Cardano’ya (ADA) Yatırım – Bilmeniz Gereken Her Şey

Cardano (ADA) nedir?

Cardano (ADA), üçüncü nesil halka açık bir blockchain ve Dapp geliştirme platformudur. Platform, hakemli bir araştırma stratejisini temel prensiplerine dahil eden ilk blok zinciri olarak uluslararası medyanın dikkatini çekti. Bugün ADA, dünyanın en iyi kripto para birimlerinden biridir..

Yatırımcılar ve analistlerin Cardano’dan üçüncü nesil bir kripto para birimi olarak bahsetmesi yaygındır. Özellikle, Bitcoin gibi ilk nesil kripto para birimleri, dünyayı güvenli ve merkezi olmayan bir nakit sistemi ile tanıştırdı. Ethereum, piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, Dapp geliştirmeye genel olarak odaklanarak piyasaya girdi. İkinci nesil kripto para birimlerinin hedefi buydu.

Üçüncü nesil kripto para birimleri, Bitcoin ve Ethereum kavramlarından öğrenilen dersleri alır ve eksikliklerini iyileştirir. ADA gibi üçüncü nesil kriptolar, ölçeklenebilirliği, güvenliği ve sürdürülebilirliği iyileştirmek için katmanlı mimari gibi yeni gelişmelerden yararlanır. Bu şekilde, daha fazla kullanışlılık yaratırlar, kusurları giderirler ve verimsizlikleri giderirler..

Cardano (ADA) Neden Önemlidir?

Cardano, rekabetten birçok yönden farklıdır. Rekabetin aksine, Cardano büyük ölçüde akademik sektöre bağlıdır. Platformun tasarımı, bilimsel felsefeye, akademik teoriye dayanan kanıta dayalı yöntemler kullanılarak sıfırdan oluşturuldu ve hakemli araştırmalarla sonuçlandırıldı.

Cardano Ana Sayfası

Cardano Ana Sayfası

İlginç bir şekilde, Cardano adı ünlü İtalyan bilge ve doktor Girolamo Cardano’dan geliyor. Cardano, ilk sistematiği geliştirdikten sonra dünyayı değiştirdi hesaplamalar olasılıkların. Mirası bugün yaşıyor.

Cardano (ADA) Kullanım Durumları

Cardano’nun geliştiricilerinin proje için bazı ağır hedefleri var. Bu avantajlı ekip, Cardano teknolojilerinin entegrasyonu yoluyla küresel ekonomik sistemlere olan güveni yeniden sağlamaya çalışıyor. Platform, özellikle uluslararası iş yürütmek için daha güvenli, şeffaf ve sürdürülebilir bir yol sunuyor..

Ek olarak, Cardano’nun geliştiricileri dünyanın bankasız nüfusunun finansal hizmetlere erişimini sağlamaya çalışıyor. Ne yazık ki, tahminler Bankasız nüfusu şu anda 1,7 milyardan fazla kişiye yerleştiriyor. Bu kapsamda, Cardano’nun şu anda Afrika’da ve gelişmekte olan dünyanın diğer bölgelerinde devam eden projeleri var..

Cardano için üçüncü hedef, Dapp sektörünün istikrar kazanmasına yardımcı olmaktır. Platform, özellikle merkezi olmayan uygulamalara, sistemlere ve toplumlara uygulanan güvenlik ve sürdürülebilirliğe odaklanıyor. Hedefleri hakkında konuşan Cardano geliştiricileri, niyet ettiklerini belirttiler:

“Kullanıcılarının ve entegrasyon arayan diğer sistemlerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayan daha dengeli ve sürdürülebilir bir ekosistem sağlamak.”


Cardano (ADA) Nasıl Çalışır?

Üçüncü nesil bir kripto para birimi olan Cardano, büyük ölçekli blok zincirinin benimsenmesinin karşılaştığı en yaygın sorunlardan bazılarını çözmeye çalışıyor. Bu konular, ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve sürdürülebilirlik gibi konuları içeren blok zincirinin kumarını kapsar. Cardano, tasarım ilkelerinin ve en iyi mühendislik uygulamalarının geliştirilmesi yoluyla bu sorunları yönetmeye çalışıyor.

Ölçeklenebilirlik

Cardano, ilk günlerinde saniyede yalnızca yaklaşık 10 işlem (tps) yapabiliyordu. Ancak, Hoskinson yayınlandı yakın zamanda ağ için yeni bir ölçeklendirme çözümünü açıklayan bir makale – Hydra. Hydra, zincir dışı işlemleri işlemek için durum kanallarını kullanan bir Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. Cardano, bu teknolojiyi kullanarak saniyede bir milyondan fazla işlemi işleyebilir..

