Yeni Başlayanlar İçin Wanchain Rehberi

Ana akım benimseme henüz gelmemiş olsa da, aktif blok zinciri projelerinde bir sıkıntı yok. Şu an itibariyle CoinMarketCap’te listelenen 2081 kripto para birimi var. Ve bu sadece kendi kripto para birimlerine sahip projeleri hesaba katıyor.

Tüm bu farklı ağlar arasında birlikte çalışabilirlik eksikliği, sonunda bir engel teşkil edecektir. Bu barikat, blok zincirinin kitlelere ulaşmasının önünde durabilir. Aynı zamanda Wanchain’in ele almak istediği ve projenin çok heyecanlı olmasının nedeni de budur..

Wanchain, Yoğunlaştırılmış

Peki Wanchain nedir? Bitcoin ve Ethereum gibi ağların kendi özel adaları olduğunu hayal edin. Wanchain, bu adalar arasındaki köprüdür.

Herhangi bir süredir kripto ve blok zincirine girdiyseniz, manzaranın ne kadar parçalanmış olduğunu deneyimlemiş olabilirsiniz. Bir düzine farklı cüzdana ihtiyacınız var ve bir sürü farklı borsa kullanmanız gerekiyor. İster fayda jetonları olarak ister düzenli satın alımlar için olsun, kripto para biriminin pratik kullanımı daha da büyük bir sorundur.

Wanchain, farklı blok zincirleri veya dağıtılmış defterler arasında transfer yapmanın bir yolunu sunar. En basit haliyle, bir DEX (merkezi olmayan değişim) protokolüdür. Birinin, kendi Ethereum’unu sizin Bitcoin’inizle takas etmeye istekli birini bulmaya gerek kalmadan Ethereum ile Bitcoin takas etmenin bir yolu.

Wanchain’in değer önerisi, geçmiş kripto takaslarını genişletiyor. Ayrıca, farklı defterler arasında veri alışverişini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bu, Wanchain’in neler yapabileceği konusunda çok daha önemli çıkarımlar ortaya çıkarır..

Başarılı olursa (ölçeklenebilirlik / güvenlik / gizlilik gibi asırlık sorunları çözebilmeleri gerekir), farklı blok zincirleri üzerine inşa edilmiş uygulamaların veya programların birbirleriyle iletişim kurmasına izin verebilir. Sonuç, parçalar halinde var olmak yerine, dünyanın benimsemesini kolaylaştıracak şekilde birbirine bağlanan bir blok zinciri ekosistemidir..

Wanchain’in Arka Planı

Proje, Çinli teknoloji şirketi Wanglu Tech tarafından oluşturuldu. Artık kar amacı gütmeyen Wanchain Vakfı tarafından yönetiliyor. Ağın kendisi Ethereum kodunun bir çatalı.

Vakıf, Ekim 2017’de tamamlanan ve 120.000’den fazla ETH toplayan bir ICO yürüttü. 2018’in başında Wanchain ana ağını başlattılar ve token satışında dağıtılan ERC-20 tokenlerini yerel WAN token’larına dönüştürdüler..

Wanchain’in geliştirme yol haritasının birkaç aşaması vardır. Wanchain 1.0 – ana ağ sürümü – Ocak 2018’de geldi. Wanchain 2.0, 2018’in ortalarında geldi ve Wanchain ağı ile Ethereum arasında çalışabilirlik getirdi. Wanchain 3.0, Bitcoin için de aynı şeyi planlıyor.

Wanchain, 2017 yılında ICON ve Aion ile birlikte Blockchain Interoperability Alliance’ın bir parçası oldu. Grup, zincirler arası işlemleri ve farklı zincirler arasındaki bağlantıyı desteklemek için bir araya gelme girişimidir. Wanchain, Çin pazarına odaklanan her proje, bu odağı dünyanın farklı bir bölgesine getiriyor..

