Kripto Sözlüğü: Blockchain Kelime Terim Tanımları

kripto sözlüğü

En son ‘kripto’ terimlerine ve tanımlarına alışkın değilseniz, bitcoin, blockchain ve daha büyük kripto para birimi kelime dünyası kafa karıştırıcı olabilir. İşte kullanabileceğiniz eksiksiz bir kullanıcı inceleme kılavuzu sözlüğü:

#

1 saat: Adından da anlaşılacağı gibi, “1 saat” terimi, belirli bir teknolojiyle (dijital para birimi, platform vb.) İlgili verilerin izlendiği ve toplandığı bir zaman aralığını ifade eder..

24 saat: Yukarıda belirtilen örnekte olduğu gibi, “24h”, son yirmi dört saat içinde belirli bir dijital teknolojiyle ilişkili verilerin toplanmasını ifade eder..

% 51 Saldırı: Belirli bir ağdaki bilgi işlem gücünün veya madencilik hash oranının çoğunluğunun (yani yüzde elliden fazla) bir kişi (veya tek bir grup) tarafından yönetilmesi durumunda,% 51 saldırısının devam ettiği anlamına gelir. Bunun nedeni, tek bir yönetim biriminin artık sistemin yerel ekosistemi üzerinde tam kontrole sahip olması ve platformun madencilik operasyonlarını, dahili işlemlerini vb. Devralma konusunda tam güce sahip olmasıdır..

Bir

Adres: Bir adres, kullanıcıların kripto para birimlerini sorunsuz ve sorunsuz bir şekilde göndermelerine / almalarına olanak tanıyan dijital konum belirleyici (genellikle harfler ve sayılar biçiminde) olarak düşünülebilir. Ek olarak, kullanıcıların kripto para birimi adreslerini bir metin veya bir QR kodu biçiminde kamuya açık olarak paylaşabileceklerini de belirtiyor..

Airdrop: Esasen, bir dizi girişim tarafından, yutturmaca oluşturmak ve belirli bir kripto para birimi ürününün (madeni para, platform vb.) Popülaritesini artırmak için yaygın olarak kullanılan bir pazarlama taktiği. Airdrop kampanyalarının çoğu aynı formülü kullanır, yani kullanıcılarına belirli bilgileri paylaşmak, yeni işe alınanları işe almak, ek yönlendirmeleri kolaylaştırmak gibi basit görevler karşılığında jeton sağlarlar..

Algoritma: Niş hesaplamalarını veya işlemlerini çözmek için belirli bir dijital platformun, bilgisayarın veya cihazın geliştiricisi tarafından tasarlanmış bir dizi kuraldır..

Tüm Zamanların En Yüksek (ATH): Adından da anlaşılacağı gibi, ATH, tüm yaşam döngüsü boyunca en yüksek fiyat noktasına (genel piyasa değeri açısından) belirli kripto para birimi tanıklarına atıfta bulunur..

Tüm Zamanların En Düşük (ATL): All-Time-Low, ATH teriminin temsil ettiğinin tam tersidir – bu, tüm yaşam döngüsü boyunca belirli bir kripto para biriminin en düşük fiyat noktasıdır..

Altcoin: Bitcoin, dünyanın ilk kripto para birimi olarak yaygın bir şekilde kredilendirildiğinden, o zamandan beri takip edilen diğer tüm dijital varlıklar artık altcoin (“alternatif paralar” teriminin kısaltması) olarak anılmaktadır..

Anarko-kapitalizm: Bu, varlıkların merkezileştirilmiş mülkiyeti kavramına inanmayan bir felsefedir (veya düşünce okuludur). Bu bağlamda, Bitcoin’i bebeklik döneminde benimseyen bir dizi insana anarko-kapitalistler olarak atıfta bulunulduğunu belirtmek gerekir – çünkü kripto para birimlerinin kişinin varlıklarının tam mülkiyetini sahibine vermede yardımcı olduğuna inanırlar.

Kara Para Aklamayı Önleme (AML): AML terimi bir intl kümesini ifade eder. Kara para aklamayla ilgili suç faaliyetlerini azaltmak için tasarlanmış kurallar ve düzenlemeler (kriptodan nakde ve tam tersi).


API: API, “Uygulama Programlama Arayüzü” nin kısaltmasıdır. Basitçe ifade etmek gerekirse, geliştiricilerin yazılım uygulamaları oluşturmak için ihtiyaç duydukları bir dizi protokol ve operasyonel araçları ifade eder. Daha teknik bir bakış açısıyla, API’lerin aynı zamanda dahili yazılım modüllerinin birbirleriyle etkileşim ve davranış biçimlerini yönetmeye de yardımcı olduğunu görebiliriz..

Arbitraj: Günlük tüccarların herhangi bir zamanda farklı kripto para birimi borsaları arasındaki fiyat değişimlerinden (belirli bir emtia ile ilgili var olan) yararlanmalarına yardımcı olmayı amaçlayan yaygın bir uygulamadır..

Ashdraked: Bir bireyin bitcoin kısa devre yaparak tüm parasını kaybettiği bir durumdur. Terim, Romen bir tüccarın, tarihsel olarak bunu yapmaktan kar elde ettiği gerçeğine dayanarak, 300 $ ‘dan 500 $’ a çıktıktan sonra BTC’ye kısa devre yapmaya devam ettiği gerçek bir olaya dayanıyor..

ASIC: ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devre), belirli bir kripto para birimini elde etmek için özel olarak tasarlanmış madencilik ekipmanını ifade eder. GPU’larla karşılaştırıldığında, bu cihazlar, sahiplerine bir dizi hesaplama ve bellek tabanlı avantaj sundukları için oldukça uzmanlaşmıştır..

Astroturf: Bu, dijital para piyasası tarafından genel olarak gölgeli kabul edilen bir uygulamadır. En temel anlamıyla Astroturfing, projesini küresel kripto topluluğu tarafından desteklenip desteklenmediği halde pazarlayan bir şirketi gerektirir..

Atomik Takas: Kripto sahiplerinin bir borsa, ticaret platformu veya aracı kullanmadan bir varlığı diğerine (farklı bir blok zincirinde veya zincir dışı) takas etmesini sağlayan bir tekniktir..

Tasdik Defteri: Adından da anlaşılacağı gibi, bir tasdik defteri temelde kullanıcılara geçmişte gerçekleştirmiş olabilecekleri bireysel işlemlerle ilgili kanıt sağlamaya yardımcı olan bir kayıt bloğudur..

B

Sırt çantası: Çanta terimi, sabit bir kripto para birimini ifade eder. Bu bağlamda, torba tutucu teriminin temel olarak belirli bir dijital varlığın büyük bir hacmine (diğer bir deyişle çantalara) sahip bir kişiyi tanımladığı belirtilmelidir..

Ayı: Bu terim, belirli bir pazarın (örn. Kripto para birimleri) geleceğinden emin olmayan ve gelecekte değerinin düşmesini bekleyen bir kişiyi tanımlamak için kullanılır..

Ayı tuzağı: Bu, belirli bir kripto para biriminin fiyatını değiştirmek için bazen bir grup tüccar tarafından kullanılan bir tekniktir. Bu, büyük bir amt satarak elde edilir. Piyasayı izlerken, ufukta bir düşüş olduğuna inanmak için belirli bir varlığın. Bu, diğer tüccarların söz konusu jetonu indirimli oranlarda indirmesine neden olur – böylece ilk grubun tüm işlemden yakışıklı bir kar elde etmesine izin verir..

Bitcoin ATM’si (BTM): Bu, kripto sahiplerinin Bitcoin’i çekmesine izin veren bir makinedir..

Bitcoin İyileştirme Önerisi (BIP): BIP, Bitcoin’in mevcut protokolüne yeni özellikler, süreçler veya diğer teknik geliştirmeler önermeyi amaçlayan teknik bir belgeyi ifade eder..

BitLicense: Adından da anlaşılacağı gibi, bir Bitlicense, New York’taki kripto para birimi firmalarının BTC ticareti ile uğraşmak için ihtiyaç duyduğu bir işletme lisansını ifade eder. Belgenin edinilmesi zordur ve yalnızca New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYSDFS) tarafından verilir..

Bitler: Temel bir BTC birimidir – yani toplam 1.000.000 bit bir bitcoin oluşturur.

Blok: Temel olarak, belirli bir blok zincirinde herhangi bir zamanda gerçekleşen işlemlerle ilgili ayrıntıları tutan bir veri kabıdır..

Blok zinciri: Bir blok zinciri, bir dizi kriptografik teknik kullanılarak birbirine bağlanan ve sürekli büyüyen bir kayıt listesi anlamına gelir..

Blok Gezgini: Bu, kullanıcılarının belirli bir blok zincirinde gerçekleşen tüm işlemleri görüntülemesini sağlayan bir araçtır. Sadece bu değil, aynı zamanda kullanıcıların ağ hash oranı, işlem büyümesi vb. Gibi diğer belirli bilgileri izlemelerine de olanak tanır..

Blok Yüksekliği: Terim, belirli bir zamanda bir zincirde bulunan toplam blok sayısını ifade eder..