Birlikte çalışabilirlik

Bugün piyasada her biri kendine has özellikleri, faydaları ve ekosistemi olan binlerce kripto para birimi var. Cardano, ağlar arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak için piyasaya standartlar getirmeye çalışır. Bu sistemler, blok zinciri yönetişim modellerini, sistem yükseltme protokollerini ve özellik setlerini içerir..

Güvenlik

Blockchain birlikte çalışabilirliğine izin vermek, geliştiricilerin ele alması gereken yeni bir dizi risk ortaya çıkarır. Bu güvenlik kaygıları, Cardano’nun hüküm sürmeyi planladığı bir alandır. Şu anda platform, gizlilik, güvenlik ve ademi merkeziyet yönetimi için standartlara sahiptir.

Ouroboros

Cardano olarak bilinen yeni bir fikir birliği mekanizması tanıttı Ouroboros. Ouroboros, zincir tabanlı bir PoS protokolüdür. Blokları onaylamak için rastgele seçilen liderlere güvenir. Çoğu blok zincirine benzer şekilde, bir sonraki bloğu ekleyen düğüm, çabaları için bir ödül alır..

Ouroboros PoS

Ouroboros PoS

Her dönem döneminin başında, sistem liderleri paydaş havuzundan seçer. Epochs, blok zincirinin önceki bir tarihten anlık görüntüsü olarak işlev görür. Kritik olarak, Epochs, işlem zincirinin yeterince derinindeki bir bloktan kaynaklanmalıdır. Ağ güvenliğini sağlamak ve zincir değişikliği olasılığını önlemek için derinlik gereklidir.

Bu sistemin teknik özellikleri etkileyici. Liderler, sabit hisse dağılımına ve rastgele bir tohuma göre seçilir. Bu çekirdek, rastgele oluşturmak için önceki dönemde paydaşlar arasında çok partili bir hesaplama (MPC) kullanır. Paydaşlar, sahip oldukları ADA miktarına göre seçilme şanslarını artırabilirler. Sonuç olarak, Cardano ilkini tanıtıyor kanıtlanabilir şekilde güvenli Proof-of-stake protokolü.

Cardano’nun Tarihi (ADA)

Cardano, Eylül 2017’de pazara girdi. Projenin Kurucusunun Jeremy Wood ve Charles Hoskinson her ikisi de daha önce Ethereum projesinde çalıştı. Ancak ekip, hedeflerdeki farklılıkları öne sürerek Ethereum’dan ayrıldı.

Cardano, dil ve sanal makine tasarımındaki yenilikleri nedeniyle kripto alanında hemen takipçi topladı. Bu eklemeler, Ethereum ağında karşılaşılan sorunlara doğrudan bir yanıttı. Platform kendisini rekabetten farklılaştırdı ve tasarımına hakemli akademik araştırmaları dahil etmek için dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden profesörlerle çalışmaya başladı..

Fon toplamak için bir ICO yapıldı. Platform, küresel bir yatırımcı kitlesinden yaklaşık 62 milyon dolar kazandı. Fonlar ADA ekosisteminin genişlemesine gitti.

29 Eylül 2017’de Cardano ilk uygulamasını ana ağda başlattı. Bu, ekip için başarılı bir yolculuğun başlangıcı oldu. Ertesi yıl, Cardano birden çok yüksek seviyeyi güvence altına aldı ortaklıklar akademik ve FinTech sektörlerinde.

Huobi 2019’da ADA’yı listeledi. Bir zamanlar Huobi, düzenleme baskısı nedeniyle hareket etmeden önce Çin’deki en büyük borsaydı. Binance, dünyanın en büyük borsası olan eklenmelerinden kısa bir süre sonra platformuna ADA’yı ekledi. Ekleme, ADA fiyatlarının yeni zirvelere çıkmasına yardımcı oldu.

ADA belirteci adını 19. yüzyıl matematikçisinden alıyor, Ada Lovelace. Lovelace, dünyanın ilk bilgisayar programcısıydı. Şu anda dolaşımda 25.927.070.538 ADA var. Toplamda Cardano, ömrü boyunca 45.000.000.000 ADA yayınlayacak.

Cardano Ekibi

Cardano, merkezi olmayan bir geliştirici ekibi kullanır. Bu geliştiriciler üç bağımsız varlıkta çalışır. Daha da önemlisi, ekosistem içinde birlikte çalışabilirliği sağlamak için belirlenmiş standartları kullanırlar. Her ekip projeye kendi desteğini sağlar.

Cardano Vakfı

Cardano Vakfı, platformun arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluştur. Bu temel, protokol teknolojisini korur ve işlevselliğini sağlar. Ek olarak, birlikte çalışabilirliği daha da artırmak için sektördeki standardizasyonu teşvik ederler..

