IOTA’ya Yatırım – Bilmeniz Gereken Her Şey

IOTA (MIOTA) nedir?

IOTA (MIOTA) farklı bir kripto para birimidir. Rakiplerinden farklı olarak IOTA, görevlerini yerine getirmek için blockchain teknolojisini kullanmaz. Bunun yerine, platform çeşitli Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamalarına dayanıyor. Bu nedenle, bu platform piyasada benzersiz ölçeklenebilirliğe ve sonsuz kullanım durumlarına sahiptir..

Özellikle, projenin kurucu ortakları Sergey Ivancheglo, Serguei Popov, David Sønstebø ve Dominik Schiener başlangıçta bir kripto para birimine veya bu konuda merkezi olmayan bir ağa ev sahipliği yapmayı planlamadılar. Bunun yerine, IOTA bir IoT donanım yongası üreticisi olarak başladı. Bu sistemler, Nesnelerin İnterneti (IoT) ekosistemindeki makineler ve cihazlar arasındaki işlemleri kaydedebilir ve yürütebilir..

Bir IoT ağının potansiyelini fark ettikten sonra, firma odağını bu teknolojinin merkezi olmayan ağ yönlerini genişletmeye değiştirdi. IOTA, geliştiricilerin kullanım senaryolarını ve IoT’nin farklı işlevlerini ve arayüzlerini daha fazla keşfetmelerine olanak tanır. Dolayısıyla, IOTA bu devrim niteliğindeki teknolojinin daha fazla benimsenmesinde önemli bir rol oynar.

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin İnterneti, bugün dünyadaki milyarlarca akıllı cihazı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Her cihaz, gömülü sensörlerin eklenmesi ve internet ile iletişim kurma becerisiyle “akıllı” hale getirilebilir. İlginç bir şekilde, IoT kavramı 1982’de ortaya çıktı. Bu, bir grup bilgili geliştiricinin Carnegie Mellon Üniversitesi kampüs satış makinesine sensörler eklemeye karar verdi.

IOTA - Twitter

IOTA – Twitter

Bugün bilinen IoT, 2008 yılında uçuşa geçti. Bu, yüksek hızlı internet bağlantısının ve “akıllı” cihazların uygun fiyatlı, istikrarlı ve hızlı hale geldiği zamandı. Günümüzde IoT sensörleri, firmaların izleme ve veri aktarım maliyetlerinde milyonlarca tasarruf etmesini sağlıyor. Bu ağlar, kritik iş sistemlerini daha önce hayal bile edilemeyecek şekillerde düzene koyup otomatikleştirdikleri için her zamankinden daha popüler..

IoT Kalmak İçin Burada

Son istatistiklere göre, IoT topluluğu kapsar Dünya çapında 20,4 milyar cihaz. Etkileyici bir şekilde, bu sektörün pazar geliri, gelecek için öngörülen keskin bir büyüme ile 212 milyar dolar. Analistlerin tahmin ettiği genişleme seviyesi hakkında size bir örnek vermek gerekirse, bu sistemlerin ne kadar ileri gittiğinden daha uzağa bakmanıza gerek yok. Örneğin, yalnızca 2019’un 1. çeyreğinde Amazon, müşterilerine Alexa özellikli 100 milyonun üzerinde cihaz sattı. Artık piyasada tüketicilerin kullanabileceği sonsuz akıllı cihazlar var.

IOTA Hangi Sorunları Çözer??

IOTA (MIOTA), IoT ve blok zinciri sektörlerinin karşılaştığı bazı göze batan sorunları gidermeye çalışır. Birincisi, geliştiricilere Dapps’ın programlanması için blok zinciri ağlarına bir alternatif sağlar. Bu çeşitlendirme, daha iyi bir bilgi dağıtımına izin verir.

Mevcut durumunda, IoT verileri oldukça bölümlere ayrılmıştır. Veri paylaşımı yolunda çok az alışveriş var. Bununla birlikte, IOTA standartları sunar ve tüm bu cihazların ağdaki diğer sensörleri verimli bir şekilde kullanması için güvenilir ve uygun fiyatlı bir yol sağlar.Bu strateji, oldukça şaşırtıcı bazı işlevler için kapıyı açar..