Blok Ödülü: Bir blokta geçerli bir hash’i başarıyla hesaplaması yerine bir madenciye sağlanan finansal teşviktir. Ek olarak, ödül aynı zamanda kripto madencilerinin onu hacklemeye çalışmak yerine blok zincirinin çıkarına en iyi şekilde hareket etmelerini sağlar..

Bollinger Bandı: Kullanıcıların farklı dijital para birimlerinin fiyat geçmişinde ortaya çıkabilecek sistematik kalıpları tanımasına yardımcı olan bir araçtır..

Botlar: Bunlar, bir dizi algoritmik süreç (önceden tasarlanmış satın alma ve satma protokolleri gibi) kullanarak siparişleri yürütmek için otomatikleştirilmiş ticaret araçlarıdır..

Brute Force Attack (BFA): BFA, otomatik bir yazılım tarafından birinin şifresini veya temel güvenlik katmanını kırmak için kullanılan bir deneme / yanılma aracı olarak düşünülebilir..

Kabarcık: Finansal terminolojide bir balon, belirli bir piyasanın katılımcılarının belirli bir kuyunun değerini gerçek fiyatının üzerine çıkardığı belirli bir durumu ifade eder. Balon zirveye ulaştığında, emtia fiyatı hızlı bir oranda düşmeye başlar – bu, piyasa çöküşü olarak adlandırılan bir olaydır..

Bug Bounty: Bu, belirli bir bilgisayar kodunda herhangi bir güvenlik açığını, tehdidi veya diğer benzer sorunları bulabilen geliştiricilere, beyaz şapkalı hackerlara sunulan bir ödüldür. Bir hata ödülü genellikle kripto girişimleri tarafından potansiyel boşlukları üçüncü taraf kötü niyetli kişiler tarafından istismar edilmeden önce belirlemek için sunulur..

Boğa: Belirli bir pazarın geleceği hakkında iyimser olan bir kişiye atıfta bulunurken kullanılan yaygın bir terim (hisse senetleri, kripto para birimleri, tahviller vb.).

Boğa Kapanı: Adından da anlaşılacağı gibi, bir boğa tuzağı, belirli bir varlıkla ilişkili düşüş eğiliminin daha iyiye doğru değişiyor gibi göründüğü ancak gerçekleşmediği yanlış bir piyasa sinyalidir..

Duvar Satın Alın: Bir varlık belirli bir değere ulaştığında büyük bir limit emrinin verildiği bir durumu ifade eder..

Yandı: Bu kavram, belirli bir kripto varlığı kalıcı olarak harcanamaz veya kullanılamaz hale getirildiğinde kullanılır..

Bizans Generalleri Sorunu (BGP): BGP, belirli bir grubun tüm üyelerinin belirli bir dijital platform hakkında tek bir strateji üzerinde fikir birliğine varması gereken bir durumu ifade eder..

Bizans Hata Toleransı (BFT): BFT, esasen, sistemin bir veya daha fazla bileşeni operasyonel arızalara yatkın olsa bile, fikir birliğine varmayı amaçlayan “hataya dayanıklı dağıtılmış bilgi işlem sistemleri” ile ilişkili bir özellik olarak düşünülebilir..

C

Şamdanlar: Bu, kullanıcıların belirli bir varlıkla ilgili fiyat değişikliklerini belirli bir süre boyunca görselleştirmelerine yardımcı olan grafikler oluşturmak için yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Teknik açıdan bakıldığında, her bir mum oluşumunun kullanıcılarına açılış fiyatı, kapanış fiyatı, yüksek ve düşük dahil olmak üzere 4 bilgi noktası sağladığını görebiliriz..

Nakit: Nakit, fiziksel yinelemesinde paradır. Banknotlar, madeni paralar vb.Dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gelir..

Merkezileştirilmiş: Merkezileştirme kavramı, küçük bir düğüm grubu tarafından kontrol edilen bir ağı ifade eder..

Merkezi Defter: Adından da anlaşılacağı gibi, merkezi bir yönetim otoritesi tarafından sürdürülen bir defter sistemidir (çeşitli finansal işlemlerin kaydını tutmak için kullanılır).

Merkezi İşlem Birimi (CPU): CPU, bir bilgisayar sisteminin temel operasyonel bileşeni olarak düşünülebilir. Ek olarak, makineyle ilişkili çeşitli diğer parçaların yerel işlevselliğini korumaya da yardımcı olur. CPU’nun hızı gigahertz cinsinden ölçülür.

Değişiklik: BTC transferleri kolaylaştırıldığında, bir bütün çıktı olarak yapılırlar. Kalan para, değişiklik olarak kullanıcıya geri gönderilir.

Geri çekme: Bir kredi kartı operatörü tarafından bir perakendeciye, hileli / ihtilaflı bir işlemin sonucu olarak meydana gelebilecek zararları telafi etmek için gönderilen bir taleptir..

Zincir Ayrımı: Bu terim, sert / yumuşak çatal yerine rutin olarak kullanılır.

Şifre: Bu, belirli bilgileri şifrelemek veya şifresini çözmek için kullanılabilecek bir algoritmayı tanımlamak için dijital kriptografik çevrelerde yaygın olarak kullanılan bir terimdir..

Dolaşımdaki Arz: Belirli bir zamanda piyasada dolaşan toplam coin sayısını (belirli bir kripto para birimiyle ilgili) tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir terimdir..

Müşteri: Yerel bir cihazdaki belirli blockchain işlemlerine erişim sağlamak (ve aynı zamanda işlem yapmak) için kullanılabilen bir yazılımdır. Böyle bir yazılımın yaygın bir kullanım durumu, bir altcoin yazılım cüzdanıdır..

Kapat: “Kapanış” terimi, kapanış fiyatı denen bir finansal kavrama işaret eder.

Bulut Madenciliği: Uzaktan işlem gücü kullanılarak gerçekleştirilen bir kripto madenciliği tarzını ifade eder (elektrik maliyetlerinin düşük olduğu ülkelerde faaliyet gösteren şirketler tarafından edinilir).

Madeni para: En temel anlamı, bir madeni para, parasal işlemleri bağımsız olarak kolaylaştırmak için kullanılabilecek bir kripto para birimini temsil eder..

Coinbase: Coinbase, esasen belirli bir kripto para biriminin bloğuna zorunlu olarak eklenen dijital bir işlemdir. BTC ekosistemiyle ilgili olarak, amiral gemisi para tabanının giriş boyutu 100 bayttır..

Soğuk depo: Soğuk depolama birimi, 7/24 internete bağlı cihazlarla minimum teması olan çevrimdışı bir kripto cüzdanıdır. Bunun bir sonucu olarak, bu cihazlar sahiplerine yüksek düzeyde varlık güvenliği ve gizliliği sunabilmektedir..

Onaylar: Belirli bir blok zincirine bir işlemin eklenmesi gerektiğinde ‘onay’ kavramı devreye girer. Bu bağlamda, farklı ticaret platformlarının kripto para birimi işlemlerini sonuçlandırmak için değişen sayıda onay gerektirdiği belirtilmelidir..

Uzlaşma: Adından da anlaşılacağı gibi fikir birliği, belirli bir ağın tüm katılımcılarının sistemin genel düzeni ve içeriği açısından bir anlaşmaya varmasıdır..

Konsorsiyum Blok Zinciri: İçeriği halka açık olmayan özel bir kuruluşun sahip olduğu bir blockchain ekosistemidir..

Düzeltme: Belirli bir kripto para birimiyle ilişkili olarak meydana gelen negatif değer hareketi (en az% 10) olarak düşünülebilir..

Ortak İmzalayan: Dijital para cüzdanı üzerinde kısmi kontrolü olan bir kişiyi ifade eder..

Kripto varlığı: Bunlar, kriptografik tekniklerden, dağıtılmış defterlerden ve diğer p2p teknolojilerinin işlev görmesini sağlayan dijital değer depolarıdır..

Kripto para: Kişinin parasal transferlerini güvence altına almak için kriptografik tekniklerden yararlanan dijital bir işlem ortamıdır..

Kriptografi: Yalnızca hassas verilerin menkul kıymetleştirilmesi ile ilgilenen bir çalışma dalıdır..

Şifreleme Hash Fonksiyonu: En temel anlamıyla, kriptografik hash’ler, boyut fonksiyonunda değişken olabilecek bir işlem girdisinden sabit boyutlu / benzersiz bir hash değerinin üretilmesine yardımcı olan dijital yollar olarak düşünülebilir..

Crypto-jacking: Bu, bilgisayar korsanları tarafından başkasının bilgisayarını izinleri olmadan kullanarak kripto para madenciliği yapmak için yaygın olarak kullanılan bir tekniktir..

Gözetim: Saklama kurulumu, bir kullanıcının özel anahtarlarının servis sağlayıcının kendisi tarafından tutulduğu bir kurulumdur..

Cypherpunk: Bir cypherpunk, çeşitli sosyal ve politik nedenlerin tanıtımı için kriptografik çözümlerin / teknolojilerin kullanımını güçlü bir şekilde destekleyen bir dijital aktivisttir..

D

Derin internet: Bu, internetin arama motorları tarafından endekslenmeyen ve yalnızca özel araçların (Tor tarayıcısı gibi) kullanılmasıyla görüntülenebilen bir tarafıdır..

