FPGA Madencilik: Sahada Programlanabilir Kapı Dizileri Nasıl Çalışır?

fpga madencilik rehberi

Kripto para dünyasında FPGA madenciliği, GPU ve CPU madenciliği performanslarına kıyasla çok verimli olduğu için blockchain tabanlı madeni paraların ve tokenlerin çıkarılma şeklini değiştirmeye yönelik yeni ortaya çıkan bir eğilimdir..

FPGA veya Alan Programlanabilir Kapı Dizisi, çeşitli teknoloji türlerinde kullanılan benzersiz bir entegre boş dijital devre türüdür ve grafik işleme birimi (GPU) donanımına kıyasla daha düşük güç ve elektrik miktarlarıyla daha yüksek hash oranı üretir..

FPGA’leri örneğin görüntü ve video işleme sistemlerinde bulabilirsiniz. Ayrıca, üst düzey kriptografik algoritma hesaplamaları için de kullanılır ve size FPGA donanımı üzerinde daha fazla kontrol sağlamasıyla bilinir..

Adından da anlaşılacağı gibi, Alan Programlanabilir Kapı Dizileri sahada programlanabilir. Bir müşteri FPGA’yı satın aldıktan sonra, müşteri onu herhangi bir hesaplama ihtiyacını karşılayacak şekilde özelleştirebilir.

Saha Programlanabilir Kapı Dizileri uzmanlarının FPGA’ları Lego blokları olarak düşünmelerini tavsiye ettiklerini belirtmek gerekir:

FPGA’leri Lego blokları olarak düşünebilirsiniz. Bağımsız Legolar, aynı, yeniden yapılandırılabilir parçaları kullanarak birçok farklı şey oluşturmanıza izin verir. Bir evin çatısını yapmak için tek parça kullanılabilir ve aynı parça daha sonra bir arabanın şasisini yapmak için yeniden donatılabilir. ” #BlockBaseMining

Tıpkı Lego blokları gibi, çiplerin 1985 yılında oluşturulan FGPA’lar, algoritmaları kolayca değiştirmek için yüksek uyarlanabilirlik ve çok yönlülüğe sahip hemen hemen her dijital devreyi oluşturmak için kullanılabilir. FPGA’lar farklı yazılımları çalıştırabilir ve GPU’ların bir araç kutusunda rastgele araçlardan oluşan karışık bir çanta olmasına kıyasla aslında bir LEGO mühendislik kitidir..

FPGA’lar özelleştirilebilir, uygun maliyetli yeniden programlanabilir cihazlar olduğundan, farklı algoritmalar kullanarak çalışabilirler ancak daha sert bir kullanıcı deneyimi sunarlar ve hem yazılım hem de dijital devre tasarımının doğru şekilde kurulmasını gerektirirler. Bu işlev kripto para madeni para madenciliği için önemlidir çünkü farklı kripto varlıklar madencilik için farklı algoritmalar kullanır. Karma hızı ve güç tüketiminin verimlilik oranı FPGA’lara karşı GPU’lar (veya ASIC’ler) için çok uygun olduğundan, FPGA’lar tüm farklı madencilik ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kolayca ayarlanabilir..

FPGA kripto madenciliği endüstrisini gözden geçirelim ve Alan Programlanabilir Kapı Dizilerinin hız ve esneklik avantajlarını inceleyelim..

FPGA Madenciliği Nasıl Çalışır??

FPGA madenciliğinin nasıl çalıştığını konuşmadan önce kripto madenciliğinin temellerini açıklamamız gerekiyor..

Bitcoin ve diğer çoğu kripto para birimi veri bloklarından oluşur. Bu bloklar birbirine – bir zincir içinde – hash olarak bilinen benzersiz sayı ve harf dizileriyle bağlanır. Kriptografi, blok zincirindeki mevcut veri bloğunu bir sonrakine bağlamak için yalnızca belirli bir hash kullanılabilmesini sağlar..


Bir bilgisayar bitcoin ve diğer kripto para birimlerini “mayınlarken”, bilgisayar trilyonlarca farklı karmayı tahmin ediyor. Bu bir deneme yanılma sürecidir. Sonunda, bilgisayar doğru karmayı tahmin eder ve yeni blok zincire eklenir..

Bir sınıfın önünde öğretmen olduğunuzu varsayalım. Sınıfınızdaki 25 çocuğa 1 ile 1.000 arasında bir sayı tahmin etmelerini söyleyin. Doğru sayıyı ilk tahmin eden kişi 5 dolar alır. Sonunda bir çocuk doğru cevabı tahmin edene kadar odanın içinde dolaşmaya devam edin.

