Tether nedir? Bilmen gereken her şey

Tether nedir?

Tether (USDT) dünyanın en popüler stabilcoinidir. Bu nedenle, piyasada birçok amaca hizmet eder ve onu birçok yatırımcı stratejisinde çekirdek bir kripto para birimi yapar. Tether’siz bir kripto piyasası hayal etmek imkansız olsa da, bu her zaman böyle olmadı. Tether projesi, onu en üst noktaya çıkarmak için birçok tartışmanın üstesinden geldi.

Günümüzde Tether, likidite sağlamaya ve piyasa oynaklığına karşı bir koruma sağlamaya yardımcı oluyor. Stablecoin olarak bilinen şey olduğu için bu görevi başarabilir.

Stablecoin nedir?

Stablecoinler, değerleri dış mallara bağlı olan blockchain araçlarıdır..

Bu madeni paraların piyasaya getirdiği avantajlar yadsınamaz. Birincisi, istikrarları bir bütün olarak kripto para birimlerinin oynaklığını azaltmaya yardımcı olur. Yatırımcılar, fonları fiat para birimlerine dönüştürmeden düşüş piyasalarından kaçmanın bir yolu olarak stabilcoinlere güveniyor.

Çoğu stabilcoin senaryosunda, token değeri fiat para birimine sabitlenmiş olacaktır. Tether durumunda USDT, değerini ABD doları ile paylaşır. Temelde, 1 USDT 1 $ değerindedir. Ek olarak, herkes herhangi bir zamanda Tether Unlimited aracılığıyla 1 $ ‘lık itibari para birimini kullanmayı seçebilir.

Tether Arz Grafiği - Bitcoin Haberleri

Tether Arz Grafiği – Bitcoin Haberleri

İlginç bir şekilde, Tether yeni bir stabilcoin sınıfının ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Bugün, birden fazla itibari sabit para var. Ek olarak, hemen hemen her büyük emtiaya sabitlenmiş sabit madeni paralar var. Altın, elmas ve hatta petrolün değerine bağlı madeni paralar var.

Tether Tarihçesi

Tether’in tarihi Realcoin projesiyle başlar. Realcoin pazara kendi Beyaz kağıt Whitepaper, çeşitli nedenlerle topluluk arasında büyük bir heyecan yarattı. Devrim niteliğindeki teknik yönlerinin yanı sıra, gazetenin yayıncıları piyasadaki en saygın isimlerden bazılarıdır. Tethers teknik raporu özellikle kurucuları listeliyor Brock Pierce, Reeve Collins, ve Craig Sellars.

İlginç bir şekilde Realcoin adı çok uzun sürmedi. Kasım 2014’te, Santa Monica merkezli girişim karar yeni bir unvanın doğma zamanı gelmişti – Tether. Tether, pazara üç yönlü bir yaklaşımla girdi..

Platform, giriş stratejisinin bir parçası olarak üç stabilcoin tanıttı. İlk para USTether’di. Bu token, ABD doları ile 1: 1 bir kurdu içeriyordu. İkinci madeni para, değerini Euro’ya sabitledi ve son madeni para, Japon Yeni’ye odaklandı, ikincisi YenTether olarak biliniyordu..


Bitfinex Bağ

Bitfinex Ocak 2015’te Tether’i platformuna tanıtan ilk borsa oldu. Stabilcoins anında bir başarıya dönüştü. Borsa, bu belirteçle ilgili büyük kullanıcı etkinliği gördü. Sonuç olarak Bitfinex, Tether ticareti açısından lider borsa oldu.

Araştırmacıların Tether’in ödeme gücünü sorgulamaya başlaması çok uzun sürmedi. Piyasadaki ilk stabilcoin’di ve başarıya giden eşi benzeri görülmemiş yükselişi endişesiz değildi. Bu endişeler, araştırmacıların Tether Bitfinex bağlantısının derinliklerine inmesine neden oldu.

2017 yılında, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’ndan bir grup bağımsız araştırmacı, Cennet Kağıtları. Bu belge, o sırada piyasadakilerin en kötü korkularından bazılarını doğruladı. Belgeler, hem Tether hem de Bitfinex’in aynı yönetim ve kurumsal yapıyı paylaştığını gösterdi..

Araştırmacılar, her iki kuruluşun da kurumsal belgelerinde aynı İcra Kurulu Başkanı, finans müdürü, baş strateji sorumlusu ve baş hukuk müşavirini listelediğini keşfetti. Yale Üniversitesi mezunu olan Tether’in kurucusu Philip Potter, Bitfinex’in büyük operasyonlarını da üstlendi..

