Ethereum’a (ETH) Yatırım Yapmak – Bilmeniz Gereken Her Şey

Ethereum, akıllı sözleşme komut dosyalarını basitleştiren açık kaynaklı dağıtılmış bir blok zinciri ağıdır. Önemlisi, platform geliştiricilerin blok zincirleri üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamaları kolaylaştırmasına olanak tanır. Sonuç olarak, platform dünyayı yeni işlevler ve uygulamalar barındırmak için tanıttı.

Ethereum’u duymadan kripto pazarına girmek neredeyse imkansız. Bu benzersiz simge, kripto alanında devrim yaratmaya yardımcı oldu. Bu nedenle, ETH sürekli olarak piyasa değerine göre en popüler ikinci kripto para birimi olarak yer almaktadır. Özellikle, bir faktör kombinasyonu, kripto alanında ETH’nin popülaritesine yol açmıştır.

En İyi Kripto Para Birimleri - CoinMarketCap

En İyi Kripto Para Birimleri – CoinMarketCap

Dapps, merkezi olmayan ağlarda çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış yeni nesil programlardır. Bu ağlar Tor, Dağıtılmış Defterler ve blok zinciri içerebilir. Dapps dünyaya bir dizi yeni fırsat sunuyor. Sonuç olarak, Dapps, blok zinciri sektöründe en hızlı büyüyen alanlardan biri olmaya devam ediyor..

Ethereum (ETH) Nasıl Çalışır??

Ethereum, PoW fikir birliği mekanizması gibi küçük değişikliklerle de olsa Bitcoin’den bazı temel özellikleri ödünç alıyor. Ayrıca Ethereum, Dapp programcılarının üzerine inşa etmesi için gerçekten merkezi olmayan bir işletim sistemi oluşturmak için BitTorrent tarafından kullanılan bazı stratejileri kullanır..

Ethereum genellikle bir kripto para birimi olarak adlandırılır. Bu referans yanlıştır. Ethereum, kripto para birimi Ether’in içinde çalıştığı platformdur. Bu ekosistem içinde, Ether’in birincil rolü, EVM hesaplamaları yapmak için madencileri telafi etmektir..

EVM – Ethereum Sanal Makinesi

EVM’ler, her tam Ethereum düğümüne gömülü sanal yığınlardır. EVM’ler, merkezi olmayan uygulamalar oluşturma sürecini basitleştirir. Sonuç olarak, bu protokoller Ethereum’un performansı için kritiktir çünkü sözleşme bayt kodunu yürütürler..

En önemlisi, Ethereum ağındaki her düğüm bir EVM örneğini çalıştırır. Bu strateji, aynı talimatları insan müdahalesi olmadan uygulama konusunda anlaşmalarına olanak tanır. Ek olarak, güvensiz bir ekosistemde herkesin kod çalıştırabileceği bir araç sağlar..

Daha da önemlisi, EVM bayt kodu, eksiksiz bir sistemdir. Turing, protokollerin yeteneklerini ifade eder. JavaScript gibi eksiksiz protokolleri çevirmek, çok çeşitli kritik hesaplama işlevlerini gerçekleştirebilir.

Çoklu Dil

EVM’nin en benzersiz ve güçlü yönlerinden biri, birden çok kodlama dilini kullanma yeteneğidir. Bugüne kadar, EVM’ler C ++, Java, JavaScript, Python, Ruby ve daha fazlası kullanılarak başarıyla dağıtıldı. İlginç bir şekilde, Ethereum, Solidity adı verilen akıllı sözleşmeleri uygulamak için kendi nesne odaklı, üst düzey dilini bile tanıttı. Geliştiriciler, yukarıda listelenen daha yüksek seviyeli dillerden herhangi birini kullanarak programlayabilir ve kod daha sonra EVM Bytecode’a dönüştürülür..


GAS nedir?

İnsanlar Ethereum’u tartışırken etrafa atılan Gaz terimini duymuş olabilirsiniz. Gaz, Ethereum’un ağlarının kodlama kalitesini sağlamasına olanak tanıyan dahili bir fiyatlandırma ücreti mekanizmasıdır. Her Ethereum ağ işlemi, Gaz kullanımı açısından ölçülebilir. Bu nedenle, her EVM’nin uygulanmasıyla ilişkili belirli bir Gaz Limit ve Gaz Fiyatı vardır.

Kesinlikle, Gaz’ın ağa dahil edilmesi, ağdaki kod kalitesinin yüksek kalmasını sağlar. Bu strateji, düğümleri hain kodlamanın girişinden korumaya yardımcı olur. Ayrıca ağın alt-alt kodlamayla taşmasını da engeller..

