DeFi için Teminat Olarak Gerçek Dünya Varlıkları, MakerDAO ile Mümkün Hale Getirildi

Kripto para birimi alanı, herkes için her yerde kapsayıcı olan daha iyi bir finansal sistem ve altyapı oluşturma arzusundan doğdu..

Kripto endüstrisi, Bitcoin’in bugün yepyeni bir endüstri yaratan yeni bir dalgayı başlattığı 2010 yılından bu yana önemli ölçüde olgunlaştı. Kripto topluluğu, kademeli olarak inşa edilen yeni araçlar ve yeteneklerle sürekli olarak gelişti.

Bununla birlikte, daha hızlı çözüm süreleri, güvenilir küresel erişilebilirlik ve parçalı varlık kontrolü vaat eden bu yetenekler, çoğunlukla kripto aleminde kalmıştır..

Gerçek Dünya ve Kripto Varlıklarını Bir Araya Getirmek

Şimdi amaç, gerçek dünya varlıkları ile kripto para birimleri arasındaki boşluğu doldurmak. Özellikle sınırsız bir finansman altyapısı sağlamayı amaçlayan DeFi alanında, kredi ihracı için teminat olarak gerçek dünya varlıkları getirmek için ilk adımlar atılıyor..

Muhtemelen en popüler DeFi projelerinden biri olan DAI stablecoin’in arkasındaki MakerDAO topluluğu, gerçek dünya varlıklarının teminat seçenekleri olarak dahil edilmesine izin verilip verilmeyeceği konusundaki oylamayı onayladı..

Bu, kullanıcıların gerçek varlıkları ERC20 tokenlerinin verilebileceği menkul kıymetlere dönüştürmesine olanak tanıyan bir protokol geliştiren yeni kurulan Centrifuge tarafından yürütülen çabanın ardından geliyor. Bu, bu tokenler faiz getirdiği ve NFT’ler (Değiştirilemez Tokenler) olarak verileceği için gerçek dünya varlık menkul kıymetleştirmesini sağlar..

Çoğunlukla Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen DeFi uygulamaları, daha fazla kişiye borçlanma, borç verme ve diğer hizmetlere erişim verme sözü veriyor çünkü bir finans kurumu aracılığıyla gitme ve işlem yapma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. 

MakerDAO durumunda, Maker (MKR) ve DAI ile oluşturulan sistem, kullanıcıların ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin DAI cinsinden kredileri almak için kripto para birimi cinsinden teminat yatırmalarına izin verir.. 

Son zamanlarda DeFi alanı, panodaki çeşitli uygulamalarda 1 milyar dolarlık kilitli büyük bir kilometre taşını kutlarken, bugün DeFi’ye katılım sınırlı çünkü kullanıcıların tamamen kripto-yerel varlıklara sahip olmasını gerektiriyor..

DeFi endüstrisine gerçek dünya varlıklarını dahil etmek, Centrifuge’un Tinlake adlı Ethereum Dapp ile peşinde olduğu şeydir. Uygulama, gerçek dünyadaki varlıkların menkul kıymetleştirilmesine izin verir ve bunları blok zincirinde belirteçler olarak temsil eder, bu da DeFi hizmetlerine erişim sağlamak için kullanılabilir..

Varlık Tokentizasyonu nedir?

Varlık jetonlama, gerçek dünyadaki bir varlığın sahipliğini bir dijital jetona dönüştürme eylemini ifade eder. Bu, çeşitli şekillerde yapılabilir, ancak tümü fiziksel varlık ile temsilci jetonu arasında yasal olarak desteklenen köprü ile sonuçlanır..

Tapular, unvanlar ve sertifikaların tümü bir jetonun geleneksel versiyonlarıdır. Bir evin tapusu, o evin mülkiyetini temsil eder. Jeton, gerçek dünyadaki varlığın kendisini temsil eden dijital olarak yerel varlığa atıfta bulunur..


 Tokenizasyon için mevcut olan ilk iki varlık türü, PaperChain ve ConsolFreight’ın navlun nakliye faturaları tarafından sağlanan müzik akışı telif ücretleridir..

MakerDAO topluluğunun olumlu oyu ile artık herkes – ister bireyler ister şirketler olsun – müzik akışı telif ücretlerinden veya nakliye faturalarından gelecekteki nakit akışlarını örneğin kredi almak için teminat olarak kullanabilir..

Centrifuge’dan Lucas Vogelsang, ortaklığın gerçek dünyadaki bir iş sorununa dünyanın ilk DeFi uygulaması olabileceğini belirtiyor. Çözüm, özellikle sanatçılar ve tedarik zinciri firmaları için geleneksel finansman yöntemlerinden geçme sıkıntısı olmadan hızlı likidite sağlamaya yardımcı oluyor.. 

MakerDAO’dan Rune Christensen de oldukça iyimser bir vizyonu paylaştı çünkü iki teklif DeFi’nin uygulama alanının genişletilmesine yönelik ilk adımı temsil ediyor:

“Bunlar, şimdiye kadar oluşturulmuş en büyük varlık portföyündeki ilk iki [RWA] olarak görülmelidir. Bu sadece ilk adım. Bunların yanında binlerce ve binlerce varlık var olacak. “

Gerçek dünyadaki varlıkların menkul kıymetleştirilmesi söz konusu olduğunda hala sorunlar ve kısıtlamalar var ve DeFi alanına yeni riskler getiriyor.

Örneğin, Santrifüj’ün uygulaması aracılığıyla jetonlama süreci hala menkul kıymetler yasası kapsamındadır. Hem Paperchain hem de ConsolFreight ABD’de bulunduğundan, yalnızca akredite yatırımcılar bu varlıklara erişebilecek.

Gerçek dünyadaki varlıkları DeFi’ye getirmek için yapılan bir başka uzlaşma, yasal bir temas noktasından ilişkili varlıklara sahip olacak özel amaçlı bir araç (SPV) kuran Santrifüj’dür. Borç verenler, temerrüt durumunda, zincirdeki varlıklarla bunu yapabilen otomatik bir akıllı sözleşme yerine, teminat haklarını uygulamak için yasal sisteme güvenmek zorunda kalacaklardır..

Bu, tokenize edilmiş gerçek dünya varlıkları için bir hak talebinde bulunmak için gerekli olsa da, tek bir başarısızlık noktasını temsil eder. Ancak bu, Centrifuge’dan Lucas Vogelsang’ın gerçek dünya varlıklarını zincire ulaştırmak için gerekli olduğunu söylediği bir değiş tokuş..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map