Kripto para birimleri iki şekilde ortaya çıktı; sıfırdan yeni bir kod yazmak veya mevcut kodu değiştirmek (çatallanma).

Bir çatal ortaya çıktığında, ana kripto para birimi ikiye bölünerek ana kripto para biriminden küçük farklılıklar içeren yeni bir alternatif varlık doğurur. Herhangi bir kripto para ekosisteminin başka bir çatal üretmeye devam etmesi için bir fikir birliği oluşturulmalıdır..

Bir nedenden ötürü, en iyi altcoinlerin büyük bir kısmı çatallaştı. Her zaman olduğu gibi, Bitcoin ilk oldu ve ardından diğer blok zincirleri de aynı şeyi yapmaya karar verdi. Şimdi birkaç çatala ve neyi çözmek için oluşturulduklarına bir göz atalım.

Bitcoin çatalları

Bitcoin platformunda çıkarılan ilk blok Ocak 2009’da gerçekleşti ve o günlerde birkaç madenci vardı ve bu istikrar anlamına geliyordu. Zaman geçtikçe, ölçeklenebilirlik sorunları, yüksek işlem maliyetleri ve uzun bekleme süreleri, yazılımın yükseltmelere ihtiyacı olduğu anlamına geliyordu. Bu, çatalların tarihinin başlangıcıydı.

Bitcoin XT, BTC blok zincirinde gerçekleşen ilk fork’du ve 2015’te gerçekleşti. Amacı, ağın blok boyutunu 8 MB’ye çıkarmaktı, bu da işlem sayısının saniyede 7 bloktan 24’e çıktığını görmekti. Proje iyi başladı ama Çevresindeki çılgınlık, çoğu madencinin geri çekildiği 2016’da öldü.

Bitcoin Klasik

Bitcoin XT’nin ölümünden sonra bile, Bitcoin madencileri blok boyutunu büyütme arzusundan asla vazgeçmedi. Devam ettiler ve Bitcoin Classic kripto para birimine yol açan Bitcoin Classic fork’unu yarattılar. Para birimi iyi gidiyor gibi görünüyor ve beş yıllık kalkınma stratejisinde şimdiden birkaç kilometre taşına ulaştı..

Bitcoin Cash

Çoğu çatal, genellikle gelişmiş işleyişe yol açacak bir özelliği uygulamak gibi bir nedene sahiptir. Öte yandan Bitcoin Cash, Segwit’in Bitcoin ağı için bir tehdit olduğunu düşünen ve bu nedenle uzaklaşan madenciler tarafından yaratıldı..

Bitcoin Cash, Roger Ver gibi etkili kişilerden destek aldı ve yaratılmasının hemen ardından Kraken tarafından hızla benimsendi. Şu anda, piyasa değeri açısından en büyük dördüncü kripto para birimi. Bitcoin’in geçtiği diğer çatallar arasında Bitcoin Gold, Bitcoin Gold Durumu, Bitcore, Bitcoin Diamond, Bitcoin Faith, Bitcoin Lite ve çok daha fazlası yer alıyor..

Sıraya dizilmiş çatallar da vardır ve bunlara Lightning Bitcoin, Bitcoin God (ister inan ister inanma), Bitcoin Silver, Bitcoin Atom vb. Dahildir..

Ethereum

Yatırımcılarının çoğu için mükemmel görünse de, Ethereum blok zinciri çatallanmayı gerektiren sorunlar vardı ve hala var. Bu ağdaki en dikkat çekici çatal, 50 milyon dolarlık eter kaybına uğrayan DAO hackinden sonra Temmuz 2016’da meydana gelen Ethereum Classic’ti. Bu olaydan sonra, bazı insanlar platformun çatallanmasına ve tüm kayıpların telafi edilmesine oy verirken, daha küçük bir bölüm blok zincirlerinin asla değiştirilmemesi gerektiği görüşüne katılmıyordu..

Bununla birlikte, çatallaşma gerçekleşti ve küçük grup yeni oluşturulan Ethereum Classic ile birlikte gitti, bu sırada hack’i geri alan çekirdek geliştiriciler eski adı Ethereum’u korudu. Eter blok zincirinden çıkan diğer çatallar arasında EtherGold, EtherZero, Ethereum Modification ve EthereumFog bulunur..