Lansman Tarihi (DOL): Terim, bir ICO projesinin jetonlarını kamu edinimi için hazırladığı belirli bir saat ve tarihi ifade eder..

Ölü Kedi Zıplaması: Büyük bir fiyat düşüşünden sonra belirli bir kripto para biriminin değerinde geçici bir iyileşme anlamına gelen bir kavramdır..

Merkezi olmayan: Terim, bazı merkezi otoriteler tarafından değil, dağıtılmış bir düğüm kümesi tarafından yönetilen bir dijital sistemin özelliğini ifade eder..

Merkezi Olmayan Uygulamalar (dApps): Adından da anlaşılacağı gibi dApp’ler, merkezi olmayan bir operasyonel ağdan yararlanan dijital uygulamalardır..

Merkezi Olmayan Otonom İlk Para Teklifleri (DAICO): Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar (DAO’lar) ve İlk Para Teklifleri (ICO’lar) ile ilgili kavramları kullanan merkezi olmayan projeler için bir kaynak toplama yöntemidir..

Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar (DAO): Tamamen akıllı sözleşmelerin kullanımıyla yönetilen dijital bir organizasyondur..

Merkezi Olmayan Borsa (DEX): Kullanıcıların merkezi bir aracı kurum kullanmadan kripto para birimlerini (ve diğer benzer varlıkları) alıp satmasına olanak tanıyan eşler arası bir değişim.

Şifre çözme: Okunamaz hale getirilen verileri (çeşitli şifreleme ile ilgili süreçler yoluyla) şifrelenmemiş biçimine geri dönüştürme süreci.

Deflasyon: Belirli bir malın fiyatındaki genel düşüşle ilgilenen finansal bir terimdir..

Yetki Verilmiş Teminat Kanıtı (dPOS): Ağ katılımcılarının belirli bir blok zincirinde bloklar üretmekle görevlendirilmiş delegeler için oy kullanmasına izin veren bir fikir birliği protokolüdür..

Derinlik çizelgesi: Limit emirlerine göre alış teklifleri ve satış talepleri kullanılarak çizilen bir grafiktir. Layman’ın terimleriyle, grafik, piyasanın belirli bir parasal işlemi kabul edeceği noktayı göstermeye çalışır..

Türev: Küresel finans dünyasında yaygın olarak kullanılan bir diğer terim olan türev, değerini bir dayanak varlığın finansal performansından alan bir sözleşme olarak düşünülebilir..

Türev Ürünler Pazarı: Türevler, vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyonlar gibi finansal ürünlerin alınıp satıldığı bir kamu piyasasıdır..

Deterministik Cüzdan: Bireylerin varlıklarını sorunsuz, sorunsuz bir şekilde yedeklemek ve geri yüklemek için kullanabilecekleri bir tohum cümlesinden yararlanan bir tür dijital depolama birliğidir..

Zorluk: Temel olarak, madenciler için yeni bir veri bloğu keşfetmenin ne kadar zor olduğunun göreceli bir ölçüsüdür. Bitcoin’in bakış açısına göre, para biriminin yerel zorluk oranı, sistemin genel karma gücüne göre rutin olarak ayarlanır..

Dijital Emtia: Belirli bir parasal değere sahip olan ve ancak elektronik ortam kullanılarak aktarılabilen bir maddi olmayan duran varlıktır..

Dijital Para Birimi: Sahiplerinin anlık, sınır ötesi işlemleri son derece akıcı bir şekilde kolaylaştırmasına olanak tanıyan elektronik bir para biçimidir..

Dijital Kimlik: Terim, kişinin adı, adresi, sosyal güvenlik numarası vb. Gibi bir kişiyle ilgili kişisel bilgileri temsil eder. Bununla birlikte, tüm bu veriler dijital hale getirilmiştir ve son derece hızlı ve güvenli bir şekilde kimlik doğrulamalarını kolaylaştırmak için kullanılabilir..

Elektronik imza: Bir anahtar şifreleme protokolü tarafından oluşturulan ve elektronik olarak iletilen bir belgeye eklenen elektronik bir koddur. Veri paketlerinin doğrulanmasının yanı sıra kimlik doğrulaması da dahil olmak üzere çeşitli farklı amaçlar için kullanılabilir..

Yönlendirilmiş Asiklik Grafik (DAG): DAG, esasen tek yönlü + tekrar etmeyen özelliklere dayalı bir grafiği temsil eder..

Yapay penis: Yapay penis, yeşil veya kırmızı renkli mum benzeri çubuk oluşumudur (söz konusu kripto para biriminin fiyat hareketine bağlı olarak).

Dağıtılmış Konsensüs: Merkezi bir yönetim birimi kullanmadan ortak bir fikir birliğine varmak için birlikte çalışan bir ağdaki çeşitli bilgisayarlarla ilgilenen bir kavramdır..

Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) Saldırısı: Bilgisayar korsanları tarafından, bir makinenin yerel kaynaklarını sahipleri tarafından kullanılamaz hale getirmek için kullanılan bir saldırı yöntemidir. Sadece bu değil, DDoS saldırıları, sistemin yerel istek havuzunu aşırı yükleyerek ana makinenin hizmetlerini kesintiye uğratmaya da hizmet eder..

Dağıtılmış Defter: Verilerin çok çeşitli merkezi olmayan konumlara (veya düğümlere) kaydedildiği bir defterdir..

Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT): Bu, onların yaptıkları gibi çalışmasına izin veren dağıtılmış defterlerin temel çerçevesidir..

Dağıtılmış Ağ: İşlem gücü ve bilgisi bir dizi düğüm arasında dağıtılan dijital bir ekosistemdir. Böyle bir ağ, merkezi bir yönetim protokolünün kullanılmasını gerektirmez.

Yunus: Terim, makul miktarda kripto varlığına sahip olan bir kişiyi ifade eder. Bununla birlikte, bir balina ile karşılaştırıldığında, bu mülklerin oldukça küçük olduğu düşünülmektedir..

Hakimiyet: Bazen BTC Hakimiyeti olarak da anılan bu terim, temel olarak BTC’nin toplam kapitalizasyonunu herhangi bir zamanda piyasada bulunan diğer dijital para birimleriyle karşılaştırır..

Çift Harcama: Belirli bir miktar paranın iki kez gayri meşru bir şekilde harcanması durumudur..

Dökümü: Bir kişinin tüm dijital varlıklarını tek seferde satma eylemidir. Benzer şekilde, damping terimi, büyük bir piyasa satışını ifade eder (genellikle belirli bir varlığın aşağı yönlü fiyat hareketiyle sonuçlanan bir şey).

Toz İşlemleri: Bunlar, belirli bir ağın normal tx akışını bozmak isteyen hain kişiler tarafından başlatılan son derece küçük işlemlerdir..

DYOR: Temelde “Kendi Araştırmanızı Yapın” ifadesinin kısaltmasıdır. Bu, insanların daha sonra kendilerini olumsuz etkileyebilecek bir karar vermeden önce bir şeyi yakından incelemeleri gerektiği anlamına gelir..

E

ELI5: Temelde bir kavramın en basitleştirilmiş anlamıyla yayılmasını gerektiren “5 yaşındayım Gibi Açıkla” ifadesinin kısaltmasıdır..

Kurumsal Ethereum Alliance (EEA): Dünya genelinde iş uygulamaları için Ethereum’un yaygın bir şekilde benimsenmesine yardımcı olmak isteyen ETH geliştiricileri, girişimleri ve diğer firmalardan oluşan bir konsorsiyumdur..

Emisyon: Temel olarak, bir kripto projesinin kendi yerel tokenlerini yaratma ve serbest bırakma hızıdır. Terim ayrıca yaygın olarak Emisyon Eğrisi ve Emisyon Çizelgesi olarak da adlandırılır..

ERC-20: Ethereum projesiyle ilişkili bir belirteç yönetişim standardıdır. ERC-20 coinleri akıllı sözleşmelerle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır ve belirli sayıda kural ile tanımlanır..

ERC-721: ERC-20’ye çok benzer şekilde, bu, esasen değiştirilebilir olmayan Ethereum tokenları için tasarlanmış bir token standardıdır. Standart, 2017 yılında uygulanan bir EIP aracılığıyla dünyaya tanıtıldı. Ek olarak, bu token standardının akıllı sözleşmelerin takas edilebilir token olarak çalışmasına izin verdiğinden de bahsetmek gerekir..

Alıkoyma: Finans endüstrisi üyeleri tarafından yaygın olarak kullanılan bir terimdir. En temel anlamıyla, emanet, belirli bir anlaşmaya dahil olan tüm birincil kişilere ilişkin para veya belgelerin (önceden tasarlanmış koşullara bağlı olarak) üçüncü taraf bir kuruluşun aldığı ve dağıttığı sözleşmeye dayalı bir düzenleme olarak düşünülebilir. anlaşma).

Eter: Ethereum ekosistemindeki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan merkezi dijital para birimidir..

Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP): Adından da anlaşılacağı gibi, bir Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP’ler), Ethereum platformunun bazı temel ilkelerini (protokol özellikleri, API vb.) Değiştirmeyi amaçlayan bir belgedir..

