Ripple (XRP) Cryptocurrency Nedir

Ripple’ın ne olduğu hakkında anlamanız gereken ilk şey, bunun bir platform ve bir kripto para birimi olduğudur. Platform, ucuz ve hızlı işlemlere olanak sağlamak için oluşturulmuş açık kaynaklı bir protokoldür. 

Ripple’ın kendi dijital varlığı (XRP) vardır, ancak ağdaki herkes kendi dijital varlığını (XRP) oluşturmak için RippleNet’i kullanabilir..

Bu makale Ripple’ın ne olduğunu, çözdüğü sorunları, Ripple ile XRP arasındaki farkı, teknolojiyi, rekabeti, gelişmeleri, ortaklıkları ve XRP fiyat tahminini açıklıyor..

Bu makalede, nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz. Ripple kağıt cüzdan.

Ripple ve XRP Arasındaki İlişki ve Fark

Ripple’ın şu anki CEO’su Brad Garlinghouse ve şu anki başkan olan Chris Larsen, Ripple ve XRP’nin aynı olup olmadığını doğrulamak zorunda kaldı. Bu, kripto piyasasındaki bu konuyla ilgili tartışan farklı kişilerden geldi ve bu onları Ripple Inc. ve XRP’nin farklı varlıklar olduğunu doğrulamaya zorladı..

Ripple Inc. finans şirketlerine küresel olarak para göndermek için verimli çözümler ve platformlar sunan bir teknoloji şirketidir. 2012’nin başlarında kurulan şirket daha sonra Ripple platformunu, gerçek zamanlı brüt ödeme sistemini ve havale ağını ve döviz değişimini piyasaya sürdü..

Öte yandan XRP, merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir blok zinciri olan XRP defterinde oluşturulan dijital bir para birimidir. Kripto para birimi, bağımsız bir varlık olarak farklı kripto borsalarında işlem görebilir..

Not: XRP bir menkul kıymet değildir, dolayısıyla dijital varlığa sahip olmak, hisse senetlerinde olduğu gibi Ripple Inc.’de de paylaşımda bulunduğunuz anlamına gelmez..

Bununla birlikte, her iki kuruluş da benzersiz bir ilişkiye sahiptir. Birincisi, Ripple arzda yaklaşık% 60 XRP tokenine sahip. Çoğu kripto şirketi, özel veya halka açık bir satış için çok sayıda madeni parasını serbest bırakırken, koinin yöneticisi Garlinghouse, tokenları Ripple Inc.’e hediye olarak verdiklerini belirtti.

Ekip, XRP ve XRP defterini entegre eden platformda xRapid özelliğini geliştirdi. Bu özellik, platformdaki kullanıcıların likidite maliyetlerini azaltmalarına ve gerçek zamanlı olarak dünya çapında ödemeleri kolaylaştırmalarına olanak tanır. Bu özellik aşağıdaki şekilde gösterilmektedir:

Ripple nedir

Bu özellikle ilgili önemli bir gerçek, Ripple platformuna veya herhangi bir varlığa ait olmamasıdır; bu, Ripple Inc ile bağlantısı nedeniyle merkezileştirildiği iddialarını geçersiz kılar..

Ripple, Amerika Birleşik Devletleri merkezli tescilli bir şirkettir ve bir yönetim kurulu, kurucular ve diğer hissedarlar tarafından yönetilmektedir. Şirketin yönetimi, firmanın işlevlerine ve işleyişine sahip olan ve kontrol eden kişiler tarafından yapılır..

Öte yandan XRP, tek bir kuruluş tarafından yönetilmiyor. Aksine, madalyonun başarısında önemli bir rol oynayan bir XRP sahipleri topluluğuna aittir. Ek olarak, bu topluluk istediği zaman XRP defterinde çözümler geliştirir.


Ripple Inc., San Francisco merkezli şirketin iki büyük hissedarı olan Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’e aittir. Larsen,% 17 hisseye ve 5,19 milyar XRP tokenine sahip. Garlinghouse% 6,3 hisseye sahip.

