını güncellemek için bir talep alacaksınız..

Ardından, mevcut üretici yazılımını yüklemeniz gerekecek

Firmware kurulumu bittikten sonra, sadece cihazın bağlantısını kesip tekrar takın. Şu yöne rotayı ayarla https://wallet.trezor.io/ Trezor web arayüzünüze erişmek için.

Başlamak için cihazınızı etiketleyin.

Başlamak için cihazınızı etiketleyin.

Ardından, devam et’e basın, benzersiz bir pin oluşturma seçeneğine sahip olacaksınız. Şimdi, aynı sırayı izleyerek cihazın ekranında görüntülenen sayıları web arayüzündekilerle eşleştirmeniz gerekir. Bu PIN’i unutmayın; onsuz trezor cüzdanınıza erişemezsiniz. Bununla birlikte, PIN kodunu kaybetseniz bile, ancak tohumunuz varsa, paranızı geri alabilirsiniz..

Örneğin, PIN kodunuz 654321, Aşağıdaki yazdırma ekranındaki gibi web arayüzünde rakamları girmek için Trezor cihazındaki deseni takip edersiniz.

İlk PIN kurulumu

Hala anlamadıysan, yapabilirsin PIN’in nasıl girileceğini ve doğrulanacağını görmek için bu videoyu izleyin.

PIN kodunuzu onayladıktan sonra, sonraki adım tohumunuzu 24 kelimelik bir dizi yazmaktır. Trezor kurtarma tohumunu kelime kelime üretecek. Cihazınızla birlikte gelen kitapçığa 24 kelimeyi yazın. Bu tohum ifadesini kullanarak, mevcut cihazı kaybetmeniz veya arızalanması durumunda her zaman başka bir cihazda paranızı kurtarabilirsiniz..

Yine, gönül rahatlığı için, tohumunuzu çelik bir plakaya damgalatın ve tohumunuzu asla çevrimiçi olarak veya dijital bir cihazda yedeklemeyin.

HATIRLAMAK: Kurtarma ifadenize sahip olan herkes cüzdanınızın sahibidir “- başka birinin kurtarma ifadenizin bir kopyasına sahip olduğunu varsayalım – tek yapmaları gereken parayı sahip oldukları başka bir cihazda kurtarmak.

Parolanızı ateşlemeyin ve çevrimiçi ortamda saklamayın!

Kurtarma tohumunuzu onayladıktan sonra şu adrese geri dönün: https://wallet.trezor.io/ ve PIN kodunuzu girin. Aşağıdaki gibi bir arayüz görmelisiniz. Artık Trezor hesabınızı kullanmaya hazırsınız.

Şimdi yapmanız gereken tek şey bitcoin adresinizi almak ve ödeme almaya hazırsınız. Şu yöne rotayı ayarla 1. Hesap > Teslim almak. Bitcoin adresinizi göreceksiniz.

Adresi başkalarıyla paylaşmadan veya bu adrese bitcoin göndermeden önce, doğru adres olduğunu onaylayın. Bunu tıklayarak yapabilirsiniz. “Göz Simgesi” adresin en ucunda; Trezor cihazınızda görüntülenen ile aynı dizi olduğunu onaylayın.

Trezor'daki genel adrese erişim

Trezor donanım cüzdanının nasıl kurulacağına dair bu videoyu izleyin:

Ledger Nano S kurulumu

Ledger Nano S, çevrimdışı kaldıkları için bitcoin özel anahtarlarınızla güvenebileceğiniz başka bir donanım cüzdanıdır. Tıpkı Trezor gibi, kurulumu basittir, bu web sitesinden Ledger Nano S’yi satın alabilirsiniz..

Cihazı bir USB bağlantı noktasına takın.

Defter açıldığında, şunu göreceksiniz: Hoşgeldiniz farklı seçenekler arasında nasıl gezinileceğine dair bazı talimatlarla birlikte ekran.

Bu, Ledger Nano'daki ilk ekrandır.