Örneğin, akıllı buzdolabınızın sütünüzün azaldığını hissedip hissetmediğini hayal edin. Buzdolabı daha sonra akıllı arabanıza veya marketin sipariş platformuna başka bir galon için istek gönderebilir. Oradan, akıllı arabanız mağazaya gidebilir ve siparişinizi alabilir veya mağaza, siparişinizle birlikte doğrudan kapınıza bir drone gönderebilir. Tüm bunlar ve daha fazlası, IoT ağlarının gelişmesiyle mümkündür. Hepsinden iyisi, her şeyi doğrudan akıllı telefonunuzdan takip edebilmeniz.

Ölçeklenebilirlik

Ölçeklenebilirlik, IOATA’nın ortadan kaldırdığı bir diğer önemli sorundur. Platformun benzersiz yapısı, ağa daha fazla kullanıcı katıldıkça platformun daha hızlı ve daha kararlı hale geldiği anlamına gelir. Buna karşılık, günümüzün blok zincirleri, kullanıcılarda büyük bir akış olduğunda yavaş işlem süreleri ve daha yüksek ücretler yaşıyor. 2017’de Bitcoin’in ağı, tıkanıklık sorunları nedeniyle taramaya zorlandı. IOTA’nın teknolojisi, küresel ekonominin taleplerini karşılama yeteneğine sahip olduğu için bu endişeleri ortadan kaldırır..

IOTA (MIOTA) Nasıl Çalışır??

Teorik olarak, IOTA çok basittir. Platform, IoT cihazları arasında bir köprü görevi görür. Özellikle ağ, IoT ekosistemindeki bağlı cihazlara ve bu cihazlardan veri aktarımını yönetebilir. Ağ ayrıca karmaşık, çok cihazlı akıllı sözleşmeleri doğrudan yürütebilir. Bu görevi gerçekleştirmek için ağ, Tangle olarak bilinen yeni bir teknolojiye güveniyor.

Arapsaçı

Tangle, IOTA için fikir birliği mekanizmasıdır. Bu protokol, ağa inanılmaz bir esneklik sağlayan yönlendirilmiş bir döngüsel olmayan grafik (DAG) olarak işlev görür. Bir Tangle ağında madencilerin yerini merkezi bir koordinatör alır. Bu koordinatör, düğüm sisteminden veri toplar ve işlem geçerliliğini doğrulamak için kullanır. Bu kod, IOTA’yı şimdiye kadar geliştirilmiş en hızlı ve en kapsamlı blok zincirlerinden biri yapan şeydir..

MAIZE ile arapsaçı

MAIZE ile arapsaçı

Veri Pazarı

IOTA ekosisteminin merkezinde Veri Pazarı bulunur. Burası, IOTA sensör geliştiricilerinin MAM (Maskeli Kimlik Doğrulamalı Mesajlaşma) şifreli veriler olarak bilinen etkin veri akışlarını güvenli bir şekilde satıp bunlara erişebildiği merkezdir. Merkezi olmayan veri pazarının amacı, MAM verilerini herhangi bir tazminat veren tarafın kullanımına sunmaktır..

Hepsinden iyisi, bu veriler gerçek zamanlı olarak toplanıyor ve takas ediliyor. Programcılar, bu verileri kullanarak oldukça duyarlı uygulamalar yapabilir. Ek olarak, bu strateji, verileri kendi teklifleri aracılığıyla satmaya çalışan ayrı sensörlerden çok daha etkilidir. Bu geniş duyusal sistemi, gelecekteki genişlemeye elverişli bir şekilde düzenler..

MAM (Maskeli Kimliği Doğrulanmış Mesajlaşma)

MAM’ler, IOTA’nın işlevselliğinin merkezinde yer alır. Bu Veri kümeleri, kullanıcıların eşler arası bir şekilde bilgi ve değer paylaşması için güvenilir bir sistem sağlar. Hepsinden iyisi, ağ yüksek düzeyde güvenlik sağlar ve tüm MAM’ler şifreli kanallar aracılığıyla ticaret yapar. Ek olarak, MAM’ın kaynak kimliği özeldir. Bu şekilde, ağ tüm yönlerden bütünlüğü daha iyi koruyabilir.

