Bitcoin Aydınlatma Ağı Açıklandı: Artıları ve Eksileri

Kripto para birimine büyük bir tutkusu olan hemen hemen herkes, çoğu blockchain projesinin en büyük sorunlarından birinin ölçeklenebilirlik eksikliğiyle ilgili olduğunu bilir.. Bitcoin, Bugüne kadarki en popüler ve en değerli kripto para birimi, büyük günlük işlem hacimleriyle mücadele etmeye devam ettiği için ölçeklenebilirlik sorunlarına yabancı değil.

Bir süre önce, bir teknolojinin Ayrılmış Tanık (SegWit) Bitcoin ağının yaşadığı ölçeklenebilirlik sorunlarının çoğunu çözebilirdi. Bununla birlikte, zamanın kanıtladığı gibi, SegWit böyle devasa bir görevle verimli bir şekilde başa çıkmak için çok sınırlıydı. Bu tam olarak neden Yıldırım Ağı, 6 Aralık 2017’de akıllı “ikinci katman” ödeme protokolü başlatıldı.

Yıldırım Ağı Nedir?

Basit bir ifadeyle, Lightning Network, Bitcoin’in daha büyük işlem hacimlerini ölçeklendirme ve yönetme yeteneğini artırmasına yardımcı olurken, yine de yapısını değiştirmeden koruyor. Lightning Network, işlem ücretlerini olabildiğince düşük tutarken, insanların neredeyse anında ödeme gönderip almasına olanak tanır..

Aslında, Lightning Network, bir akıllı sözleşme sisteminden başka bir şey değildir. Temel Bitcoin blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir ve ilgili iki taraf arasında hızlı ve ucuz ödemelere izin verir.

Şimşek

O nasıl çalışır?

Lightning Network’ün nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için, algılanan sonuca ulaşmak için sistemin birden çok adım kullandığını unutmamak önemlidir..

Çalışması için, ilgili taraflardan en az biri tarafından çoklu imzalı bir cüzdanın kurulmasını gerektirir. M-cüzdan adresi daha sonra bir bilanço ile birlikte halka açık Bitcoin blok zincirine kaydedilir. Bu bilanço, dahil edilen varlığın ne kadarının kime ait olduğunu kanıtlar.

Şu andan itibaren, iki taraf, blok zincirinde depolanan bilgileri talep etmeden sınırsız sayıda işlem gerçekleştirebilir. Her işlemde, her iki taraf da cüzdanın ne kadar para birimi tuttuğunu ve kime ait olduğunu doğru bir şekilde göstermek için bilançoyu değiştirir. Kısacası, gönderen ve alıcı doğrudan işlemlerini gerçekleştirmeyi seçebilir.

Bu güncellenmiş bilanço, blok zincirine yüklenmek yerine her iki taraf tarafından tutulur. Ödeme kanalı kapatılırsa, her iki taraf da cüzdandaki paylarını ödemek için karşılıklı olarak ayarlanmış bilançoyu kullanır. Bu nedenle, büyük işlemleri işlemek için Bitcoin ana ağı kullanılırken, Lightning Network mikro işlemlerle uğraşmaktan sorumludur..

Kullanıcılara, birden çok atlama aracılığıyla ağa bağlı diğer herhangi bir kullanıcıyla işlem yapma olanağı sağlanır. Ağdaki herkesi bağlamak için yalnızca birkaç düğüm gereklidir.

Yıldırım2

Yıldırım Ağının Artıları ve Eksileri:

Profesyoneller:

Lightning Network’ün yardımıyla, yalnızca işlemler daha hızlı değil, aynı zamanda küçük ödemeler de mümkündür. Ne kadar küçük olursa olsun ödemeler anında ödenecektir. Bu, Bitcoin’in daha popüler bir kripto para birimi ve daha yaygın olarak kabul gören bir ödeme şekli olmasına yardımcı olacaktır..

Bir diğer büyük avantaj, Lightning Network’ün ücretleri düşürmesidir. Bu çok iyi bir şey olsa da, Bitcoin’in geleceği için de biraz kötü olabilir. Bitcoin hala madencilik ödülleri sunuyor, ancak zaman geçtikçe, kalan tek ödül ücretler olduğunda sonunda bir noktaya ulaşılacak. Bitcoin’in ağ sürdürülebilirliğinin aslında ücretlere dayandığı iddia edilebilir..

The Lightning Network’ün bir diğer büyük yararı, Bitcoin’in genel gizliliğini geliştirmesidir. İşlemler anonim ve şifrelenmiştir ve yalnızca ödeme kanalları kapatıldıktan ve bakiye her iki tarafa da ödendikten sonra blok zincirinde depolanır..

Eksiler:

Her şeyde olduğu gibi, Lightning Network mükemmel değildir, bu nedenle birkaç sınırlama vardır..

Sistem çoğunlukla küçük ve orta ölçekli işlemleri idare edecek şekilde tasarlandığından, büyük ödemelerle başa çıkacak donanıma sahip değildir. Bir diğer önemli konu merkezileşmedir. Bazı kripto uzmanları, bu tür bir ağın, madenci merkezileştirmeye oldukça benzer bir süreç olan ödeme merkezlerinde merkezileştirmeyi gerçekten teşvik edebileceğine inanıyor..

Lightning Network, çevrimdışı ödemeleri desteklemez. Akran bağlantıları söz konusu olduğunda benzer bir durumdur. Eşlerden biri yanıt vermezse, kullanıcılar paralarını tekrar alabilmek için saatlerce beklemek zorunda kalabilir..

Diğer bir dezavantaj, sistemin kullanıcı dostu olmasıyla ilgilidir. Bu nedenle, Lightning üzerinde çalışan uygulamalar tam olarak acemiler tarafından erişilebilir değildir. Son olarak, hala oldukça yeni bir proje olduğundan ve ağ tüm günlük koşullarda test edilmediğinden, gelecekte ne kadar iyi başa çıkacağı görülmeye devam ediyor..

Zincir dışı işlemlerin ele alınması kavramı övgüye değer bir kavram olsa da, açık dezavantajı, bu işlemlerin ana kanal üzerinden izlenmemesi ve bu da nihayetinde bazı gizlilikle ilgili sorunlara yol açabilecek olmasıdır..

Sonuç

Lightning Network, şüphesiz Bitcoin’in gelecekteki evrimi için çok önemli bir gelişmedir. Bitcoin’in hiç bitmeyen ölçeklenebilirlik ve tıkanıklık sorunlarını çözmek için çok uygun bir çözüm gibi görünüyor. Ancak, negatiflerin adil payı olmadan gelmez.

Tabii ki, proje önümüzdeki dönemde bazı gelişmeler görecek. Teknoloji yıl boyunca verimli olduğunu kanıtlayacaksa, Lightning Network’ün Bitcoin’in dünyanın her yerinden bireyler ve önemli finans kurumları tarafından kullanılma biçiminde tamamen devrim yaratacağına dair çok az şüphe var..

Yine de, bu çözümün Bitcoin için yeterince yetenekli olup olmayacağı ve Ayrılmış Tanık (SegWit) programıyla aynı inancı paylaşıp paylaşmayacağını görmek ilginç olacaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map