Tehdit Altındaki Ethereum GPU Madencilerinin Leonardo Render’da Kurtarıcısı Var

Kripto madenciliği dünyasında her şey çok basitti: kaynak kodunu indirin ve işlemcinizin işi yapmasına izin verin. Evde bilgisayarı olan herkes harekete geçebilir ve herkese, özellikle elektriğin ucuza geldiği bir ülkede ikamet eden şanslı insanlar için kazanılacak para vardı..

Artık işler değişti ve çoğu bunun daha iyi olmadığını söyler.

Bitcoin ağı için orijinal vizyon – ve aynı şey daha sonraki Ethereum ağı için de geçerli – kendi cihazlarıyla ortalama Jack veya Jill tarafından görevlendirilen merkezi olmayan bir ağ içindi. Bu, ağın defter tutmasının, işlem bloklarını doğrulayan ve onaylayan madencilik işini tek bir tüzel kişiliğin kontrol etmesini imkansız kılacak şekilde dağıtıldığı demokratik bir vizyonla vurgulandı..

Çok geçmeden CPU’ların GPU’lar tarafından gölgelenmesi ve daha sonra ASIC’ler için – uygulamaya özel entegre devreler – GPU’ları, en azından bitcoin ağı söz konusu olduğunda dışarı itmek için uzun sürmedi..

Şimdi, mimarları 2014 yılında ASIC tehdidinin farkında olan Ethereum ağı, ASIC’lerin doğasında var olduğu söylenen merkezileştirme tehlikesinin kurbanı olabilir. Sonuç olarak, madenciler GPU kullanımını çeşitlendirmenin yollarını arıyorlar ve yapay zeka (AI) için yeni bir seçenek var – bu, grafiksel görüntülemenin güç gerektiren alanıdır..

Yapay zeka çeşitlendirme rotası bir süredir ortalıktaydı, ancak oluşturma nispeten yenidir, ancak Leonardo Render artık kapasiteyi yeniden kullanmak isteyen GPU madencilerinin ihtiyaçlarıyla iş modellerini ve teknolojilerini uyumlu hale getiriyorlar.

Öyleyse, GPU Madencilerine Karşı ASIC Tehdidi Tam Olarak Nedir??

ASIC’ler, adlarından da anlaşılacağı gibi, bir blockchain protokolünün karma algoritmasıyla çalışmak üzere donanımlandırılmıştır – bir şeyi çok iyi yaparlar.

Bitcoin alanında o kadar başarılı oldular ki, bir GPU kullanarak madencilik yapmaya çalışmak artık kârsız. GPU’lar – grafik işlem birimleri – Bitcoin madencilerini CPU’lara göre daha üstün olduklarını kanıtladılar çünkü görevleri paralel olarak işleyebiliyorlar, bu da bir CPU’nun seri hesaplama yönteminden çok daha yüksek hash oranları elde edebilecekleri anlamına geliyordu..

Bununla birlikte, Ethereum madenciliğinde GPU hala baskın ancak bu, Temmuz ayında Çinli madencilik devi ve ASIC üreticisinden gelen gemi nedeniyle Ethereum için ilk ASIC madencileriyle değişmek üzere olabilir. Bitmain.

Bitmain, Nisan ayında Ethereum madenciliği için bir ASIC üzerinde çalıştığı söylentilerinin doğru olduğunu duyurdu, ancak üretici tarafından yapılan iddiaların aksine Antminer E3 ile madencilikten beklenecek gerçek dünya performans kazanımları hakkında çok az şey biliniyor..

Bununla birlikte, Bitmain tarafından yapılan iddialar doğruya yakın bir yerde ise, GPU Ethereum madencisinin günleri numaralandırılabilir..

Yeni Antminer E3 180 MH / s’lik bir hash hızında gerçekleştirilebileceği söyleniyor. Bu, sekiz işlemcili AMD RX580 kartlar için yaklaşık 232 MH / s ile karşılaştırır.

Antminer E3, yaklaşık 2.800 $ ‘dan gelen sekiz teçhizatlı GPU kurulumuna kıyasla 2.150 $’ dan fiyatlandırıldığında, verimlilik farkı önemli. Bitmain, E3’ü göndermeye başladığında, sahipler artık ihtiyaç fazlası birimlerinin maliyetinin bir kısmını telafi etmeye çalışırken, GPU’lar için ikincil yeniden satış pazarında büyük bir artış görebilir..


Resim kredisi: Wikimedia

Merkezileştirme Tehlikeleri, Çeşitlendirme Cevapları

Bitmain elbette ASIC’lerini tüm gelenlere satıyor, bu yüzden onun karşısında madencilik gücünün merkezileştirilmesi için hiçbir neden yok. Ancak Bitmain, aynı zamanda ürününün en büyük son kullanıcısıdır. ASIC’leriyle dolu dev madencilik çiftlikleri.

