CoinMarketCap: Crypto Coin Market Cap Kullanıcı İnceleme Kılavuzu

CoinMarketCap

Crypto Market Cap nedir? Piyasa Değeri Nasıl Çalışır? CoinMarketCap’i Nasıl Kullanırsınız?

“Kripto piyasa değeri”, bugün dünyadaki tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa kapitalizasyonunu ifade eder. Bitcoin, Ethereum ve piyasadaki diğer yüzlerce kripto para biriminin toplam piyasa kapitalizasyonunu eklerseniz, toplam kripto piyasası kapağını elde edersiniz..

Ekim 2019 itibarıyla toplam kripto para piyasası değeri 220 milyar dolar civarında. Kripto’nun 2017’nin sonlarında ve 2018’in 1. çeyreğinin başlarında zirveye ulaştığı dönemde, toplam kripto para piyasası değeri, geri dönmeden önce 1 trilyon dolara yaklaşmıştı. Aşağıdaki CoinMarketCap grafiğinde de görebileceğiniz gibi, toplam piyasa değerinin tüm zamanların en yüksek değeri 7 Ocak 2018’de 828 Milyar $ idi ve Aralık 2018’de 102 Milyar $ ‘a düşecekti. Bu’ CMC inceleme kılavuzu ‘ tüm tüccarların ve yatırımcıların tüm piyasa kapitalizasyonunu anlamalarına yardımcı olmayı amaçladı.

coinmarketcap-toplam-kripto-piyasa-değeri

CoinMarketCap.com Aralık 2017’de 828 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek değerini gösteriyor

Ancak birçoğunun zaten bildiği gibi, piyasa değeri kripto dünyasına özel değildir. Piyasa değeri, geleneksel finans dünyasında da bir terimdir. Şirketler, o şirketin hisselerinin toplam değeri olan piyasa değerlerine göre “büyük sermaye” veya “küçük sermaye” hisse senetleri olarak adlandırılabilir. CoinMarketCap’in nasıl çalıştığını ve dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesi CMC’nin en iyi özelliklerinden nasıl yararlanılacağını inceleyelim ve dünya genelinde ilk 500’de Alexa web sitesi sıralaması.

Kriptoda Piyasa Değeri Nasıl Hesaplanır

Kripto dünyasında piyasa kapitalizasyonunu hesaplamak nispeten basittir. Süreç, diğer alanlarda piyasa değerini hesaplamaya benzer şekilde çalışır..

Bitcoin’in piyasa değerini hesapladığınızı varsayalım. Her BTC 10.000 $ değerindedir ve dolaşımda 18 milyon BTC vardır. Yaklaşık 180 milyar dolar olan bitcoin’in mevcut piyasa değerini elde etmek için bu iki sayıyı çarparsınız..

Bu süreç, bugün mevcut olan tüm kripto para birimleri için aynıdır. Bir birimin mevcut değerini bir birimin mevcut değeriyle çarparsınız. Bu kadar.

CoinMarketCap nedir?

CoinMarketCap.com, kripto alanındaki piyasa hareketlerini izlemeye adanmış bilgilendirici bir web sitesidir. Bugün, web sitesi internetteki en büyük ve en iyi bilinen kripto fiyat takip aracıdır ve Delaware merkezlidir..

CoinMarketCap.com, kripto tüccarları için onu değerli kılan bir dizi şık özelliğe sahiptir. Örneğin, tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değerini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca diğer bilgilerin yanı sıra her bir madeni para için ayrı dökümleri, her bir madalyonun dolaşımdaki arzını ve her bir madalyonun toplam arzını görüntüleyebilirsiniz..

CoinMarketCap.com ayrıca hangi coin’lerin listeleneceğini seçiyor ve CoinMarketCap.com’da listelenmek yeni kripto projeleri için büyük bir anlaşma. Eylül 2019 itibarıyla CoinMarketCap.com aktif olarak 2870+ kripto para birimini takip ediyor.