Bundan sonra, Ledger size bir sonraki seçeneği verecektir: cihazı yapılandırmak için. Seçin yeni bir cihaz yapılandırmak için işaretleyin; diğer seçenek kurtarma amaçlıdır.

“Yeni bir cihaz olarak yapılandırmak” istediğinizi onaylamak için sağ düğmeye basın.

Cihaz daha sonra sizden 8 basamaklı PIN’inizi ayarlamanızı isteyecektir. Donanım cüzdanınıza her erişmek istediğinizde bu PIN’e ihtiyacınız olacak – kolayca hatırlayabileceğiniz bir PIN ayarlayın.

PIN kodunuzu unutursanız, fonları kurtarmak için başlangıç ​​ifadesini kullanabilirsiniz.

PIN kodunuzu unutursanız, fonları kurtarmak için başlangıç ​​ifadesini kullanabilirsiniz..

PIN kodunuzu onayladıktan sonra üçüncü adım, kurtarma tohumunuzu 24 kelimelik bir dizi yedeklemektir. Cihaz, kurtarma tohumunu yazmak için bir kitapçıkla birlikte gelir. Ledger cihazınızı kaybederseniz veya arızalanırsa, paranızı geri yüklemek için bu kurtarma ifadesini kullanacaksınız. Eğer kaybederseniz, bitcoinleriniz sonsuza kadar yok olur. Örneğin, Ledger’inizi kaybetmeniz durumunda, benzersiz 24 kelimelik tohumunuzu kullanarak Mycelium mobil cüzdanını kullanarak paranızı kurtarabilirsiniz..

Kurtarma ifadenizi onayladıktan sonra, cihazınız kullanıma hazır olacaktır.

Kurtarma ifadenizi onayladıktan sonra, cihazınız kullanıma hazır olacaktır.

Bu noktada, artık cüzdanı, fonları kolayca yönetmek için Ledger’ı destekleyen uygulamalara bağlayabilirsiniz..

Ardından, Chrome Mağazasından Ledger cüzdan yöneticisini yüklemeniz gerekecek.

Ardından, Chrome Mağazasından Ledger cüzdan yöneticisini yüklemeniz gerekecek.

Bu uygulama, Ledger donanım cüzdanınızı yönetmek için kullanacağınız hafif bir yazılım olan bitcoin uygulaması indirme seçeneği sunar. Ledger yapılandırılmış ve bir bitcoin uygulaması yüklüyken, adresinizi almak ve defterinize para almak için herhangi biriyle paylaşmak kolaydır. Bu makale, Ledger’ı yapılandırdıktan sonra kullanmaya nasıl başlayacağınızı açıklar.

Okuyun: Paylaşılan Bitcoin Cüzdanı Oluşturmanın 5 Adımı

Bitcoin cüzdanına nasıl para gönderilir

Artık bir bitcoin cüzdanı nasıl edinileceğini bildiğinize göre, bir sonraki adım muhtemelen seçtiğiniz bir cüzdana biraz bitcoin almaktır..

Eskiden bitcoin satın almak bazen zor bir prosedürdü – artık değil.

Bugün, çeşitli şekillerde bitcoin satın alabilirsiniz: banka havalesi, banka / kredi kartları, brokerler, bitcoin ATM’leri veya doğrudan bazı cüzdanlardan satın alma. Breadwallet, Airbitz ve Mycelium gibi bazı cüzdanlar, Uygulamadan satın alma seçeneğine sahiptir. Hakkındaki makalemize bakın bitcoin nasıl alınır.

Cüzdanınıza bitcoin göndermek için yapmanız gereken tek şey, bitcoinlerinizle platforma giriş yapmak ve paraları adresinizden birine göndermek. Coinbase ve Kraken favorilerden birkaçı; kontrol edebilirsin bu daha fazla değişim listesi.