Ethereum Sanal Makinesi (EVM): Teknik olarak konuşursak, programlanmış kodları tam olarak amaçlandığı gibi çalıştırabilen bir Turing-complete sanal makinedir..

Değiş tokuş: Bir kripto para birimi değişimi (bazen dijital para birimi değişimi olarak da adlandırılır), kullanıcıların kripto varlıklarını fiat para birimleri ile takas etmelerini sağlayan bir platformdur (ve bunun tersi de geçerlidir).

Borsa Yatırım Fonu (ETF): Çeşitli farklı finansal varlıkların (hisse senetleri, kripto, tahviller dahil) performansını izlemek için oluşturulmuş bir güvenliktir. Bununla birlikte, bir ETF, tek bir varlık olarak alınıp satılabilir, böylece sahiplerine çok fazla esneklik sağlar..

F

Musluk: Genellikle web siteleri ve diğer uygulamalar aracılığıyla tanıtılan bir ödül sistemidir (kripto para birimleriyle ilgili).

Fiat: Finans dilinde, bir fiat para birimi, kendi bankacılık sistemini kullanan merkezi bir kurum (yerel yönetim gibi) tarafından desteklenen yasal ihaleyi ifade eder. Ek olarak, itibari paranın hem fiziksel hem de dijital biçimde temsil edilebileceğini belirtiyor..

Fiat-Pegged Kripto Para Birimi: Adından da anlaşılacağı gibi, sabitlenmiş bir kripto, söz konusu varlığın banka tarafından verilen bir para birimi ile desteklendiği bir kriptodur – bu, temelde varlığın her zaman belirli bir nakit değerine sahip olduğu anlamına gelir..

Balık: Balık, son derece az miktarda kripto bulunduran ve genellikle önemli miktarda dijital varlığa sahip olanların insafına kalan bir kişiyi ifade eder..

Flippening: Terim, Ethereum’un bir gün Bitcoin’in toplam piyasa değerini geçeceği öngörülen bir durumu ifade eder..

Çevirme: Bu, bir yatırımcının belirli bir malı satın aldığı, tek amacı varlığı daha sonra hatırı sayılır bir kar için aşağıya satma amacını taşıyan temel bir yatırım stratejisidir. Böyle bir anlaşmayla ilgili zaman aralığı genellikle oldukça küçüktür.

FOMO: Temelde, genişletildiğinde ‘kaçırma korkusu’ olarak okunan bir kısaltmadır. Yatırım açısından, FOMO, birçok yatırımcının karlı bir yatırım fırsatını kaçırma konusunda karşılaşabileceği bir duyguyu ifade eder..

Çatal: Aynı zamanda bir zincir bölünmesi olarak da adlandırılan bir çatal, esasen ana blok zincirinin alternatif bir versiyonunun oluşturulmasına izin veren bir süreç olarak düşünülebilir. Ek olarak, bir yazılım çatalı, bağımsız geliştiricilerin tamamen yeni bir proje (örneğin Bitcoin’den Litecoin) oluşturmak için mevcut kaynak kodunu kullandıkları bir çataldır..

FUD: Kısaltma, “korku, belirsizlik ve şüphe” anlamına gelir. Yanlış bilgilerin sistematik olarak yayılması yoluyla belirli bir kripto varlığının genel algısını etkilemek için tasarlanmış bir strateji olarak düşünülebilir..

Tam Düğüm: Terim, belirli bir konumdaki belirli bir blok zincirinin tüm geçmişini içeren düğümleri ifade eder..

Temel Analiz (FA): Bir bireyin bir varlığın temelindeki değerini araştırabileceği bir yöntem. Bu, sunulan teknoloji, platformun arkasındaki ekip, platformun gelecekteki büyüme beklentileri vb. Gibi çeşitli göstergeler kullanılarak yapılır..

Vadeli İşlemler: Önceden belirlenmiş bir fiyattan belirli bir emtianın alım / satımını içeren yasal bir anlaşmadır..

G

Kazançlar: Belirli bir varlığın değerinde (ister fiat ister kripto tabanlı olsun) belirli bir süre boyunca bir artışa atıfta bulunan yaygın bir terimdir..

Gaz: Terim, genellikle Ethereum platformuyla ilişkili olarak kullanılır – çünkü ETH tabanlı işlemlerin yürütülmesi için gereken toplam hesaplama çabasından bahsetmektedir..

Gaz Limiti: Bir bireyin belirli bir ETH tabanlı işlemle ilgili olarak harcamaya istekli olabileceği “gaz eşiğini” belirten bir terimdir..

Gaz Fiyatı: Bu terim temelde bir kişinin bir Ethereum işlemini gerçekleştirmek için ödemeye istekli olabileceği toplam fiyatı ifade eder. Konuyla ilgili olarak, daha yüksek bir gaz fiyatının genellikle madencilere eldeki işlemi sonuçlandırmak için daha fazla teşvik sağlandığı anlamına geldiği belirtilmelidir..

Genesis Bloğu: Adından da anlaşılacağı gibi, herhangi bir yeni blockchain ekosistemi ile ilgili olarak işlenecek ve doğrulanacak ilk veri bloğu..

Altın Destekli Kripto Para Birimi: Gerçek altınla desteklenen bir kripto varlığıdır – öyle ki satın alınan dijital para biriminin her bir birimi bir yerde depolanan fiziksel altının eşit temsiline sahiptir..

Grafik İşleme Birimi (GPU): Genellikle grafik kartı olarak adlandırılır. Cihaz geleneksel olarak bilgisayar sistemleri tarafından 3D görüntüleri işlemek için kullanılıyor, ancak son zamanlarda giderek daha fazla kripto meraklısı madencilik amacıyla kullanıyor..

Grup Madenciliği: “Madencilik havuzu” yerine birbirinin yerine kullanılan bir terimdir..

Gwei: Ether tabanlı bir işlemin maliyetini temsil etmek için kullanılan parasal bir değerdir..

H

Hacklemek: Üçüncü taraf bir bireyin bilgisayarına yasa dışı olarak erişim sağlamak için bir cihazı kullanma sürecini tanımlayan yaygın bir terim.

Yarılanma: Terim, onaylanmış blok başına ödüllendirilen toplam bitcoinlerin önceki boyutunun yarısına düşürüldüğü bir olayı ifade eder..

Sert Kapak: Belirli bir ICO’nun planlanan yaşam döngüsünün sonuna kadar toplamaya çalıştığı toplam para miktarıdır..

Sert Çatal: Sert Çatal terimi, daha önce geçersiz olduğu düşünülen işlemlerin tümünü esasen doğrulayan ve bunun tersi de geçerli olan bir protokoldeki değişikliği ifade eder. Teknik bir bakış açısından, bu tür bir çatalın, belirli bir ağın tüm düğümlerinin ve kullanıcılarının çatallı protokolün en son sürümüne yükseltmesini gerektirdiği belirtilmelidir. Sürecin tamamlanmasının ardından, bir kripto para birimi ikiye ayrılır..

Özet fonksiyonu: İsteğe bağlı boyuttaki verileri daha sabit bir taneyle eşlemek için kullanılabilen herhangi bir dijital işlevdir..

Hash Gücü: Hash Rate olarak da anılır, kesintisiz, sürekli bir şekilde çalışmak için bir blok zinciri ağı tarafından kullanılan toplam hesaplama gücünü ölçmek için kullanılan bir terimdir..

Hiyerarşik Deterministik Cüzdan (HD Cüzdan): 12 anımsatıcı ifadeden oluşan bir ana tohumdan yararlanan bir depolama çözümü türüdür..

Gizli Kapak: ICO projelerinin destekçileri aracılığıyla toplamayı seçtiği açıklanmayan bir miktar parayı ifade eder..

HODL: Kripto meraklıları tarafından, bir yatırımcının kripto varlıklarını uzun süre elinde tuttuğu bir stratejiyi tanımlamak için kullanılan ortak bir terim (araya giren dönemde meydana gelebilecek fiyat dalgalanmalarından bağımsız olarak).

Barındırılan Cüzdan: Güvenilir bir üçüncü taraf kuruluş tarafından yönetilen bir kripto cüzdanıdır.

Sıcak Depolama: Kullanıcıların dijital varlıklarına hızlı erişim elde etmelerini sağlamak için özel anahtarları kullanan bir tür çevrimiçi depolama sistemidir..

Hibrit PoW / PoS: Proof-of-Stake ve Proof-of-Work fikir birliği mekanizmasını kullanan operasyonel bir protokoldür. Yaklaşım, bir dijital platformun genel güvenliğini sağlamada oldukça kullanışlıdır.

Hyperledger: Linux Vakfı tarafından 2015 yılında başlatılan bir projedir. Bir dizi açık kaynaklı blok zinciri ve diğer benzer araçlardan oluşur..

ben

Değişmez: Terim, uzun bir süre sonra bile değişmemiş olmasıyla ilgili olarak bir sistemin özelliğine atıfta bulunur..

Şişirme: Fiyatlarda genel bir artışı ve paranın satın alma değerinde düşüşü ifade eden bir finans terimi.

İlk Para Teklifi (ICO): Bireysel işadamlarının ve başlangıç ​​sahiplerinin öngörülen girişimleri için para toplamasına olanak tanıyan bir kitle fonlaması aracıdır..