CoinMarketCap.com Nasıl Çalışır??

CoinMarketCap.com istatistiklerini 5 dakikada bir günceller. CoinMarketCap, bilgilerin güncel ve doğru olduğundan emin olmak için çeşitli farklı borsalarla iş ortaklığı yapmaktadır..

CoinMarketCap, doğrudan bu borsalarla bağlantı kurduktan sonra fiyatı senkronize eder ve bilgileri düzenli olarak sağlar, ardından herhangi bir dış değişimin bildirilen fiyatı önemli bir şekilde etkilemesini önlemek için tüm borsalarda ortalama fiyatı alır..

Sonuçta, bu CoinMarketCap.com’a tüm büyük ve küçük kripto para birimleri hakkında güncel bilgi verir. Her 5 dakikada bir gerçekleşen güncellemelerle, kripto fiyat hareketleri için daha güncel ve doğru bir web sitesi bulmakta zorlanacaksınız..

Ziyaretçiler tüm bu bilgileri istedikleri zaman ücretsiz olarak görüntüleyebilirler. CoinMarketCap, reklamlar tarafından desteklenmektedir ve CoinMarketCap.com’u ziyaret ettiğinizde reklam engelleyicinizi devre dışı bırakmanızı isteyen bir bildirim görebilirsiniz..

CoinMarketCap’ten Ne Öğrenebilirim?

Aşağıdakiler dahil olmak üzere CoinMarketCap’ten çok çeşitli bilgiler öğrenebilirsiniz:

Piyasa kapitalizasyonu: 2800’den fazla kripto para biriminden birinin piyasa kapitalizasyonunu görüntüleyin; bu, birim başına fiyatın birim sayısıyla çarpımıdır. Örneğin dolaşımda 10.000 ABC Coin varsa ve her birinin fiyatı 2 $ ise, ABC Coins için piyasa değeri 20.000 $ olacaktır. Piyasa değeri, para biriminin toplam arzını dikkate almaz – sadece halihazırda basılan madeni paraları dikkate almaz (bu madeni paraların dolaşımda veya kilitli olmasına bakılmaksızın).

Fiyat: Fiyat, belirli bir birim için geçerli ortalama fiyattır. CoinMarketCap.com, dünyanın dört bir yanındaki büyük borsalara bağlanarak fiyat bilgilerini her 5 dakikada bir senkronize eder. Fiyatın ortalaması alınır, hacme göre ağırlıklandırılır ve ardından ziyaretçilere gösterilir.

Ses: CoinMarketCap.com, son 24 saat içinde belirli bir madeni paranın piyasalarında işlem gören toplam değer olan 2800’den fazla listelenen kripto para biriminin 24 saatlik işlem hacmini listeler. Örneğin, insanlar son 24 saatte bir borsada 10 milyar dolar ve diğer tüm borsalarda 25 milyar dolar ticareti yaptıysa, o zaman bitcoin’in işlem hacmi 35 milyar dolar olacaktır..

Arz: Arz, belirli bir kripto para biriminden şu anda dolaşımda olan toplam coin sayısıdır. Örneğin, dolaşımda yaklaşık 18 milyon bitcoin var. CoinMarketCap.com, “Arz” ın “Toplam Arz” dan farklı olduğunu düşünür: “Arz” dolaşımdaki jeton sayısıdır, Toplam Arz ise toplamda yaratılabilecek bitcoin sayısıdır..

BTC Hakimiyeti: Bitcoin diğer tüm kripto para birimlerine göre ne kadar baskın? Bitcoin, piyasaya sürüldüğünden bu yana dünyanın en büyük kripto para birimi olarak kripto alanına hakim oldu. Son beş yılda, bitcoin hakimiyeti% 50 ile% 90 arasında dalgalandı. Eylül 2019 itibarıyla, BTC hakimiyeti yaklaşık% 68 seviyesinde bulunuyor. Bu, 280 milyar dolarlık toplam kripto piyasası kapağının yaklaşık% 68’inin BTC’nin piyasa değerinden (veya yaklaşık 184 milyar dolar) oluştuğu anlamına gelir..