Daha kolay bir yol, Coinbase’den bitcoin satın almak ve istediğiniz bir cüzdana transfer etmektir: bu, Breadwallet, Trezor veya bir Kağıt cüzdan olabilir. Ancak cüzdanınıza bitcoin gönderirken işlem ücreti ödemeniz gerekir. Bugünlerde küçük miktarlar için bile gönderim ücreti yüksektir. Yüksek ücretlerden kaçınmak için Coinbase’e ait Gdax adlı bir ticaret platformunu kullanabilirsiniz. Elbette bu yöntem basit değildir; avantajı, bitcoinleri taşımanın ücretsiz olmasıdır.

İpucu: Büyük miktarları taşımakla karşılaştırıldığında küçük BTC miktarları göndermek daha maliyetlidir.

Aşağıdaki video Coinbase’de BTC’yi nasıl satın alacağınızı ve herhangi bir ücret ödemeden seçtiğiniz bir bitcoin adresine nasıl göndereceğinizi açıklıyor..

Bitcoin cüzdanınızı nasıl güvence altına alırsınız?

Blockchain ağının hacklenmemiş olmasına rağmen, bitcoin’in kaybolma vakaları yaygındır. Bitcoinlerinizi bilgisayar korsanlarına ve dolandırıcılara kaptırmanın birçok yolu vardır. Fidye yazılımı, özel anahtarlarınızın veya tohumlarınızın bulunduğu sabit sürücünüzü şifreleyebilir; kötü amaçlı bir program, şifrelenmemiş olarak saklanırlarsa, kişisel bilgilerinizi sabit sürücüden çalabilir; bir bilgisayar korsanı klavye vuruşlarınızı kaydedebilir ( keylogging) şifrelerinizi çalmak için; şifrelenmemiş bir cüzdan takılı olarak dizüstü bilgisayarınızı veya telefonunuzu kaybedebilirsiniz.

Bununla birlikte, bitcoinlerini kaybeden kurbanların çoğu için sorun, tohumun veya parolanın yanlış yönetilmesidir. Bunu ciddiye alın çünkü kurbanların çoğu kurtarma parolasını veya belirledikleri parolayı unuttukları için bir çıkmazda..

Örneğin:

İyi uygulamaları sürdürün; bu şekilde, cüzdanınızın tohumunu açığa çıkarmaz veya cüzdanınızın kilidini açan parolayı unutmazsınız. Bitcoin cüzdanınızı güvence altına almak için unutulmaması gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

Tohumunu asla unutma

Kurtarma tohumunuzu unutursanız, paranız sonsuza kadar gider. Gerekirse, özellikle de çok değerli madeni paralarla uğraşıyorsanız, bu tohumu çelik veya altın bir plaka üzerinde yedekleyin. Tohumun, yangın gibi felaketlerde yüksek sıcaklıklara bile dayanabilecek çelik bir plaka üzerine yazılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, güvenli bir yerde saklamayı unutmayın; bir konum, size bir şey olması durumunda onu yalnızca siz veya bir aile üyesi alabilir.

Tohumunuzu bir kağıda yazmayın ve sonra onu ofis çekmecenizin içinde veya bir kitabın sayfasının içinde bırakmayın – yalnız ağlayacaksınız. Cüzdanınızı bir parola ile şifrelemeniz durumunda, aynı tohum gibi bir yedeğini oluşturun. Benzersiz parolanız olmadan cüzdanınıza erişemezsiniz.

İpucu: Tohumunuzu asla çevrimiçi web sitelerine veya herhangi bir elektronik cihaza yazmayın.

Düzenli olarak cüzdan yedekleyin

Cüzdanınızı sık sık yedeklemeyi alışkanlık haline getirin ve bazı cüzdanlar gizli özel anahtarlar kullandığı için tüm cüzdanı yedekleyin. Yedekleriniz için birkaç güvenli konuma sahip olmayı unutmayın.

Cüzdanı bir şifre ile şifreleyin

Bu, cüzdanınızın güvenliğini artırmanın başka bir yolu olan cüzdanınız için bir şifre belirlemeniz anlamına gelir. Cihazınız çalınırsa, hırsız, ezberlenmiş parolanız olmadan bitcoin’lerinize ulaşamaz. Başkalarının anlayamayacağı benzersiz bir şifre oluşturun; kolayca hatırlayabileceğiniz bir şifre olmalıdır. Bitcoin’de şifrenizi kurtarmak için sınırlı seçenekleriniz var.