Ripple’ın Fırsatı

Şu anda, küresel ödeme sistemlerinin durumu oldukça geride. Örneğin, en uzak bölgelerde telefonunuzda filmlerin tamamını izleyebilir ve indirebilirsiniz, ancak farklı bir ülkedeki akrabalarınıza çok az para göndermek zaman alır ve işlem ücreti gerektirir..

Uygun küresel ödemeler için teknoloji zaten orada, ancak küresel ödemeler sektörü neden bu kadar geride kaldı??

Finans kuruluşlarının ödeme ücretlerinden milyarlarca dolar kazandığı bir sır değil ve her zaman ceplerine para koyacak sistemler geliştirmeye çalışıyorlar. Bu, Ripple’ın mevcut finansal sistemle çalışmayı hedefleyen bir sistem geliştirmesinin ana nedenlerinden biridir..

Sistem, herhangi bir para biriminde uluslararası ve yerel ödemelere izin veren ve süreçteki üçüncü şahısları ortadan kaldıran internet protokollerine dayanmaktadır..

Sistem, Amerika Birleşik Devletleri’nde birkaç banka tarafından zaten benimsenmiş durumda ve platform, küresel ölçekte benimsenmek istiyor. Ripple kullanan en büyük 6 bankanın listesi burada. Sistem, mevcut küresel finansal sistemle birlikte çalışır. Platform, bu finansal sistemleri sorunsuz bir şekilde birbirine bağlayarak tek bir küresel ağ üzerinde daha verimli çalışmalarını sağlar..

İş Geliştirme Direktörü Welly Sculley’e göre, “Ripple, merkez bankalarının veya muhabir bankaların yerini alacak şekilde tasarlanmadı.” Yurt içinde ve sınır ötesi değer aktarma verimliliğini artırmak için benimseyebilecekleri doğal bir teknolojidir..

Ripple Net nedir

RippleNet, sorunsuz küresel finansal işlemler sağlamak için Ripple tarafından geliştirilen çözümleri kullanan kurumsal ödeme sağlayıcılarından oluşur..

Bunun nasıl çalıştığını anlamak için önce RTGS ve RTXP hakkında konuşalım.

BTC ile para gönderirken, işlem tutarının değeri gerçek zamanlı olarak belirlenir. Bu ile kastedilen budur Gerçek Zamanlı Brüt Takas.

Ripple, ağ geçitlerini kullanır, bu, özel blok zincirleri içeren küresel bir defter gerektirir. Ripple ağ geçitleri, şirketlerin, finans kurumlarının ve hükümetlerin ağın parçası olabileceği bir yol sağlar. Bu, Ripple Transaction Protocol (RTXP) olarak da bilinir. RippleNet.

RippleNet’e katıldıktan sonra, bir şirket veya herhangi bir hükümet, ağ geçitlerindeki diğer şirketlerle daha hızlı ve daha az harcayarak iş yapabilir. Ek olarak, RippleNet herhangi bir dijital para birimi veya itibari para birimi üzerinden ödeme almanıza olanak tanır.

Not: RippleNet bir döviz bozdurma işlevi görür. Bununla birlikte, öncelikle likiditeyi garanti etmelidir. XRP’nin devreye girdiği yer burasıdır, ödeme sağlayıcılarına, bankalara ve piyasa yapıcılarına gereken likiditeyi sağlar..

xCurrent, xRapid ve xVia

Dalgalanma

xCurrent Ripple’ın, bankaların uçtan uca ticaretle sınır ötesi ödemeleri anında kapatmasını sağlayan kurumsal yazılım çözümüdür. Bu çözümü kullanarak, bankalar bir işlem başlatmadan önce ve sonra işlem ayrıntılarını onaylamak için birbirleriyle iletişim kurabilir. Bu yazılımın temel amacı, bu işlemlerin tutarlı olmasını ve her işlemin yasal netliğini sağlamaktır..