Rapor, iki şirketin nasıl daha çok tek bir holdinge benzediğini detaylandırmaya devam etti. Belgeler, Tether hesaplarının çoğunun Bitfinex platformunda piyasaya nasıl girdiğini gösterdi. Dahası, bu araştırmacılar Tether’i 2017 kripto çıkışının arkasındaki itici güç olarak etiketleyecek kadar ileri gitti..

Boğa koşusu

USDT’nin piyasaya girişini 2017 boğa koşusunun arkasındaki temel faktörlerden biri olarak görenlerin seslerini duyurmaya başladılar. Ertesi yıl yayınlanan bir başka araştırma makalesi ‘Bitcoin Gerçekten Bağlantısız mı?’, Tether’in kripto sektörü içindeki etkilerine derinlemesine bir bakış atıyor.

Bu makalenin arkasındaki araştırmacılar, John M. Griffin ve Amin Shams, Texas Üniversitesi’nden tanınmış akademisyenlerdir. Araştırmaları, Bitfinex ve Tether’in Bitcoin fiyatlarını yapay olarak yükseltmek için birlikte çalıştığı sonucuna vardı. İkili, Bitfinex’in piyasaya bir likidite akışı yaratmak için Tether ile tedarik ettiğini iddia ediyor..

Bu USDT’ler daha sonra sayısız kripto para birimine akacaktı. Bununla birlikte, bu küçük paraların değeri düştüğünde, çoğu yatırımcı Bitcoin’e geri döndü. Araştırmacıların, Bitcoin’in destansı 20.000 dolarlık boğa koşusunu körüklediğini iddia ettikleri bu eylemlerdir.

Tether Verme Grafiği - Tetherreport

Tether Verme Grafiği – Tetherreport

Daha da kötüsü, araştırmacılar varsayımlarında yalnız değildiler. Litecoin’in yaratıcısı, Charlie Lee 30 Kasım’da bir Twitter gönderisi yaptı, pazara temkinli davranmak için başvurdu. Lee özellikle şunları yayınladı:

“Bir banka hesabında USD tarafından desteklenmeyen USDT’nin (Tether) basılmasının son fiyat artışına yardımcı olduğuna dair bir korku var.”

Sorular ortaya çıkıyor

Negatif basın Tether için yükselmeye başladığında, düzenleyicilerin dikkatini çekmeye başladılar. Aynı yılın 6 Aralık günü, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu hem Bitfinex’e hem de Tether’e birden fazla mahkeme celbi gönderdi. İçinde celpler, New York Başsavcısı, Tether’in 850 milyon dolara varan kayıpları karşılamak için yasa dışı fon ayırdığını iddia etti..

Bankalar Katıl

Bu olumsuz baskı, sonunda firmanın bankacılık ortaklıklarının çıkmasına neden oldu. 2017’nin ikinci yarısında platformlar, bankacılık ortakları olarak US Bank ve Wells Fargo’yu kaybetti. Bu, o zamanlar operasyonlar için büyük bir darbe olsa da, Tether’in Tayvan gibi kripto para yanlısı ülkelerde daha dostane bankacılık ilişkileri bulması çok uzun sürmedi..

Tether Nasıl Çalışır?

Bir kripto para birimini gerçek dünyadaki bir varlığın fiyatına sabitlemek kulağa kolay geliyor. Ancak, görev birçok nedenden ötürü herkesin bildiği gibi zordur. Hong Kong merkezli Tether Limited, bu görevi yerine getirmek için, ilk olarak, yayınlanan her ASDT için, firmanın yedekte tutulan eşdeğer miktarda dolar tuttuğunu iddia etti..

USDT ihracı milyarlarca kişiye ulaştığında, bu iddialar yoğun bir incelemeye alındı. Mart 2019’da şirket, USDT’nin desteğini bağlı şirketlere kredileri içerecek şekilde değiştirdi. Değişikliğe rağmen, Tether dünyadaki en iyi stabilcoin olmaya devam ediyor.

Omni

USDT, Omni blockchain protokolü. Omni, en çok Bitcoin sabitleme yetenekleriyle tanınan çok yönlü bir platformdur. Omni şu anda bu hizmeti birden fazla firmaya sunmaktadır..

İlk günlerinde, her Omni işlemi, girişi hem OMNI sistemine yerleştirecek hem de aynı işlem karmasını paylaşan bir Bitcoin işlemine kaydedecek ikili bir kayıt stratejisine sahipti..

