Ethereum (ETH) Madenciliğine başlamak basittir. İhtiyacınız olan tek şey bir Grafik İşleme Birimi (GPU) ve Ether madenciliğine başlayabilirsiniz. Bu yazıda, Ether madenciliği sürecine ve Ethereum’u karlı bir şekilde çıkarmak için neye ihtiyacınız olduğuna bir göz atacağız..

Ethereum Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliği, karmaşık matematiksel problemleri çözmeyi içerir. Madenciler, ağın Ether’deki işlemleri doğrulaması için “iş kanıtı” sağlamak için zamanlarının çoğunu bu sorunları çözmek için harcadıklarından burada çok önemli bir rol oynarlar. Ek olarak, bu sorunları başarıyla çözdükten sonra, Ethereum ağına daha fazla blok eklerler ve ardından biraz Ether ile ödüllendirilirler..

Ethereum özünde Bitcoin’e çok benzer. Ağdaki katılımcılar tarafından doğrulanan ve güncellenen, merkezi olmayan bir defterdir. Ek olarak, Ethereum, Bitcoin gibi madencilik gerektirir.

Bununla birlikte, kavramsal olarak benzer olsalar da, önemli bir teknik fark vardır. Örneğin, Bitcoin blokları her 10 dakikada bir eklenirken, Ethereum blokları her 15 saniyede eklenir. Ethereum’un GHOST protokolü hızlı onaylara izin verir, bu da daha fazlasının yetim kaldığı anlamına gelir.

Her bloğun oluşturulması sırasında, madenciler problemleri çözmek için hesaplama gücü kullanırlar. Daha spesifik olarak, bir yazılım sürümü ve bir zaman damgası içeren bloğun benzersiz başlık meta verilerini, büyük / küçük harfe duyarlı rastgele harflerden ve sayılardan oluşan sabit uzunlukta bir dizi oluşturan bir karma işlevi aracılığıyla alırlar..

Bu rastgele harfler ve sayılar dizisi Hash olarak bilinir. Madenci, mevcut hedefle bir Hash’i eşleştirirse, blok çıkarılır, ardından diğer düğümler doğrulayıp blok zincirine kaydederken tüm ağa yayınlanır..

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır

Ethereum madenciler 2ETH alır, bloklarında bulunan tüm işlem ve kod işleme ücretleri (gaz) dahil.

Madencilik algoritmasına gelince, Ethereum, Bitcoin hashcash’inden farklı olan ve Ethash olarak bilinen bir hashing programı kullanır. Ethash bir sabit bellek algoritmasıdır, yani Ethereum madenciliği ASICS’lerine direnmek için tasarlanmıştır. Bunun yerine, en çok GPU madenciliği için uygundur.

Ek olarak, her iki ağdaki işlemlerin fiyatı farklıdır. Ethereum’da, her operasyona güç sağlamak için “gaz” işlemleri kullanılır. Bu nedenle, kullanıcıların blok zincirinde herhangi bir değişiklik yapmak için biraz eter harcamaları gerekir. Gerekli gaz miktarı, işlemin karmaşıklığına, gereken bant genişliğine ve depolama ihtiyaçlarına göre hesaplanır. Öte yandan, Bitcoin işlemleri MB’de duran maksimum blok boyutu ile sınırlıdır..

Ethereum Madencilik Donanımı

Ethereum madenciliğine başlamadan önce, bilgisayarınızı tam zamanlı madencilik için ayarlamak üzere iş için uygun donanımı seçmeniz gerekecek. Bilgisayarınızın Merkezi işlem birimini kullanmak veya daha pahalı olan bir Grafik İşlem Birimi kartı satın almak olmak üzere iki seçenek vardır..

Ancak, en ucuz GPU’lar bile herhangi bir CPU’dan yaklaşık 200 kat daha hızlı olduğundan, bilgisayarınızın CPU’su ile madencilik yapmaya değmez..

Ethereum Madencilik Donanımı

Bu GPU’yu satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken şeyler arasında maliyet, enerji tüketimi ve hash rate performansı yer alır. Ayrıca, hash oranınızı ve başarılı olma şansınızı artırmak için birkaç GPU içeren bir madencilik teçhizatı da kurabilirsiniz..

Ethereum Madencilik Yazılımı

Ethereum madenciliği yapmak için donanımınızı seçtikten sonra, bir sonraki adım yazılımı kurmaktır..

Öncelikle, grafikleriniz için yanında sağlanan sürücülere ihtiyacınız olacak.

Ardından, bir düğüm kurmak ve onu ağa bağlamak için yaklaşık 20 gigabayt olan tüm Ethereum blok zincirini indirin. Bunu yapmanın çeşitli yolları var. Komut satırına aşina kullanıcılar için Geth, Ethermine veya MinerGate kurabilirsiniz..

Basit tutmak istiyorsanız, daha kullanıcı dostu ancak komut satırına kıyasla daha az çok yönlü olan GUI madencisini kullanabilirsiniz..