İlk Token Teklifi (ITO): ICO’lar gibi, ITO’lar da kullanıcılarının para toplamasına izin veriyor, ancak odak noktaları daha çok yatırımcılara kripto jetonları sağlamaya odaklanıyor..

Instamine: Belirli bir projenin yatırımcılarına büyük hacimli madeni paraların veya tokenlerin alındığı ve dağıtıldığı kısa bir süreyi (tipik olarak bir para birimi piyasaya sürüldükten hemen sonra) tanımlar..

Aracı: Bir anlaşmayı mümkün olan en sorunsuz şekilde kolaylaştırmak için aracı olarak hizmet eden kişidir..

J

JOMO: FOMO teriminin tam anlamıyla tam tersi. Genişletildiğinde, JOMO “Kaçırmanın Sevinci” ni okur.

K

KYC: “Müşterinizi Tanıyın” teriminin kısaltmasıdır. Süreç genellikle, gelecekte ortaya çıkabilecek kara para aklama sorunlarının önlenmesi için müşterileriyle ilgili önemli verileri toplayan bir finans kuruluşunu gerektirir..

L

Defter: Belirli bir kripto platformuyla ilgili çeşitli finansal işlemlerin ayrıntılarını içeren bir kayıt veritabanıdır. Veriler hiçbir şekilde değiştirilemez, ancak daha yeni işlemlerle eklenebilir.

Kaldıraç: İşlemlerde fon kullanılabilirliğini artırmak için marj ticareti sırasında bir borsada bir komisyoncu tarafından sunulan bir kredi.

Yıldırım Ağı: Mevcut Bitcoin çerçevesinin üzerinde çalışan ikinci katman ödeme protokolüdür. Özünde, parasal tx’lerin daha hızlı, daha ölçeklenebilir bir şekilde gerçekleşmesine izin verir..

Limit Emri: Terim, tüccarlar tarafından önceden belirlenmiş bir fiyata ulaştıktan sonra belirli bir kripto varlığını satın almak / satmak için verilen siparişleri ifade eder. Bu bağlamda, piyasa emirlerinin bir kripto varlığın mevcut en iyi fiyatından satıldığı yer olduğunu belirtmek gerekir..

Likidite: Varlığın genel piyasa değeri önemli bir şekilde etkilenmeden belirli bir kripto para biriminin alınıp satılmasının kolaylığıdır..

Uzun: Bir kişinin belirli bir dijital para birimini daha sonra satma umuduyla elde ettiği bir durumdur (umarım makul bir kar marjı için).

M

Mainnet: Ağını ve yönetişim protokollerini çalıştırabilen bağımsız bir blok zinciridir..

Market: Yatırımcıların düzenli olarak faaliyet gösterdiği çeşitli finansal alanları (kripto para birimleri, hisse senetleri gibi) tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir..

Piyasa kapitalizasyonu: Bir para biriminin toplam piyasa değerinin ölçüsüdür – yani bir varlığın kapitalizasyonu ne kadar fazlaysa, o kadar değerlidir.

Market siparişi: Belirli bir kripto para biriminin mevcut en iyi satış fiyatıdır.

Marj çağrısı: Teminat çağrısı kavramı, bir yatırımcının hesabı belirli bir fiyat eşiğinin altına düştüğünde yürürlüğe girer. Şu anda bir komisyoncu, yatırımcının dijital varlıkları almaya / satmaya devam etmesi için minimum bakım tutarını korumak için ek para talep etmeye başlar..

Marj ticareti: Bir kripto tüccarının dijital satın alımlarını kolaylaştırmak için ödünç aldığı fonları kullandığı bir uygulamayı ifade eder..

Ana Düğümler: Bir masternod, doğrudan proje sahibi tarafından sürdürülen belirli bir proje ile ilişkili merkezi sunucuyu ifade eder. Ek olarak, masternode’lar tam node’lar olarak tasavvur edilebilir, ancak tx’leri anonimleştirme, belirli parasal transferleri temizleme, vb..

Maksimum Arz: Adından da anlaşılacağı gibi, terim, tüm yaşam döngüsü boyunca belirli bir kripto para birimiyle ilişkili olarak var olacak toplam token sayısı olarak düşünülebilir..

Merkle Ağacı: Belirli bir dijital ekosistemi tanımlamak için genellikle kriptografide kullanılan ağaç benzeri bir yapıdır. Diyagramın bir parçası olarak, tek bir yaprak karma Yerel bir veri bloğunun bilgisi, yaprak olmayan her bileşen, alt düğümlerinin etiketlerinin kriptografik bir karmasını ima eder.

MicroBitcoin: Bu basitçe Bitcoin’in kesirli bir değeridir (tam olarak bir milyonda veya 0,000001 BTC).

Mikro işlem: Küçük parasal ödemelerin bir birey tarafından bir dizi farklı dijital mal ve hizmet satın alması için kolaylaştırılabildiği bir biz yapısıdır. Konsept, oyun, çevrimiçi perakende, pazarlama vb. Dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır..

Maden çıkarılabilir: Madenciler tarafından belirli bilgi kodlarının edinilmesinin yanı sıra veri bloklarının oluşturulması yoluyla elde edilebilen belirli kripto para birimlerinin bir özelliğidir..

Madenciler: Bunlar, madencilik süreci aracılığıyla belirli bir blok zincirinin büyümesine katkıda bulunan bireylerdir. Ayrıca, madencilerin bağımsız olarak veya yerleşik büyük ölçekli bir organizasyonla birlikte çalışmayı seçebileceklerinden de bahsetmektedir..

Madencilik: Bireysel işlemlerin doğrulanması yoluyla veri bloklarının belirli bir blok zinciri ekosistemine eklendiği süreci açıklamak için kullanılan ortak bir terim. Benzer bir şekilde, “madencilik”, BTC’nin ve diğer bazı altcoinlerin oluşturulduğu süreci de tanımlar..

Madencilik Sözleşmesi: Bulut madenciliği yerine birbirinin yerine kullanılan bir terimdir. Teknoloji, çeşitli farklı dijital çevrimiçi yollar aracılığıyla madencilik kapasitesinin kiralanmasını / yatırım yapılmasını gerektirir..

Madencilik Havuzu: Bir madencilik havuzu, temelde bir grup madencinin kripto varlıklarını bir araya getirmek için bilgi işlem güçlerini birleştirmek için bir araya geldiği bir kurulumdur. Böyle bir faaliyetin ödülleri, daha sonra bir çıkar çatışmasını önlemek için genellikle önceden belirlenmiş belirli anlaşmalara göre dağıtılır..

Madencilik Ödülü: Bu, belirli bir kripto ekosistemiyle ilgili blok zinciri işlemlerini işlemek için bir bireye katkıları karşılığında – öncelikle bilgi işlem kaynakları – verilen bir teşviktir. Ek olarak, bu tür ödüllerin yeni çıkarılan madeni paraların yanı sıra önceden edinilmiş tx ücretlerinden oluştuğu da belirtilmelidir..

Madencilik Teçhizatı: Madencilik süreci ile dijital para kazanmak amacıyla kullanılan bir bilgisayar kurulumudur..

Minnow: Son derece az miktarda kriptoya sahip bir kişiye atıfta bulunmak için kullanılan yaygın bir terimdir..

Karıştırma Hizmeti: Tumbler olarak da anılan bu platform, bir kripto para birimi işlemiyle ilişkili genel gizliliği / anonimliğini geliştirmeyi amaçlayan bir platformdur – esasen potansiyel olarak tanımlanabilir dijital para birimlerinin yeni ortaya çıkan veya bozuk bir geçmişi olmayanlarla karıştırılması yoluyla onları.

Anımsatıcılar: Bunlar, kullanıcıların belirli cümleleri hatırlamasına yardımcı olabilecek hafıza yardımcılarıdır. Bu bağlamda, bir anımsatıcı cümlenin, bir kişinin kripto para varlıklarına erişmek için kullanabileceği bir kelime listesinden oluşan bir ifade olduğu belirtilmelidir..

Para Transferi Kuruluşu: Adından da anlaşılacağı gibi, bir para ileticisi, insanların paralarını (itibari varlıklar veya kripto para birimleri) diğerlerine son derece modern bir şekilde aktarmalarına izin veren bir kişi / şirket varlığıdır.

Ay: Kripto açısından bakıldığında, bu terim, dijital para fiyatında uzun bir süre boyunca istikrarlı bir yukarı doğru hareketin gözlemlendiği bir durumu ifade eder..

Hareketli Ortalama Yakınsama Uzaklaşması: Genel olarak MACD olarak anılan bu, temelde, kripto meraklıları tarafından iki ayrı fiyat hareketli ortalama arasında bir ilişki kurmak için yaygın olarak kullanılan analitik bir araçtır. Teknik açıdan, belirli bir varlığın 26 günlük EMA’sını 12 günlük EMA’sından çıkararak bir MACD hesaplamasının yapıldığını görebiliriz..

Mt. Gox: Kripto meraklılarının tamamen basit bir şekilde Bitcoin’i serbestçe takas etmesine izin veren dünyanın ilk kripto para birimi borsalarından biriydi. 2014 yılında, bilgisayar korsanlarının şirketin sahip olduğu 850.000 BTC’den fazla para ile yollarını bulabildiği ortaya çıktıktan sonra platform kapatılmak zorunda kaldı.

