Kara Para Aklama Faaliyetlerine Dahil Olan Kripto Borsasına Bağlı Birleşik Krallık Merkezli Şirket

Birleşik Krallık merkezli bir şirket, kara para aklama faaliyetleri yürüttüğü iddiasının ardından araştırılan kripto para borsası BTC-e ile bağlantılı. Bu Birleşik Krallık şirketi Mayzus Financial Services veya MFS olarak biliniyor ve şu anda araştırılıyor. Bilgiler yayınlandı by NameCoinNews birkaç gün önce.

BTC-e Kara Para Aklama Faaliyetleriyle Bağlantılı Birleşik Krallık Merkezli Şirket

Kara para aklama faaliyetleriyle ilgili BTC-e takas davası kapanmaktan uzaktır ve yeni başlıklar ve bilgiler üretmeye devam etmektedir. Bu sefer NameCoinNews, Rusların sahip olduğu MFS’nin kripto borsası BTC-e ile bağlantılı olduğunu bildirdi..

Yolsuzlukla Mücadele STK’sı Global Witness, vakayı analiz etti ve böyle bir sonuca varmak için gerekli bilgileri topladı. BTC-e, Fancy Bear adlı hack grubu tarafından kullanıldığı için araştırıldı..

Rapora göre, Rus hükümeti bir dizi siber saldırı gerçekleştirmek için bu bilgisayar korsanlarına ödeme yaptı. Dahası, BTC-e bilgisayar korsanlarının Mt. 2013’ün sonunda ve 2014’ün başında gerçekleşen Gox hack’i.

Mt. Gox o zamanki en büyük borsaydı ve hack, tüm kripto para piyasasını ve güvenilirliğini büyük ölçüde etkiledi. Platform, o zamanlar 450 milyon dolardan fazla değerde olan 850.000 BTC kaybetti. Bu BTC’lerin çoğu aklandı ve o zamandan beri araştırılan BTC-e platformunda takas edildi..

BTC-e, 2011’de piyasaya sürüldüğünden bu yana yaklaşık 9 milyar dolarlık kripto para birimi işlemlerini gerçekleştiren piyasadaki en büyük kripto para birimi borsalarından biriydi. Aynı zamanda, platform çok önemli ve kullanışlı bir fiat-kripto ağ geçidiydi çünkü yatırımcıların Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Namecoin, Novacoin, Peercoin, Dash ve ayrıca Ethereum (ETH) gibi kripto para birimleri için Euro, ABD doları ve Rus ruble alışverişinde bulunmalarına yardımcı oldu..

Rapor, Mayzus Financial Services Ltd.’nin Rus işadamı Sergey Mayzus’a ait bir şirket olduğunu ve şu anda Kıbrıs’ta bulunduğunu açıklıyor. Bu firma aynı zamanda, şu anda 130 farklı ülkede faaliyet gösteren ve dünya çapında yaklaşık 400.000 şubesi bulunan Money Polo olarak bilinen bir markayı işletmektedir. MoneyPolo, parayı sınırlar arasında güvenli, anında ve düşük maliyetli bir şekilde taşımak isteyen bireylere ve şirketlere hizmetler sunmaktadır..

Bu durum, yeni partilerin dahil olduğu düşünüldüğünde hukuki soruşturmayı daha da zorlaştıracak. Bu dava ile ilgili gelişmelerin neler olacağını ve nasıl çözüleceğini yakından takip etmek önemli olacaktır..

Birleşik Krallık’ta, Finansal Davranış Otoritesi (FCA), parayı uluslararası olarak hareket ettirmek ve ülkesine geri göndermek için para transferi şirketlerine yetki vermekten sorumludur.. FCA’nın itibarı sağlamdır her zaman düzenlenmesi ve kontrol edilmesi gereken bir pazarda.

Suçlulardan Etkilenen Kripto Para Birimleri

Suçlular, para aklamak veya yasa dışı faaliyetler gerçekleştirmek için her zaman Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullandılar. Bunun nedeni, bu dijital varlıkların geleneksel finansal hizmetler ve ödemelerden daha fazla gizlilik sağlaması ve aynı zamanda itibari para birimlerine kıyasla sınırların ötesine geçmesinin daha kolay olmasıdır..