Şimdi, büyük bir stadyumda 80.000 kişinin önünde konuşan tek bir kişi olması dışında aynı durumu hayal edin. Konuşmacı stadyumdan 1 ile 1 trilyon arasında bir sayı tahmin etmesini ister. Sonunda bir kişi doğru sayıyı tahmin edene kadar herkes rastgele sayılar haykırır. Bu, bitcoin madenciliğinin çalışma şekline daha yakın.

Bitcoin madenciliği ile madencilerin doğru sayıyı bulmaya zaman, enerji ve kaynak ayırması gerekir. Bu, bitcoin madenciliği yapmak için yapılması gereken ‘iştir’. Bu arada madencilerin nihayetinde buldukları doğru sayı, bu çalışmanın “kanıtı” dır. Başka herhangi bir madenci, madencinin işi yaptığını doğrulamak için bu numarayı konuşmacı tarafından yazılan doğru numarayla karşılaştırabilir..

Bitcoin madenciliği ile, bir sınıftan 1 ile 1.000 arasında bir sayı tahmin etmesini istemezsiniz. Bunun yerine, dünya çapında milyonlarca madenciden 64 basamak uzunluğundaki bir sayıyı tahmin etmelerini istiyorsunuz. Bu cevaba ulaşmak çok fazla bilgi işlem gücü gerektirir. Bu bilgisayarlar sürekli olarak 64 basamaklı sayıları tahmin ediyor. Sonunda kişi doğru cevaba ulaşır. Blok blok zincirine eklenir, madenci blok ödülünü alır ve bir sonraki blok için hesaplamalar başlar..

FPGA’lar Cryptocurrency’i Nasıl Maden Çıkarır?

Kripto madenciliğinin nasıl çalıştığını anlattık. Ancak Alan Programlanabilir Kapı Dizileri madenciliği nasıl geliştirir? Nasıl daha verimli kripto para madenciliği yaparlar??

FPGA’lar, kripto madencileri için mevcut olan birkaç seçenekten biridir. Bugün madenciler, kripto para madenciliği yapmak için CPU’lar, GPU’lar, FPGA’lar veya ASIC’ler kullanabilir. Bitcoin’in ilk günlerinde, üst düzey bir oyun GPU’su olan herkes, sıradan bir bilgisayardan bitcoin çıkarabilirdi. Bugün, bitcoin ile kar elde etmeyi düşünmek için bile en son ASIC’lere ihtiyacınız var..

FPGA madenciliği, kullanıcılara yukarıdaki alternatiflerden farklı bir çözüm sunar. GPU, CPU ve ASIC madencilik kurulumlarından kesinlikle daha esnek olmasına rağmen daha ucuz veya daha pahalı olabilir. FPGA madencilik teçhizatlarının, GPU’lara göre optimum güç verimliliğine ve saniye başına daha yüksek karma değerlere sahip olduğu bilinmektedir..

Bir FPGA madencilik sistemi kurmak için, bilgisayarınızın karmaları tahmin etme yeteneğini artırmak için belirli dizilerde ve dizilerde özel yongalar kurmanız gerekir..

FPGA madenciliği ile ilgili en iyi şeylerden biri, en esnek seçenek olmasıdır; Örneğin, yalnızca bitcoin madenciliği yapan bir bitcoin madenciliği ASIC’i satın almak yerine, FPGA kurulumunuz herhangi bir kripto para birimi madenciliği yapacak şekilde özelleştirilebilir.

Birçok acemi madenci, örneğin ASIC madenciliğine geçmeden önce FPGA madenciliğine başlar. Deneyim kazandıktan ve kripto madenciliğinin nasıl çalıştığını anladıktan sonra, karlı bir ASIC madencilik çiftliği işletmek için tam donanımlı olacaksınız..

FPGA’ler Çok Özelleştirilebilir

Bir ASIC madencisi satın aldığınızda, bu madenci belirli bir kripto para birimi madenciliğinde gerçekten iyidir. Bu makine, olası her kaynağı bitcoin madenciliğine ayırmak için üretildi. Mümkün olduğunca verimli bir şekilde bitcoin madenciliği yapmak için sıfırdan tasarlanmış tek bir araçtır.

Ancak FPGA’lar farklıdır. Çeşitli kripto para birimlerini çıkarmak için bir araya getirilebilecek birden fazla yapı taşından oluşurlar..