Monero

Monero gibi en iyi, gizlilik merkezli kripto para birimlerinin bile çatallanma yoluyla çözülebilecek sorunları var. Mart ortasında, Monero’nun 1529810 numaralı blokta çatallanması planlandı ve Monero V (XMV) doğdu. Diğer kripto paralarda olduğu gibi, çatalın yeni protokoller getirerek ölçeklendirme sorunlarını çözmesi amaçlanıyor. Çatal sorunları çözmek için oluşturulmuş olsa da, Monero V’den sorumlu ekip hiç profesyonel görünmediğinden ve yalnızca kendi çıkarları için bir şeyler yapma eğiliminde olduğundan kullanıcılar çatalı bir “aldatmaca” olarak görürler..

Litecoin

Litecoin, Litecoin Cash’i (LCC) üretmek için çatallandı ve Litecoin 2011’de Bitcoin’den ayrıldığından beri ikincisini bir çatal haline getirdi..

Şimdi, kripto para ekosisteminde meydana gelebilecek iki tür çatal var. Farklılıkları açıklamama izin ver.

Daha önce belirtildiği gibi, çatal basitçe bir blok zinciri yazılımında sapma anlamına gelir. Değişiklikler geçici veya kalıcı olabilir ve bu durum sert ve yumuşak olmak üzere iki grup çatala yol açar. Şimdi bu terimlerin ne anlama geldiğini tanımlayalım.

Sert çatal

Sert çatal, yükseltme yapılmadan önceki tüm düğümlerin yeni oluşturulan blok zincirine erişiminin reddedildiği bir blok zinciri yazılımının tamamen farklılaşması anlamına gelir. Bir yazılımın bu radikal dönüşümü genellikle önceki geçerli blokları tamamen geçersiz kılar. Hem yeni hem de eski blok zincirleri bağımsız hale geliyor.

Bu tip çatallanma sırasında, bir blok zinciri yeni bloklar oluşturmak için mevcut yola devam ederken, yeni blok genellikle tamamen farklı bir yol izler. Yepyeni bölümün bir parçası olmak isteyen madenciler, yükseltmeleri yüklemelidir, ancak eski zincire hala değer verenler düğümlerini olduğu gibi tutacaktır..

Hiç kimse bir sert çatal hareketi öneremez ve geçemez. Değişikliğin uygulanması için fikrin madencilerin% 90’ından fazlası tarafından desteklenmesi gerekiyor. Üyelerin çoğundan hiçbir zaman destek almayan bir çatal örneği, blok boyutunu 2MB’ye çıkararak Bitcoin ölçeklenebilirlik sorunlarını iyileştirmeyi amaçlayan NO2x olarak da bilinen Segwit2x’i içerir. Bitcoin Gold ve Bitcoin Cash, sert çatalların bilinen örnekleridir.

Yumuşak çatal

Bir çatal meydana geldiğinde ve aynı eski zincir üzerinde iki kripto para birimi oluştuğunda, buna yumuşak çatal denir. Bu çatallarda, daha eski işlemler bile yükseltilmiş düğümler tarafından doğrulanabilir. Bu senaryo, geriye dönük uyumlu olarak adlandırılır. Ancak, yükseltmesi olmayan düğümler yeni bloklar çıkarmaya devam ederse, yükseltilmiş olanlar onları tanımayacaktır..

Alt çizgi

Çatallar risklidir ve doğru şekilde yapılmazsa bir blok zinciri üzerinde olumsuz yansımaları olabilir. Yine de, ağın sorunsuz çalışabilmesi için bir sorunu düzeltmek amacıyla çekirdek geliştiriciler ve diğer kişiler tarafından her zaman dikkatlice planlanırlar..

Geleceğe doğru ilerlerken, çatalların yalnızca ölçeklendirme ve gizlilik sorunlarını ele almaktan daha fazlasını yapacağını umalım..

Catalin, E-ticaret Platformları ve engeli kaldırmak. Bir tasarım meraklısı ve matcha’yı seviyor ve bitcoin ve blockchain teknolojisi konusunda son derece tutkulu..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me