Çoklu İmza: Çoklu ağ adresleri olarak da anılan bu benzersiz tanımlayıcılar, kullanıcılara fazladan bir güvenlik katmanı sağlamaya yardımcı olur..

N

Ağ: Herhangi bir zamanda belirli bir kripto ekosisteminde bulunabilecek tüm düğümlerin bir koleksiyonunu ifade eden ortak bir terim.

Düğüm: Esasen, sistemin defter bilgilerinin eksiksiz bir kopyasıyla birlikte gelen bir blok zinciri bileşenidir..

Para yatırma gerektirmeyen: Parasız, finansal portföyünde herhangi bir dijital varlığa sahip olmayan ve kripto pazarının kısa bir süre içinde patlayacağına inanan kişidir..

Hapis dışı: Cüzdan anahtarlarının saklanması hakkında konuşurken yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Bu bağlamda, gözetim dışı bir kurulum, belirli bir hesapla ilişkili özel anahtarların bazı üçüncü taraf kuruluşlar tarafından değil, varlıkların sahibi tarafından tutulduğu bir kurulumdur..

Nonce: Nonce terimi, bir madenci tarafından belirli bir tx’e hash işlemi uygulandığında yaygın olarak kullanılır..

Ö

Defter Dışı Para Birimi: Belirli bir blok zinciri defterinin dışında tasarlanmış dijital bir varlıktır..

Çevrimdışı Depolama: İnternete hiçbir şekilde aktif olarak bağlı olmayan bir cihazda kripto varlıklarının depolanması ile ilgilenen bir kavramdır. Bu, kullanıcıların üçüncü taraf bilgisayar korsanlığı girişimlerine karşı daha iyi korunmasını sağlar.

Defter Üzerinde Para Birimi: Hem yaratılan hem de aynı blockchain sisteminde kullanılan dijital bir varlıktır. Bitcoin, böyle bir para biriminin mükemmel bir örneğidir,

Çevrimiçi Depolama: Kişinin dijital varlıklarını internete bağlı bir cihazda saklamanın bir yoludur. Bu tür platformların kullanımı uygun olsa da, genellikle üçüncü tarafların izinsiz girişlerine karşı daha hassastırlar..

Biri Diğer Siparişi İptal Eder: Genellikle OCO olarak kısaltılır, aynı kripto para birimi için birkaç satın alma siparişinin birlikte verildiği bir senaryodur..

Aç kapa: Açık, bitcoin (veya herhangi bir kripto varlığının) fiyatının düzenli ticaret için halka açıldığı bir zaman aralığını ifade eder. Benzer şekilde, kapanış, “açık” teriminin temsil ettiği şeyin tam tersi olan bir fırsat penceresini tanımlar..

Açık kaynak: Uygun gördüğü herhangi bir nedenle herkes tarafından serbestçe değiştirilebilen, dağıtılabilen ve üzerinde çalışılabilen bir yazılım türüdür..

Seçenek: Özünde, bir ‘opsiyon’, temelde yatırımcılara dayanak bir varlığı belirli bir kullanım fiyatından alma veya satma izni veren bir sözleşmedir. Bu bağlamda, Amerika ve Avrupa seçeneklerinin olduğu belirtilmelidir – ilki, sona ermeden önce herhangi bir zamanda kullanılabilirken, ikincisi yalnızca sona erme anında kullanılabilir..

Opsiyon Pazarı: Opsiyonların serbestçe değiştirilebildiği halka açık bir ticaret platformudur. Sadece bu değil, bir opsiyon piyasası, alıcılara belirli işlem değerlerinde (önceden belirlenmiş bir değişim tarihinde veya öncesinde) kripto varlıkları alma / satma fırsatı sağlar.

Kahinler: Bunlar, blok zinciri ile ilgili belirli verileri bulma ve doğrulama sorumluluğuna sahip olan dijital varlıklardır..

Yetim: Dijital dilde terim, temel olarak, ana zincire doğrudan bağlı olmayan belirli bir blok zincirindeki geçerli bir veri bloğunu ifade eder. Bu tür varlıklar genellikle iki madenci aynı anda bir blok ürettiğinde veya kötü bir aktör işlemleri yasadışı bir şekilde tersine çevirmeye çalıştığında ortaya çıkar..

Aşırı alım: Belirli bir süre içinde artan sayıda yatırımcı tarafından edinilen bir para birimini ifade eden yaygın olarak kullanılan bir terim.

Aşırı satım: Adından da anlaşılacağı gibi, aşırı satış terimi, bir kripto para birimi belirli bir süre boyunca giderek daha fazla yatırımcı tarafından satıldığında yürürlüğe girer – yukarıda belirtilen süre boyunca varlığın fiyatı azalır..

Tezgahın üzerinden: Genellikle OTC olarak kısaltılan bu terim, ara bir kripto para birimi değişimi kullanılmadan bağımsız olarak (esas olarak P2P tarzında) kolaylaştırılan bir işlemi tanımlamak için kullanılır. Bu transfer modu, dijital ticaret platformlarının yasal olmadığı ülkelerde ve bölgelerde yaygın olarak kullanılmaktadır..

P

Çift: En temel anlamıyla, bir çift, iki farklı finansal varlık (örneğin BTC / USD, BTC / ETH) arasında gerçekleşen bir ticareti ifade eder..

Kağıt Cüzdan: Bir kullanıcının özel anahtarını içeren temel bir fiziksel kripto depolama çözümüdür.

Eşler Arası (P2P): Dağıtılmış bir ağ içinde çalışan iki taraf arasında gerçekleşen merkezi olmayan bir etkileşim modudur..

İzin Verilen Defter: Adından da anlaşılacağı gibi, belirli kısıtlamalarla önceden oluşturulmuş bir defter sistemidir, böylece gerekli yetkiye sahip yalnızca birkaç kişi ona erişebilir..

Platform: Belirli bir dijital hizmeti, bir kripto para birimi değişimini veya tanımlanmış bir dizi teknolojik alanla ilgili başka herhangi bir ortamı tanımlamak için kullanılabilecek belirsiz bir terimdir..

Ponzi şeması: Bir şirket veya startup tarafından gerçekleştirilen hileli bir plan. Yatırımcılara yeni işe alımlar için güzel ödüller / teşvikler vaat edilmesini gerektirir.

Portföy: Bir birey veya bir yatırım topluluğu tarafından tutulan bir dijital para birimleri koleksiyonudur (bir hedge fonu gibi).

Ön madencilik: Ön madencilik terimi, bir projenin jeton arzının bir kısmı (veya tamamı) halka açık lansmanından önce üretildiğinde kullanılır. Uygulama genellikle kitle fonlaması ve pazarlama gibi amaçlar için kullanılır..

Ön satış: Adından da anlaşılacağı gibi, bir ICO kitlelere sunulmadan önce kolaylaştırılan bir satıştır..

Özel anahtar: Çeşitli asimetrik şifreleme işlemlerinin kullanılmasıyla üretilen dijital bir koddur. Özel bir anahtar, genel bir anahtarla birlikte kullanıldığında, belirli hassas verilerin şifresini çözmek için kullanılabilir..

Yetki Kanıtı: Kripto çevrelerinde PoA olarak anılan bu, kullanıcılara hızlı tx hızları sağladığı bilinen bir fikir birliği mekanizmasıdır (söz konusu katılımcının kimliğini kullanırken).

Yanma Kanıtı: PoB, yerel jeton yazma işlemi sırasında belirli bir maliyetin alınmasını sağlayarak bir blok zincirini diğerine önyüklemeyi amaçlayan bir fikir birliği mekanizmasıdır..

Geliştirici Kanıtı: Kullanıcılara, belirli bir kripto para biriminin oluşturulmasında yer alan gerçek, yaşayan bir yazılım geliştiricisinin kanıtını sağlayan bir blok zinciri konsensüs protokolüdür..

Proof-of-Stake (PoS): Günümüzde dünyada en yaygın kullanılan blok zinciri fikir birliği mekanizmalarından biri olan PoS protokolü, zenginlik, stake edilen paraların yaşı, vb. Dahil olmak üzere belirli temel faktörlerin rastgele seçilmesiyle bir blok oluşturucunun seçildiği yeni bir operasyonel çerçeve kullanır.

İş Kanıtı (PoW): Kullanıcıların yerel işlemleri doğrulamak için belirli matematiksel bulmacaları ve kodları çözmelerini gerektiren (ayrıca yeni blokların oluşturulması için) bir blok zinciri fikir birliği mekanizmasıdır.

Protokol: Belirli bir dijital ekosistemdeki belirli etkileşimleri yönetmek için kullanılan bir dizi kuralı tanımlamayı amaçlayan yaygın bir terimdir. Kripto açısından bakıldığında, bir protokol belirli fikir birliği mekanizmalarının, tx doğrulayıcılarının vb. Kullanılmasını gerektirir..