Bu benzetme için, çim biçme makinesi gibi bir ASIC düşünün. Çim biçme makinesi, belirli bir görevi yerine getirmede gerçekten iyidir: çim biçme. Çimleri biçmenin en iyi yolu.

Bu arada FPGA’lar, çimleri çeşitli şekillerde biçmek için düzenlenebilecek seçeneklerden oluşan bir araç takımı gibidir. Örneğin bir tornavida, çekiç, pala ve makasınız var. Ayrıca, kesildikten sonra çimleri sulamak için bir hortumunuz, fıskiyeler, gübreler Sadece bir çim biçme makinesine sahip olmak yerine – bir ASIC gibi – çimleri çeşitli verimlilik seviyelerinde çeşitli şekillerde kesmek ve büyütmek için kullanabileceğiniz birden fazla araca sahipsiniz. Madencilere birçok farklı seçenek sunan çok çeşitli araçlar.

Tüm bu seçenekleri optimum biçimde çalışacak şekilde kurduğunuzda, FPGA’nız en yüksek karı ve mümkün olan en iyi verimliliği sağlayacaktır..

FPGA Madenciliğinin Faydaları

FPGA madenciliğinin aşağıdakiler dahil birçok önemli faydası vardır:

Daha Az Güç Tüketimi: FPGA’lar, diğer tümleşik devrelerden daha az güç tüketecek şekilde tasarlanmıştır. Daha az güç tüketimi, madenciler için daha fazla kâr anlamına gelir. Kripto madencileri zaten elektrik fiyatlarının düşük olduğu ülke veya bölgelere taşındı. Örneğin, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin belirli bölgelerindeki madenciler, hidroelektrik için kWh başına 0,05 dolardan daha az ödüyorlar, bu da kâr elde etmeyi, ödeyen birine göre çok daha kolay hale getiriyor..

Özelleştirme: FPGA’lar tüm farklı ihtiyaç türlerini karşılayacak şekilde özelleştirilebilir. Örneğin, FPGA’leri farklı kripto para birimleri için farklı algoritmalar hesaplayacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Örneğin, bugün en karlı olan kripto para birimine geçebilir ve ardından FPGA’larınızı gelecekte farklı, daha karlı bir kripto para birimi madenciliği yapacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Hepsinden iyisi, bu geçiş sınırlı kesinti süresiyle gerçekleşebilir.

Meraklıları veya Sunucu Çiftlikleri için İdeal: Evde karlı bir şekilde kripto para madenciliği yapmak için FPGA’leri kullanabilirsiniz. FPGA’leri bir sunucu çiftliğinin parçası olarak da kullanabilirsiniz. İster evde çalışan bir hobi ister büyük bir depo alanına sahip bir madenci olun, FPGA’lar işinize yarayabilir.

Uygun Fiyatlı: F1 Mini + gibi düşük kaliteli FPGA’leri 200 doların altında satın alabilirsiniz. İlk kez kripto madenciliğini keşfetmekle ilgilenen bir hobi madenciyseniz, FPGA madenciliği kesinlikle bir seçenektir. FPGA madenciliği yeni başlayanlar için uygun değildir, ancak kesinlikle uygun fiyatlı olabilir.

Karlı: 2019 ortasında, FPGA madenciliği günde kolayca 12 $ kar elde edebilir.

FPGA’ya karşı ASIC’e karşı GPU

Günümüzde mevcut olan en popüler üç kripto madenciliği türü FPGA, ASIC ve GPU madenciliğini içerir:

fpga-madencilik-grafiği

GPU (Grafik İşleme Birimi) Madencilik

GPU madenciliği, size birçok farklı seçenek sunan bir araç kutusu gibidir. Herhangi bir görev için en verimli seçenek olmasa da, bu araçları çeşitli görevler için kullanabilirsiniz. Örneğin, çimleri biçmek için çim biçme makinesine sahip olmak yerine, bir pala var. İşi halleder ama çim biçme makinesi daha iyi olur.

GPU madenciliği, bilgisayarınızın grafik işleme birimine (GPU) dayanır. Bir GPU’nun temel amacı, grafikleri oluşturmaktır. Bir CPU’dan daha hızlı hash üretir, ancak yine de FPGA ve ASIC madenciliğinden çok daha yavaştır, çünkü yine bir GPU’nun birincil amacı kripto para madenciliği yapmak değil grafikleri işlemek.

GPU madenciliğinin temel avantajı, uyarlanabilir olmasıdır. Algoritmaları değiştirebilirsiniz. GPU’ları elde etmek de kolaydır: Oyun bilgisayarı olan herkesin zaten yeterli güçte bir GPU’su vardır. GPU madencileri aynı zamanda çift amaçlı da olabilir: Gündüz oyun oynayabilir, ardından geceleri kripto madenciliği yapabilirsiniz..

