Bunlar Facebook Libra Cryptocurrency’e Yatırım Yapan Şirketler

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook, kripto para birimi * ve Libra adlı blok zinciri projesi üzerinde çalışıyor. Temel amaç, kullanıcıların Libra olarak adlandırılacak sanal bir para birimi aracılığıyla para gönderip alabilmeleri için bir kripto hizmeti sunmaktır..

Libra Blok Zinciri, doğrulayıcılara dayanan bir fikir birliği algoritması ile çalışacak. Bu doğrulayıcılar, Libra blok zinciri ağının sürdürülmesinden ve yönetilmesinden sorumludur. Başlangıçta Libra, projeye 10 milyon dolar yatırım yaptıktan sonra Kurucu Üyelere, bir dizi kriteri karşılayan ve Libra Yatırım Jetonlarına sahip olan kuruluşlara oy verdi.. 

Facebook, uygunluk kriterlerinin ağı kötü niyetli faaliyetlerden koruyacağını düşünüyor. Aynı zamanda bu şirketler, doğrulayıcılarını farklı saldırılardan korumaya çalışıyor olacaklar. Libra Yatırım Jetonu, şirketin sahip olduğu rezervin faizinden bir getiri beklentisini temsil eder. Bu, doğrulayıcıyı çalışır durumda kalmaya teşvik eder.

Libra Derneği’ne göre, kurucu üyeleri aşağıdaki firmaları içerir:

Mastercard, MercadoPago, PayPal, PayU, Stripe, Visa, Booking Holdings, eBay, Facebook, FarFetch, Lyft, Spotify, Uber, Iliad, Vodafone, Anchorage, BisonTrails, Coinbase, Xapo, Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital , USV, Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps ve Women’s World Banking. 

Birçoğunun piyasada farklı rolleri var ve dijital varlıklara farklı yaklaşımları var. Bununla birlikte, Terazi’de bir büyüme olasılığı ve ödemeler endüstrisinde fark yaratma şansı görüyorlar.. 

MasterCard

Mastercard, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan çok uluslu bir şirkettir. Firma, ödemeler sektöründe elli yılı aşkın bir süredir dünyanın her yerinden kişilere kredi kartı sunarak faaliyet gösteriyor.. 

Kredi ve banka kartı şirketleri uzun süredir dünya çapında faaliyet gösteriyor. Bireylere, dünyanın farklı yerlerindeki tüccar konumlarına kurulan posnetler aracılığıyla ödeme yapma imkanı sunarlar..

Sanal para birimleri, tüccarlar tarafından kart şirketlerinin aldığı ücretleri azaltmak için birçok kez kullanılmıştır. Bu nedenle, MasterCard, Libra’yı dünya çapında fonları hareket ettirmek, tüccarların ödemeleri kabul etmelerine yardımcı olmak ve nihayetinde aldıkları ücretleri azaltmak için operasyonlarına entegre ederek ve uygulayarak yararlanılabilir.. 

Bazı şirketler, Bitcoin hesaplarına bağlı ön ödemeli MasterCard kartlarını piyasaya sürdü. Libra, MasterCard ile uyanabilir ve müşterilerin Libra fonlarıyla desteklenen kartları kullanmasına izin verebilir. 

MercadoPago

MercadoPago, Latin Amerika’nın en büyük pazar yerlerinden biri olan MercadoLibre ile ilişkili Arjantin’de bulunan bir şirkettir. Firma Libra’ya yatırım yaptı ancak projeyle ilgili beklentilerinin hangileri olduğunu bildirmedi. 

Firma, mağazalarda ve çevrimiçi alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar için ödemeleri basitleştirir. Cep telefonu, QR kodları kullanarak ödeme yapmak, sohbet ve hatta sosyal ağlar aracılığıyla para göndermek mümkündür. Ayrıca, müşteriler projelerine başlamak ve fikirlerini finanse etmek için fon alabilirler.. 

Libra, firmanın pazarda daha da büyük bir penetrasyona sahip olmasına, genel maliyetleri düşürmesine ve kullanıcılara sundukları hizmetleri iyileştirmesine yardımcı olabilir. Şimdiye kadar şirketin kripto para piyasası veya Bitcoin ile teması yoktu.. 


PayPal 

Bu belki de Amerika Birleşik Devletleri ve diğer gelişmiş ülkelerde ödemeleri işleme koyan en popüler şirketlerden biridir. Firma, uzun süredir dünyanın her yerinden tüccar ve şahıslara hizmet vermektedir.. 

Kripto para topluluğu, hizmetlerini kullanmak için ödenmesi gereken yüksek ücretler hakkında birkaç kez yorum yaptı. İşlemlerin ücretleri yüksek olma eğilimindedir ve kullanıcılar için çok cazip döviz kurları yoktur. Bu, yeterli kaynağa sahip olmayan birçok kişinin işini zorlaştırır.. 

Ayrıca, firmanın, kullanıcıların hesaplarında tuttukları fonlarla nasıl başa çıktığına dair birkaç şikayet var. Çoğu durumda, firma fonların kilidini açmaya karar verene kadar fonlar birkaç ay donmuş durumda kalır.. 

Libra ile PayPal, piyasadaki varlığını artırabilir ve kullanıcılar için daha iyi hizmetler sunmaya başlayabilir. Takip etmeye çalıştıkları planlar hakkında herhangi bir bilgi olmamasına rağmen, Facebook’un Libra projesine yatırım yapma kararı şirket için yaptığı planlarla yakından ilişkili olabilir.. 

eBay

eBay ayrıca Facebook’un kripto projesine de yatırım yapıyor. Çok uluslu e-ticaret platformu, web sitesini kullanarak tüketiciden tüketiciye satışları kolaylaştırır. Firma şu anda dünya çapında yirmiden fazla ülkede faaliyet gösteriyor..