Takma isim: Gizlilikle ilgili çeşitli nedenlerle bir birey tarafından anonim bir kimliğin kullanılmasını tanımlayan İngilizce bir terimdir (örnek: Satoshi Nakamoto)

Açık adres: Kullanıcıların bir ödeme talebini sorunsuz ve sorunsuz bir şekilde kolaylaştırmasına olanak tanıyan dijital bir konumdur. Daha teknik bir bakış açısıyla, bir genel adresi, belirli bir genel anahtarla ilişkili bir kriptografik karma olarak tanımlayabiliriz..

Herkese Açık Blockchain: Güvenlik yetkisi ve iznine bakılmaksızın herhangi bir kişi tarafından erişilebilen bir blockchain ağıdır..

Pompa ve Boşaltma Şeması: Bir kripto para biriminin fiyatının, varlığın yükseliyormuş gibi görünmesi için yapay olarak şişirildiği bir dolandırıcılık türüdür. Para biriminin piyasa algısı değiştirildikten sonra, ilgili taraflar daha yüksek bir fiyat için varlığı terk etmeye devam eder..

Q

QR kod: Söz konusu emtia ile ilgili bir dizi önemli veriyi elde etmek için bir IR makinesi tarafından yorumlanabilen dijital bir etikettir. Kripto para birimleriyle ilgili olarak, QR kodları en çok kullanıcılar arasında cüzdan adreslerini paylaşmak için kullanılır..

R

Raiden Ağı: Tamamen zincir dışı çalışan popüler bir ölçeklendirme çözümüdür. Teknik bir bakış açısıyla, Raiden ağının, kullanıcılara çok düşük işlem maliyetlerini yüklerken neredeyse anında tx’lerin gerçekleşmesine izin verdiği belirtilmelidir.

Çoğaltılmış Defter: Temelde bir ağın yerel dağıtılmış defterinin bir kopyasıdır.

Sıra: Terim, bir kripto varlığının toplam piyasa değeri ile ilgili göreceli piyasa konumunu ifade eder..

REKT: “Batık” kelimesinin kısaltılmış hali olan yaygın bir argo. Bir yatırımcı, zayıf yatırım tercihleri ​​nedeniyle büyük kayıplar yaşadığında yaygın olarak kullanılır..

Ters Gösterge: Ters gösterge, piyasa seçimleri o kadar zayıf olan bir kişiyi ifade eder ki, kişinin varlıklarına nasıl yatırım yapmayacağına dair bir örnek olarak kullanılabilir..

Yüzük İmzası: Sistemin genel güvenliğini artırmak için birden çok imzalayana ilişkin girişleri orijinal göndericininkilerle birleştiren dijital bir protokoldür..

YG: “Yatırımın Geri Dönüşü” olarak da anılan terim, temelde net kar ile yatırım maliyeti arasında var olan oranı ifade eder..

Göreceli Güç Endeksi: RSI, kullanıcıların çeşitli kripto para birimleriyle ilişkili hız ve fiyat hareketlerini ölçmelerine olanak tanıyan teknik bir tablodur. Ek olarak, analiz aracının J.Welles Wilder tarafından tasarlandığının altı çizilmelidir..

S

Satoshi: Bitcoin’in mümkün olan en küçük değeridir. Her Satoshi, 0.00000001 BTC değerini temsil eder.

Satoshi Nakamoto: Gerçek kimliği tarihe kadar teyit edilmeyen Bitcoin’in sahte yaratıcısı.

Aldatmaca: Sahte bir kripto para birimi veya para toplama caddesi (ICO gibi) kullanan hileli bir plan.

Scrypt: Bitcoin madenciliği için yaygın olarak kullanılan SHA-256 protokolüne mükemmel bir alternatif olarak hizmet veren PoW tabanlı bir algoritmadır. Teknik açıdan, algoritmanın öncelikle işlem gücünden ziyade bilgisayarın belleğine bağlı olduğunu belirtmek gerekir..

İkinci Katman Çözümleri: Bunlar, mevcut ölçeklenebilirlik potansiyellerini ve genel verimliliği artırmak için mevcut halka açık blok zincirlerinin üzerine tasarlanmış çeşitli çözümlerdir. Lightning Network, böyle bir aracın mükemmel bir örneğidir.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu: SEC, menkul kıymetler ve hisse senedi / opsiyon piyasası ile ilgili yerel yasaları uygulamaya çalışan Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir düzenleyici kurumdur..

Tohum: Bir bireyin cüzdanına erişmeye çalıştığı başlangıç ​​noktası olarak kabul edilir (kesin olarak deterministik cüzdan). Bu bağlamda, bir başlangıç ​​ifadesinin, kullanıcıların mevcut cüzdanlarından birini yedeklemelerine veya geri yüklemelerine izin veren bir dizi kelimeden oluştuğu belirtilmelidir..

Ayrılmış Tanık: Geçmişte Bitcoin ağını uzun süre rahatsız eden tx esnekliği sorununu çözmek için tasarlanmış bir Bitcoin İyileştirme Önerisidir (BIP). SegWit, daha teknik bir bakış açısıyla, imzayı ve blok içeriğini ayırarak bireysel veri bloklarıyla ilgili “tanık” bilgilerini değiştirmeye çalıştı..

Bencil Madencilik: Adından da anlaşılacağı gibi, Selfish Mining, bir madencinin bu bilgiyi diğer ağ katılımcılarına iletmeden yeni bir blokla ilgili verileri elde ettiği bir durumu ifade eder..

Duvar Sat: Satış duvarı, büyük bir limit emrinin (belirli bir kripto varlığının satışıyla ilgili olarak) elde edildiği bir durumu ifade eder. Taktik, tüccarlar tarafından belirli bir kripto varlığına olan talebin o kadar fazla olmadığı izlenimini vermek için kullanılır, ancak gerçek hayatta para birimi son derece popüler olabilir ve daha sonra aranabilir..

Yan zincir: Öncelikle bir blok zinciri ile uyum içinde çalışan merkezi olmayan bir defter sistemini ifade eder. Bununla birlikte, burada kayda değer bir anahtar nokta, yan zincirin, kendi protokol setini ve operasyonel mekanizmalarını kullanarak merkezi blok zincirinden bağımsız olarak çalışabilmesidir..

Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulaması: Blok başlıkları ve PoI’lerle ilgili veri toplamaya ihtiyaç duymadan blok zinciri işlemlerini doğrulamak için kullanılabilen, bellek yoğun olmayan bir istemcidir..

SHA-256: 256 bitlik kriptografik olarak güvenli imzayı kullanan bir karma işlevdir. Bu algoritmanın temel çerçevesi NSA tarafından tasarlanmıştır..

Parçalama: Bir blok zinciri ekosisteminin, kapsama durumlarını ve işlem geçmişini bölerek optimal ölçeklendirilmesine yardımcı olmayı amaçlayan bir kavram – böylece bu varlıkların her ikisi de birbirine paralel olarak işlenebilir..

Şilin: Belirli bir kripto projesini coşkuyla destekleyen tek bir kişinin veya grubun eylemini ifade eder..

Shitcoin: Kendisiyle ilgili görünür bir kullanım durumu olmayan bir kripto para birimi.

Kısa: Tüccarlar tarafından yaygın olarak kullanılan ve yalnızca satmak amacıyla bir varlığı ödünç aldıkları bir teknik. Ancak, kurulumun gerçekten çalışabilmesi için, söz konusu varlığın değerinin düşmeye devam etmesi gerekir..

İpek yolu: Birkaç yıl önce FBI tarafından kapatılan popüler bir derin web pazarı. Silk Road’u kullanarak, bir dizi kötü aktör, BTC’yi (ve bir dizi diğer dijital varlıkları) kullanarak çevrimiçi işlemlerini kolaylaştırabilir..

Akıllı sözleşme: Akıllı sözleşme, üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan blok zinciri üzerinde bir sözleşmeyi kolaylaştırmayı, doğrulamayı veya yürürlüğe koymayı amaçlayan bir bilgisayar protokolüdür..

Yumuşak Kapak: Bir ICO projesinin toplamak istediği minimum para miktarıdır. Konuyla ilgili olarak, bir ICO’nun bu eşiğe ulaşamaması durumunda, projenin tamamen hurdaya çıkarılabileceği belirtilmelidir..

Yumuşak Çatal: Belirli bir platformla ilişkili daha eski geçerli işlemlerin geçersiz hale getirildiği bir protokol yükseltmesidir. Bununla birlikte, böyle bir değişikliğin uygulanabilmesi için, belirli bir kripto ekosistemine bağlı madencilerin çoğunluğunun madencilik yazılımlarını eşzamanlı olarak yükseltmeleri gerekir..

Sağlamlık: Ethereum tabanlı geliştiriciler tarafından benzersiz akıllı sözleşmeler tasarlamak için kullanılan bir programlama dilinin adıdır..

Yer: Kripto para alım / satımını içeren bir sözleşmedir. Bu bağlamda, spot piyasa, kripto varlıklarının anında ödeme için alınıp satılabileceği bir halka açık ticaret platformunu ifade eder..

Stablecoin: Bir itibari para birimi veya değerli metal gibi gerçek dünyadaki bir varlığa sabitlenmiş değeri olan bir kripto varlığı. Bunun bir sonucu olarak, bir stablecoin son derece düşük volatiliteye sahiptir..