Benzin Fiyatlarının Belirlenmesi

Gaz limiti, Ethereum ağının kullanacağı toplam hesaplama gücü miktarıdır. Akıllı sözleşmeleriniz ne kadar uzun ve karmaşık olursa, toplam gaz limitiniz o kadar yüksek olur. Gaz fiyatı, bir kullanıcının işlevi tam olarak yürütmek için ödemeye hazır olduğu tutardır. Gaz fiyatınızı çok düşük ayarlarsanız, madenciler talebinizi görmezden gelecektir. Ayrıca, gaz fiyatınızın EVM’nizi tam olarak karşılamaması durumunda madenciler farkı koruyacaktır..

Bu faktörlerin ikisinin birleşimi size Ethereum işleminizin maliyetini verir. Daha da önemlisi, işlevsellik ve işlem ücretleri gazla ölçülür, ancak ücret Ether ile ödenir. Bu strateji çok ilginç çünkü ağın maliyetleri kendisi belirlemesine izin veriyor. Bu şekilde Ethereum, dahili iş süreçlerinde merkezi olmayan bir şekilde çalışır..

Ethereum Tarihi (ETH)

Ethereum’un tarihi, kripto piyasasının ilk günlerinde başlar. 2013 yılında, sezgisel bir programcı ve uzun süredir Bitcoiner olan Vitalik Buterin, Ethereum konseptinin teknik tasarımını ve yeteneklerini açıklayan bir tanıtım yazısı yayınladı. Makalede Buterin, Bitcoin’e benzer bir blok zincirinde çalışabilen merkezi olmayan, küresel bir bilgisayarı tanımlıyor..

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin

2014 yılına kadar Buterin, Ethereum’un ilk sürümünü tamamlamıştı. Daha da önemlisi, İsviçreli geliştirme firması GmbH’den biraz yardım almıştı. Yazılımın bu erken sürümü, proje için bir ICO’nun tanıtılmasına yardımcı oldu. ETH ICO büyük bir başarıydı. Proje, çeşitli yatırımcılardan 18 milyon dolar topladı. En önemlisi, ilk ETH madencileri ve hissedar ağını yarattı.

Ethereum Beta’yı Piyasaya Sürüyor

2015 yılında Buterin, Ethereum’un ilk beta sürümünü yayınladı. Protokol Frontier adını aldı. Sürüm, Ethereum’un değerini 21 Ekim 2015’e kadar 0,420897 dolara kadar yükseltmeye yardımcı oldu. 2016’da protokol, Homestead adlı başka bir büyük yükseltme aldı. Merkezi olmayan otonom kuruluşlar (DAO’lar) kavramı da ilk kez bu sırada kamuoyunun bilgisine sunuldu..

DAO’lar Pazara Giriyor

DAO’lar, şirketlerin işlevlerini alır ve tüm yönlerini akıllı sözleşmelere dönüştürür. Bir DAO’yu, geliştiriciler tarafından kararları otomatikleştirmek ve kripto para birimi işlemlerini kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir organizasyon olarak düşünebilirsiniz. Bu yeni nesil protokollerin amacı, bir organizasyonun kurallarını ve karar alma süreçlerini kodlamaktı. Bu şekilde, yönetimdeki belge ve insan ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz..

Ethereum’un ilk DAO’su 30 Nisan 2016’da resmen başlatıldı. DAO’nun piyasaya sürülmesi, Ethereum’un halka açık bir ICO aracılığıyla 150 milyon doları güvence altına almasına yardımcı oldu. O zamanlar DAO, tarihteki en büyük blockchain tabanlı kitle fonlaması olayıydı. Spesifik olarak, olay 150 milyon dolardan fazla güvence sağladı. Belki daha da etkileyici olan etkinlik, dünyanın her yerinden 11.000’den fazla yatırımcının katılımıyla gerçekleşti..

DOA Hack

Ne yazık ki, yutturmaca kısa sürdü. Hackerlar, DAO ile büyük bir programlama hatasını ve saldırı vektörlerini hızlı bir şekilde bulup istismar ettiler. Ne yazık ki, geliştiriciler zaten hataları düzeltmek için çalışıyorlardı, ancak saldırıdan önce çalışmalarını tamamlamadılar. Hepsinden kötüsü, tüm ETH’nin% 15’i o sırada DOA’da tutuldu.

Bilgisayar korsanları, fonları boşaltmak için çoğaltılmış bir DOA sistemi kullandılar. Bilgisayar korsanlarının ICO’dan 3.6 milyon ETH’yi çekmesi 18 Haziran’a kadar sürdü. Saldırı haberi, ETH’nin değerini 20 dolardan 13 doların biraz altına düşürdü..