Bu bilgileri CoinMarketCap üzerinden takip ederek, belirli bir kripto para birimi hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz. Örneğin, çok sayıda insanın belirli bir madeni parayı alıp almadığını veya satıp satmadığını veya bir madalyonun değerinin aniden yükselip yükselmediğini veya düştüğünü görebilirsiniz..

CoinMarketCap’te Bireysel Para Sayfalarını Anlamak

CoinMarketCap, web sitesinde listelenen 2.800’den fazla kripto para biriminin her biri için ayrı sayfalara sahiptir. Son faaliyeti, ticaret hacmi ve hatta projenin resmi sosyal medya profillerine bağlantılar dahil olmak üzere söz konusu kripto para birimi hakkında değerli bilgiler edinmek için herhangi bir kripto para biriminin sayfasını tıklayabilirsiniz..

Altında Piyasalar sayfasında, örneğin, kripto para birimi borsalarının bir listesini göreceksiniz. Listeyi, kripto para borsalarındaki aktif işlem hacmine göre sıralayabilirsiniz. Örneğin, son 24 saatte hangi borsaların en fazla hacme sahip olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, bu borsa tarafından son 24 saat içinde yönetilen işlem hacmi yüzdesini ve bu borsada işlem gören kripto para çiftlerini de görebilirsiniz. Bu sayfadan, hangi borsaların en fazla işlem hacmine sahip olduğunu görmek için belirli bir kripto para birimi çiftine (BTC / USD gibi) tıklayabilirsiniz..

CoinMarketCap.com’da ayrıca Araçlar bir web sitesi widget’ını ve API şeridini görüntüleyen sekme. Bu araçları kendi web sitenize ekleyebilir, verileri kendi sitenizde görüntülenmek üzere doğrudan CoinMarketCap.com’dan senkronize edebilirsiniz. Örneğin, sitenize gelen ziyaretçilerin ETH’nin mevcut fiyatını ve işlem hacmini görmesini istiyorsanız CoinMarketCap.com’dan araçlar alabilirsiniz..

The Tarihsel veri Bu arada sekmesi, söz konusu kripto para birimi için geçmiş verileri kontrol etmenizi sağlar. Herhangi bir kripto para birimi için fiyat ve işlem hacmi geçmişini görebilirsiniz. BTC için tüm zamanların en yüksek seviyesini görmek ister misiniz? Bu sayfadan bulabilirsiniz. CoinMarketCap, Bitcoin fiyatını, 1 BTC’nin 135.30 $ ‘a eşit olduğu 28 Nisan 2013 tarihine kadar takip ediyor. Maalesef CoinMarketCap bu tarihten sonra güvenilir bitcoin fiyat verilerine sahip değil..

Kontrol edin Sosyal belirli kripto para birimi ile ilgili çeşitli sosyal medya gönderilerine bağlantılar için sekme. Örneğin Bitcoin Sosyal sekmesi, bitcoin.reddit.com’dan (yani / r / bitcoin) gelen gönderileri görüntüler. Genel olarak, Sosyal sekmesi nispeten basittir, ancak çevrimiçi topluluğun belirli bir bölümünün şu anda ne düşündüğünü görmenize olanak tanır.

Son olarak, CoinMarketCap artık bir Puanlar sekmesi. Derecelendirmeler CoinMarketCap tarafından hesaplanmaz: üçüncü taraf kuruluşlar tarafından hesaplanır. Genel olarak CoinMarketCap, dünyanın en büyük kripto para birimlerinden bazılarını kullanıcı etkinliği, geliştirici davranışı ve varlık olgunluğuna göre sıralayan bu sekmeden Temel Kripto Varlık Puanını (FCAS) görüntüleyecektir. Sayfa ayrıca zaman içinde FCAS puanını göstererek bir kripto para biriminin nasıl yükseldiğini veya düştüğünü görmenizi sağlar. Bugün, ETH en yüksek FCAS puanına (944 ile) sahipken, BTC 882’de oturuyor..