Stake etme: Belirli bir blockchain ekosistemi için doğrulayıcı olarak hizmet etmek üzere bir kişinin tokenlerini hatta koymasını içeren bir yöntemdir..

Eski Blok: Başarıyla çıkarılmış ancak mevcut en uzun blok zincirine dahil edilmemiş bir veri bloğu. Bu genellikle birincil zincire başka bir bloğun (aynı yükseklikte) eklenmesinin bir sonucu olarak olur..

Eyalet Kanalı: Belirli bir blok zinciri ekosistemiyle ilişkili toplam zincir içi işlem sayısını azaltmaya yardımcı olan bir başka popüler ikinci katman ölçeklendirme çözümü.

Sembol: Belirli bir kripto para birimiyle ilişkilendirilmiş dijital kayan yazıdır. Örneğin Bitcoin’in sembolü BTC’dir.

T

Bozukluk: Belirli bir hesapta tutulan (daha sonra başka bir hesaba kadar izlenebilen) kripto para biriminin toplam yüzdesini ifade eder.

Arapsaçı: IOTA tarafından geliştirilen bir blockchain alternatifidir. Sistem, DAG’leri (yönlendirilmiş çevrimsiz grafikler) kullanır ve kuantum hesaplamaya dirençlidir.

Testnet: “Testnet” terimi, geliştiriciler tarafından yalnızca test amacıyla yaygın olarak kullanılan alternatif bir blok zincirini ifade eder..

Teknik Analiz: Belirli bir piyasa sektörünün faaliyeti ile ilgili istatistiksel verileri kullanan bir değerlendirme yöntemidir. TA ile ilgili araçları kullanarak, kullanıcılar daha sonra iyi bilgilendirilmiş yatırım kararları vermek için kullanılabilecek belirli belirli kalıpları izole edebilirler..

Uzun Vadeli Düşünün: Bir yatırımcının yatırımı ile ilgili olarak aylar veya yıllar (günler değil) bazında düşündüğü bir zihniyettir..

Ticker: Tanımlama amacıyla kripto para birimleriyle ilişkili olarak yaygın olarak kullanılan kısaltılmış bir semboldür (ed BTC)..

Timelock: Bir işlemi yalnızca belirli bir bloğa ulaştıktan veya belirli bir zaman aralığına ulaştıktan sonra ileri sürmeyi amaçlayan önceden belirlenmiş bir koşul.

Zaman damgası: Belirli bir işlemle ilgili kimlik verilerinin sorunsuz bir şekilde görüntülenmesine izin veren bir modül.

Jeton: Belirli işlem niteliklerine sahip olacak şekilde tasarlanmış ve daha büyük bir kripto ekosisteminde kullanılabilen dijital bir değişim birimidir. Ek olarak, bir belirtecin özünde bir değer deposu olarak hizmet etme potansiyeline sahip olmadığı, ancak çevresinde yeni yazılım çözümleri oluşturmak için kullanılabileceği belirtilmelidir..

Token Oluşturma Etkinliği: Bir jetonun verildiği ve edinme için kitlelere sunulduğu zaman.

Tokenize: Gerçek dünya varlıklarının dijital varlıklara dönüştürülebildiği süreci ifade eder. Bu, fiziksel malların tamamen basit ve modern bir şekilde farklı sahiplere sunulmasına izin verir..

Tor: Kullanıcıların internette oldukça güvenli ve özel bir şekilde gezinmesine olanak tanıyan ücretsiz bir yazılım. Tor tarayıcısı, kullanıcılarıyla ilişkili bir dizi konum / çerezle ilgili veriyi gizlemek için bir gönüllü röleler ağından yararlanır…

Toplam Arz: Adından da açıkça anlaşılacağı üzere, ‘toplam arz’ terimi, herhangi bir zamanda herhangi bir noktada var olabilecek bir proje ile ilgili maksimum madeni para sayısını ifade eder. Bununla birlikte, toplam, doğrulanabilir şekilde yakılmış olabilecek herhangi bir madeni parayı içermez..

Ticaret Hacmi: Son 24 saat içinde işlem gören belirli bir projeyle ilgili toplam kripto miktarıdır..

İşlem: Tx olarak kısaltılmış olan bu, iki kripto sahibinin dijital varlıkları birbiriyle takas edebildiği eylemdir..

İşlem ücreti: Bir işlemin bir blok zinciri içinde işlenmesi için yapılması gereken küçük bir ödeme.

Güvensiz: Katılımcıların hiçbirinin birbirine güvenmesine gerek kalmadan işlemleri kolaylaştırmak bir blockchain platformunun malıdır..

Bardak: “Karıştırma hizmetini” tanımlamak için kullanılan başka bir terimdir.

Turing-Tamamlandı: Turing-complete, bir cihazın, başka hiçbir makinenin kullanamayacağı belirli hesaplamaları gerçekleştirme yeteneğiyle ilgilenen bir kavramdır. Ethereum Sanal Makinesi, böyle bir cihazın en önemli örneğidir.

U

Onaylanmamış: Belirli bir parasal tx’in henüz blok zincirine eklenmediği bir durumu ifade eder..

İzinsiz Defter: Temelde doğası gereği tamamen halka açık olan bir blok zincirine atıfta bulunan başka bir terim.

Harcanmamış İşlem Çıktısı: UTO, henüz harcanmamış bir blok zinciri işlemiyle ilişkili bir çıktıdır, bu nedenle, daha yeni tx’ler için bir girdi protokolü olarak kullanılabilir..

UTC Saati: Dünyadaki çoğu işletmenin küresel iletişimlerini sistematik bir şekilde kolaylaştırmak için kullandığı zaman standardıdır..

V

Doğrulayıcı: Bir PoS blok zinciri ekosistemindeki veri bloklarının (teşvik edinme amaçları için) doğrulanmasına dahil olan bir kişi.

Özel Adres: Depolama çözümünün sahibi tarafından seçilen özel harfleri ve sayıları kullanan genel bir cüzdan adresidir..

Buhar yazılımı: Gün ışığını hiç görmeyen bir proje.

Risk Sermayesi: Genellikle yeni başlayanlara ve önlerinde parlak bir geleceği olduğu düşünülen diğer küçük firmalara dağıtılan bir tür özel sermaye.

Virgin Bitcoin: Bozulmamış ve hiçbir zaman herhangi bir parasal işlemi kolaylaştırmak için kullanılmamış bir Bitcoin (yasa dışı veya başka türlü).

Oynaklık: Terim, bir para biriminin belirli bir süre boyunca yoğun fiyat dalgalanmalarına tanık olma potansiyelini ifade eder.

Ses: Belirli bir süre boyunca işlem gören toplam kripto miktarı (örneğin: 24 saat, 7 gün vb.). Teknik bir bakış açısından, hacmin, belirli bir varlığın (veya bir bütün olarak pazarın) ilerliyor olabileceği yönü yansıttığını görebiliriz..

W

Cüzdan: Kripto para birimlerini depolamak için kullanılabilen dijital bir depolama cihazıdır. Sadece bu değil, dijital varlıkları sorunsuz ve sorunsuz bir şekilde göndermek / almak için bir cüzdan da kullanılabilir. Öncelikle iki ana kategoriye ayrılabilirler, yani barındırılan ve soğuk cüzdan.

Yıkama Ticareti: Yatırımcıların aynı anda belirli dijital varlıkları satarak / satın alarak yapay faaliyet oluşturabildikleri bir piyasa aldatma taktiği.

İzlenecekler listesi: Adından da anlaşılacağı gibi, bir izleme listesi, bir kullanıcının günlük olarak takip etmek isteyeceği küçük bir kripto varlıkları kümesine atıfta bulunur Bu günlerde, özellik bir dizi ünlü kripto ticaret platformuna ve web sitesine dahil edilmiştir..

Zayıf Eller: Ufukta bir fiyat düşüşü göründüğünde panik yaparak satış yaptığı bilinen bir kişi.

Wei: Bir ETH belirtecinin en küçük bölünebilir birimidir. Bir Ether 1000000000000000000 Wei’ye eşittir.

Balina: Büyük miktarda kriptoya sahip bir yatırımcıyı tanımlamak için kullanılan ortak bir terim – öyle ki, tek bir büyük satışla piyasayı kolayca manipüle edebilir..

Beyaz liste: Uygun miktarda token satın alma niyetiyle bir ICO’da yer alan bir grup kişiyi ifade eder..

Beyaz kağıt: Bir kripto girişiminin üyeleri tarafından, projelerinin kısa, orta ve uzun vadede neyi başarmak istediğine dair dünyaya net bir vizyon sunmak için hazırlanan teknik bir belge.

Y

YILBAŞINDAN BU YANA: “Yılbaşından Bugüne” teriminin kısaltmasıdır..

Z

Sıfır Onay İşlemi: “Onaylanmamış işlem” terimi yerine birbirinin yerine kullanılabilen bir kavramdır..

Sıfır Bilgi Kanıtı: Kriptografide yaygın olarak kullanılan bir kavramdır. Basitçe ifade etmek gerekirse, bir ZKP, gönderenin transferin içeriğinden herhangi birini ifşa etmesine gerek kalmadan iki taraf arasında tx’leri kolaylaştırmaya çalışır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map