Geliştiriciler fonların tükendiğini fark ettiler, ancak soygunu iptal etmek için yeterli oyu alacak zamanları yoktu. Ek olarak, DOA, ETH’nin beklediğinden çok daha fazla fon topladığından, gerekli güvenlik seviyesini yanlış yönetmişlerdi. Daha sonra geliştiricilerin tüm finansmanı tek bir cüzdan adresinde tuttuğu ortaya çıktı..

Kontrolü Yeniden Elde Etmek

Sonunda, ETH geliştiricileri tam olarak ne olduğunu anladılar ve saldırıyı durdurmak için hararetle çalışmaya başladılar. ETH tükenmeye devam ettikçe, geliştiriciler bilgisayar korsanını durdurmak için daha tuhaf bir yaklaşım düşünmeye başladı.

Ethereum Nasıl Hacklendi

Daha da önemlisi, bilgisayar korsanı sistemi kandırmak için kopya DOA kullanmıştır. Bir kopya olduğu için, başlangıçta orijinaline programlanmış ana protokolleri içeriyordu. Bu protokollerden biri 28 günlük bir geri çekilme şartıydı. Temel olarak, bilgisayar korsanı neredeyse bir ay boyunca fonlarına erişemedi. Bu pencere, Ethereum’a fonları kaydetmeye çalışmak için biraz zaman verdi.

Beyin fırtınası oturumları sırasında birçok öneri masaya getirildi. Sonunda, geliştiriciler, hacker’ın DOA’sındaki Ether’i bir şekilde geçersiz kılmaları gerektiğine karar verdiler. İlk başta, bu görevi gerçekleştirmenin bir yolu olarak bir yumuşak çatal önerildi.

Yumuşak Çatal ve Sert Çatal

Kripto para birimi alanında, blok zincirlerinin alabileceği iki tür büyük yazılım güncellemesi vardır. Yumuşak çatal, madencilerin aynı blok zincirinde madencilik yapmaya devam etmelerini sağlayan büyük bir yükseltmedir. Tersine, bir hard fork, madencilerin yeni bir işlem zinciri oluşturmadan önce yazılımlarını yükseltmelerini gerektiren yeni protokolleri zorlar. Kritik olarak, hard fork yeni bir kripto para birimi yaratır.

Sert Çatala Ne Sebep Oldu??

Buterin’in ekibi, bilgisayar korsanının çalınan ETH’yi DOA’sından kaldırmasını imkansız kılacak yeni yazılım protokolleri önermek istedi. Bir basın açıklamasında Buterin, herhangi bir bloğu yeniden yazmayı teklif etmediğini belirtti..

Bunun yerine, hacker’ın ETH’yi geri çekmesini önlemek için Ethereum’un temel kodlamasına bir özellik eklemek istediğini söyledi. Anahtar, ETH geliştiricilerinin belirli adresler için bir kara liste sunmasına olanak tanıyan yumuşak bir çatal olacaktır..

Hacker Yanıtları

İşte olay daha da çılgına dönüyor. Bilgisayar korsanı, Buterin’in gönderisini gördükten sonra şirkete bir gönderi göndererek yanıt verdi. Yanlış bir şey yapmadığını ve bir DOA’da işlemleri doğrulamanın akıllı sözleşmeye bağlı olduğunu açıkladı. Protokollerin dışında hiçbir şeyin kararlarını değiştiremeyeceğini savundu..

Bir açıdan, bilgisayar korsanının geçerli bir noktası vardı. DOA’nın tüm önermesi, insan müdahalesine ihtiyaç duymamasıydı. Ek olarak, herhangi bir blok zincirinin temel özelliklerinden biri, sözde değişmezliği ve değiştirilemezliğidir. Bilgisayar korsanı, protokolleri yükseltmeyen madencilere büyük ödüller bile sunmaya devam etti. Saldırgan, güncellemeyi reddeden her düğüme 1 Milyon ETH ve 100 BTC teklif etti..

Sert Çatal Önerisi

Hacker’ın senaryoda üstün olduğunu öngören ETH geliştiricileri, daha agresif seçenekleri keşfetmeye başladı. Sonunda, ETH topluluğundaki bir grup bir hard fork önerdi. Hard fork, saldırı gerçekleşmeden önceki tüm ETH işlemlerini saniyelere geri alacaktır..