Wanchain Kullanım Durumları

Wanchain ile ilgili en büyük olumlu yönlerden biri, neredeyse sınırsız sayıda potansiyel kullanım durumu sunmasıdır. Özellikle tek bir kullanım durumunu hedeflemenin aksine ağlar arasında çalışabilirliği zorladığından, Wanchain’in potansiyeli blockchain’inki kadar yüksektir..

Wanchain Foundation Medium hesabı birkaç örnek kullanım durumunun ana hatlarını çizer:

Finansman

Wanchain’in uygulandığını görmenin en kolay yolu, çapraz zincir işlemlerini ve farklı paraların değişimini sağlamaktır. Kripto para biriminin genel kullanımı artarsa, 50 farklı hizmet için 50 farklı jetona ihtiyaç duyulmasıyla ilgili bir sorun olabilir. Hayal edin – sabah dışarı çıkarsınız ve kahvenizin parasını Bitcoin ile ödersiniz. Ardından Litecoin ile benzin için ödeme yaparsınız. Öğle yemeği vakti geldiğinde faturayı Dash ile ödersiniz ve eve geldiğinizde kiranızı Ethereum ile ödersiniz. Bu, tüm bu madeni paraları tutmaya ihtiyaç duymak anlamına gelir, ki bu ideal değildir.

Wanchain, madeni paraların farklı zincirler arasında takas edilmesine izin vererek bu durumu ortadan kaldırır. Örneğin, satıcı hangi para birimini kabul ederse etsin, Litecoin tutabilir ve her şeyi Litecoin ile ödeyebilirsiniz..

Tedarik zinciri

Tedarik zincirindeki diğer taraflar hangi zinciri kullanıyor olursa olsun, işletmeler herhangi bir sorunun kaynağını bulmak için tedarik zincirlerini takip edebilir. Yine rakip blok zincirlerinin olumsuzluklarını ortadan kaldırır ve bu da işletmeleri yalnızca kendi sistemleriyle uyumlu sistemler kullanan tedarikçilerle veya distribütörlerle iş yapmaya zorlayabilir..

Tıbbi

Şu anda, hastaların tıbbi verileri bir tesisin kayıtlarında güvenli bir şekilde tutulmaktadır. Bu, özel ve gizli olması gereken veriler olduğu için iyi bir nedendir. Yine de, hasta başka bir tesiste tedavi arayacaksa, komplikasyonları ve gecikmeleri davet eder. İki ağ arasında çalışabilirlik sağlayan Wanchain, bilgileri ihtiyaç duyulan yerde hız ve gizlilikle bozulmadan aktarabilecekleri anlamına gelir..

Kimlik

Uluslararası sınırları dahil ettiğinizde kimliklerin belirlenmesi ve doğrulanması bulanıklaşır. Ülkeler kimlikleri kaydetmek için blockchain’i benimsedikçe bu değişebilir, ancak yalnızca aynı platformu kullanan ülkeler için. Gizlilik endişeleri, halka açık bir defterin bu durumda kullanılamayacağı anlamına gelir, bu nedenle bir ülkenin diğerinin kimlik veritabanına erişmesi zordur..

Wanchain, sınır ötesi kimlik doğrulaması için daha verimli bir çözüm sunar. Uluslar, kimliklerin geçerli olduğundan emin olmak için özel bir blok zinciri kullanabilir. Wanchain’in zincirler arası veri protokolü sayesinde kimlikler farklı sistemlere sahip farklı ülkelerde geçerli kalabilir.

WanLabs

Wanchain ekosisteminin bir başka parçası da blockchain kuluçka makinesidir., WanLabs. Tamamen mücadele eden veya tamamen ölen ICO’ların ve blockchain girişimlerinin sayısını vurgulayan Wanchain Vakfı, blockchain alanındaki gelecek ve gelecek projeler için destek sağlamak istiyor..

Araştırma aşamasından geçen projeler için vakıf aşağıdaki gibi alanlarda yardımcı olur:

 • Blockchain danışmanları
 • Teknik rehberlik
 • Yasal destek
 • Kaynak bulma
 • Pazarlama
 • Finansman

Tüm bunlar, Wanchain’in kapsayıcı öncülünün altında geliyor; bu, yalnızca kendi zincirlerini değil, daha geniş blok zinciri ekosistemini daha da ilerletmek.