Her kripto sayfasında bir İstatistik mevcut fiyat, yatırım getirisi, piyasa değeri, 24 saatlik hacim, dolaşımdaki arz, toplam arz, maksimum arz, tüm zamanların en yüksek, tüm zamanların en düşük, 52 haftalık yüksek / düşük, 90 gün yüksek / düşük, 30 günlük yüksek / düşük , 7 günlük en yüksek / en düşük, 24 saat en yüksek / en düşük, dünün en yüksek / en düşük, dünün açılış / kapanış, dünkü değişim ve dünün hacmi.

Orada bir İlgili Kripto Para Birimleri Bakmakta olduğunuz kripto para birimine benzer olabilecek bir avuç kripto para birimini görüntüleyen bölüm. Örneğin ETH’ye bakarken İlgili Kripto Para Birimleri bölümünde Crypto.com Coin (CRO), Maker (MKR), NEM (XEM), Bitcoin Cash (BCH) ve UNUS SED LEO (LEO) göreceksiniz..

Her kripto sayfasında ayrıca bir Bağlantılar o proje için bilinen tüm resmi çevrimiçi kaynaklara bağlantı veren bölüm. Bağlantılar bölümü, resmi proje web sitesine, duyuru başlığına (YSA), mesaj panosuna, sohbete, kaynak koduna, teknik belgeye, Github sayfasına ve diğer ilgili bağlantılara bağlantılar içerir, örneğin.

Son olarak, her kripto sayfasının altında, o kripto para biriminin kısa bir yazılı özetini içeren bir “Hakkında” bölümü vardır. CoinMarketCap.com, bir kripto para birimi hakkındaki temel gerçekleri özetler, örneğin, amacını, lansman tarihini, benzersiz özelliklerini ve gelecekteki geliştirme hedeflerini içerir..

Genel olarak, CoinMarketCap.com’un bireysel kripto para birimi döküm sayfaları, her kripto para birimi hakkında önemli bilgileri minimalist, anlaşılması kolay bir şekilde özetlemek için mükemmel bir iş çıkarır.

CoinMarketCap.com Grafiklerini Anlamak

CoinMarketCap.com, piyasa değeri sayfası ve bireysel madeni para sayfalarına ek olarak grafikleriyle de tanınır. Grafikler, kripto dünyasından değerli bilgileri gösterir.

Tüm kripto topluluğundaki grafikleri görüntüleyebilirsiniz. Veya bir kripto para birimine özgü grafikleri görüntüleyebilirsiniz..

Grafikleri kullanmak basittir. Daha önce finansal analiz web sitelerini veya hisse senedi fiyatı kontrol sitelerini kontrol ettiyseniz, grafikleri kullanmakta sorun yaşamazsınız..

Örneğin, bir kripto para birimi için seçilen bir süreyi yakınlaştırabilir veya uzaklaştırabilir veya keşfedilecek bir tarih aralığı belirleyebilirsiniz. Ayrıca belirli bir tarihteki toplam işlem hacmini, belirli bir tarihteki yüksek ve düşük fiyatları ve diğer bilgileri görebilirsiniz..

Grafiği istediğiniz pencere ile özelleştirin. 1 gün, 7 gün, 1 ay, 3 ay, 1 yıl, YTD veya “Tümü” gibi bilgileri görüntülemeyi seçebilirsiniz..

CoinMarketCap’te Nasıl Listelenir

CoinMarketCap.com özel olarak işletilen bir web sitesidir. Web sitesi, sitede hangi paraların listeleneceğine karar verir.

Yukarıda belirtildiği gibi, yeni bir kripto projesinin CoinMarketCap’te listelenmesi çok önemli. Bir projeye bir derece meşruiyet katar. Ayrıca, yeni ve ilgilenen kullanıcıların bir proje hakkında daha fazla bilgi edinmesini kolaylaştırır.

