Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz EOS Rehberi

Giriş

Piyasada pek çok farklı blockchain platformu var, bunlardan biri EOS. Bu makalede, EOS’un ne olduğunu ve bu projenin blockchain ağlarının blockchain alanında nasıl yönetildiği kavramında nasıl devrim yaratmaya çalıştığını açıklayacağız..

EOS, merkezi olmayan uygulamaları (Dapps) barındırmak için dağıtılmış defter teknolojisini kullanan bir platformdur

EOS, aynı zamanda Steemit ve Bitshares’in de kurucu ortağı olan Dan Larimer’ın fikir babasıdır. Dan, blockchain platformunu geliştirmek için Cayman Adaları’nda bulunan özel bir firma olan block.one’dan yardım istedi..

Hem BitShares hem de Steemit, piyasadaki popüler blok zinciri ağları haline geldi, ancak EOS, uzun bir süre boyunca en büyük 10 en büyük kripto para birimine ulaşabildi ve bunlar arasında kalabildi. Ağ, şirketlere, yatırımcılara ve bireylere EOS blok zincirinin üzerine dApp’leri yerleştirme imkanı sunarak bu konuma ulaşmayı başardı..

EOS’un Başlangıcı

EOS ilk olarak Ethereum platformunda bir ERC-20 belirteci olarak piyasaya sürüldü. Ancak, hız kısıtlamaları nedeniyle platform ideal değildi. EOS daha sonra Haziran 2017’den Haziran 2018’e kadar bir yıllık ICO gerçekleştirdi ve daha fazla büyüdü 4 milyar $.

EOS blok zincirinin arkasındaki ekip, platformun saniyede bir milyon işlemi rahatça idare edebileceğini iddia ediyor. Bu hız, Ethereum’un saniyede 25 işlemine kıyasla süpersoniktir.

EOS, özellikle diğer blok zinciri projeleriyle, diğerleri arasında Raiden ve Lightning Network ile rekabet etmeyi amaçlamaktadır. Yan zincir olarak geliştirilen her iki platform.

Amaç, ölçeklendirebilmek, merkezi olmayan kalabilmek ve bir blok zinciri ağını yönetmek için farklı bir yaklaşıma sahip olmaktır. Bitcoin (BTC) ve Ethereum ile karşılaştırıldığında EOS, bu iki ağdan daha merkezileştirilmiş olmasına rağmen işlemleri işleme biçiminde çok daha verimlidir..

EOS ve EOS.IO Arasındaki Fark

Genel EOS ekosistemi, onu diğer blok zinciri projelerinden ayırmak için birlikte çalışan, birbiriyle iç içe geçmiş iki bileşene sahiptir: EOS ve EOS.IO.

Örneğin, şunu düşünün: EOS.IO bilgisayarın işletim sistemi ve EOS üzerinde çalışan bir uygulama olarak. EOS.IO, üzerine inşa edilen her şeyin birbiriyle ve dış dünyayla nasıl etkileşim kuracağını tanımlar.

Bu yaklaşım, EOS dApp’lerin yatay veya dikey olarak ölçeklenmesine olanak tanır. EOS’un yerel madeni parası EOS jetonu olarak adlandırılır.

EOS.IO, performansı üzerinde olumsuz bir etki olmaksızın maksimum düzeyde çalışabilir. Bu, eşzamansız iletişim ve paralel yürütme kriterleri kullanılarak mümkündür. Ek olarak, bireysel süreçler ayrı ayrı çalıştırılır.


Mutabakat Algoritması ve İşlevselliği

EOS platformu, bir Proof-of-Stake fikir birliği algoritma ve rol odaklı izinler ekler. Bu yaklaşım, geri alma, hata düzeltme ve diğer kararların mümkün olan en hızlı sürede alınmasını sağlar. Yeni blokların eklenmesi ve onaylanması blok üreticileri tarafından yapılır. Bu kişiler eklenen her blok için EOS jetonları kazanır.

EOS.IO, EOS platformunda dApp geliştirmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan diğer araçların yanı sıra veritabanı şemalarını, web araç setini zaten tanımlamıştır..

EOS platformu, sunucu barındırma, kimlik doğrulama ve bulut hizmetleri sağlayan merkezi olmayan uygulamalar için tek durak noktası olarak işlev görür. Bu özellikler, verilerin ana zincirden yerel bir makineye depolanmasına izin verir.

Diğer blok zinciri platformlarının aksine, EOS platformunun sabit işlem ücretleri yoktur. Bunun yerine, platformda oluşturulan bir uygulama, kullanıcılarının işlem ücretlerini nasıl karşıladığını tanımlar..

Zaten, EOS platformunda, günde altı bin kullanıcıyla etkileşimde bulunan önde gelen uygulama ile 100’den fazla merkezi olmayan uygulama var..