WanLabs Projeleri

WanLabs’ın 2018’in başlarında duyurulması üzerine Wanchain, WanLabs sisteminin bir parçası olacak birkaç projeyi de duyurdu. Bu projeler:

 • Freedium: Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki herkes için finansal hizmetlerin kilidini açmak için blockchain kullanan bir platform.
 • CryptoCurve: Curve Wallet ile başlayan, blockchain uygulamaları ve geliştirme çözümleri sunan bir şirket.
 • Theia: dijital varlık yönetimi platformu.
 • BlockMedx: Blockchain üzerinde sağlık hizmetleri altyapısı ve ilaç teknolojisi geliştiren bir şirket.
 • AllSpark: akıllı sözleşme tabanlı içerik oluşturma ve dağıtım platformu.
 • Intellos: merkezi olmayan, topluluk odaklı bir finansal ekosistem.

Wanchain’in Ekibi

Wanchain Vakfı’nın başkanı, aynı zamanda Wanglu Tech’in CEO’su ve kurucu ortağı Jack Lu’dur. Wanglu Tech’i başlatmadan önce Lu, başka bir blockchain girişimi olan Factom’da kurucu ortak ve CTO idi. Factom, kripto piyasası kapitalizasyonunda ilk 80’de yer alarak bugün hala güçlü olmaya devam ediyor.

Wanchain ekibinin geri kalanı büyük ölçüde Çin’de bulunuyor, ancak proje daha fazla uluslararası kapsam sağlamak için yayılıyor. Özellikle, Singapur ve Austin, Teksas’ta (WanLabs genel merkezinin bulunduğu) üsleri var..

Wanchain’in Geleceği

2018’in 4. çeyreği itibarıyla Wanchain, planlanan sürüm aşamalarının yarısına geldi. Wanchain 1.0 ve 2.0 yayınlandı ve 3.0’ın 2018 sonu için planlanması planlanıyor. Wanchain’in ilk yol haritasını tamamlayacak anahtar sürüm olan Wanchain 4.0, 2019’un sonu için işaretlendi. Bu sürüm, özel zincirlerle çalışabilirliği içerecek. projenin sonunun merkezi. Wanchain bazı gerçek dünya kullanım durumlarını sunmaya başlayacağından, 4.0 birkaç hıçkırıkla piyasaya sürülürse değerde önemli bir artış bekleyin..

Önümüzdeki bir diğer önemli dönüm noktası, 2019’da masternodlu bir PoS modeline geçme planıdır. Hareket bir süredir planlanmıştır, ancak şu ana kadar Wanchain topluluğundaki bazı huzursuzluklar için çok az ayrıntı mevcuttur. 2019’un başlarında teslimat yapabilirlerse, bu Wanchain ve WAN coin için başka bir olumlu adım olabilir. PoS stake etme ve başarılı Bitcoin / Ethereum birlikte çalışabilirliğini birleştirin ve gelecek parlak görünüyor.

Wanchain başarısız olabilir mi? Kesinlikle, herhangi bir blockchain veya kripto projesi yapabilir. Ve Wanchain, değerinin neredeyse tüm blockchain ekosisteminin değerine paralel olduğu bir konumda. Özellikle, blockchain vakası bugün olduğu gibi sessiz kaldı. Blok zinciri ana akım işletmelere girmezse veya pazara hakim olmak için bir platform yükselirse, Wanchain’in var olması için pek bir nedeni olmayabilir..

Ticari blockchain benimsenmesinde gerçekten yıkıcı bir güç olup olmayacağını bilmek için Wanchain’in son şeklini görmemiz gerekiyor. Yine de, geliştirme programı tam olarak gerçekleştirildiğinde, parçaları yerinde ve net kullanım durumları blok zincirinde önemli bir oyuncu gibi görünüyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map