Uyarı: Parolanızı unutursanız ve tohumunuzun yedeğini alamazsanız, paranız sonsuza kadar kaybolur..

Sıcak cüzdan kullanırken küçük miktarlarla uğraşın

Yalnızca sıcak cüzdanlarda ve borsalarda ödeme yapmaya veya işlem yapmaya yetecek kadar küçük miktarları yönetin; çok tutmayın. Asla sıcak bir cüzdanda veya bir borsada kaybetmeye hazır olduğunuzdan daha fazla bitcoin bulundurmayın – paraları her zaman özel anahtarlar üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz soğuk bir cüzdana aktarın.

Sahte web sitelerinden ve uygulamalardan kaçının

Geç gelen pek çok dolandırıcılıkla, ister web tabanlı, ister mobil cüzdan veya donanım cüzdanı olsun, resmi cüzdanı kullandığınızdan emin olun. Bir web cüzdanı kullanıyorsanız, doğru URL’yi ziyaret edin. Bir dolandırıcı, tohumunuzu başkasına vermeniz için sizi kandırmak için tam olarak resmi cüzdanınıza benzeyen bir kimlik avı sitesi kurabilir. Son zamanlarda orada blockchain.info cüzdanından bitcoin kaybeden birkaç kişi vakası, muhtemelen kimlik avı yoluyla.

Web sitelerinize giden tüm önemli bağlantıları kaydetmek için bir yer imi yöneticisi veya parola yöneticisi uzantısı kullanmak iyi bir püf noktasıdır. Bu şekilde, kötü amaçlı veya sahte web sitelerine yönlendirilmekten kurtulabilirsiniz. Ayrıca, cüzdanınızı ziyaret etmek veya bir tane indirmek istediğinizde Reddit ve Google reklamları gibi sosyal forumlarda yayınlanan bağlantılara tıklamayın..

İster Apple ister Google olsun Play Store'dan uygulama yüklerken çok dikkatli olun.

İster Apple ister Google olsun Play Store’dan uygulama yüklerken çok dikkatli olun.

Resmi uygulamayı yüklediğinizden emin olun. Bir geliştirici, mağazaya sahte bir uygulama yükleyebilir ve onu bitcoin almak için kullanmaya cesaret ederseniz, hesabınızı süpürürler. Bir süre önce, gibi bir durum vardı bu Breadwallet’i içeren.

Son olarak, donanım cüzdanınızı doğrulanmış bir satıcıdan alın. E-bay gibi açık artırma sitelerinden veya üçüncü taraf bayilerden satın alma hatasını yapmayın. Bu gerçek; birisi kullandığında bir zamanlar tüm kriptolarını kaybetti E-bay’den satın aldığı bir Ledger Nano S – adam kriptoda kabaca 34.000 dolar kaybetti. Dikkatli ol bu sana olmaz.

Son düşünceler

Bitcoin geliştiğinde, beraberinde harika hediyeler getirdi – banka sizsiniz. Elektronik parayı kullanarak, artık bir banka gibi üçüncü bir şahsa gitmeden, dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kişiye para gönderebilir ve mal ve hizmetler için ödeme yapabilirsiniz. Yine de, dijital parayla uğraşırken artık bankalardan geçmemiz gerekmediğinden, cüzdanınızı güvence altına almak ve cüzdanınızın ayrıntılarını savunmasız bırakmayan iyi alışkanlıklar uygulamak SORUMLULUĞUNUZDIR. Giderek daha fazla insan kripto alanına girdikçe, dolandırıcı sanatçılar ve bilgisayar korsanları, zor kazandığınız paraya ulaşmak için yeni yollar buluyor. Bitcoin cüzdanınızın güvenliğini yalnızca siz garanti edebilirsiniz.

Hakkındaki makalemizi okuyun Kripto Para Birimlerinin Karanlık Yüzü.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map