Bosch XDK (Alanlar Arası Geliştirme Kiti)

Bosch XDK açık kaynak kodu, MAM’leri ve Data Marketplace’i birbirine bağlayan protokoldür. Bu entegre sistem, geliştiricilere programlanabilir sensörler oluşturma ve verileri ağ üzerinden iletme yeteneği sağlar. Bu şekilde, IOTA bir Nesnelerin İnterneti prototip oluşturma platformu olarak hareket etme amacını yerine getirir..

IOTA geliştiricileri, platformun etkileyici sensör programlanabilirlik paketine sınırsız erişime sahiptir. Şu anda platform, MEMS sensör teknolojisi, WiFi, BLE, bir SD Kart Yuvası ve kullanıma hazır yazılım paketlerinin programlanmasını desteklemektedir. IOTA, kendi yolunda, belirli gerçek zamanlı verileri toplama yeteneğine sahip tam spektrumlu bir sensör düğümü çözümü olarak hareket eder. Bu bilgiler daha sonra Data Marketplace aracılığıyla satılabilir.

MIOTA

MIOTA, IOTA küresi içindeki ana yardımcı program belirtecidir. Bu kripto para birimi, işlemleri hesaba katmak, ücretleri ödemek ve akıllı sözleşmeleri başlatmak için kullanılır. Proje süresince toplam 27 katrilyon IOTA ihraç edilecek. Temelde, IOTA yapısı, genişletilebilirliğini yalnızca programlama dillerinin esnekliği ile sınırlandırır..

IOTA’ya (MIOTA) Yatırım Yapmanın Faydaları

Kullanıcıların IOTA’ya yatırım yaptıklarında elde ettikleri pek çok fayda var. Birincisi, ağın tasarımı tüm işlem ücretlerini ortadan kaldırır. Ek olarak, ağ çok hızlı. IOTA’nın neredeyse sınırsız ölçeklenebilirliği vardır. Ayrıca, blok zinciri tabanlı kripto para birimlerinden çok daha fazla enerji tasarrufludur.

IOTA’nın Tarihçesi (MIOTA)

IOTA projesinin tarihi aslında Jinn projesiyle başlar. Jinn, pazara IoT genel amaçlı işlemci geliştiricisi olarak girdi. Eylül 2014’te Jinn, projeyi gelecekteki geliştirme için 250.000 ABD Doları tutarında güvence altına alan bir kitle satış etkinliğine ev sahipliği yaptı. Ancak, o zamanlar, şirketin ICO’su açısından çok az gözetim ve izlenecek sıfır düzenleyici çerçeve vardı. Bu durum, cinlerin olay için bazı düzenleyici geri tepmeler almasına neden oldu..

Ekim 2015’te Jinn, IOTA olarak yeniden markalaşmak için akıllıca bir adım attı. Platform resmi olarak girdi pazar, ağ için 500.000 ABD doları netleştiren bir jeton satışı yoluyla. Bu gözden geçirme, geliştiriciler, düzenleyicilerin gelecekteki sorunlarından kaçınmak için projenin fayda belirteci yönlerini teşvik etmeye istekliydi..

JINN Proje Detayları

JINN Proje Detayları

2017

İki yıl sonra IOTA Vakfı kuruldu. Vakfın amacı, tüm sektörlerde IOTA pazar penetrasyonunu daha da artırmaktır. Özellikle, vakfın kurulması yalnızca IOTA token yatırımcılarının toplam token arzının% 5’ini bağışlaması nedeniyle mümkün oldu. Bugün, IOTA vakfı pazarda hayati bir rol oynuyor.

Örneğin, vakıf, Uluslararası Güvenilir Blok Zinciri Uygulamaları Birliği’nin (INATBA) bir yönetim kurulu üyesidir. Bu organizasyon, blok zinciri mevzuatının ve sektördeki diğer önemli gelişmelerin geliştirilmesinde hayati bir rol oynamaktadır. IOTA’nın bu özel kuruluşun üyesi olması bir saygı ve kalite işareti.

2018

Ocak 2018’de IOTA büyük bir saldırının kurbanı oldu. Olayda, 10 milyon dolar değerinde IOTA jetonu çalındı. Bilgisayar korsanları, haksız kazanımların üstesinden gelmek için bir tohum üreticisine sızmayı başardılar. Ancak, çoğu kripto korsanının aksine, yetkililer bu kişiyi bir yıl sonra yakaladı. Bilgisayar korsanı, İngiltere’nin Oxford kentinde yaşayan 36 yaşında bir adam olduğu ortaya çıktı..