CoinMarketCap, her bir madeni parayı ayrı ayrı onaylar veya reddeder. Kriterler her madeni para arasında biraz farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, CoinMarketCap’te listelenecek üç ana gereksinim şunları içerir:

 • Madeni para, kriptografi ile güvence altına alınan blok zinciri tabanlı bir belirteç olarak tanımlanan bir kripto para birimi olmalıdır.
 • Madeni para halka açık bir borsada alınıp satılmalıdır ve halka açık değişim 30 günden eski olmalıdır; bu değişim ayrıca izleme için bir API sunmalıdır
 • Madeni para, kripto para biriminin mevcut toplam dolaşımdaki arzını gösteren genel bir URL’ye sahip olmalıdır.

Bunlar CoinMarketCap’te listelenmek için temel gereksinimlerdir. Bununla birlikte, birkaç başka teknik gereklilik vardır. Temmuz 2019’da CoinMarketCap.com, politikalarını diğer belirli listeleme gereksinimleri ile güncelledi. Şimdi, CoinMarketCap, kripto varlıkların işlevsel bir web sitesine ve blok kaşifine sahip olmasını gerektiriyor, örneğin, diğer gereksinimlerin yanı sıra, o şirketin resmi bir temsilcisinin iletişim bilgileriyle birlikte. Gereksinimlerin tam listesini görüntüleyebilirsiniz İşte.

CoinMarketCap, toplam arzlarının listelenmesi için yeni coinlere ihtiyaç duymaz. Bazı madeni paraların sabit bir toplam arzı vardır, ancak diğerlerinde yoktur. Bitcoin’de 21 milyonluk sabit toplam arz varken Ethereum’un sabit toplam arz limiti yok.

CoinMarketCap, bir kripto para biriminin piyasa kapitalizasyonunu hesaplamak için toplam arz değil, dolaşımdaki arzı kullanır. Açıkçası, bir madeni paranın 1 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu söylemek adil değil, eğer proje sadece 1 milyon dolar değerinde madeni para serbest bıraktıysa ve 999 milyon doları açılacak.

Bazen CoinMarketCap, dördüncü bir şartı da uygular: madeni paranın işlem hacminin sıfırdan büyük olması gerekir. Bu dördüncü gereklilik, eski madeni paraların listesinden çıkarılması için uygulanabilir. Örneğin eski bir madeni para yukarıdaki tüm gereksinimleri karşılayabilir, ancak artık madeni parayı kimse kullanmadığı için CoinMarketCap’ten kaldırılacaktır..

CoinMarketCap bir listeleme talebi aldığında, web sitesi bu talebi ya onaylayacak ya da reddedecektir. Onaylanırsa, proje CoinMarketCap’e Etkin Olmayan Liste, Doğrulanmış Liste, İzlenmeyen Liste veya Takip Edilen Liste olarak eklenecektir..

Dolaşan Arz ile Toplam Arz Arasındaki Fark Nedir??

CoinMarketCap.com ve diğer kripto izleme web siteleri, dolaşımdaki arz ile toplam arz arasında ayrım yapar. İki metrik arasındaki fark nedir? Neden toplam piyasa değerini hesaplamak için dolaşımdaki arzı kullanıyoruz, ancak toplam arzı değil?

İşte temel bir döküm:

Dolaşımdaki Arz: Bu, şu anda genel halkın elinde piyasada dolaşan madeni paraların sayısıdır..

Toplam Arz: Bu, şu anda var olan madeni para sayısıdır. Ancak bu sayı, doğrulanabilir şekilde yakılmış herhangi bir madeni parayı içermez. Toplam arz, kilitli, ayrılmış veya halka açık borsalarda satılamayan paraları içerir.

Maksimum Arz: Bu, bir kripto para biriminin ömrü boyunca var olabilecek maksimum jeton sayısıdır. Bazı madeni paralar – bitcoin gibi – aşılamayan sabit bir maksimum arza sahiptir. Ethereum gibi diğer kripto paralar ise sabit bir maksimum arza sahip değil, ancak önceden belirlenmiş kurallara göre her yıl toplam arza yeni madeni paralar ekleniyor..