Bitcoin ve Litecoin (LTC) gibi diğer kripto para birimlerinin kullandığı Proof-of-Work (PoW) algoritması Proof-of-Stake (PoS) konsensüs algoritmalarından çok daha verimsizdir. PoW aracılığıyla, madenciler işlem gücünü hesaplama gücünü kullanarak onaylamak zorundadır. Bitcoin veya Litecoin gibi birçok blok zinciri ağı, bu faaliyetleri gerçekleştirmek için uzman madencilere ihtiyaç duyar.. 

EOS, Ethereum’un şu anda karşı karşıya olduğu sorunların bazılarını çözmeyi amaçlayan farklı bir PoS sürümü olan Delegated Proof-of-Stake (DPoS) algoritması kullanır. DPoS, belirli bir merkezi olmayan blok zinciri ağında oylama ve seçim süreçlerine izin veren bir teknoloji uygulamasıdır.. 

DPoS, şu anda EOS ve Steem’de uygulanmakta olan blok zinciri projesi BitShares’e daha iyi bir verimlilik sunmak için Dan Larimer tarafından geliştirildi. DPoS ağındaki aktif kullanıcılar, jetonlarını adaylarının adına yerleştirerek “tanıklara” ve “delegelere” oy verir..

EOS, blok üreticileriyle çalışır ve kullanıcılar bu ağ üzerinde çalışacak bu blok üreticilerine oy verebilir. Bu blok üreticilerinin, ağda bloklar oluşturma ve doğrulama sorumluluğu vardır ve çabaları karşılığında ödüller kazanırlar.. 

Bu şekilde, bu delegeler sistemi yönetebilir. İşlemleri doğrulamak zorunda olmasalar da işlem ücretlerini, blok boyutlarını, şahit ödemelerini ve daha fazlasını denetlerler. Dahası, blok üreticilerinin seçimi, ağdaki bireylerin üstlendiği sürekli bir süreçtir.. 

DPoS sistemi, çok sayıda kişinin – aslında tüm EOS sahiplerinin oy kullanabileceği – bir sonraki blok üreticisi olacak adayları seçmesine izin verir. Bu DPoS sistemi, katılmak için gerekli fonlara sahip olmadıkları için diğer PoS veya PoW blok zincirlerine katılamayan daha küçük kullanıcılar için çok olumludur.. 

Bu nedenle DPoS sistemlerinin birçok avantajı vardır. Ağı çalıştırmak için büyük miktarlarda bilgi işlem gücüne ihtiyaç duymadıklarından, diğer blok zincirlerinden çok daha fazla ölçeklenebilirler. Dahası, bu DPoS sistemleri geleneksel PoS ve PoW konsensüs algoritmalarından daha hızlı olma eğilimindedir.. 

Dahası, DPoS sistemleri, daha küçük kullanıcıların temsilciler aracılığıyla tüm ağın kararlarına katılabilmesini sağlar.. 

EOS kullanıcılarının ağa katılma imkanı olmasına rağmen, bu onların yapacakları anlamına gelmez. Ağa katılmayan birkaç kullanıcı varsa, faydaları azalır ve özel ilgi alanlarına sahip küçük grupların aktif katılımlarıyla ağı ele geçirmelerine izin verir.. 

Son olarak, DPoS sistemlerinin daha merkezileştirildiğini, çünkü gücün nihayet sadece birkaç tanıkta temsil edildiğini düşünen birkaç uzman var. Son olarak, az sayıda jetonu olan kullanıcılar, oylarının önemli olmadığını düşünürlerse katılmaya teşvik edilmeyecektir..

EOS Kripto Para Birimi

EOS ağı, bireylerin ve şirketlerin blok zincirinin farklı işlevlerinden yararlanmasına olanak tanıyan EOS dijital varlığını kullanır. EOS sahipleri aynı zamanda ağın bazı bölümlerinin de sahibidir. Bu, EOS arzının% 1’ine sahip bir kullanıcı varsa, işlemleri işlemek için gerekli bilgi işlem gücünün% 1’ine de sahip olacağı anlamına gelir.. 

Aynı zamanda, EOS coinler, EOS ağının üzerine yerleştirilen farklı dApp’larda kullanılabilir.. 

EOS, dijital varlık olarak kripto para piyasasında çok inişli çıkışlı bir yol izledi. Sanal para birimi 29 Nisan 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Dijital varlık o sırada 22 doları aştı ve ardından 2018 sonunda 1.57 dolara düştü. 29 Nisan fiyat artışı, EOS’un resmi lansmanı ile ilgiliydi. mainnet. Bu arada, dijital varlığın yaşadığı dip, alandaki dijital para birimlerinin çoğunu etkileyen ayı piyasasından kaynaklanıyordu.. 

BTC açısından. dijital para birimi, madeni para başına 0,0023 BTC’ye yakın işlem gördüğü 29 Nisan’da en yüksek fiyatına ulaştı. 2018’deki çubuk piyasası ve 2019’da Bitcoin için iyi bir başlangıçtan sonra, BTC açısından en düşük nokta, dijital para biriminin fiyatının jeton başına 0,003311 BTC’ye düştüğü 9 Ağustos’ta oldu.. 