Omni Today

Bugün, Omni varlıkları birden fazla blok zincirinde sabitlemeler içeriyor. Özellikle, bir Omni Litecoin katmanı var. Daha yakın zamanlarda, geliştiriciler belirteçlerin ek ERC-20 varyantlarını tanıttı. Tüm bu varyasyonlar, Tether’i daha da güvenli hale getirmeye ve pazardaki uyarlanabilirliğini göstermeye yardımcı olur.

Tether Neden Önemlidir?

Tether, piyasadaki en baskın kripto para birimlerinden biridir. Yatırımcılara, birçok popüler borsada dolar ikamesi görevi gördüğü için ek esneklik sağlar. Tether’in benimsenmeye devam etmesinin nedenlerinden bazıları şunlardır:

Çıkış stratejisi

Piyasa oynaklığı, kripto sektöründe büyük bir endişe kaynağıdır. Ayılar piyasayı ele geçirmeye başladığında, yatırımcıların dikkate almaları gereken yalnızca birkaç seçeneği vardır. Holdinglerini satıp tekrar itibari paraya çevirebilirler. Bu süreç zaman alıcıdır ve mümkün olan en fazla ücreti içerir. Ya da ayı piyasasını çıkarabilir ve kayıpları üstlenebilirler. Tether, denkleme üçüncü bir seçenek ekler. Tether’e dönüştürün ve ücretlerden ve dalgalanmalardan kaçının.

Sürtünmeyi azaltmak

Tether başka bir blockchain varlığı olduğundan, Bitcoin’den veya herhangi bir kripto para biriminden Tether’e dönüştürmek Bitcoin’i Ethereum ile değiştirmek kadar kolaydır. Bu dönüşüm, yatırımcıların dalgalanmadan kaçınmaları ve kripto pazarında kalmaları için sorunsuz bir yol sağladı.

Havale

Çoğu kripto para biriminde olduğu gibi, Tether uluslararası işlem sistemlerinde devrim yaratma yeteneğine sahiptir. USDT, para dönüştürme veya ekstra transfer ücreti ödemeye gerek kalmadan dünyanın her yerine gönderilebilir. Mesele şu ki, Tether’in küresel olarak Bitcoin kadar kolay gönderilmesi.

Muhasebe

Tether’i bir ödeme aracı olarak kullanmanın bir diğer önemli avantajı da hesap verebilirliktir. Bitcoin’in başlangıcından bu yana, muhasebe açısından ödeme olarak kullanımıyla ilgili bir karışıklık var. Kripto ile mal veya hizmet bedelini ödeyen işletmeler, genellikle ödemelerinin değerini ABD doları karşısında tahmin etmeye bırakılır. Sabit paralar bu endişeyi ortadan kaldırır çünkü her zaman itibari emsallerine eşittirler.

Transit Kripto Para Birimi

En önemlisi, Tether gerçek paranın dijital paraya aktarılmasını kolaylaştırır. Bu, dünyanın bazı bölgelerinde büyük bir görevdir. Bazı yerlerde kriptoyu itibari para birimine dönüştürmenin zor bir görev olduğunu unutmayın. Bazı ülkelerde uygulama yasa dışıdır. Tüm bu bölgeler için Tether akıllı bir alternatiftir.

Kabul

Aynı düşünce çizgisi boyunca, Tether artan likidite ile borsalar sağlar. Bu belirteç, borsaların doğrudan itibari para birimi ile uğraşmaktan vazgeçmesine izin verir. Bu şekilde, borsalar platformlarının karşılaması gereken KYC ve AML düzenlemelerinin miktarını azaltabilir..

Pazarda bunca başarılı yılın ardından, hiç kimse Tether’in sahip olduğu önemli rolü tartışamaz. Günümüzde sektörde stabilcoin sıkıntısı yoktur. Ancak Tether, bu devrimi başlatan orijinal stabilcoin’di. Bunun için Tether takdir edilmeyi hak ediyor.

Tether Nereden Alınır (USDT)

Tether nedir? Bilmen gereken her şey Tether nedir? Bilmen gereken her şey Tether nedir? Bilmen gereken her şey
★★★★★ ★★★★★ Binance İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Kraken İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Kriptomat İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

İçin en iyisi

Ileri düzey kullanıcılar

İçin en iyisi

ABD Tüccarları

İçin en iyisi

Avrupalı ​​Tüccarlar

Minimum Hesap

Yok

Minimum Hesap

1,00 ABD doları

Minimum Hesap

35 €

Promosyonlar

% 10 Nakit İade

İndirim Kodu: EE59L0QP

Promosyonlar

Yok

Promosyonlar

Yok

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map