FPGA (Alan Programlanabilir Kapı Dizisi) Madencilik

GPU’lar gibi FPGA’lar da algoritmaları değiştirerek uyarlanabilir hale getirebilir. Bununla birlikte, GPU madenciliğinden farklı olarak, hem dijital devre tasarımını hem de yazılımı oluşturmanız gerekecektir. Kullanıcı dostu değildir ve sisteminizi kurmak haftalar hatta aylar alabilir. FPGA’lerin satın alınması da zordu. Ancak bugün, ucuz (200 $) ile pahalı (6.000 $) seçenekler arasında değişen tüm FPGA yonga model ve boyutlarını bulabilir ve FPGA madenciliğini ekonomik hale getirebilirsiniz..

ASIC (Uygulamaya Özgü Entegre Devre) Madenciliği

ASIC’ler yalnızca belirli bir algoritmayı çalıştırmak için tasarlanmıştır. Bu madenciler bu algoritmayı çok hızlı çalıştırır, ancak algoritma değiştirilemez (veya en azından ASIC, farklı bir kripto para birimi madenciliği yapıyorsanız o kadar verimli olmayacaktır). ASIC’ler, kârlı ve kullanımı kolay olmalarına rağmen pahalıdır.

Bugün Mevcut En İyi FPGA’lar

Bugün mevcut olan en popüler FPGA’lardan bazıları şunlardır:

 • F1 Blackminer: 1.350 ABD doları
 • F1 + Blackminer: 2.199 $
 • Yenilenmiş BTU9P: 1.999
 • Yenilenmiş BCU1525: 1.999
 • F1 Mini +: 189 ABD doları

FPGA Madencilik: En İyi Madeni Paralar ve Madencilik Algoritmaları

FPGA madenciliği ile ilgili en iyi kısımlardan biri, bir jeton daha karlı hale geldikçe madeni paralar arasında geçiş yapabilmenizdir. Belirli bir madeni parayla sıkışıp kalmak yerine, bugün, bu hafta veya bu ay size en çok para kazandıranı seçebilirsiniz..

Şu anda FPGA topluluğunda kullanılan en popüler algoritmalar ve madeni paralardan bazıları şunlardır:

 • Algoritma: Keccak-ZP En Karlı Coin: Zen Protokolü
 • Algoritma: 0xToken En Karlı Coin: 0xBitcoin
 • Algoritma: Lyra2z En Kârlı Para: Gentarium
 • Algoritma: En Kârlı Tribus Coin: Denarius
 • Algoritma: Keccak En Karlı Coin: MaxCoin
 • Algoritma: Nexus En Kârlı Para: Nexus
 • Algoritma: CryptoNightV7 En Karlı Coin: Monero

FPGA madencilik karlılığınızı en üst düzeye çıkarmak için madeni paralar ve algoritmalar arasında geçiş yapın.

FPGA’lar Nasıl Kurulur

FPGA’lar özel bir programlama dili türü kullanılarak programlanmalıdır. En popüler iki dil Verilog ve VHDL. Bunlara “Donanım Tanımlama Dilleri” veya HDL’ler denir.

Bir FPGA’yı programladığınızda Donanım Açıklama Dili, “denen şeyi yapıyorsunRTL Programlama “veya” Register Transfer Level Programming “”. Bu, FPGA’yı RTL seviyesinde programlayan programcının, maksimum özelleştirme ve performans için FPGA içindeki her bir öğeyi tam olarak kontrol edebildiği anlamına gelir..

Bu, FPGA’lerin CPU’lar ve GPU’lar gibi genel amaçlı işlemcilerden farklı olduğu yerdir. CPU’lar ve GPU’lar, C, C ++, Java ve Python gibi daha yüksek seviyeli diller kullanılarak programlanabilir.

Yüksek seviyeli dillerin öğrenilmesi ve kullanılması çok daha kolay olduğundan, birçok kişi FPGA’leri yüksek seviyeli diller kullanarak programlamanıza izin veren bir sistem yaratmaya çalıştı. Handel-C adlı bir üniversite projesi 1990’ların sonlarında buna benzer bir sistem yaratmaya çalıştı. Günümüzde bu sistem, aşağıdakiler dahil çeşitli yazılım paketlerine dönüşmüştür: Vivado HLS (Yüksek Düzey Sentez) ve adı verilen bir dil OpenCL.