CoinMarketCap, bir kripto para biriminin piyasa değerini hesaplamak için dolaşımdaki arz kullanır. Bu önemli bir farktır çünkü (teorik olarak) belirli bir madalyonun toplam değerine daha doğru bir bakış sağlar..

Piyasa değerini hesaplamak için dolaşımdaki arzı kullanmak, şirketlerin piyasa kapitalizasyonunu belirlemek için “halka açıklık” kullanan geleneksel finansal analistlere benzer..

Jetonlar ve Jetonlar Arasındaki Fark Nedir??

Bu sayfada madeni paraları, jetonları ve kripto para birimlerini birbirinin yerine kullandık.

Bununla birlikte, CoinMarketCap ve diğer kripto piyasa değeri web siteleri bu terimler arasında farklılık gösterebilir. Örneğin, CoinMarketCap.com ikisini nasıl farklılaştırır:

 • Madeni para, bağımsız olarak çalışabilen bir kripto para birimidir
 • Bir belirteç, çalışmak için bir platform olarak başka bir kripto para birimine dayanan bir kripto para birimidir.

Ethereum, örneğin ERC-20 tokenlerine sahiptir. ERC-20, bir belirteç protokol standardıdır. Birisi Ethereum platformunda ERC-20 jetonları oluşturabilir, ardından bu jetonları Ethereum merkezi olmayan uygulamasının (DApp) bir parçası olarak kullanabilir. Bu, kendi platformu üzerine inşa edilebilen bir madeni paradan farklıdır..

Crypto Market Cap Web Sitelerinde Zaman Nasıl Çalışır??

CoinMarketCap gibi kripto borsası web sitelerinde zamanın nasıl işlediğini merak edebilirsiniz..

Kripto piyasaları hiç kapanmazsa ve kripto dünya çapında 7/24 alınıp satılıyorsa, web siteleri fiyat ve tarih bilgilerini nasıl izler? 24 saatlik işlem hacmi istatistiği ne zaman devredilir??

Bu cevaplar şaşırtıcı derecede açıktır:

 • Çoğu kripto piyasası sınırı web sitesi (CoinMarketCap.com dahil), aksi belirtilmedikçe saatleri UTC olarak bildirir
 • 24 saatlik işlem hacmi, sürekli olarak ölçülür; asla belirli bir zamanda sıfırlanmaz

CoinMarketCap.com Verilerini Nereden Alır??

CoinMarketCap.com ve diğer kripto analiz web siteleri, verilerini genellikle bir avuç büyük borsadan alır. Çok az sayıda güvenilir web sitesi yalnızca bir exchange kullanır.

CoinMarketCap.com metodolojisini yayınlıyor İşte. Web sitesi, kullanılan belirli formüller dahil olmak üzere fiyatı, hacmi ve diğer veri noktalarını nasıl hesapladığını mutlu bir şekilde açıklıyor.

Genel olarak CoinMarketCap, şeffaf bir API ile herhangi bir saygın borsadan veri alır. Ancak CoinMarketCap kullandığı belirli borsaları açıklamaz..

CoinMarketCap Hangi Borsaların Listeleneceğine Nasıl Karar Veriyor??

Borsaların CoinMarketCap’te listelenmesi için bir dizi katı gereksinimi karşılaması gerekir. Web sitesi, fiyat ve işlem hacmi bilgilerini hesaplamak için yalnızca bir avuç büyük borsa kullanıyor, ancak toplamda yüzlerce borsa listeliyor (CoinMarketCap tüm borsalardan fiyatlandırma verilerini çekmiyor).