Kurulumu tamamladıktan sonra, düğümünüz ağdaki diğer tüm düğümlere bağlanacaktır. Buradan Ether madenciliğine başlayabilirsiniz.

Ethminer ile Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır

Kurulumu tamamladıktan sonra, bu durumda Windows için Ethminer olan madencilik yazılımını yüklemeniz gerekecektir..

GPU’nuz, Ethminer yazılımı tarafından hash algoritmasını çalıştırmak için yapılmıştır. Bu işlem, iş kanıtı yoluyla ağı güvence altına almak için gereklidir. Yazılımın arayüzü komut satırıdır, ancak Ethereum ağının sürümlerini içerir, bu nedenle daha kullanıcı dostudur.

Ethereum Madenciliği Hala Buna Değer mi??

Ethereum madenciliği zor ve maliyetlidir. Bununla birlikte, Ethereum madenciliği zorluğu% 50 azaldı. Bu, esas olarak madencilik ödülünün blok başına 5ETH’den 3ETH’ye düşmesinden kaynaklanıyordu..

Ethereum Madenciliği

Daha fazla madenci sürece katılmaya devam ettikçe, madencilik zorluğu artmaya devam ediyor ve bu da onu daha pahalı hale getiriyor. Bununla birlikte, madalyonun değeri artmaya devam ediyor ve devam etme olasılığı daha yüksek, bu da madenciliğin uzun vadede değerli olacağı anlamına geliyor..

Bununla birlikte, ETH madencilik ağına daha fazla değişiklik getirilmeye devam ettikçe, bu planların arkasındaki ekip yeni bir “teminat kanıtı” uyarlamak ve “iş kanıtı” algoritmasından kurtulmak için plan yapıyor. Bu değişiklik yapıldıktan sonra ağ, madencileri artık hizmetlerine ihtiyaç duymayacağı için terk edecek..

Ek olarak, token yaratıcıları, aynı zamanda bir pay olarak da tanımlanan servetlerine göre seçilecek ve ağdaki her işlem için ödüllendirilecekler..

Ethereum Madencilik Hesaplayıcı

Ethereum’un nasıl çıkarılacağını ve zorluk gibi kavramları anladıktan sonra ekonomik hesaplamalar da yapmalısınız. Madencilik para kazandırırken, aynı zamanda paraya da mal olur, bu nedenle Ethereum madenciliği yaparken negatif bir yatırım getirisi ile sonuçlanmamaya dikkat etmelisiniz..

Ethereum madenciliği karlılık hesaplayıcısı kullanabilirsiniz.

Zorluk faktörü, Blok ödülü ve ETH / USD oranındaki alanlar otomatik olarak güncellenir. Rastgele değerler girerek senaryoları simüle edebilirsiniz.

Hashrate ve power (watt) için, tablo ile hesap makinesi, yani MH / s, vb. Arasında aynı olduğundan emin olun..

Havuz ücretleri%, bu alan bir seçenektir. Yalnız madencilik yapıyorsanız, bu alanı terk edin, ancak bir madencilik havuzundaysanız, madencilik ücretlerinizi girebilirsiniz..

Ethereum Solo Madenciliğine Alternatifler

Ethereum solo madenciliği seçeneğinin yanı sıra, bir madencilik havuzuna katılabilir veya bulut madenciliği kullanabilirsiniz..

Madencilik havuzunda madencilik yapmak, madenciliğe başlamanın en kolay ve en hızlı yoludur. Bu durumda, hepinizin ödülleri paylaştığı bir grupla birlikte çalışırsınız. Ne kadar sıklıkla blok bulup ödülleri paylaşacağınız, havuzun boyutuna bağlıdır. Yine de havuzlar oldukça farklı. Bir Ethereum madencilik havuzuna katılmadan önce dikkat edilmesi gerekenler şunları içerir:

  • Havuz boyutu
  • Madencilik ödemesi
  • Havuz ücreti

İnsanların ödül alma şansları arttıkça boyut önemlidir. Ancak ödüllerin havuzdaki herkes tarafından paylaşılması gerekir.

Bulut madenciliğinde, sizin yerinize madencilik yapması için bir başkasına ödeme yaparsınız. Bu, diğer insanlardan madencilik zamanı kiralayarak çalışır ve karşılığında size kazılan ödülleri verirler..

Bu yöntem, yalnızca madencilik sağlayıcılarına karı garanti ettiği için kârlıdır. Ek olarak, önceden ödeme yaptığınız için kripto para biriminin fiyatı onları etkilemez.

Sonuç

Ethereum madenciliği yapmak riskli bir girişim, ancak ödüller göz önüne alındığında da karlı. Ancak, madenciliğe başlamadan önce, tek başına madencilik yapmanın ve bir havuza katılmanın artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun ve başlamak için yukarıdaki adımları izleyin..

Bununla birlikte, Ether madenciliği, mevcut iş kanıtı yerine hisse kanıtı da dahil olmak üzere yaklaşan değişiklikler nedeniyle uzun süre karlı kalmayacaktır. Madencilik işine katılmadan önce dikkate alınması gereken şeylerden bazıları bunlar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me