Bu yüksek seviyeli FPGA dilleri, kripto madenciliği için iyi çalışmasalar da yapay zeka gibi bazı uygulamalarda çalışır..

Kripto para birimini rekabetçi bir şekilde madencilik yapmak için, FPGA’nız, Verilog ve VHDL gibi donanım tanımlama dilleri kullanılarak kayıt aktarım seviyesi (RTL) olan mümkün olan en düşük seviyede yapılandırılmalıdır..

Bugün, FPGA madencileri Verilog ve VHDL arasında bölünmüş durumda. Bu ikisi yapısal olarak benzer programlama dilleridir, ancak sözdizimleri önemli ölçüde değişiklik gösterir. VHDL tipik olarak akademik ortamlarda kullanılırken, Verilog gerçek dünyada programcılar ve şirketler tarafından kullanılır..

Verilog’un avantajlarından biri, C programlama dili ile aynı sözdizimine sahip olmasıdır. Artı, bir Verilog programı, VHDL’deki benzer bir programın kaplayacağı metin alanının yarısından daha azını kaplar. Bu avantajları nedeniyle Verilog, gerçek dünyadaki FPGA uygulamaları arasında daha popülerdir.

FPGA Madencilik ve Bit Akışları

FPGA madenciliğine baktığınızda sık sık “bit akışları” terimini göreceksiniz. Bir FPGA için bir program yazıldıktan sonra, FPA o programla “yüklenmelidir”.

Bu program, esasen FPGA içindeki çeşitli mantık öğelerinin yalnızca bir yapılandırmasıdır. Konfigürasyon, bu mantık elemanlarına ne yapacaklarını söyler. Yapılandırma dosyası bit akışı olarak adlandırılır.

Programı FPGA’ya yüklemek için doğru bit akışına sahip olmalısınız. Ayrıca PC’nizde bit akışını FPGA’ya yükleyen özel bir programınız olmalıdır..

FPGA’nın yapılandırmasının uçucu olduğunu hatırlamak önemlidir: tıpkı RAM gibi, FPGA’lar da güç kaynağı kesildiğinde yapılandırmalarından vazgeçecektir. Çoğu FPGA kartının FPGA’nın hemen yanında bulunan bir flash belleğe sahip olmasının nedeni budur. Bu flash bellek, bit akışı yapılandırma dosyasını tutar ve kart, başlangıçta bit akışı dosyasını otomatik olarak yükleyecek şekilde yapılandırılabilir..

Standart bir bit akışı ve bir bellek yapılandırma dosyası dahil olmak üzere iki farklı türde bit akışı veya yapılandırma dosyası da vardır:

Standart Bit Akışı: Standart bir bit akışı, ünite güç kaybettiğinde içeriğini kaybeden bir yapılandırmadır – tıpkı RAM’in güç kaybından sonra içeriğini dökmesi gibi.

Bellek Yapılandırma Dosyası: Bir bellek yapılandırma dosyası, PC’den FPGA aracılığıyla komşu flash belleğe yüklenmek üzere tasarlanmıştır, böylece FPGA açıldığında kendini otomatik olarak yapılandırabilir.

Çoğu madenci, maksimum çalışma süresi için bir bellek yapılandırma dosyası kullanacaktır. Bellek yapılandırma dosyaları özellikle madencilik çiftliklerini uzaktan çalıştıranlar için kullanışlıdır. Madencilik çiftliğinde bir elektrik kesintisi olursa, FPGA hemen tekrar çevrimiçi olabilir.

Bir elektrik kesintisi varsa ve bir bellek yapılandırma dosyanız yoksa, FPGA’yı manuel olarak yeniden programlamak için uzak bir terminal programı (TeamViewer gibi) kullanmanız gerekir..

Son söz

Nihayetinde, FPGA madenciliği bir Bitcointalk forum başlığının ardından 2018’de manşetlere çıktı viral oldu. O zamandan beri, FPGA madenciliği, tüm farklı kripto para birimlerini madenciliği yapmanın popüler ve güçlü bir yolu olmuştur..

FPGA’lar, tüm farklı kripto para birimlerini madencilik yapacak şekilde özelleştirilebilir. ASIC’ler kadar güçlü değiller, ancak daha özelleştirilebilirler. Bir ASIC’in yüksek gücü ve verimliliği ile bir GPU madencisinin özelleştirilebilirliğine sahip olursunuz. Bu FPGA madencilik incelemesini, Alan Programlanabilir Kapı Dizileri dünyasındaki yeni ürünler, duyurular ve ilerlemelerle güncellemeye devam edeceğiz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map