Rakipler – Ethereum, EOS ve Tron Arasında Bir Karşılaştırma

EOS şu anda Ethereum (ETH) ve ayrıca Tron (TRX) ile yakın bir rakip. Bu iki ağ, EOS’a benzer özellikler sunar; örneğin, merkezi olmayan uygulamaları barındırma olanağı. 

DApp etkinliği açısından, Everstake bir bildiri bu ağların her biri için dApp’lerin günlük kullanımı hakkında bilgi verdiler.. 

Bu rapora göre EOS kayıtlı 65.000 günlük aktif kullanıcı (DAU), ardından 19.000 DAU ile Ethereum ve 15.000 DAU ile Tron. Bu, dApp geliştiricilerinin hızlı ve güvenli merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilen bir ağ üzerine inşa etme girişimlerini benimsediğini göstermektedir.. 

Haziran sonunda yayınlanan rapor, EOS’un 200’ü aktif olmak üzere yaklaşık 500 farklı dApp’e sahip olduğunu gösteriyor. Ethereum, 300 aktif merkezi olmayan uygulama ile 2.500 dApp’e sahiptir. Son olarak, Tron, 170 aktif olmak üzere 450 dApp’e sahiptir.. 

Açıktır ki, Ethereum topluluğu, ağların kullanılabilirliklerini ve özelliklerini genişletmek için çalışan çok sayıda işbirlikçi ve geliştiriciye sahiptir. Bu arada EOS ve Tron, Ethereum’dan sonra piyasaya sürüldü ve topluluklarını oluşturmaya çalışıyorlar. Bununla birlikte, bu ağların her ikisinin de farklı ülkelerden birçok kişi ve geliştiricinin dikkatini çoktan topladığını belirtmekte fayda var.. 

Rapor şu şekildedir:

“Endüstrinin ultra hızlı, çok güçlü ve yetenekli bir blok zincirine sahip olma ihtiyacı, şaşırtıcı bir hızla birbiri üzerinde gelişen yeni platformların geliştirilmesini teşvik etti”

Son olarak, bu üç ağın blok zincirlerini çalıştırmak için fikir birliği algoritmaları var. Ethereum yavaş İş Kanıtı ile çalışırken, Tron ayrıca 27 Süper Temsilciye (SR) sahip EOS’a çok benzer bir DPoS kullanır.. 

Ethereum, 22.77 milyar dolarlık piyasa değeri ile piyasadaki en büyük ikinci dijital varlık iken, CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre, Tron şu anda 1.37 milyar dolar ile 13. en büyük blok zinciri ağı..

EOS Topluluğu

EOS, arkasında bir zamanlar fiyatını 21 dolara çeken çok aktif bir topluluğa sahip. Bu, projenin başlamasından bu yana görülen en yüksek fiyattı. Şu anda EOS, mevcut düşüş piyasasının durumunu yansıtan 4,45 $ ‘dan işlem görüyor..

EOS paraları mobil tabanlı, bilgisayar tabanlı ve web tabanlı cüzdanlarda saklanabilir. EOS, diğerleri arasında Huobi, Bitfinex, Binance gibi önde gelen kripto para borsalarında satın alınabilir. Bu borsaların çoğunda EOS, USDT, ETH veya BTC ile eşleştirilir..

Sonuç olarak, merkezi olmayan uygulamaların çeşitli ihtiyaçlarını hızdan ödün vermeden ölçeklendirme ve karşılama becerisi göz önüne alındığında, EOS platformunun yakın gelecekte bir ortaklık gücü haline gelmesi kaçınılmazdır. Ayrıca, platformdaki anlaşmazlıkları çözmeye yönelik benzersiz yaklaşımı, EOS blok zinciri için bir başka artıdır..

Sonuç

Kripto para piyasası büyümeye ve gelişmeye devam ederken, kullanıcılara yeni çözümler sunan ve eski ağların karşılaştığı zorluklarla başa çıkmaya çalışan farklı projeler var. EOS’un şirketler, kullanıcılar ve firmalar tarafından benimsenmesi için biraz zaman geçmesi gerekse de, ağın birçok sektörde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğu şimdiden kanıtlanmıştır.. 

Daha fazla bilgi edin

EOS hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, saniye başına işlem başlığıyla ilgili en son haber raporumuzu okuyun. EOS satın almak için en iyi yer Binance’tir, bunu yapmak için gereken adımlar eksiksiz kılavuzumuzda bulunmaktadır. Son olarak, EOS fiyatını merak ediyorsanız, bu EOS Fiyat Tahmini makalesine göz atın..

Basil, yıkıcı teknolojiler hakkında üç yıllık serbest deneyime sahiptir. Flaş haberler ve eğitim konularına odaklanıyor; Blockchain’in müjdesini yaymaya yardımcı oluyor. Bir gün kendi blockchain şirketine sahip olmayı umuyor; yenilikçi muhasebe teknolojisi aracılığıyla dünyaya yardım etmek.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map