CoinMarketCap’te listelenecek bir borsa için bazı gereksinimler şunlardır:

 • Borsa, API verileriyle eşleşen işlem hacmine sahip işlevsel bir web sitesine sahip olmalıdır.
 • Borsa, borsada işlem gören her kripto varlığın son fiyatını ve 24 saatlik işlem hacmini ortaya çıkaran bir özet API uç noktası yayınlamalıdır.
 • Değişim en az 60 gündür çalışıyor olmalı
 • Değişim, tüccarların bir emir defterine emir alıp satmalarına izin vermelidir
 • Değişim, kullanıcıların web sitesine giriş yapmalarına gerek kalmadan tüm piyasa çiftlerini görüntülemelerine ve kitap sipariş etmelerine izin vermelidir.
 • Değişim, belirli bir madeni para için tam ad, logo, proje URL’si ve blok gezgini dahil olmak üzere tüm madeni para listelerini ve ayrıntılarını gösteren bir sistem durum sayfasına sahip olmalıdır.
 • Borsa, açık iletişim için CoinMarketCap tarafından ulaşılabilen bir temsilcinin iletişim bilgilerini listelemelidir.

Borsa tüm bu gereksinimleri listelese bile CoinMarketCap’te listeleme konumu garanti edilmez..

CoinMarketCap’in ücreti olmayan borsaları takip etmediğini de unutmamak gerekir. Bunun nedeni, bu borsalardaki alım satım verilerini taklit etmenin kolay olmasıdır. Örneğin, büyük bir bildirilen işlem hacmi oluşturmak için borsanın kendisiyle sonsuz bir şekilde alış ve satış yapmasını engelleyen hiçbir şey yoktur..

Düzeltilmiş Hacim ile Bildirilen Hacim Arasındaki Fark Nedir??

CoinMarketCap.com ve diğer kripto piyasa değeri analizi web siteleri, ayarlanmış hacim ile rapor edilen hacim arasında ayrım yapar.

Bazı borsalar için bu iki sayı aynıdır. Diğer borsalar için önemli bir boşluk vardır ve bildirilen hacim, ayarlanmış hacmin neredeyse iki katı olabilir.

Öyleyse fark nedir?

Pek çok kripto raporu, birçok kripto borsasının – en büyük borsaların bile – borsa olduğundan daha yoğun gibi görünmesini sağlamak için ticaret verilerini manipüle ettiğini buldu. Buna sahtekarlık denir ve likiditeyi artırmak için bir borsanın emir defterlerini alış ve satış emirleriyle doldurur..

Esasen, borsa, borsanın algılanan likiditesini artırmak için kendisiyle ticaret yapacaktır. Borsa, tüm bu hacmi rapor ederken, ayarlanmış hacim yalnızca ‘gerçek’ işlem hacmini içerecektir:

Bildirilen Hacim: Borsa tarafından API’sini kullanarak CoinMarketCap’e bildirilen tüm ticaret faaliyetlerinin toplam değeri.

Ayarlanmış Hacim: Borsadaki tahmini gerçek ticaret hacmi.

Son söz

Toplam kripto para birimi piyasa değeri, Aralık 2017 ile Ocak 2018 arasındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 830 milyar dolarlık zirvesinden şu anda 220 milyar ila 250 milyar dolar arasında seyrediyor..

Bu rakamlar etkileyici görünebilir, ancak diğer büyük varlıkların piyasa değerine kıyasla zayıflar..

Örneğin altının toplam piyasa değeri 7,5 trilyon dolar. Küresel servetin 317 trilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Kripto para birimi piyasasının bundan sonra nereye gittiğini bilmiyoruz, ancak CoinMarketCap.com gibi web siteleri bizi tüm piyasa koşullarında bilgilendirebilecek. Ayrıca bu Coin Market Cap (CMC) kullanıcı özetini, yeni mobil uygulamalarının yanı sıra, “İlgi Alanındaki Ürünler” gibi en son güncellemelerine ilişkin olarak güncelleyeceğiz..

İster tüccar ister yatırımcı olun, biz Master The Crypto olarak tüm kullanıcılar için bu CoinMarketCap inceleme kılavuzundan keyif aldığınızı umuyoruz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map