Zaten açıkladık xRapid yukarıda.

xVia RippleNet’in bir parçasıdır ve bankaların ve diğer şirketlerin, gelişmekte olan pazarlardan ödeme gönderip almak için RippleNet’in avantajlarından yararlanmasını sağlar. Temel olarak, bu gelişme, gelişmekte olan piyasaların küresel finans şirketleriyle işlem yaparak küresel ölçekte başarılı olma şansıdır..

Dünya çapındaki herhangi bir finans kurumu, müşterilerinin bireysel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken işlerini daha hızlı büyütebilir ve hizmetlerini özelleştirebilir. Bu onlara işlerini hızla ölçeklendirme, hizmetlerini farklılaştırma ve müşterilerinin benzersiz ihtiyaçlarını karşılama fırsatı verir..

Benzer şekilde, xVia, işlerini genişletmek isteyen finansal kurumlar ve kurumsal pazarlar için hızlı ve kolay uygulanabilir çözümler sağlar. Çözüm, küresel ödeme işlemlerinde büyük ve küçük pazarları birbirine bağlayan bir köprü görevi görür. XVia tasarımı, işlemler daha kolay ve daha uygun fiyatlı hale getirildiğinden, pazarlarda uygun maliyetli bir şekilde muazzam bir büyüme görecek..

Ripple Protokol Konsensüs Algoritması

Dalgalanma

Ethereum veya Bitcoin’in aksine, Ripple bir blok zincirine sahip değildir. Bu çok garip geliyor, değil mi? Blok zinciri olmayan bir dijital para birimi işlemleri nasıl doğrulayabilir ve her şeyin yolunda olduğundan nasıl emin olabilir??

RPCA’nın devreye girdiği yer burasıdır.

Kısaltmadaki ‘fikir birliği’ kelimesi, her düğümün geri kalanıyla aynı fikirde olması halinde hiçbir sorun olmadığı anlamına gelir. Örneğin, yaklaşık 50 bilge ihtiyarın olduğu bir arenayı ele alalım ve bir şehrin bir şeye karar vermek için onlardan oybirliğiyle karar alması gerekiyor. Herkes bir savaş başlatmayı, başka bir bölgeye yürümeyi veya belirli bir suçluyu cezalandırmayı kabul ederse, o zaman yapılacaktır. Ancak, kişi bu karara karşı çıkarsa, o zaman yapılmayacaktır..

Ripple Ortaklıkları

Fortune ile yaptığı röportajda Garlinghouse,, “Birkaç ay önce medya, hiç kimsenin XRP’yi kullanmayacağını söylüyordu, bu da şüpheci manşetlere yol açtı. Bugün, insanlar xRapid’i kullanmaya başladıkça daha iyi, daha hızlı ve daha ucuz olduğu için bunu söyleyemezsiniz. “

Ripple ile ortak olan bazı büyük şirketler arasında MoneyGram, SBI Remit, Axis Bank, MUFG Bank, Standard Chartered, BMO, Cuallix, Mercury FX, IDT, Euro Exim Bank, SendFriend, Western Union yer alıyor ve liste devam ediyor..

Rekabet

Platformun en büyük rakibi Stellar’dır. Temel olarak, Stellar Jed McCaleb’in kurucusu Ripple’ın kurucularından biriydi, ancak ekip üyeleriyle bazı anlaşmazlıklar nedeniyle 2013’te şirketten ayrıldı..

Her iki platform da özellikle sınır ötesi ödemeleri daha iyi hale getirmek için çalışır ve benzer bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte, Ripple kâr içindir, Stellar ise kâr amacı gütmez.

Her iki projenin genel misyonu bir dereceye kadar farklılık göstermektedir. Ripple esas olarak büyük finans kurumlarına odaklanırken, Stellar bankacılığın bankasızlara aktarılmasını sağlamak için küçük adama odaklanıyor..

Ripple’ın Merkezi Olmayan Stratejisi

Ripple, 2017 ortalarında ademi merkeziyet stratejisini açıkladı. Bu açıklamada şirket, XRP defter doğrulayıcılarının sayısını artırma ve 2017 ortasına kadar bunları 55 düğüme çıkarma planlarından bahsetti..