IOHK’yı keşfedin

Keşfedin IOHK, ağın arkasındaki teknolojileri oluşturan bir bilim ve mühendislik firmasıdır. Ayrıca bu protokolleri iki yönlü bir yaklaşımla tasarlar ve sürdürürler. İlk olarak grup, temel endişeleri keşfetmek için kripto para birimlerinin temellerini araştırıyor. Bu konular, en iyi fikir birliği algoritmalarının ve gizlilik protokollerinin ne olduğuna ilişkin teorik tartışmaları içerir..

Ardından ekibin mühendislik tarafı geliştirme sürecine başlar. Ekip, bu görevi başarmak için resmi metodolojileri benzersiz bir şekilde birleştirir. Bu strateji Cardano’ya fazladan bir onay katmanı sağlar.

EMURGO

ADA bulmacasının son parçası Japon kuluçka makinesi EMURGO’dur. Bu ekip, ticari girişimlere ve blok zinciri teknolojisinin endüstrilerde kullanımının nasıl ilerletileceğine odaklanıyor..

Yönetim

Cardano’da kullanılan yönetişim sistemi Ethereum’a benzer. Ağ, yeni girişimleri onaylamak için merkezi olmayan bir özerk organizasyona (DAO) güveniyor. DAO’lar, kripto para birimlerinin geleceği hakkında kararlar almak için idealdir çünkü topluluk bölünmelerini önlemeye yardımcı olur..

Cardano (ADA) Nereden Alınır

ADA’ya yatırım yapmak isteyenlerin çok uzağa bakmasına gerek yok. Bu eşsiz parayı sunan çok sayıda borsa var. Binance katılması en kolay borsalardan biridir ve çok çeşitli tokenler sunarlar. Kayıt ve doğrulama sürecini tamamladıktan sonra, doğrudan BTC satın alabilir ve dakikalar içinde ADA’ya dönüştürebilirsiniz..

Cardano'ya (ADA) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey Cardano'ya (ADA) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey Cardano'ya (ADA) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey
★★★★★ ★★★★★ Binance İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Kraken İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Poloniex İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

İçin en iyisi

Gelişmiş Tüccarlar

İçin en iyisi

ABD Tüccarları

İçin en iyisi

Kullanım kolaylığı

Ticaret Ücretleri

% 0.10

Ticaret Ücretleri

% 0.16

Ticaret Ücretleri

% 0.125

Promosyonlar

% 10 Nakit İade

İndirim Kodu: EE59L0QP

Promosyonlar

Yok

Promosyonlar

Yok

Cardano (ADA) Nasıl Saklanır

ADA’nızı depolamanın en popüler üç yolu bir masaüstü cüzdanı, mobil uygulama veya bir donanım cüzdanındadır. Bu stratejilerin her birinin kendine has özellikleri vardır. Bunun tüm ihtiyaçlarınıza uymadığını görebilirsiniz. Bu durumda, üçünün bir kombinasyonunu kullanın.

Mobil cüzdan, yeni gelenlerin alana girmesi için harika bir yoldur. İndirmesi ücretsizdir, kurulumu kolaydır ve nispeten güvenlidir. Bu nedenle yeni kripto yatırımcıları buradan başlamalı. Daha ileri düzey kullanıcılar, eklenen güvenlik nedeniyle bir masaüstü istemcisini tercih edecek.

ADA’ya büyük bir yatırım yapmak isteyen herkes bir donanım cüzdanı satın almayı düşünmelidir. Donanım cüzdanları mobil cüzdanlardan daha güvenlidir çünkü kripto paranızı “soğuk depoda” çevrimdışı olarak güvenle saklamaktadır. Ledger Nano S veya daha gelişmiş Ledger Nano X her ikisi de bu Cardano’yu (ADA) destekliyor.

Cardano Tartışması

Akademisyenlere olan yoğun güvenine rağmen, sektörde hala ağla ilgili olası sorunlara işaret eden bazıları var. Özellikle, Ethereum’un PoS araştırmacısı Vlad Zamfir tartışır Zincir üzerinde oylama tehlikelidir. Sistemin kural değişikliklerini tam düğümlerde zorladığını belirtiyor. Bu strateji, bilgili düğüm operatörleri tarafından sağlanan önemli bir kontrolü ve dengeyi ortadan kaldırır.

Cardano – Akademik Blok Zinciri

Büyük takipçisi ve büyüyen ağı göz önüne alındığında, Cardano’nun yıllarca blockchain sektöründe bir temel kalacağını söylemek güvenlidir. Eşsiz yaklaşımı ve teknik ilerlemeleri, gelişme devam ederken sektörde sıcak bir konu olmaya devam edecektir. Şimdilik, ADA dünyadaki en iyi 15 kripto para biriminde kalıyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map