Bu suçlular tarafından borsalar, suçlular bunları günlük olarak kullanmak istiyorsa, fonların kripto para birimlerinden fiat’a dönüştürülmesi gerektiğini düşünerek para aklamak için de kullanılıyor. Bu nedenle, borsalar ve kripto ile ilgili diğer platformlar, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici otoriteler tarafından araştırılmış ve incelenmiştir..

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri, kripto ile ilgili şirketlerin faaliyete geçmesi için katı düzenlemeler yaptı. Bazı eyaletler, kripto hizmetleri sunan firmaların, alınması çok zor olabilecek bir lisans için başvuruda bulunmalarını zorunlu kılar..

Ek olarak, birkaç hükümet ve yargı alanı Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) politikalarını uygulamaya başladı. Sonunda, borsalar ve diğer kripto hizmeti sağlayıcıları tarafından yakından takip edilmesi gereken Terörle Mücadele-Finansman (ATF) kuralları da oluşturdular..


Kripto para birimi alanının ve tüm kripto endüstrisinin meşruiyeti, kripto para birimleri içeren suçlular ve kara para aklama ile ilgili çok sayıda davadan etkilenmiştir. Buna rağmen, tüm işlemlerin küçük bir kısmı yasadışı faaliyetler için kullanılıyor.

Bitcoin işlemlerinin yaklaşık% 2’si yasa dışı kabul edilir ve işlemlerin% 21’i yasaldır. Kalan% 77, işlemlerin göndereni ve alıcısının kim olduğunu anlamak bazen zor olduğu için hala sınıflandırılmamış durumda..

Bu arada, farklı yetki alanlarındaki büyük bankalar ve diğer finans kurumları da son birkaç yıldır kara para aklama faaliyetlerine katılmışlardır. Birçoğu, suç örgütlerinin para aklamasına yardım ettiği için büyük para cezaları ödemek zorunda kaldı..

Gerçekten de HSBC, BNP Paribas veya JP Morgan, uyuşturucudan parayla uğraşmak, vergi kaçırmak ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı yasadışı faaliyetlerde bulundular. Bu, Bitcoin ve kripto para birimleri hakkındaki mevcut olumsuz anlatıya rağmen, bankaların yasadışı kaynaklardan gelen işlemleri ele almak için suçlular tarafından kullanılan favori araçlar olduğunu gösteriyor..

Kripto Para Birimlerini Anlamak

Kripto para birimleri, birçok yatırımcı ve birey için çok faydalı ve faydalı olabilir. Hızlı ve basittirler ve merkezi bir otorite tarafından ele alınmaları gerekmez. Bir finansal sistemin tüm aracıları ortadan kaldıran merkezi olmayan para birimlerine dayanabileceği ilk kez dikkate alındığında, bu kesinlikle olumlu bir şeydir..

Suçlular tarafından kullanılan borsalar ve platformlar olmasına rağmen, bu, tüm kripto piyasasının suçlularla ilgili olduğu anlamına gelmez. BTC-e’nin gelecekte hukuki sorunlarını çözmesi ve alınan suçlamalara bir çözüm bulması gerekecek. Bu kolay bir iş değildir ve Birleşik Krallık’tan bir şirketin dahil olması işleri kolaylaştırmaz.

Kripto para piyasasındaki düzenlemeler, borsaların ve diğer firmaların yasanın gerektirdiği şekilde davranmasına yardımcı olmak ve şu anda açık kurallara ve bilgiye ihtiyaç duyan tüm kripto alanına şeffaflık sağlamak için çok yararlı olacaktır..

Bazı ülkeler zaten bu konularda uzaya liderlik ediyor. Açık düzenlemelere sahip ülkelerden bazıları İsviçre ve Malta’dır. Bu arada, diğer yetki alanları, firmaların ve şirketlerin piyasadaki kripto kullanıcılarına hizmet sunmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda alandaki belirsizliği azaltacak samimi ve net bir çerçeve oluşturmaya çalışıyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map