Bu, eBay’in ödeme şirketlerine yaptığı ilk yatırım değil. 2002’de PayPal, eBay’in yüzde yüz iştiraki haline geldi ve 2015’te sona erdi. EBay, ödeme sistemini iyileştirmeye gerçekten ilgi duyuyor.. 

Facebook ve kripto projesi Libra gibi şirketlere yapılan bu yeni yatırım ile eBay ödeme sistemi değişebilir. Libra ekosistemiyle tamamen entegre olacak ve bireylerin Libra dijital varlığını kullanarak doğrudan Calibra hesaplarından ödeme yapmalarına izin verecek bir firma görebiliyorduk.. 

Uber

Yolculuk paylaşımı ve yemek dağıtımı gibi farklı hizmetler sunan popüler şirket Uber, şimdi Facebook’un blok zinciri ve kripto projesine yatırım yapıyor. Geçmişte, Uber’in kripto para birimi ödemelerini kabul etmesiyle ilgili birçok girişim vardı. Ancak hiçbiri başarılı olamadı ve serbest bırakılamadı. 

Birkaç kullanıcı, Uber uygulamalarını kullanırken kripto para birimi ödemeleri yapmak ister. Uber’in bir kripto para cüzdanına bağlanması, birçok kişinin değerli olduğunu düşündüğü ve kesinlikle kullanacağı bir şeydir.. 

Libra’ya yatırım yapmak, Uber’in hangi yöne hareket etmeye çalıştığını gösteren çok umut verici bir sinyal. Calibra desteği eklemeseler de, sanal para birimlerini kullanmak isteyen kullanıcılara nasıl daha iyi hizmetler sunabileceklerini anlayabilirler.. 

Coinbase

Coinbase, piyasadaki en büyük ve en popüler kripto para borsalarından biridir. San Francisco’da bulunan şirket, Facebook’un blockchain projesine yatırım yapmaya karar verdi. Bu, Xapo, BisonTrails ve Anchorage ile birlikte projeye yatırım yapan birkaç kripto ile ilgili şirketten sadece biri.. 

Bu kripto para birimi değişimi, Libra’ya destek ekleyen ilklerden biri olabilir. Ancak, kripto borsası ilk listeleme jetonları olarak tanınmıyor. Diğer platformlar Coinbase’den önce birçok altcoine destek ekledi. 

Sektörde ilk hareket eden olmak, Coinbase’e fayda sağlayabilecek ve alandaki diğer rakiplerinin önünde kalmasını sağlayacak bir şey. Ayrıca Coinbase, tüccarların kripto ödemelerini kabul etmesine izin veriyor. Libra’ya destek ekleyerek, birçok kullanıcı ve tüccar Libra ödemelerini alabilir.. 

Andreessen Horowitz

Risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z) da Facebook’un Libra’sına yatırım yaptı. Firma, erken aşama girişimlere ve ayrıca diğer şirketlere yatırım yapıyor. 

Coinbase şu anda yaklaşık 32 ülkede faaliyet gösteriyor ve dünya çapında 190 ülkede bitcoin işlemleri ve depolama hizmeti sunuyor. Firma, 300 milyon dolarlık özel kripto para fonu aracılığıyla sanal para birimleriyle ilgili farklı şirketlere yatırım yaptı.. 

Facebook’un Libra’sına ilk yatırımcıların bir parçası olmak, şirketin kripto endüstrisinde diğer firmaların nasıl hareket ettiğini ve ekosistemdeki en önemli trendlerin hangileri olduğunu anlamasını sağlayacaktır.. 

Sonuç

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, diğer birçok şirket Facebook’un kripto projesine yatırım yapıyor. Şirket şu anda piyasada faaliyet gösterebilmek için farklı yetki alanlarındaki düzenleyiciler ve düzenleyici konularla ilgileniyor. Düzenleyiciler, dijital para biriminin birçok ülkenin para politikasında ve genel ekonomi üzerindeki etkisinden endişe duyuyorlar.. 

Libra projesine yatırım yapan banka veya geleneksel finans şirketi bulunmadığına dikkat etmek gerekir. Facebook’un bu şirketlerden yatırım kabul edip etmediğine dair herhangi bir bilgi olmamasına rağmen, bu firmalar kripto pazarının izlediği yönde hareket etmezlerse şu anda kırılgan durumda.. 

Elbette, Libra şu anda geleneksel finans şirketlerini endişelendiriyor. Facebook, kullanıcılara Messenger, WhatsApp veya Calibra uygulamalarından hızlı ödeme gönderme ve alma imkanı sunmak istiyor. Milyarlarca kullanıcı şu anda bu hizmetler aracılığıyla birbirine bağlı, bu nedenle düzenleyici kurumlar Facebook’un hedeflerini ve motivasyonlarını anlamaya çalışıyor. 

Tanımladığımız tüm şirketlerin kendi çıkarları ve Libra’ya yatırım yapmak için nedenleri var. Ancak çoğu, Facebook’un yarattığı dijital para biriminin planlandığı gibi gelecek yıl piyasaya sürülmesi durumunda fayda görmeyi bekliyor.. 

* Terazi’nin farklı nedenlerden dolayı “kripto para” olarak etiketlenemeyeceğini düşünen birçok uzman olsa da, bu terimi dijital varlık ve işleri basitleştirmek için sanal para birimi ile eşanlamlı olarak kullanıyoruz.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map