Bitmain, bir çeyrek AntPool ve BTC.com madencilik havuzları aracılığıyla bitcoin ağının hash gücünün Ethereum ağına odaklanan bakış açıları ile GPU kullanımını çeşitlendirme sorunu artık madenciler için acil bir sorudur..

Bahsettiğimiz gibi, en yaygın alternatif, işlem gücünün yüksek talep gördüğü ve GPU’ların göreve mükemmel şekilde uyan yapay zeka (AI) alanıdır, çünkü örneğin sinir ağlarında makine öğrenimi, genellikle çok sayıda küçük hesaplamayı içerir. paralel işlemenin iyi çalıştığı yerlerde.

Bilgi işlem gücüne olan talep, yapay zekadaki büyümeyle teşvik ediliyor ve bu, gittikçe daha fazla uygulama geliştirildikçe ve bilim de gelişmeye devam ettikçe devam edecek ve bu da daha fazla talebe yol açacak..

Gördüğümüz gibi, yine bilgisayar kullanımındaki yeni bir trendden türetilen ve muhtemelen üssel bir oranda, grafiksel işleme biçiminde hızla genişleyen ikinci bir seçenek daha var..

Galaksiler arası savaşa giren gerçekçi görünen uzay gemilerini veya bir fantezi dünyasında savaşan savaşçı ordularını görmeyi beklediğimizi neredeyse kabul ediyoruz. Bu tür sahneler, yalnızca bilgisayarda üretilen görüntüleri (CGI) işlemek için büyük miktarda hesaplama gücünün sıralanması nedeniyle mümkündür. Gerekli kaynak oldukça fazladır. Bir Nvidia 1060 GPU Bir kareyi oluşturmak 24 saat sürer ve bir saniyede 24 kare vardır. İnanılmaz bir şekilde, bu, CGI animasyonunun bir saniyesini oluşturmanın bir ay süreceği anlamına gelir..

Film, oyun ve iletişim ve reklamcılık için daha geniş kurumsal dünyada talep gören CGI teknikleriyle, talep ve arz uyumsuzluklarında bir darboğaz var..

Grafik Oluşturma GPU Gücünüze İhtiyaç Duyar

Halihazırda işleme hizmetleri sağlayan Leonardo Render, tedariki taleple temasa geçirebilecek merkezi olmayan bir grafik oluşturma çözümü sağlamak için blok zinciri yardımıyla dönüyor. Müşterilerine, ABD madencilik tesisleri sağlayıcısı ile olan ortaklığının yardımıyla bir blockchain render çiftliğine erişim sunacak. Giga-Watt, ABD Batı Kıyısı’ndaki 11 dönümlük arazi üzerinde 23.000 GPU’ya sahip.

Tekliflerinin kripto madencileri için öne çıkan kısmı, renderdan elde edilen getiridir. Grafiksel işleme, şu anda Ethereum ağında madencilikten elde edilebilecek getirilerde% 1,751 artış görüyor – GPU / saat cinsinden ölçülen 0,50 $ ‘dan Leonardo PPU madencisine kıyasla 0,027 $.

Bu, Bitmain Antminer E3 üretim hatlarını geliştirmeye başladığında ve Ethereum’un GPU madencileri alternatifler ararken doğru zamanda doğru yerde olacak bir çözümle Leonardo Render tarafından çok akıllıca bir hareket gibi geliyor. Kripto madencileri, işleme platformunun LEOS jetonu aracılığıyla birimlerini Leonardo ağında tedarik edebilecekler..

Bitmain’in Ethereum ASIC’leri henüz piyasaya çıkmadı (onlarla sessizce madencilik yapıldığına dair söylentiler olsa da), bu nedenle vaat edilen verimlilik kazanımları teste tabi tutulmadı. Ayrıca, Bitmain’in bu sorunla nasıl başa çıktığını görmek de ilginç olacak. Ethash Ethereum algoritmasının büyük miktarda depolama gereksinimi, bir madenciyi hesaplama görevlerini yerine getirmek yerine zamanının büyük bir kısmını 1 GB veri kümesinden okumaya harcamaya zorlar..

Ayrıca, Ethereum’daki çekirdek geliştiricilerin ASIC’leri “tuğla yapabilecek” (kullanılamaz hale getirebilecek) yükseltmelerle gelme olasılığı da vardır..

Bununla birlikte, Ethereum’a ek olarak ASIC madenciliğine duyarlı olabilecek birçok başka blok zinciri ağı vardır, bu nedenle kripto madenciliği yatırımına batırılan sabit maliyetler için karlı bir alternatif kullanım sorunu ortadan kalkmayacaktır. Yapay zeka ve kurtarmaya sunma.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map