Dijital Para Birimi nedir?

E-para olarak da bilinen dijital para birimleri artık her zamankinden daha popüler. Yakın zamana kadar dijital para, kağıt para ihtiyacını ortadan kaldıracak güvenlikten yoksundu. Bununla birlikte, internetin yükselişi ve blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasıyla artık durum böyle değil. Bugün, dijital para pazarı sonsuza dek değiştirecek.

Daha da önemlisi, dijital para birimleri geleneksel para biçimlerinin tüm kullanımlarını doldurur. Bu teknolojik açıdan üstün finansal alternatifler aracılığıyla mal satın alabilir veya hizmetler için ödeme yapabilirsiniz. Dijital para, kullanıcılara anlık işlemler ve piyasada daha fazla şeffaflık sağlar. Bu nedenle, daha fazla ülke önümüzdeki birkaç yıl içinde bir tür dijital para birimini açıklamayı planlıyor..

Dijital Para Birimi Nedir?

Geleneksel emsallerinin aksine, dijital para birimleri yalnızca internette mevcuttur. Bu yeni para biçimi tamamen soyuttur, dokunamazsınız veya onu hissedemezsiniz. Sadece dijital alemde var. Düzenlemeleri, transferleri ve kayıt tutmalarının her yönü dijitaldir. Sonuç olarak, bu fonlara erişmek için internet destekli bir cihaza ihtiyacınız olacak.

Dijital Para Biriminin Avantajları

Dijital para birimleri pazara önemli avantajlar getiriyor. Birincisi, kullanıcılara daha akıcı bir alternatif sunarlar. Hem anlık hem de düşük maliyetli dijital para birimi ödemeleri. Ek olarak, sektöre daha yüksek düzeyde kayıt tutma ve şeffaflık getirirler..

Eşler Arası İşlemler

Dijital para birimleri, bu görevleri bir eşler arası işlem protokolü aracılığıyla gerçekleştirir. Tıpkı birine bir itibari para birimi verdiğinizde olduğu gibi, dijital para biriminin çalışması için hiçbir aracı gerekmez. İşlemdeki üçüncü şahısların bu şekilde azaltılması verimliliği artırır. Ek olarak, işlem sürelerini ve maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

Sınır ötesi ödemeler tartışılırken bu avantajlar gerçekten ortaya çıkıyor. Uluslararası para göndermeyi denediyseniz, bu sürecin zaman alıcı olduğunu ve birden fazla kontrol içerdiğini bilirsiniz. Ek olarak, uluslararası para göndermenin maliyetleri, raporlar.  Aslında, fiyatlandırmanız büyük ölçüde finansal kurum seçiminize bağlı olacaktır..

Ayrıca, uluslararası döviz kuru, sınırların ötesine para gönderirken paranızın büyük bir yüzdesini tüketebilir. Dijital para birimleri, çoğu sınırsız bir şekilde çalıştığı için bu ücretleri ortadan kaldırabilir. Ripple’ın XRP’si gibi kripto para birimleri, özellikle para göndermek isteyen büyük bankacılık kurumları için bu endişeleri ortadan kaldırıyor..

Dijital Para Birimlerinin Tarihçesi

Adıyla Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi David Chaum 1983 yılında dijital para birimleri için ilk konsepti geliştirmesiyle tanınır. 2990’da Chaum, DigiCash adlı teorisinin çalışan bir modelini yarattı. Konsept, zamanının yıllar önündeydi. Sonuç olarak, pazarda ayakta kalabilmek için gereken ivmeyi hiçbir zaman kazanmadı..

Dijital para biriminin geniş ölçekte kaydedilen ilk kamusal kullanımı 1996’da ortaya çıktı. e-altın 2008’de hükümet yetkilileri tarafından kapatılmadan önce milyonlarca aktif kullanıcıyı güvence altına aldı. Bu noktadan sonra, çok sayıda kurumsal sponsorlu dijital para birimi piyasaya girdi..