Yatırımcılar, saldırının IOTA geliştiricilerinin hatalı programlamasının sonucu olduğunu varsaydığından, hack geliştiricilerin ciddi kederine neden oldu. Önemlisi, durum bu değildi. Bu durumda, IOTA’nın kendisi tehlikeye atılmadı. Ağındaki halka açık düğümler, bilgisayar korsanlarının Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDOS) saldırısına maruz bırakıldı. Plan işe yaradı çünkü kimlik avı yoluyla kullanıcı kimlik bilgilerini zaten çalmışlardı.

2019

Bir yıl sonra, başka bir saldırgan IOTA’yı hedef aldı. Bu sefer bilgisayar korsanları, Trinity olarak bilinen IOTA vakfı tarafından yönetilen bir mobil ve masaüstü cüzdandaki bir güvenlik açığından yararlandı. Hacker, geliştiriciler operasyonlarındaki kesintileri pompalamadan önce neredeyse 2 milyon dolar değerinde IOTA çalmayı başardı. Saldırı o kadar şiddetliydi ki, IOTA, güvenlik açığını düzeltmek için neredeyse on gün boyunca tüm ağını kapattı..

IOTA Nasıl Satın Alınır

IOTA bugün çoğu borsada mevcuttur. Bu popüler altcoin’in, ticarete elverişlilik açısından son derece dirençli olduğu kanıtlanmıştır. IOTA, piyasa değeri açısından sürekli olarak dünyadaki en iyi 50 kripto para biriminde yer almaktadır. Bu nedenle IOTA’yı dünyanın en popüler borsalarında bulabilirsiniz: Binance.

IOTA - CoinMarketCap

IOTA – CoinMarketCap

IOTA almak için kayıt olmanız gerekir. Binance hesap veya bir Bittrex hesap. Kaydınızı ve hesap doğrulamalarınızı tamamladıktan sonra, işleme başlamaya hazırsınız. Hesabınızı itibari para birimi, BTC veya ETH ile yüklemeniz gerekecek. Hesabınız hazır olduğunda, Bitcoin’inizi doğrudan IOTA’ya dönüştürebilirsiniz. Bu kadar basit.

IOTA (MIOTA) Nasıl Saklanır

IOTA yatırımcıları çok çeşitli depolama seçeneklerinin tadını çıkarır. Şu anda sadece IOTA ticareti yapmak isteyen sıradan bir tüccarsanız, en uygun seçeneğin kripto paranızı borsanızda bırakmak olduğunu görebilirsiniz..

Daha iyi bir alternatif, güvenilir bir mobil cüzdan düşünmektir. Mobil cüzdanlar, kolaylıkları nedeniyle şu anda en popüler kripto depolama yöntemidir. Ek olarak, bu platformların çoğu indirme ücreti almaz. En iyi mobil cüzdandan bazıları seçenekler IOTA için GUI Light ve Nostalgia Light Wallet içerir.

IOTA’ya büyük bir yatırım yapmak istiyorsanız veya bu kriptoyu uzun süre HODLing yapmayı planlıyorsanız, bir donanım cüzdanı en iyi seçenektir. Donanım cüzdanları, kripto paranızın “soğuk depoda” çevrimdışı olarak saklanmasını sağlar. Bu strateji, çevrimiçi tehditlerin varlıklarınıza erişmesini imkansız hale getirir. Ledger Nano S veya daha gelişmiş Ledger Nano X her ikisi de IOTA’yı destekliyor.

IOTA (MIOTA) – Daha İyi Bir Blok Zinciri

IOTA’nın merkezi olmayan sektöre benzersiz yaklaşımı, normlardan canlandırıcı bir kırılma noktasıdır. Bu platformun teknik yönlerine hızlı bir bakış ve IoT tabanlı merkezi olmayan ağların neden ileride daha fazla benimseme göreceğinden emin olduğunu görmek kolaydır. Şimdilik IOTA, piyasadaki en havalı projelerden biri olmaya devam ediyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map