ETH Topluluğu Bölünmeleri

Bu öneri sadık bir şekilde karşılandı muhalefet. Bir blok zincirinin tüm amacı, değiştirilemez ve değiştirilemez işlemleri kolaylaştırmaktır. Ethereum’un geliştiricilerinin, kayıpları önlemek için blok zinciri işlemlerini geri almak istemesi, doğrudan bir blok zincirinin anti-sansür özellikleriyle yüzleşti..

DAO Hack Sırasında ETH Fiyat Eylemleri

DAO Hack Sırasında ETH Fiyat Eylemleri

ETH’nin tam olarak amaçlandığı gibi çalıştığı ve güncellemeye ihtiyaç olmadığı iddia edildi. Aksine, DOA yanlış programlanmıştı ve kayıplar bunun sonucuydu. Hard fork, ETH ekosistemi içinde merkezi bir yönetim otoritesi tarafından yapılan düzenlemeleri tanıtacaktı..

Karar Verildi

Sonunda, Ethereum ana ağının yeni bir sürümü 20 Temmuz 2016’da piyasaya girdi. Nihayetinde hard fork, DAO hırsızlığını silen düzensiz bir durum değişikliği başlattı. Sert çatal, Ethereum blok zincirini böldü. Orijinal işlem zinciri artık Ethereum classic adını alırken, yeni kripto Ethereum unvanını benimseyecekti..

Uzun dönem etkileri

Hard fork ile devam etme kararı, kripto piyasasında yankılanacaktır. Sonunda, güvenlik belirteci alanı içinde ETH tabanlı platformların dışlanmasına yol açacaktır. Bu işlemlerin nedeni basittir, büyük finans kuruluşları menkul kıymet işlemlerinin tersine dönme riskini alamazlar. Ne olursa olsun, ETH bugün hala Dapp geliştirme için en iyi platform olmaya devam ediyor.

Dezavantajlara rağmen, ETH saldırının ardından piyasa güvenini yeniden kazanmayı başardı. 2017’ye kadar, Ether’in değeri% 15.000’in üzerinde artarak Ocak 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.432,8 $ ‘a ulaştı. Bugün, her zamankinden daha fazla rekabetle bile, piyasa değeri açısından hala ikinci kripto para birimi..

ERC Protokolleri

Ethereum’un kripto uzayına girişi çok önemliydi. Akıllı sözleşmelerin oluşturulması için dünyayı daha basitleştirilmiş bir süreçle tanıştırdı. Artık herkes ERC protokollerini kullanarak ETH ağında işlevsel ve güvenli bir kripto para birimi oluşturabilir..

ERC protokolleri, Ethereum’un blok zinciri gereksinimlerine uyan belirteç standartlarıdır. Başlangıçta Ethereum, dahili token oluşturmayı basitleştirmek için ERC-20 protokolünü kullanmayı planladı. Ancak, basit bir jeton oluşturma yöntemi için büyük bir talep olduğunu fark etmeleri çok uzun sürmedi..

Bu strateji, kripto sektörünün yeni zirvelere çıkmasına yardımcı oldu. Spesifik olarak, 2017 ICO patlaması büyük ölçüde Ethereum blok zinciri ve ERC belirteçlerinin büyümesine bağlanabilir. Bugün, ERC tokenleri uzayda en çok kullanılanlar. Bir ders çalışma 16 Nisan 2019 itibariyle, Ethereum ana ağında yaşayan 181.000’den fazla ERC-20 uyumlu token olduğunu buldu.

Ethereum (ETH) Nasıl Satın Alınır

Ethereum’a yatırım yapmak günümüzde çok kolay. Her büyük borsa, ETH’yi ana paralarından biri olarak takas eder. Aslında, artık çoğu borsada çok çeşitli ETH alım satım çiftleri bulabilirsiniz. Ethereum’a yatırımınızı başlatmak için, güvenli ve saygın bir borsaya gitmek istiyorsunuz. Binance, KuCoin, Poloniex, veya Bittrex.

Seçtiğiniz borsaya vardığınızda, gerekli tüm kayıt adımlarını doldurun. Artık hesabınıza erişiminiz olduğuna göre ETH satın almanın birden fazla yolu var.

İlk olarak, USD veya EUR gibi fiat para birimlerini kullanarak doğrudan ETH satın alabilirsiniz. Bu strateji, kripto para birimini Ethereum ile takas etmekten daha uzun sürebilir ve daha maliyetli olabilir. Ancak kripto pazarına girmenin en iyi yollarından biridir..