Şu anda Ripple’ın yaklaşık 26 düğümü var. Bununla birlikte, Ripple yalnızca 7 düğümün kontrolüne sahiptir, bu da çoğunluğun harici taraflarca kontrol edildiği anlamına gelir. Ek üçüncü taraf düğümlerine yönelik bu itme, platformun daha fazla ademi merkeziyetçilik yönündeki çabalarının yeterli kanıtıdır..

XRP İyi Bir Yatırım mı?

Not: % 100 ücretsiz risk yatırımı diye bir şey yoktur. Her durumda, bir karar vermek size kalmıştır. Yine de, XRP’nin bazı avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım..

Faydaları

  1. Görünüşe göre Ripple, birçok finans kurumuyla çalışan güvenilir bir organizasyondur..
  2. Başlangıçta çıkarıldıkları ve zaten var oldukları için XRP’ye enflasyon yok.
  3. Ripple ne kadar çok benimsenmeye devam ederse, XRP’nin değeri o kadar yüksek olur. Bir gün tüm bankaların birleşik bir banka para birimi olarak kullanmaya karar vermesi durumunda, tüm erken yatırımcılar için güzel bir servet olacaktır..

Dezavantajlar

  1. Ripple platformu oldukça merkezileştirilmiştir. Kripto para birimi fikri, merkezi kontrolden kaçınmaktır. Bu durumda, geliştiriciler ne kadar yayınlayacağına ve böylece fiyatı ne zaman kontrol edeceğine karar verebilir..
  2. Ripple Labs% 60’a sahip, dolayısıyla bir tekel.
  3. Açık kaynaktır, ancak yine de hacklenebilir.

Uzmanlar Ripple’ın Geleceği Hakkında Ne Düşünüyor?

Pinnacle Brilliance Systems Inc. CEO’su Roman Guelfi-Gibs’e göre, “Ripple kesinlikle 2018’de bir seviye yukarı çıkma potansiyeline sahip, ancak bunun 2019’da daha muhtemel olacağını düşünüyorum. XRP, ETH gibi algoritmalar muhtemelen bir sonraki büyük madeni paraya arka koltukta oturacak. Piyasaların bunu sindirmesi biraz zaman alacak, bu yüzden 2019’un bunun gerçekleşmesi için muhtemel bir zaman olacağını tahmin ediyorum. Elbette kripto ile her şey olabilir, bu yüzden dikkatlice izleyin. “

XRP’yi Nereden Satın Alabilir ve Saklayabilirsiniz??

Kraken, Binance ve Bittrex gibi borsalarda Ripple satın alabilir veya satabilirsiniz..

Bugün Binance’te XRP satın alın!

Ripple’ı büyük miktarlarda satın almayı ve uzun süre elinde tutmayı düşünüyorsanız, bir donanım cüzdanı satın almanızı öneririz. Donanım cüzdanları çevrimdışı olduklarından çok daha güvenlidir.

İşte en iyi XRP cüzdanlarının bir listesi.

Dalgalanma Üzerine Son Düşünceler

Ripple, hem para birimi hem de platform görevi gören benzersiz bir dijital ödeme varlığıdır. Birçok ünlü kişi, yenilik ve fırsatta gördükleri zamanda Ripple’ı destekledi..

XRP’ye yatırım yapmaya karar verseniz de vermeseniz de Ripple Platformunun geliştirdiği gelişmelere dikkat etmelisiniz. Platform, küresel ödeme sistemlerinde hesaba katılması gereken bir güç olduğunu kanıtladı ve muhtemelen eski koruma finans sisteminin yerini alabilir..

Platform, ortalama bir insana minimal uygulamalarına rağmen, daha iyi küresel işlemler için birçok çözüm geliştirdi. Bununla birlikte, Ripple’a bakarken, küresel ödeme ekosisteminin merceğinden bakın, bu meşhur Goliath ve yüksek teknoloji ürünü David’tir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map