Tüm bu dijital para birimleri “çift harcama” olarak bilinen bir sorunla karşılaştı. Temel olarak, geliştiriciler, her dijital para biriminin işlemler sırasında yalnızca bir kez harcanmasını sağlamanın yollarını geliştirmek için mücadele ettiler. Bu sorun, dünyanın ilk Kripto Para Birimi olan Bitcoin ile çözüme kavuştu..

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, piyasadaki finansal teoride bir değişikliğe işaret etti. Tarihte ilk kez dijital para, para biriminin üç temel işlevini yerine getirdi. Bir mübadele aracı, bir hesap birimi ve bir değer deposuydu. Ek olarak, kıt, kopyalanamaz ve taşınabilirdi.

Bitcoin Teknik Raporu

Bitcoin Teknik Raporu

Bitcoin, zaman damgalı kriptografik blokların entegrasyonu yoluyla çift harcama sorununu çözdü. Bitcoin, aşağıdaki bloğun hash algoritmasında zaman damgasının bir kısmını kullanır. Bu nedenle, bir bilgisayar korsanının onu değiştirmek için tüm blok zincirini yeniden yapması gerekir. Bu şekilde Bitcoin, var olan ilk değişmez ve değiştirilemez dijital para birimi oldu..

Bitcoin’in benimsenmesi 2017’de ateşli bir noktaya ulaştı. O zamanlar Bitcoin, tüm zamanların piyasa değerini jeton başına 20.000 doların biraz altında gördü. Ancak, eklenen ağ kullanımı büyük bir tıkanıklık yarattı. Gibi, vurguladı ölçeklenebilirlik ağ içindeki sorunlar. Bu sorunlar, bir dizi Bitcoin spin-off’unun yaratılmasına yol açtı. En ünlü Bitcoin Cash.

Bugün kripto piyasasında binlerce para birimi var. Ek olarak, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik endişeleri, Yıldırım Ağı. Bu protokol, 2017’de ağı rahatsız eden tıkanıklığın çoğunu ortadan kaldırmak için özel ödeme kanallarını kullanır..

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC)

Blockchain teknolojisinin teknolojik avantajlarını kabul eden Merkez Bankaları, artık kripto para birimi alanında büyük oyunculardır. Bununla birlikte, Bitcoin’in aksine, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), merkezi bir dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) içerir. Bu teknoloji, merkez bankacılarının parasal arzı mevcut fiat para birimi sistemine benzer bir şekilde yayınlamasına ve kontrol etmesine izin verir..

Bugün, birçok ülke, önümüzdeki yıllarda dijital para birimlerini ihraç etmeyi planlıyor. Bugüne kadar Rusya, Hindistan, Uruguay, İngiltere ve İsveç dijital para birimi girişimlerini duyurdu. Bununla birlikte, tüm bu durumlarda, dijital para birimi, piyasadaki mevcut itibari para birimini tamamlayıcı niteliktedir..

Belki yakın gelecekte ülkelerin kağıt paradan tamamen bir adım uzaklaştığını göreceksiniz. Araştırmalar tüketicilerin hissettiğini göstermiştir. kendine güvenen banka kartları gibi fiat alternatiflerinin kullanımında. Kamuoyu bu yönde değişmeye devam ederse, daha fazla kripto kullanımı için kesinlikle yer var..

Dijital Para Biriminin Geleceği

Dünyanın mevcut durumu göz önüne alındığında, dijital para birimleri önümüzdeki yıl patlayacak. Bugün, bu para birimlerinin kitlesel olarak benimsenmesini desteklemek için sağlam bir dijital altyapı var. Ek olarak, Koronavirüs salgını sayesinde gelişimleri gündemde yer alıyor. Dünyanın her yerinden daha fazla insan yüksek hızlı internete erişim kazandıkça bu eğilimin devam etmesini bekleyebilirsiniz. Şimdilik, Bitcoin gibi dijital para birimleri uluslararası toplulukların para tanımını yeniden şekillendirmeye devam ediyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map