ETH’yi edinmenin ikinci yolu, bunun için başka bir kripto para birimi ticareti yapmaktır. Bugün piyasadaki neredeyse tüm tokenler için mutlu bir şekilde ETH ticareti yapmayacak bir borsa bulmak zor olurdu. Bu pazar penetrasyonu, yatırımcıların, istediğiniz jetonu sunmaları yerine, değerlerine göre platformlar arasında özgürce seçim yapmalarına olanak tanır..

Ethereum'a (ETH) Yatırım Yapmak - Bilmeniz Gereken Her Şey Ethereum'a (ETH) Yatırım Yapmak - Bilmeniz Gereken Her Şey Ethereum'a (ETH) Yatırım Yapmak - Bilmeniz Gereken Her Şey
★★★★★ ★★★★★ Binance İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Kraken İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Kriptomat İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

İçin en iyisi

Ileri düzey kullanıcılar

İçin en iyisi

ABD Tüccarları

İçin en iyisi

Avrupalı ​​Tüccarlar

Minimum Hesap

Yok

Minimum Hesap

1,00 ABD doları

Minimum Hesap

35 €

Promosyonlar

% 10 Nakit İade

İndirim Kodu: EE59L0QP

Promosyonlar

Yok

Promosyonlar

Yok

Ethereum (ETH) Nasıl Saklanır

ETH’ye büyük bir yatırım yapmak istiyorsanız veya bu kriptoyu uzun süre HODLing yapmayı planlıyorsanız, bir donanım cüzdanı en iyi seçenektir. Donanım cüzdanları, kripto paranızın “soğuk depoda” çevrimdışı olarak saklanmasını sağlar. Bu strateji, çevrimiçi tehditlerin varlıklarınıza erişmesini imkansız hale getirir. Ledger Nano S veya daha gelişmiş Ledger Nano X ikisi de Ethereum’u (ETH) destekliyor.

Ethereum Madenciliği (ETH)

Ethereum blok zinciri, ağın durumunu sağlamak için bir PoW sistemi kullanır. Düğümler veya madenciler olarak bilinen ağ katılımcıları, ağı sürekli olarak doğrular. Buna göre, her düğüm, ağı güvenli hale getirmek için çalıştıklarını kanıtlamak için karmaşık bir matematiksel denklemi çözmeye çalışır..

Tıpkı Bitcoin gibi, ağda ne kadar çok madenci varsa, katılmak o kadar zorlaşır. Ağa bir sonraki bloğu ekleyen düğüm, ağa sağladıkları hesaplama gücü miktarıyla orantılı bir ödül alır..

Her 10 dakikada bir yeni işlem bloklarını doğrulayan Bitcoin’in aksine, Ethereum her 15 saniyede bir blokları doğrular. Ayrıca, en son bloğu oluşturan madenci, çabalarının karşılığı olarak 3 ETH alır. Yeni Ethereum’un kripto pazarına girdiği tek zaman budur.

Proof-of-Stake Ethereum

İlginç bir şekilde, Ethereum, ağını bir PoW fikir birliği mekanizmasından 2020’nin sonundan önce bir Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasına dönüştürmeyi planlıyor. Proof-of-Stake ağları PoW ağlarından çok daha az elektrik kullanıyor. Bu elektrik tasarrufu, PoW matematiksel denkleminin ortadan kaldırılmasıyla gerçekleştirilir..

Bunun yerine, PoS sistemleri bir stake etme stratejisine dayanır. Madeni paralarınızı “yatırdığınızda” bir ağ cüzdanında tutarsınız. Ne kadar çok token koyarsanız, işlem bloğunu onaylayacak bir sonraki düğüm olma olasılığınız o kadar artar. Bir PoS sisteminde, bir bilgisayar korsanının ağ üzerinde kontrolü ele geçirmek için büyük miktarda token satın alması gerekir..

Sonuçta, bilgisayar korsanı en çok kaybedecek. Bu şekilde PoS sistemleri, PoW sisteminin ek bilgi işlem gücüne ihtiyaç duymadan ağlarını geçerli tutabilir. Birçok analist, PoS sistemlerini mekanın doğal evrimi olarak görüyor.

Ethereum – Piyasadaki Bir Sütun

Ethereum, gelecekte hangi yükseltmeleri yapacağına karar verirken, bu platformun sektör içindeki somut konumunun farkına varmak önemlidir. Ethereum olmadan bir kripto piyasası hayal etmek zor. Ethereum, her ay güvenli bir Dapp başlatma platformu olarak hedeflerini gerçekleştiriyor. Kimse hangi kripto para birimlerinin zamanın testine dayanacağını kesin olarak söyleyemez, ancak ikisini seçmek zorunda kalırsanız, Bitcoin ve Ethereum kesinlikle ödülü kazanır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map