Yeni Başlayanlar İçin Stellar Lumens (XLM) Rehberi

XLM, Stellar platformunun yerel para birimidir. Ağ, dünyadaki finansal kurumların ve bireylerin, dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanarak, kolay ve düşük işlem maliyetleri ile sınır ötesi işlemler yapmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır..

Stellar ağı, Jed McCaleb, Ripple’ın kurucu ortağı ve avukat Joyce Kim.

Blockchain Kullanarak Bankasız Bankacılık

Aynı kişi hem Stellar hem de Ripple’ı yaratmış olsa da, görünüşe göre finans sektöründe her biri aynı sorunları çözmeye çalışıyor., Yıldız bağlanmayı hedefliyor “Yoksullukla mücadele etmek ve bireysel potansiyeli geliştirmek için düşük maliyetli finansal hizmetlere insanlar.”

Diğer yandan, Dalgalanma bankalar, ödeme sağlayıcıları dijital varlık borsaları ve şirketler arasında arayüz oluşturmayı ve dakikalar içinde küresel para transferi gerçekleştirmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Stellar blok zinciri, bir işlemi 5 saniyeden daha kısa sürede onaylayabilir..

Stellar’ın Tarihi

Stellar, 2014 yılında McCaleb ve Kim tarafından kuruldu. Stellar Development Foundation (SDF), platformu çalıştırmak için kar amacı gütmeyen bir organizasyon oluşturuldu. Platform, yerel para birimi olarak XLM’yi kullanarak ödeme sektörüyle hemen uyumlu hale geldi.

Ertesi yıl, SDF Stellar ağını yükseltti ve yerel varlığının adını Stellar’dan Lumen’e değiştirdi. İsim değişikliğinin amacı, ağda yapılan değişikliği yansıtmak ve platformu geliştiren kar amacı gütmeyen kuruluş Stellar ile yerel varlığı arasında net bir çizgi çizmektir..

SDF, operasyonlarını 100 milyar XLM madeni paranın yüzde 5’lik rezervinden finanse ediyor. SDF,% 5’in bir kısmını açık artırmaya seçebilir veya ayrılmış XLM madeni paralarının büyük miktarlarını ortak bir çalışma ilişkisi ile ilgilenen özel kuruluşlara satabilir..

Ağ yükseltmesi yeni bir fikir birliği algoritması getirdi, Yıldız Konsensüs Protokolü (SCP) Stanford Üniversitesi’nde profesör ve Stellar Development Foundation’da baş bilim adamı olan David Mazieres tarafından geliştirilmiştir..

SCP, platform üzerinde merkezi olmayan bir kontrol, asimptotik güvenlik ve esnek güven sağlayan bir algoritma tanıttı..

2017 yılında, ticari bir yıldız departmanı, Lightyear.io, başlatıldı.

XLM Varlığının Stellar Network Üzerindeki Önemi

İlk olarak, Stellar platformu 100 milyar Lümen ile başlatıldı. Ancak her yıl yüzde bir enflasyon oranı var. Bu, ağa her yıl yüzde 1 oranında yeni XLM’lerin eklendiği anlamına gelir..

Stellar blok zincirinde işlem yapabilmek için işlem ücretlerini ödemeniz gerekir. Bu ücretler lümen (XLM) kullanılarak ödenmelidir.

Ücretler minimum 0,00001 XLM olmasına rağmen, Hizmet Reddi (DoS) saldırısı ağda. Stellar platformunun bir hesabı tutması için hesapların minimum bakiye 0,5 XLM tutması gerekir. Stellar Development Foundation’a göre, bu minimum değerler terk edilmiş hesapların ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor.

Finansal işlemlere odaklanan XLM, döviz çiftleri arasında alım satım yapılmasını sağlar.

Bu karar biraz tartışmalı ve özellikle ciddi bir fiyat artışı durumunda bazı ikilemlere yol açabilir. Başkalarının bunun hakkında ne düşündüğünü bilmek istiyorum? Revain’deki Stellar incelemelerine göz atın.

Ancak, bu işlevsellik ilgili para birimi ile XLM arasında likiditeye ihtiyaç duyar..

Stellar’ın Gelecek Planları

Stellar, başlangıcı sırasında geleceğe yatırım yapmaya başladı. Örneğin, SDF, kripto para birimleriyle daha fazla insanın ilgilenmesini sağlamak amacıyla zaman zaman halka ücretsiz XLM paraları dağıtıyor..

Böyle bir hareket, SDG’nin bankasızları bankaya yatırma taahhüdüyle bağlantılıdır. Dezavantajlı bölgelerde, özellikle Afrika ve Asya’da, bankalara göre akıllı telefonlara erişim olan daha fazla insanla, XLM ile, ödeme almak ve yapmak için yalnızca internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor.

Stellar, geçmişte imzaladığı üst düzey ortaklıklar göz önüne alındığında, uygulanabilirliğini çoktan kanıtladı. Bu, IBM, KlickEx, SureRemit vb. İle bir işbirliğini içerir..

Bu yılın Eylül ayında Stellar, ödeme yapmak için Near Field Communication (NFC) teknolojisini ve Stellar’ın dağıtılmış muhasebe teknolojisini kullanan sanal para birimi bilekliği geliştirdi..

Stellar ayrıca, platformun ölçeklenebilirliğini ve güvenlik yönlerini iyileştirmek için bir yıldırım ağı tanıtmak istiyor. SCP ayrıca bir Çarpma Sırası işlemi ile iyileştirilmek üzere işaretlenmiştir..

Basil, yıkıcı teknolojiler hakkında üç yıllık serbest deneyime sahiptir. Flaş haberler ve eğitim konularına odaklanıyor; Blockchain’in müjdesini yaymaya yardımcı oluyor. Bir gün kendi blockchain şirketine sahip olmayı umuyor; yenilikçi muhasebe teknolojisi aracılığıyla dünyaya yardım etmek.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map